Nejlepší program pro údržbu a čištění pevného disku

Pevní disk se neustálou prací zanáší nejrůznějšími zbytky, rozbitými soubory, částečně smazanými a nepotřebnými daty apod. Jednou za čas je tak třeba jej pročistit a promazat.

Rozpoutali jsme velice zajímavou diskusi na fóru Živě.cz, která se týkala programů určených k údržbě a čištění pevného disku. Střetly se zde především dva názorové proudy, kdy na jedné straně byli ti, kteří považují podobné programy za zbytečné a vše si obstarají ručně sami, pokud vůbec, a na druhé straně ti, kteří doporučovali ozkoušený software.

Právě od druhé skupiny přispěvatelů jsme vzali jejich tipy, doplnili o vlastní a výsledek máte níže v podobě sbírky několika zajímavých programů, s jejichž pomocí svůj pevný disk ošetříte.

Diskeeper

Pokročilý nástroj pro defragmentaci disku se síťovou podporou, takže můžete udržovat disky na vzdálených počítačích. Zvládá náročnější způsoby defragmentace a také plánování podle zadaných period, v noční časy, když není počítač využitý atd. Navíc nabízí jednoduché a přehledné prostředí a ovládání. Jistým neduhem programu je nutnost platit za licenci.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi doporučil čtenář s přezdívkou Lurk¸ který jej podle svých slov používá již několik let ke vší spokojenosti. Defragmentace mu běží online na pozadí a při zápisu program dbá na to, aby se data nezapisovala fragmentovaně.

Stáhnout Diskeeper, shareware (40,5 MB)

CCleaner

Klasika mezi čistícími programy, která umí pročišťovat registr od zbytečných záznamů, operační systém od slepých uliček, zamete po vás stopy ve webových prohlížečích ve vyhledávání a také vyčistí pevný disk od dočasných, zastaralých a nepoužívaných souborů. Velkou předností je pochopitelně freewarová licence. Program na čištění disku využívá např. Malencontre.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout CCleaner, freeware (3,7 MB)

TuneUp Utilities

TuneUp Utilites je známá sada nástrojů pro optimalizaci výkonu vašeho operačního systému. Nabízí speciální funkce pro webové prohlížeče, zrychlení internetového připojení nebo defragmentaci registru. Nabízí také možnost vymazat dočasné soubory a také speciální nástroj TuneUp Drive Defrag.

Klepněte pro větší obrázek

Ten si chválí např. čtenář mapar, který podle svých slov zkoušel spoustu podobných programů, ale právě TuneUp má podle něj nejlepší poměr efektivity defragmentace a nároků na systémový výkon. Rovněž prespic tuto aplikaci doporučuje. Oproti tomu čtenář oooooooooo považuje TuneUp spíše za žrouta prostředků, než za efektivní nástroj.

Stáhnout TuneUp Utilities, shareware (36,3 MB)

O&O Defrag

Nástroj na defragmentování disku pro pokročilé. Nabízí propracovaný plánovač, vysokou rychlost práce, celkem osm různých metod defragmentace, permanentní systémovou optimalizaci, optimalizaci při chodu na baterii u notebooků, zobrazování statusu souborů i ovladačů a mnoho a mnoho dalšího. Na defragmentaci jej doporučuje již jednou citovaný prespic.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout O&O Defrag, shareware (20,8 MB)

Wise Disk Cleaner

Program pro odstranění dočasných, nepotřebných či zbytečných souborů. Je jednoduše ovladatelný, bezplatný a dokonce v českém jazyce. V několika krokovém průvodci označíte typy souborů určených k vymazání dle formátu, stáří atd. Dále pročistíte cookies, historii a aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Wise Disk Cleaner, freeware (2,2 MB)

BleachBit

Volně šiřitelná aplikace pro odstraňování zbytečných souborů na disku, která je schopná smazat cookies, historii webových prohlížečů, dočasné soubory (i široké řady různých programů) atd. Kromě toho nabízí schopnost bezpečného a nevratného mazání pomocí přepisu jinými daty a také vymazávání volného diskového prostoru, aby se smazaly stopy po datech odstraněných jinými aplikacemi. Program je dostupný pro Windows a Linux.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout BleachBit, freeware (6 MB)

Cyber-D's Autodelete

Zajímavý program s poněkud odlišnou funkcí od výše zmíněných aplikací. Program je určen k automatickému promazávání či přesouvání starých souborů. Celé to funguje tak, že zvolíte libovolný počet složek, jejichž obsah aplikace kontroluje. Jakmile se nějaký soubor stane starší dejme tomu 30 dní, dojde k jeho odstranění.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavovat takto můžete nejen čas, ale také formát souboru a také akci, kterou má Cyber-D's Autodelete provést. Zvládne soubory mazat, přesouvat i mazat nezvratně. Vše se navíc pro kontrolu zaznamenává do logu, takže budete mít dokonalý přehled. To vše zcela zdarma.

Stáhnout Cyber-D's Autodelete, freeware (1,9 MB)

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Pevné disky, Cleaner

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • L - Core 2. 7. 2012 15:18:01
    Nejlepší program? Vlastní rozum. Rád bych si někdy od...
  • mapar 1. 7. 2012 22:41:38
    Bože můj jsem slavnej. :-D Jen škoda že moje citace v članku vypadá, že...
  • bibleteng 1. 7. 2012 21:27:59
    na údržbu a čištění HDD používám hadřík a štětec.
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky