Nejlepší program pro střih a úpravu videa

Ať už jste amatérský filmař, či si jen chcete sestříhat video z dovolené, můžete k úpravě svého díla využít počítač a jeden ze sedmi nabízených programů různé náročnosti, kvality i ceny.

Pozor! Tento článek už je pár let starý. Pro základní přehled v aktuální nabídce videoeditorů poslouží video výše, podrobnosti pak najdete v novém článku:

Střih videa na počítači se stal s nástupem digitálních videokamer pro většinu filmařů naprosto běžnou záležitostí. Rovněž cena potřebného hardwaru je na snesitelné úrovni. Výrazné rozdíly ale panují v použitém softwaru, či jak se říká – střihacím programu. Existuje pestrá škála začínající malými, jednoduchými aplikacemi, které jsou zdarma, a končící náročnými, složitými a profesionálními programy, jejichž pořízení přijde uživatele na pěkné peníze.

Protože každý má jiné nároky, znalosti i finanční prostředky, představy o tom nejlepším programu pro úpravu videa se mezi jednotlivými uživateli liší. Nejinak tomu je i na fóru Živě.cz, kde diskutující doporučují ostatním své favority, z nichž vybíráme sedm zajímavých programů tak, aby si zde toho svého vyvoleného našlo co nejvíce čtenářů.

Pinnacle Studio

Zažitá klasika mezi filmovými amatéry i tvůrci rodinných snímků. Pinnacle Studio je videoeditor pro kompletní práci s domácími nahrávkami. V několika krocích lze projít od stažení videa do počítače ze záznamového zařízení, přes střih a editaci až po vypálení na DVD či Blu-ray (podporuje tedy HD). Jednoduchou a přehlednou formou se zde dají vytvořit titulky, ve schématu snímek sestříhat, doplnit o přechodové efekty, animace i filtry.

Klepněte pro větší obrázek

Program je typický zejména skloubením jednoduchého a přehledného ovládání, které zvládne i méně zkušený uživatel, s dobrou funkčností a množstvím nástrojů. Čtenář Dancek Pinnacle Studio používá především pro jeho střídmý design a pokročilé funkce, přestože přiznává, že jeho nevýhoda spočívá v dlouhém renderování, špatné kvalitě náhledu či nutnosti platit za licenci. Jendakol si oproti tomu stěžuje na vysokou náročnost a nestabilitu programu při práci s delšími snímky.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Pinnacle Studio 14 final (1921 MB)


VideoSpin

Pro ty, kterým se filosofie Pinnacle líbí, ale preferují freewarové řešení, je tu produkt Pinnacle VideoSpin, který je zjednodušenou verzí střihové programu Studio. Program umožňuje základní úpravy a střih videa i tvorbu slideshow z digitálních fotografií. Jeho největším omezením je nemožnost stahovat video přímo z kamery, program tedy pracuje pouze s video soubory na disku počítače. Rovněž úprava audia je omezena jen na nejnutnější úkony a DVD s ním také nevypálíte

Klepněte pro větší obrázek

Jako jednoduché řešení zdarma pro střih videa z dovolené jej doporučuje diskutující s přezdívkou vladimir. Na sestříhání, vložení titulků, hudby na pozadí a komentáře podle něj plně dostačuje. Absence grabování videa z kamery a vypalování DVD lze bez problémů nahradit jinými aplikacemi.

stáhnout program Pinnacle VideoSpin 2.0 (162 MB)


Adobe Premiere Pro

Pro ty, kterým přijde Pinnacle příliš amatérský a funkčně nedostatečný, je tu software, který vymáčkne z vašeho počítače i 64-bitového operačního systému maximum. Obsahuje obrovské množství nástrojů, filtrů i efektů. Dále disponuje širokou podporou záznamových i komunikačních zařízení, zvládá práci s videem ve vysokém rozlišení (výstup na Blu-ray disk), doplňování počítačových animací do videa (včetně umělého pozadí) a nabízí pokročilou práci s ozvučením a mnoho a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

Čtenář Brumer u Adobe Premier vyzdvihuje oproti Pinnacle pokročilejší práci s videem, a především možnost nahrávání pluginů od známých firem typu Boris FX nebo Red Giants. Medvidek_panda chválí u tohoto produktu poměry funkčnost, uživatelská přívětivost a cena.

Klepněte pro větší obrázek

Jako klad aplikace vyzdvihuje koubelka podporu a provázanost mezi jednotlivými produkty Adobe, jako mínus pak uvádí při náročnějších a větších objemech videí její těžkopádnost i nižší stabilitu. „Premiéra“ je placeným produktem, vybrat si ale můžete z více verzí, které vyhovují vašim požadavkům i finančním možnostem.

stáhnout program Adobe Premiere Pro CS5 (344 kB)


Sony Vegas Pro

Jako největší konkurent vůči pokročilému Adobe Premier se v diskuzi ukázal program Vegas od Sony Media Software. Jedná se o profesionální nástroj pro úpravu videa, který podporuje velké množství zařízení, efektů, nástrojů i výstupů. Zvládá samozřejmě HD video, prostorový zvuk i vypalování na Blu-ray disky. Neomezuje uživatele počtem video a audio stop, nabízí na 190 upravitelných digitálních efektů, užitečný titulkovač, barevné korekce a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikaci si pochvalují např. diskutéři Martimos, emme a BLOOD. Gloe jej pak hodnotí jako produkt s funkcemi a ovládáním na vysoké úrovni. Jako velkou výhodu pak spatřuje dobré propojení se sesterským projektem Sound Forge, s nímž lze účinně upravovat zvukovou stopu. Pro uživatele bude důležitým kritériem i cena. Ta je u verze Vegas Pro skutečně vysoká (700 dolarů), lze si ale vybrat i z méně pokročilých, jejichž finanční hodnota je podstatně nižší.

stáhnout program Sony Vegas Pro 9 (168 MB)


Avidemux

Nyní se dostáváme k alternativě, která sice funkčně nemůže konkurovat výše uvedeným produktům, ale její síla spočívá v její licenci. Avidemux je multiplatformní (Windows, Linux, Mac OS X, BSD) opensourcový editor videa určený k jednoduchému stříhání, filtrování, vyvažování barev i enkódování celé řady video formátů. Pro jeho jednoduchost, multiplatformitu a licenci jej pro nenáročný střih používá např. siddhi. PatrikChrz se k němu připojuje s výtkou, že mívá problém se synchronizací audia a videa, což siddhi také potvrzuje.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Avidemux 2.5.5 (2,6 MB)


Cyberlink PowerDirector

Kompletní balík pro práci s digitálním videem. Obsahuje všechny funkce potřebné ke střihu, úpravě i vylepšení snímku. Nabízí práci s HD (i vytváření HD z klasického SD videa), prostorovým zvukem, počítačovými animacemi i prezentacemi fotografií. Samozřejmostí je aplikace filtrů i efektů a vkládání titulků. Klasické výstupy jsou obohaceny i o optimalizace pro přenosná zařízení typu Apple iPod či Sony PSP. Tento tip dodal čtenář Reno.Raines, který aplikaci používá převážně pro úpravu nahraného televizního vysílání.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Cyberlink PowerDirector 8 (237 MB)


AVS Video Editor

Posledním editorem, který vám umožní přenést obraz z digitální kamery a televizních tunerů do počítače, jeho sestříhání, vkládání množství efektů a ukládání do velkého množství formátů a samozřejmě také vypálení na DVD, je AVS Video Editor. Ten navíc zvládá také práci s videem ve vysokém rozlišení (výpal do Blu-ray), úpravy zvuku pro dokreslení pozadí, stabilizaci třesoucího se obrazu, vytváření menu atd.

Klepněte pro větší obrázek

Program nedávno objevil uživatel DuckDaffy, který jej charakterizuje jako velmi jednoduchý nástroj pro začátečníky, který se jen místy neprakticky ovládá. Zato má podle něj perfektní storyboard a funguje svižně i na méně výkonných počítačích.

stáhnout program AVS Video Editor 5.2.1.170 (143 MB)


Pozor! Nepřehlédněte náš aktualizovány článek:

Témata článku: Software, Střih videa, GigaMania, Premier, Pinnacle, Videosoubor, Reno, Pinnacle Studio, Storyboard, Digitální kamery, Adobe Premiere, Cyberlink, Sony PSP, Vegas, Největší omezení, Sony Vegas Pro, Sony Vegas, Dobré propojení, Jednoduchý střih, Pokročilý uživatel, Cyberlink Powerdirector, Forge, Záznamové zařízení, Pokročilý nástroj, Jednoduchý nástroj

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 36

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje