Jsem si na sto procent jistý, že jsem sem dnes psal, že jednodušší než používat nějaké pochybné programy je použít utilitu přímo od výrobce disku - ta je zdarma a stoprocentně funkční. Z nějakého důvodu to zmizelo..Taky jsem psal, že autor článku je nekompetentní (nebo něco takového) když je ochotný zopakovat blbost jako že "program přepíše každé místo sedmkrát". Samo o sobě je to fakt, ale každý kdo má základní znalosti ví, že přepsat buňku staří jednou ... ovšem vzhledem k tomu, že autor článku text upravil a nepohodlnou diskusi smazal je tato informace irelevantní.
Tak jsem si dal tu práci a vyzkoušel Ss Data Eraser, Freeraser a Recuvu... Ss Data Eraser byl super na mazání prázdného místa na disku, při pokusu o obnovu s Easy Data Recovery se zobrazilo jen několik desítek tisíc prázdných souborů s náhodnými jmény , ale při mazání adresářů soubory sice zmizely, ale zůstala zachovaná adresářová struktura (což některým paranoidním jedincům, jako jsem třeba já, může docela vadit....)Freeraser zase neumí čistit prázdné místo a taky byl násobně pomalejší při užití stejné metody přepisu (DOD 5220.22 M)Recuva je opravdu spíš na obnovu dat, ale co mě zarazilo, že při vyhledávání souborů pro obnovu nehledá jen smazané, ale i ty, co jsou normálně uložené na disku, takže při vybírání dat pro obnovu může vzniknout docela chaos...Zatím teda zachovám věrnost v článku nezmíněnému freewarovému Eraseru (http://eraser.heidi.ie/),... ten zvládá mazání prázdného místa i souborů, navíc přepíše i jména původních adresářů, integruje se do exploreru a nabízí ze zmíněných programů nejvíc možností přepisování souborů...
krásně jsem namršil ten odkaz http://eraser.heidi.ie...
Většina tvrdí, že přepsaná data nelze obnovit.Je mi tedy záhadou proč taková firma jako Cisco ve svých školeních vyžaduje u disků které obsahovaly např. bankovní data fyzické zničení ploten kladivem? Pokud by bylo 1-2 násobné přepsání spolehlivé proč by vyžadovali něco takového?.Není to spíš tak, že většina dat nás běžných uživatelů je natolik bezvýznamná, aby někdo obětoval prostředky na jejich obnovu? Ale pokud jde o něco na čem bude opravdu záležet (ať kvůli získání nelegálních dat nebo naopak odhalení nelegálních informací, které měly zůstat nedostupné) tak prostředky existují a jejich použití a možnosti se určitě neinzerují.
Ja bych rekl, ze je pravdepodobnejsi obnoveni dat z plotny rozmlacene kladivem, nez z prepsaneho disku.
ehm, kdyz chcete vyhodit disk tak ho vyhazujete proc ? protoze doslouzil(naprikald umrel v RAIDu v nejakem bankovnim serveru), coz znamena ze asi nepujde softwareove prepsat, takze fyzicke zniceni ploten bude jedine reseni jak data udrzet v bezpeci (protoze kdyby si dal nekdo praci tak by se ty data dala precist v nejake specializovane laboratori ci by se mohlo nekomu povest disk zprovoznit)
Vidim ze tu nejjednodussi moznost v clanku nikdo nezminil. Staci libovolne live cd linuxu a prikaz shred. V parametrech se pak uz jen voli pocet prepisu, prepis nahodnymi daty nebo prepis nulami atd.
Vzhledem k tomu, že většina lidí používá windows (linux má něco pod jedno procento uživatelů), jen vzhledem k tomu, jestli neni jednodušší použít utilitu výrobce disku, která je zdarma ke stažení a funguje dokonale?
Na windows pouzivam Eraser ( http://www.studna.cz/eraser-p-1308.html... ), na linuxu pak shred. Ke zniceni obsahu celeho pevneho disku (pri prodeji napr.) dban.
Najbezpecnejsie je na disk nikdy neukladat nesifrovane data. To je potom zmazanie vcelku jednoduche. Napr. v pripade TrueCrypt premazat miesta zo (zasifrovanym) klucom.
Proc? Od XP je ve Windows program cipher.exe ktery umi bezpecne prepsani (nepouzite oblasti) oddilu.MP
A nebo kašlat na software a pustit k pc dítě předškolního věku.
Vzdy jsem si myslel, ze GNU/Linux je "blbu vzdorny", ale sestrencina nejmensi (asi dva az tri roky) me vyvedla z omylu... Jednou jsem po jejim sezeni u klavesnice uvazoval nad vytvorenim noveho uzivatele.
staci smazat conf data ve tve home slozce a mas super novy account (samozrejme data zustanou)
Stalo se mi, že jsem asi v roce 2003 koupil v PC bazaru ve svém městě disk a fdiskem jsem ho nastavil jako primární. Ke svému úžasu jsem hleděl na plný disk účetních dat jedné známé sofwarové firmy z mého města. Ti diletanti disk nemazali, pouze zrušili oddíl na disku. Než jsem to začal zkoumat, tak bohužel přišel kamarád, který v té firmě pracoval a když viděl co mám, tak mi disk zformátoval.
dobre spravil. bola to sice ich chyba ale do ich dat ti nic nie je
Jejda, to je ale náhoda...
Profíci používají -------Unlocker-------http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php...
Vážně ty profíku?
vážně a smaž si fotku protože takhle vypadáš jako osel
A co takovy Dban? Ja jsem s nim max. spokojený a firma zjevne taky
Jen te doplnim:http://www.dban.org/... Darik's Boot and Nuke ("DBAN") is a self-contained boot disk that securely wipes the hard disks of most computers. DBAN will automatically and completely delete the contents of any hard disk that it can detect, which makes it an appropriate utility for bulk or emergency data destruction.DBAN is a means of ensuring due diligence in computer recycling, a way of preventing identity theft if you want to sell a computer, and a good way to totally clean a Microsoft Windows installation of viruses and spyware. DBAN prevents or thoroughly hinders all known techniques of hard disk forensic analysis.DBAN is a free software product that can be used at home or in a business at zero cost. The only official place to obtain DBAN is by download at this web site. We do not sell DBAN media.
Šifruji vždy a všechny disky, takže při prodeji se důkladným mazáním nezabývám :)
dd if=/dev/zero of=/dev/sda nebo treba (pokud mate dost casu )yes "Nebudu zbytecne pouzivat stupidni programy" | dd of=/dev/sda
dost zdlouhave, doporucuju to napsat takhle: dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=100M. i kdyz delam v kompu vic disku najednou, tak se vsechny pohybuji kolem 95MB/s, coz se celkem da casove vydrzet. jinak pokud chci mit jistotu a disk jde do sveta, pouzivam: shred -fvz -n 24 /dev/sda -je to 25 prepisu, pricemz posledni je samymi nulami. navic je to pomerne rychle. ted jsem v praci delal HW refresh na desitkach kompu, nabootnul z flashky do archu a pustil to, vytrhl flashku za chodu, vrazil do dalsiho pecka a tak dale. pohodova pracicka. pri predstave, ze budu do winxp instalovat nejaky komercni sw a pak tam menit a montovat disky, tak mi beha mraz po zadech.
Bezpečnější je:dd if=/dev/random of=/dev/sda
radsi /dev/urandom
Jak rychle dokáže běžný počítač pomocí /dev/random generovat náhodná čísla? aby se to nějak nezpomalilo
Hmm, pomalu /dev/random to nějak nezvládá, ale /dev/urandom jsem testoval a zvládal mi na IBM T43p 4,2MB/s$ dd bs=1K count=8K if=/dev/urandom of=/dev/null8192+0 vstoupivších záznamů8192+0 vystoupivších záznamů8 388 608 bajtů (8,4 MB) zkopírováno, 2,01146 s, 4,2 MB/s
takže s touhle rychlostí je ten příkaz vlastně k ničemu a určitě bude lepší použít nějaký nástroj který to dokáže bez omezení rychlosti...
momentalne musim vymazat par PC ktore idu na recyklaciu a ako najlepsia metoda je Ubuntu live CD a shred. rychle, ucinne a zadarmo.
Proč ubuntu live cd?Než to nastartuje tak standartní livko startujici par vteřin ma už pomalu poboji.
aha chapu ty minusy - linux distro rovna se ubuntu a live cd linuxu - rovna se tuplovaně ubuntu
skus pomenovat to standarnde livko nech ho mozem stiahnut. viem, ze som obcas dake skusal a mali problem najst HW a Ubuntu nikdy nesklamalo tak preto.
Taky můžeš hdd protlouct hřebík a celý počítač dobře prodat do výkupu elektroodpadu ... .
Staci jeden prepis nahodnymi daty, cokoliv vic je zbytecnost.
Za co ty miniusy? Za tucnaka? Jestli si nekdo mysli, ze obnovi data ze smazaneho disku, tak mu nabizim 100 tisic odmeny, kdyz mi to predvede.
Ja by som si to tiež rád nechal vysvetliť, lebo nejak si neviem predstaviť, ako by sa dali obnoviť dáta z disku, ktorý bol celý prepísaný. Ak sa niekto vyzná, poprosil by som nejaký krátky výklad, ď.
Ale jde to, pravděpodobně jsi neslyšel, že hlavičky disku zapisuji data ve větší šířce, než to pak mažou. Takže vedle smazaných dat máš i ty nesmazané.
A uz to nekdy nekdo dokazal obnovit?
co som pocul, tak ze vraj FBI je schopna precitat az 40 krat prepisany disk, ale to bude skor fama ako pravda
To je na sto procent fama
Jeden nejmenovany konkurencni casopis (CHIP) si dal cca pred rokem tu praci, ze prepsal disk 1x pouze nulama a pak s tim prosel nekolik specializovanych laboratori, a zkouseli data obnovit vsemy moznymi zpusoby (zbytkove magnetizace, nepresnost prepisu atd).Nez tu nekdo da nejake minusy mozna by si to mohl precist jak to dopadlo :) PS: Obnoveni zapsanych dat se jim povedlo s 50% uspesnosti, coz u dvojkove soustavy znamena ze se jim nepovedlo obnovit nic.
Tak to je fama. Udajne jde obnovit 7x prepsany disk ale vic uz asi tezko. A i to jde pouze v laboratori pri prekalibrovani polohy hlavicek.
sveho casu, kdyz jsem jeste pouzival winy, tak jsem mel IBM 120GB IDE narvany filmy. jednoho krasneho dne jsem si spletl disky v PC (bylo jich trochu vic) a zacal jsem plny format na tomhle s filmy. FS byl NTFS. disk jsem znova naformatoval (rychle) a nakopiroval tam jina data. pak jsem si rekl, ze zkusim obnovu (udajne jde teoreticky do 12 prepisu). k memu uzasu mi sw 'GetDataBack for NTFS' nabidl po projeti celeho disku nekolik variant obnovy, vyuzil jsem jeden po druhem a ve finale jsem mel ze 120GB disku 160GB filmu, nekolik bylo pouze nepouzitelnych. samozrejme se nazvy nezachovaly, coz u filmu clovek lehce dopise ;)v linuxu jsem zatim obnovoval par zhroucenych SD karet, kde se mi podarilo dostat mensi cast dat pomoci TestDisku. na HDD jsem to zatim nezkousel.
Rychly format nic neznamena. Ze jsi neco obnovil je mozne. Rozhodne to ale nebyly ta data, ktera jsi prepsal.
Tema k zamysleni pro klikace: Jestli je mozne obnovit data po 12 prepsanich, jaktoze jeste zadny vyrobce neprisel s tim, ze by timto zpusobem treba zdvojnasobil kapacitu disku(kdyz jde 12, tak 2 prepisy musi byt uplne bezpecne)? Jestli nekoho bavi cekat, az se data prepisi ctyriadvacetkrat ruznymi vzorky a citi se pri tom jako agent CIA, tak je to jenom jeho blbost, nikoliv rozumny pristup. Moje sazka stoji: sto tisic tomu, kdo bude schopen precist data z(bezneho) disku pote, co provedu dd if=/dev/urandom of=/dev/sdXpostup je nasledujici: vyzyvatel doda pata/sata hdd(naformatovany, nebo ne). Ja na nem vytvorim filesystem(pokud tam uz nebude), vlozim na nej soubor s 1kB textu, provedu jeden prepis nahodnymi daty a vratim vyzyvateli. Jestli mi sdeli obsah souboru, vyhral
ono kdyz ty pecka jedou nonstop a uz spoustim program + vim, ze budu pecka lifrovat pryc za 14 dni, tak je mi sumafuk, jestli budu delat 1 prepis nebo 1000 prepisu ;) s vzitim se do role agenta CIA to nema nic spolecneho
Ono to zjisteni co tam predtim bylo je mozne. Tady se to opira o fyziku a o tu magnetickou zaznamovou vrstvu. Protoze kdyz mas nejaky bod zmagnetizovany do 1, a znovu tam zapises 1, tak ten bod bude trochu vice magneticky. A nejspise ten zapis i castecne ovlivni okolni bunky. Ovsem tyhle zmeny jsou nejspise pod rozlisovaci urovni tech diskovych hlavicek. Takze by se musel ten disk rozebrat, plotny vyndat a dat je do nejake specialni ctecky. Ale tim to nekonci. Data na disku jsou nejakym zpusobem kodovana, takze je s tim tolik srani ze za sto tisic to nikdo delat nebude.
To je(mnohokrat zpochybnena) teorie jeste z minuleho stoleti. Od te doby nekolikrat vzrostla hustota zaznamu a zatim asi nikdo nepredvedl, ze by ta data dokazal precist. Jestli nekdo prepisuje zaznam dvacetkrat, tak je to pro me paranoik bez spetky zdraveho rozumu.
Pod tohle bych se i podepsal. Jednoznačný souhlas.
kdo to precte, tak se tim nebude chlubit v novinach, ale necha si to jako svoje know-how. vlady musi mit duvod, proc to prepisovat X krat, nicit v peci, drtit apod. kdyby ovsem dali na tebe, tak se hrozne usetri, staci preci jeden prepis. on nikdo z nich nema ani spetku zdraveho rozumu, vid B-]
Ono, bohuzel, se malokdo "zdrzuje" i tim nekolikanasobnym prepsanim nahodnymi daty. Kolikrat se v novinach objevila zprava, ze nekdo koupil v bazaru notebook/flasku s vojenskymi,... atd., materialy.
A ovladaji nas jestirci a na obezne draze parkuje Astar Seran doutnikouvou lod.
Jak rikam, teoreticky to mozne je, ale jestli existuje nejake zarizeni, ktere je schopne tak presne detekovat magneticke pole v jednom bode fakt nevim.Taky si myslim ze staci jeden prepis. A paranoici si mohou doprat dva prepisy, ale vice je uz fakt absolutni zbytecnost.
Zdravim, prijimam tu prvni vyzvu, jak uz jsem reagoval. Obnovim data ze smazaneho HDD.
pokud by neslo data obnovit i po jednom prepisu, proc by se pak vsichni soustredili na X prepisu a vyvijeli na to standardy/metody? napriklad Gutmannova metoda pocita s 35 prepisy. chapu, ze bezny sw asi nedokaze obnovit poradne data, ale musi tedy existovat metody, jak se k datum dostat jinou cestou.
Ja nevim, proc to delaji, asi je to bavi.
Ono to normalni cestou mozna nejde ale kdyz nekdo prekalibruje hlavicky aby cetly vedle stopy, zmeni software aby cetl jen slabsi magneticky zaznam a ten silnejsi naopak ignoroval, tak to jde. Ale tohle neudela bezny uzivatel. To je prace pro laborator.
Tak ja bych to bral. Doufam, ze takovy verejny slib je dostatecne zavazny. Sejdeme se nekde po svatcich. Na prazdny novy HDD ulozime soubor, smazeme ho a aja ho pak obnovim. Nezapomen si ssebou vzit moje prasulky.
S tim si nelámej hlavu. já ráno prosazoval přepsání nulama a příspěvek zmizel ... .
Stačí květináč s termitem, roznětka a červený tlačitko na dosah ruky
Hmm, k tomuto tematu jsem se nevsiml topicu na foru. Opravdu nebyl?Ale docela mi tu chybi jeden miniaturisticky nastroj od Sysinternals. SDelete: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897443... Sice ma ovladani jen pres prikazovou radku, ale je zdarma, ma minimalni velikost a funguje.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.