Nejlepší program pro tvorbu a editaci titulků

Jste nadšenci do vytváření titulků k zahraničním filmům, potřebujete upravit nekvalitní stažené nebo si chcete vytvořit textový doprovod k vlastnímu videu? Použijte některý z nabízených titulkovačů.

Vytváření titulků k filmům a videím je pro někoho končíkem a zábavou, pro jiného pracovní povinností či nutným zlem. Ať tak či onak, vhodně zvolený nástroj pro vytváření, editování, opravy či synchronizaci titulků může práci výrazně usnadnit i zefektivnit. Vyjma několika desítek nadšenců není titulkování filmů něčím, co by běžný uživatel prováděl denně. Přesto se hodí mít na výběr několik softwarových alternativ pro tuto činnost.

Tyto alternativy byly vybrány na základě doporučení diskutujících na fóru Živě.cz, kteří vyjádřili své sympatie (či antipatie) navrhovaným programům. Nejvíce byly zmiňovány dvě aplikace, přičemž jedna představuje dominantního hráče na trhu po mnoho let, zatímco ta druhá je zajímavá především svým původem, uživatelskou přívětivostí a dostatečnou funkčností, jakkoli byl její vývoj již před lety zastaven.

Zajímavostí také je, že všechny níže uvedené programy jsou v licenci freeware či open source. Za žádný zde nabízený titulkovací nástroj tedy nemusí uživatel jeho autorům platit.

Subtitle Workshop

Jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších programů pro tvorbu titulků podporující prakticky všechny formáty a obsahující velké množství pokročilých funkcí. Nabízí přehledné uživatelské rozhraní, poradí si s časováním a posunem, s hromadnými operacemi, dokáže titulky zkontrolovat (i pravopis) a najít chyby i překládat do a z cizích jazyků, disponuje dalekosáhlou pamětí pro návrat u provedených změn a mnoho a mnoho dalšího. To z něj tvoří kompletní řešení pro práci s titulky.

Klepněte pro větší obrázek

Čtenář s přezdívkou ino. u něj vyzdvihuje dovednosti jako náhled na video, konfigurovatelné klávesové zkratky či obrovské množství korektury titulků. Program doporučují i čtenáři jingspiral a Nargon, kteří se ovšem shodují v tom, že je třeba využít staré verze 2.51, která je stále stažitelná z webových stránek autora programu. Nejnovější beta verze 4 je podle nich stále ještě nedodělaná. Jingspiral ji dokonce označuje za krok zpět a jinak jako hlavní nedostatek doporučovaného programu uvádí absenci práce se zvukovou stopou.

stáhnout program Subtitle Workshop 4.00 beta 4 (1,0 MB)


Nástroj na titulky (Subtitle Tool)

Velký fanklub získal na fóru program české provenience, který se již mnoho let nevyvíjí, přesto svými funkcemi, ovládáním i možnostmi stále patří mezi populární nástroje minimálně v tuzemsku. Nástroj na titulky, případně Subtitle Tool, jak je rovněž nazýván, je samozřejmě program sloužící k editaci titulků, jejich posouvání, změně rychlosti, spojování, rozdělování a pro kontrolu. Čte sedm formátů titulků (MicroDVD, SRT-SubRip a jejich modifikace).

Klepněte pro větší obrázek

Zapisuje do MicroDVD, SRT, SSA (SubStationAlpha - pro vložení titulků ve VirtualDubu pomocí pluginu Subtitler by Avery Lee). Program navíc umí přehrávat filmy a sledovat při nich titulky a zároveň je i editovat. S diskutujícím s přezdívkou Tomasek1234, který program do diskuze jako první přivedl, souhlasí v jeho podpoře např. onlavu. Ten jej považuje perfektní zejména pro rychlou editaci.

Bandolier.wz jej zase využívá na úpravu časování. I karlos89 jej taky využívá, i když zmiňuje chybu, kdy občas titulky nejdou v programu z neznámého důvodu otevřít. Holkoun, který občas dělá titulky i komerčně, považuje Subtitle Tool za velmi jednoduchý a intuitivní prográmek, což vnímá jako výhodu oproti podle něj uživatelsky nepříznivému Subtitle Workshopu.

stáhnout program Nástroj na titulky (Subtitle Tool) 2002.05.27 (284 kB)


Aegisub

Program určený pro vytváření a editování titulků, jejichž nativní formát je Advanced SubStation Alpha, který umožňuje umisťování i grafickou podobu titulků. Pro výstup lze využít samozřejmě celou řadu klasických formátů. Umisťování titulků se dá upřesňovat jak na obrazu, který se promítá, tak i na zvukové křivce. K práci je možné využít několik vazeb pro video processing, např. FFmpeg a Avisynth. Pro program je typická i široká podpora operačních systémů, tedy krom Windows i Linux, FreeBSD i Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek

Do diskuze jej přinesl čtenář s přezdívkou sousas, který jej za sebe považuje za nejlepší. Jako jeho hlavní výhody vnímá bezplatnost, českou lokalizaci a právě zmíněnou multiplatformitu.

stáhnout program Aegisub 2.1.8 (26 MB)


Subtitle Edit

Program, který svým názvem říká vše. Nabízí příjemné uživatelské prostředí, možnost umisťování titulků podle videa i zvukové stopy a také konverzi titulků mezi mnoha podporovanými formáty. Obsahuje také automatický překlad pomocí Google překladače, ripování titulků z filmových DVD i kontrolu pravopisu pomocí slovníků aplikace Open Office. Lze si pohrát i s jednoduchými efekty typu psacího stroje či karaoke.

Klepněte pro větší obrázek

Podle čtenáře Carbone je klíčovou funkcí pro kvalitní nástroj na tvorbu titulků schopnost práce se zobrazeným videem a také i zvukovou stopou. Právě z toho důvodu na fóru doporučuje Subtitle Edit, který obě věci zvládá bez problémů.

stáhnout program Subtitle Edit 3.1 (2,9 MB)


Jubler

Program pro editaci, konverzi, opravu a vytváření titulků. Mezi jeho hlavní plusy a dovednosti patří příjemné uživatelské prostředí, pozorování audia i videa (ve spolupráci s přehrávačem MPlayer) s náhledy titulků pro lepší synchronizaci, hromadné posouvání času, kontrola pravopisu a také multiplatformita (Windows, Mac OS X, Linux). Příjemným bonusem je i lokalizace do češtiny. Program na fóru doporučuje čtenář icelander.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Jubler 4.6.1 (2,6 MB)


Témata článku: Software, Download, GigaMania, Hlavní nedostatek, Příjemný bonus, Nutné zlo, Jednoduchá oprava, Karaoke, Zvuková stopa, Editace videa, Carbon, Automatický návrat, Avery, Nejnovější beta, Psací stroje, Široká podpora, Automatický překlad, Cizí video, Editace, Workshop, Nabízený stroj

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 235

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje