Nejlepší program pro virtuální mechaniku

Zálohování CD či DVD do formy tzv. image souborů je již mnoho let samozřejmostí. Kromě té výhody, že máte důležité medium vždy ve svém počítači, zvyšujete výrazně rychlost práce s obsaženými daty.

Na fóru Živě.cz jste měli možnost diskutovat na téma nejlepšího a nejvhodnějšího softwaru pro načtení ISO souborů. Nejčastěji byly diskutujícími zmiňovány staré klasiky typu Daemon Tools či Virtual CloneDrive. Došlo ovšem i k doporučení méně známých programů a nejrůznějších alternativ. Sami nyní můžete vyzkoušet a porovnat, který software je na vytvoření virtuální mechaniky a práci s ní ten nejlepší. Svou přízeň můžete demonstrovat i na přiložené anketě.

Daemon Tools Lite

Minimálně mezi přispěvateli do fóra nejoblíbenější program pro práci s virtuální mechanikou. To je Daemon Tools, který je možné ve verzi Lite používat k nevýdělečné činnosti zdarma, čehož právě řada čtenářů hojně využívá. K dispozici je také verze Pro, která je už placená a navíc bývá často kvůli svým nesčetným funkcím náročná na systém, což ne každý uživatel ocení. Všímá si toho i čtenář Barkas, který až do příchodu verze Lite používal konkurenční produkt Alcohol.

Klepněte pro větší obrázek

S Daemon Tools Lite lze naráz připojit až čtyři virtuální mechaniky a pracovat s nimi ve vysoké rychlosti. Program pohodlně ovládáte skrze ikonku v systémové liště, či nově skrze gadget Windows Sidebar. Zatím poslední verze 4.35.5 přichází především s plnou podporou Windows 7 a aktualizací SPTD na verzi 1.62.

stáhnout program Daemon Tools Lite 4.40.2 (11 MB)


Virtual CloneDrive

Od tvůrce populárního vypalovacího programu CloneCD přichází zajímavý bezplatný „emulátor“ vložených CD (DVD). Virtual CloneDrive je typický svým jednoduchým a efektivním ovládáním i dostatečnou podporou image formátů. Program je malý, prakticky neviditelný a schopný zvládnout vše, co od něj uživatel požaduje. Čtenář KineCZek ovšem zaznamenával problémy s některými image soubory, takže přešel k výše uvedenému Daemon Tools.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Virtual CloneDrive 5.4.5.0 (1,5 MB)


Alcohol 52 %

Už téměř historická klasika různoprocentní Alcohol. Jakkoli by leckdo mohl namítat, že už je několik let za svým zenitem, jeho vývoj i nadále pokračuje a stále si udržuje slušnou uživatelskou základnu. Ta používá především pokročilejší a placený nástroj Alcohol 120 %. Vítanou alternativou zdarma ovšem je právě Alcohol 52 %, jehož freewarová verze je osekaná jen o počet virtuálních mechanik, které je možné naráz používat, a o možnost užívat program i pro komerční účely. Zastáncem aplikace je i diskutér Miroslav Pragl.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Alcohol 52% Free Edition 2.0.0.2031 (8,5 MB)


Virtual CD

Prakticky profesionální nástroj pro práci s image soubory. Kromě připojování mnoha virtuálních mechanik nabízí i katalogizování, vytváření, vypalování i šifrování obrazových souborů. Plně podporuje i Blu-ray i HD DVD formáty i nejnovější Windows 7. Tyto dovednosti ovšem nenabízí zadarmo. Přesto se investice do něj i podle čtenáře s přezdívkou honza.skypala vyplatí, protože se zatím nesetkal s CD či DVD, s nímž by si Virtual CD neporadil.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Virtual CD 10.1.0.12 (104 MB)


PowerISO

Dalším placeným (přesto často doporučovaným) programem je PowerISO. Ten zvládá také celou řadu funkcí, jako jsou otevírání, extrahování, vytváření, editování, komprimování, šifrování i rozdělení image. Program podporuje většinu obrazových formátů (ISO, BIN, NRG, CDI, DAA a další). PowerISO také zvládá konverzi mezi jednotlivými formáty a vytváření bootovatelných ISO souborů. Aplikaci spustíte od Windows 98 výše na 32 i 64-bitových systémech.

Klepněte pro větší obrázek

Za finanční přispění stojí program nejen Pepovi Vybíhalovi, který jej používá k naprosté spokojenosti již několik let, ale také čtenářům s přezdívkami MAOrh, gameverevi či saruman.

stáhnout program PowerISO 4.7 (1,6 MB)


MagicDisc

Freewarový program pro vytváření a práci s virtuálními mechanikami pro CD/DVD disky. MagicDisc disponuje skutečně širokou podporou image formátů. Vzhledem ke stejnému tvůrci program dobře spolupracuje s populárním MagicISO. Jeho kvalit si všímá i lopaticak, který poukazuje na výhodu oproti Daemon Tools Lite v podobě skutečně freewarové licence i pro komerční užití.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program MagicDisc 2.7.106 (1,3 MB)


ISOpen

Propracovaný (i když méně známý) nástroj určený především pro práci s již vytvořenými obrazy médií. Podporuje celou řadů formátů včetně ISO, BIN, CUE, IMG, CCD a mnoha dalších. Program ale dokáže image soubory i vytvářet a vypalovat. Bonus pak představuje i převod zvukových stop hudebních CD do nejrůznějších audio formátů. Celkově se jedná spíše o program pro méně zkušené a náročné uživatele, kteří vyžadují jednoduchost, přehlednost, funkčnost a českou lokalizaci.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ISOpen 4.5 (5,3 MB)


Během následujícího týdne můžete diskutovat na fóru Živě.cz o nejlepším programu pro defragmentaci a údržbu pevného disku. Používáte vůbec takový druh softwaru, nebo naopak patříte mezi skeptiky, kteří fragmentaci disku považují za nevýznamný činitel? Diskutujte a spolupodílejte se na podobě příštího nedělního článku na Živě.cz.

 

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, GigaMania, Daemon, Tools, Lite, Zenit

49 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marv-CZ 28. 3. 2010 5:19:38
    To je neuvěřitelné, jak se někteří pořád drží nesmyslných tvrzení. V...
  • akira.uzai 23. 3. 2010 7:27:56
    pokud nepotřebuji nějaké speciální kejkle nebo exotické formáty tak mi na...
  • Michal Pohludka 22. 3. 2010 23:02:34
    Že ISO slouží jen pro snadný přítup k "pirátskému" softu snad není hodno...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky