Nejlepší program pro správu hudební sbírky

Zástup mp3 souborů i vlastní hudební sbírka na CD může způsobovat chaos. Využití katalogizačního nástroje vytvoří pořádek i lepší přehled. Který program si z nabídky vyberete vy?

Na diskusním fóru Živě.cz jsme rozvířili debatu nad tím, který program je nejvhodnější ke správě hudební sbírky a zda je vůbec třeba jej používat. Názory i tipy byly pestré. Silný hlas měli ti uživatelé, kteří žádný specializovaný software nepotřebují a vystačí si pouze s vlastní prací s adresářovou strukturou a klasickým hudebním přehrávačem, popř. nativními programy Windows.

Jiní zase dávají přednost programům, které obsáhnou všechny funkce softwarového přehrávače, ovladače pro normální přenosný přehrávač, katalogizačního nástroje, aplikace pro úpravu ID3 tagů i programu pro nákup muziky on-line.

iTunes

Dobře známý jablíčkový program pro správu a přehrávání multimédií, který je díky popularitě přenosného přehrávače iPod rozšířený i mimo platformu Mac OS X. Vytváří vlastní knihovnu vaší sbírky hudby, podporuje funkci „drag and drop" pro snadnou správu, automaticky synchronizuje data s iPodem, generuje „chytré" playlisty, které vyhovují vašemu výběru hudby a další. Spolupracuje samozřejmě s iTunes Music Store, kde můžete nakoupit ohromné množství skladeb.

Klepněte pro větší obrázek

Program iTunes v diskusi začal vychvalovat čtenář s přezdívkou Sattero, kterému i další vyjadřovali podporu jeho argumentům. Podle něj má aplikace nejpřehlednější a nejucelenější pohled na velkou knihovnu hudby, dokáže pracovat s více interprety v jednom albu a obsahuje řadu přídavných skriptů. Rovněž jej poměřuje i s Amarokem, který má také v oblibě, pouze podle něj nezvládá práci s velkými knihovnami, a také s MediaMonkey, který považuje za velice podobný ale jemu méně vyhovující.

Microsoft Zune Software

Zmíníme-li iTunes od Applu, je třeba i podle tipů čtenářů zmínit konkurenční Zune od Microsoftu. Zabývá se správou hudební sbírky, kterou synchronizuje s přehrávačem, ale nabízí samozřejmě i přehrávání audia a videa i prohlížení obrázků. Rovněž v rámci programu lze sdílet data, vypalovat hudební CD, vytvářet playlisty a mnoho dalšího. Zune mnoho uživatelů zaujme moderním vzhledem.

Klepněte pro větší obrázek

Program si nejvíce vychvaloval čtenář viiitezslav. Mezi jeho hlavní požadavky na podobný typ softwaru patří rychlá, přehledná a pohodlná správa hudby a přívětivé, originální a neokoukané uživatelské rozhraní, což podle něj Zune splňuje. Navíc si pochvaluje, že program zvládne velkou většinu tagů sám doplnit a automaticky roztřídit. Jako nedostatky oproti tomu vnímá v pomalejším spouštění a absenci podpory pro Českou republiku.

MediaMonkey

Oblíbený hudební přehrávač i manažer audio souborů. K tomu nabízí i vypalování, konverzi mezi jednotlivými formáty, jukeboxové přehrávání, stahování muziky z internetu a mnoho dalšího. MediaMonkey nabízí spoustu automatický operací, kdy např. sám proskenuje celý disk (či jeho úsek) počítače, nalezené soubory roztřídí podle interpreta, názvu skladby, alba atd. Rovněž sám z internetu načte a doplní ID3 tagy, booklet atd. Máte-li tedy na disku v hudbě nepořádek, MediaMonkey jej zpřehlední.

Klepněte pro větší obrázek

To vše navíc dělá bez nároku na honorář, v líbivém prostředí a česky. Dokáže navíc synchronizovat databázi s některými mobilními telefony i přenosnými hudebními přehrávači. Program si v diskusi pochvaluje mimonaut, který u MediaMonkey vyzdvihuje oproti těžkopádnému iTunes především jeho rychlost. I uživatel BLOOD si pochvaluje jeho nenáročnost a rychlost.

Amarok

Populární hudební přehrávač i manažer známý především linuxové komunitě. Pracuje s kolekcí médií podobné knihovně Windows Media Playeru. Nově uložené hudební soubory jsou automaticky ukládány do kolekce a ta je implementována do podoby databáze v MySQL. Zvládá také stahování textů k písním, informací o albu i interpretovi z různých serverů na internetu. Na fóru jej doporučuje diskutující jxjl, který sice připouští nedostatky při úpravě ID3 tagů, ale zase vyzdvihuje dobré třídění sbírky do logické adresářové struktury.

Klepněte pro větší obrázek

MyMP3´s

My Mp3´s je program slovenské provenience určený především k práci s Mp3 tagy. Veškerá činnost, která v programu probíhá, by se dala shrnout takto – import skladeb popř. celého alba, zvolení titulu a úprava, případně vyplnění, informací o něm. Lze tak přejmenovávat samotné soubory, editovat informace v tagu, nastavit masky pro hromadnou úpravu souborů a další. Freewarová licence jen dopomáhá k lepšímu rozšíření aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

MusicBee

MusicBee je méně známý nástroj pro komplexní správu hudby. Zvládá katagolizování, organizování, vyhledávání, spravování i přehrávání. Zvládá i ripování hudebních CD, identifikaci nově uložených souborů pomocí digitálního hudebního podpisu a stahování informací o hudbě z internetu. Máte-li nějaký přenosný přehrávač, MusicBee s ním synchronizuje vytvořenou databázi. Celkově líbivé a přehledné prostředí je vám k dispozici zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

JukeBox

Na závěr si ještě představíme malý a jednoduchý program z naší domoviny. Je zaměřen na správu sbírky hudebních CD. Evidenci můžete lehce zpracovávat, vyhledávat i procházet. K jednotlivým albům je možné přidávat vlastní komentáře i doprovodné fotografie a další. Příjemný je i vzhled klasického jukeboxu, po němž má program i své pojmenování. Nelze od něj ovšem čekat žádné pokročilé funkce pro správu tisíců mp3 souborů, které můžete nalézt u výše uvedených konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (47) Další článek: Týden Živě 130: Facebook vs. Google, cenzura a startup

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Download, Sbírka, Album, Nativní program, Big, Amarok, Pohodlná správa, Alba, Uložený soubor, Podobný typ, Hud, Zune, Muzika, Moderní vzhled, Jukebox


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 154


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X