Nejlepší program pro údržbu a čištění pevného disku

Pevní disk se neustálou prací zanáší nejrůznějšími zbytky, rozbitými soubory, částečně smazanými a nepotřebnými daty apod. Jednou za čas je tak třeba jej pročistit a promazat.

Rozpoutali jsme velice zajímavou diskusi na fóru Živě.cz, která se týkala programů určených k údržbě a čištění pevného disku. Střetly se zde především dva názorové proudy, kdy na jedné straně byli ti, kteří považují podobné programy za zbytečné a vše si obstarají ručně sami, pokud vůbec, a na druhé straně ti, kteří doporučovali ozkoušený software.

Právě od druhé skupiny přispěvatelů jsme vzali jejich tipy, doplnili o vlastní a výsledek máte níže v podobě sbírky několika zajímavých programů, s jejichž pomocí svůj pevný disk ošetříte.

Diskeeper

Pokročilý nástroj pro defragmentaci disku se síťovou podporou, takže můžete udržovat disky na vzdálených počítačích. Zvládá náročnější způsoby defragmentace a také plánování podle zadaných period, v noční časy, když není počítač využitý atd. Navíc nabízí jednoduché a přehledné prostředí a ovládání. Jistým neduhem programu je nutnost platit za licenci.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi doporučil čtenář s přezdívkou Lurk¸ který jej podle svých slov používá již několik let ke vší spokojenosti. Defragmentace mu běží online na pozadí a při zápisu program dbá na to, aby se data nezapisovala fragmentovaně.

Stáhnout Diskeeper, shareware (40,5 MB)

CCleaner

Klasika mezi čistícími programy, která umí pročišťovat registr od zbytečných záznamů, operační systém od slepých uliček, zamete po vás stopy ve webových prohlížečích ve vyhledávání a také vyčistí pevný disk od dočasných, zastaralých a nepoužívaných souborů. Velkou předností je pochopitelně freewarová licence. Program na čištění disku využívá např. Malencontre.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout CCleaner, freeware (3,7 MB)

TuneUp Utilities

TuneUp Utilites je známá sada nástrojů pro optimalizaci výkonu vašeho operačního systému. Nabízí speciální funkce pro webové prohlížeče, zrychlení internetového připojení nebo defragmentaci registru. Nabízí také možnost vymazat dočasné soubory a také speciální nástroj TuneUp Drive Defrag.

Klepněte pro větší obrázek

Ten si chválí např. čtenář mapar, který podle svých slov zkoušel spoustu podobných programů, ale právě TuneUp má podle něj nejlepší poměr efektivity defragmentace a nároků na systémový výkon. Rovněž prespic tuto aplikaci doporučuje. Oproti tomu čtenář oooooooooo považuje TuneUp spíše za žrouta prostředků, než za efektivní nástroj.

Stáhnout TuneUp Utilities, shareware (36,3 MB)

O&O Defrag

Nástroj na defragmentování disku pro pokročilé. Nabízí propracovaný plánovač, vysokou rychlost práce, celkem osm různých metod defragmentace, permanentní systémovou optimalizaci, optimalizaci při chodu na baterii u notebooků, zobrazování statusu souborů i ovladačů a mnoho a mnoho dalšího. Na defragmentaci jej doporučuje již jednou citovaný prespic.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout O&O Defrag, shareware (20,8 MB)

Wise Disk Cleaner

Program pro odstranění dočasných, nepotřebných či zbytečných souborů. Je jednoduše ovladatelný, bezplatný a dokonce v českém jazyce. V několika krokovém průvodci označíte typy souborů určených k vymazání dle formátu, stáří atd. Dále pročistíte cookies, historii a aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Wise Disk Cleaner, freeware (2,2 MB)

BleachBit

Volně šiřitelná aplikace pro odstraňování zbytečných souborů na disku, která je schopná smazat cookies, historii webových prohlížečů, dočasné soubory (i široké řady různých programů) atd. Kromě toho nabízí schopnost bezpečného a nevratného mazání pomocí přepisu jinými daty a také vymazávání volného diskového prostoru, aby se smazaly stopy po datech odstraněných jinými aplikacemi. Program je dostupný pro Windows a Linux.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout BleachBit, freeware (6 MB)

Cyber-D's Autodelete

Zajímavý program s poněkud odlišnou funkcí od výše zmíněných aplikací. Program je určen k automatickému promazávání či přesouvání starých souborů. Celé to funguje tak, že zvolíte libovolný počet složek, jejichž obsah aplikace kontroluje. Jakmile se nějaký soubor stane starší dejme tomu 30 dní, dojde k jeho odstranění.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavovat takto můžete nejen čas, ale také formát souboru a také akci, kterou má Cyber-D's Autodelete provést. Zvládne soubory mazat, přesouvat i mazat nezvratně. Vše se navíc pro kontrolu zaznamenává do logu, takže budete mít dokonalý přehled. To vše zcela zdarma.

Stáhnout Cyber-D's Autodelete, freeware (1,9 MB)

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Pevné disky, Nepoužívaný soubor, Starý soubor, Nevratné mazání, Pokročilý nástroj, Cleaner, Speciální nástroj, Čištění, Efektivní nástroj, Pokročilé odstranění

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 122

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje