Nejlepší program pro synchronizaci dat mezi počítači

Vlastníte domácí, pracovní i přenosný počítač a požadujete určitá data shodná na všech přístrojích? Pak jistě využijete služby programů specializujících se na synchronizaci souborů a složek mezi počítači.

Na otázku, jaký program používají pro synchronizaci dat mezi více počítači, odpovídali na fóru Živě.cz uživatelé nejrůznějších aplikací i služeb. Měli za úkol kromě názvu svého oblíbence uvést i jeho pozitiva i negativa. Z jejich doporučení pak vznikla nabídka celkem sedmi produktů, které vám nyní nabízíme ke stažení na sesterském serveru GigaMania.cz.

Z diskuze jasně vyplynulo, že nejčastěji používaným způsobem synchronizace je práce s internetovým úložištěm. Jedním z průkopníků této formy synchronizace je DropBox, který se také stal nejčastěji doporučovaným řešením, přestože mnozí dávají pro lepší funkčnost i služby přednost jeho alternativám. Najdou se ovšem i tací, kteří využívají úplně jiné programy na odlišném principu. I ty jsou v tomto článku zahrnuty.

DropBox

Na čelní příčce oblíbenosti mezi diskutujícím na fóru byl program pro práci s webovým úložištěm Dropbox. S jeho pomocí data nahrajete na server, kde je lze určitým způsobem sdílet, synchronizovat i obnovovat. Přístup pak k nim budete mít prakticky odkudkoli. Aby byla zajištěna bezpečnost informací, používá služba kvalitního šifrování. DropBox nabízí 2 GB zdarma, zatímco za větší prostor již uživatel musí zaplatit. Výhodou je i podpora více operačních systémů – Windows, Linux i Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek

Právě multiplatformitu si pochvaluje čtenář s přezdívkou TaNdT. Ten jako výhodu vnímá i složky pro veřejnou dostupnost a obrázky, kde člověk získá odkaz, který lze poslat i těm, kteří DropBox nemají. Jako nevýhoda programu bývá velice často zmiňována, jak ostatně činní i omualo, nemožnost nastavení více složek pro sdílení. Vždy se jedná pouze o jedinou a její podadresáře. Tuto nevýhodu dokážou překonat další programy, které naleznete níže.

stáhnout program Dropbox 1.1.28 (15 MB)


Live Mesh

Populární synchronizační nástroj od tvůrců operačního systému Windows. Program nabízí prostor na Live Desktop, kde lze ukládat data až o velikosti 5 GB. Odtud si všechna přidaná zařízení v profilu mohou tyto soubory stáhnout. Práci zpříjemňuje i přítomnost virtuální plochy na webu, na kterou můžete soubory přetahovat myší přímo ze svého počítače. Live Mesh se tak právem stal jedním z nejčastěji zmiňovaných synchronizačních nástrojů na fóru. Zde vám jej nabízíme jako součást balíčku Windows Live Essentials.

Klepněte pro větší obrázek

Kvůli jeho pohodlnosti i jednoduchosti jej používá např. uživatel Fit89. Pan_Filuta oproti tomu dodává, že Mesh nezvládá větší množství souborů, u nichž má problémy s detekcí změny. Rovněž se mu zdá, že při synchronizaci je zbytečně mnoho zatěžován procesor počítače. Další nevýhodu programu, přestože jej sám používá, vidí čtenář jakub.karasek v tom, že jej nemůže využít na počítači, kde je nainstalován operační systém Windows XP.

stáhnout program Windows Live Essentials 2011.0 (1,2 MB)


Syncplicity

Program pro synchronizaci dat s webovým úložištěm, který do značné míry napodobuje systém DropBoxu. Zdarma získáte 2 GB, přičemž 50 GB si za lze připlatit. Aplikace a služba disponují zajímavou funkcí v podobě paměti historie, takže i několikrát změněný dokument se dá vytáhnout v původní podobě. Neschází ani sdílení vybraných složek s více lidmi. Syncplicity zvládá i synchronizaci s některými webovými službami typu Office Live Workspace, Google Docs, Facebook, Picknik či Scribd.

Klepněte pro větší obrázek

Jako hlavní přednost Syncplicity oproti zmíněnému DropBoxu vnímá čtenář zoro33 možnost plně svobodné volby adresářů, které chcete synchronizovat, zatímco u DropBoxu je právě pouze jediný k tomu použitelný. Program ostatním doporučuje i jansehak.

stáhnout program Syncplicity (2,1 MB)


SugarSync

Další aplikací a službou na stejném systému je SugarSync. I ten nabízí oproti DropBoxu výhodu volby. Uživatel jednoduše vybere kteroukoli složku umístěnou kdekoli na počítači a zkopíruje její obsah na server. Poté se může rozhodnout, jestli zkopíruje obsah i do dalšího počítače či přenosného zařízení. Existuje zde i funkce Magic Briefcase, tedy složky, do níž veškerá nahraná data budou automaticky sdílena s ostatními počítači (tedy klasické složky z DropBoxu).

Klepněte pro větší obrázek

I SugarSync nabízí bezplatně 2 GB prostoru, zatímco za navýšení kapacity již uživatel musí platit. Aplikaci doporučuje WesleyC, který synchronizaci dat označuje za mnohem rychlejší než v případě Live Mesh. Rovněž mu vyhovuje dobrá spolupráce s jeho iPhonem. O dobré práci s mobilními aplikacemi hovoří i jeho další podporovatel – huncut, kterému zase vyhovuje rychlost posílání souboru jinému uživateli.

stáhnout program SugarSync 1.9.7 (12 MB)


SyncToy

Nástroj pro jednoduchou synchronizaci označených souborů a složek mezi dvěma lokacemi. Vytvoříte tak přesný obraz vybraných dat i jejich zálohu na jiném počítači. Síla programu je především v jeho rychlosti a nenáročnosti, a to jak na znalosti uživatele, tak i na systém počítače. Bari007 jej používá na synchronizaci dat s vlastním home serverem. Vyhovuje mu především jeho jednoduchost a přehlednost.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program SyncToy 2.1 (3,5 MB)


GoodSync

Placená pomůcka pro synchronizaci souborů a složek. Program nabízí vlastní unikátní algoritmus pro synchronizaci dat mezi počítačem, USB diskem, notebookem a jinými zařízeními i přes lokální síť či internet. Změny zpozoruje u vybraných složek buď automaticky, nebo po zadání příkazu uživatelem. Nabízí příjemné uživatelské prostředí i českou lokalizaci. Právě na to slyší třeba uživatel xherbert, který po nakonfigurování programu na synchronizaci s vlastním FTP Serverem o programu vůbec neví, přesto svou práci plní spolehlivě.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program GoodSync 8.6.6 (6,6 MB)


SyncBack

Zálohovací a synchronizační program podporující pevné disky, přepisovatelná média CD a DVD, archivy ZIP, síťové disky, FTP servery a další místa pro ukládání dat. Freewarová verze zvládá pouze základní práci se zálohou i ukládáním na vzdálená místa. Pro pokročilejší funkce je třeba sáhnout po placené SE či Pro verzi. Diskutujícímu s přezdívkou mmj203 plně postačuje freewarová verze a bigboban zase aplikaci využívá v kombinaci s DropBoxem a dalšími nástroji.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program SyncBack 3.2.21 (1,8 MB)


Diskuze (38) Další článek: Týden Živě: 101010 = 42

Témata článku: Software, GigaMania, Sync, Přesný obraz, Vybraná lokace, Synchronizace, Unikátní algoritmus, Nejlepší, Free verze, Dobrá spolupráce, Vybraný soubor, Syn, Součást balíčku, Software na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
JWST život ve vesmíru nenajde. Jeho nástupce možná

JWST život ve vesmíru nenajde. Jeho nástupce možná

** JWST se brzy pustí do pozorování exoplanet a to přímo i nepřímo ** JWST posune výzkum exoplanet na novou úroveň, ale nebude moci říct, zda se na některé z nadějných planet nachází podmínky k životu ** Vědci už pracují na jeho nástupci

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaExoplanetyMimozemský životVesmír
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
Další hra od Kojima Productions smaže hranici mezi hrami a dalšími médii

Další hra od Kojima Productions smaže hranici mezi hrami a dalšími médii

Každá hra od mistra Kodžimy hodlá přinést revoluci do herního průmyslu. Tentokrát ale nepůjde jen o ten herní.

Michal Maliarov
Kojima ProductionsTechnologie
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína