Nejlepší program pro správu fotek

Inovace na poli správy digitálních fotografií proudí na trh velice rychle. Uvedení Zoner Photo Studio 15 opět rozvířilo vody v této oblasti softwaru. Co si o tomto tématu myslí čtenáři Živě.cz?

Co uživatel, to odlišný názor. Někteří tvrdí, že správu fotek vůbec nepotřebují a vystačí si s obyčejným správcem souborů a vlastním vytvářením adresářové struktury, jiní naopak využívají pokročilé funkce, které moderní programy pro správu digitálních fotografií využívají.

Zeptali jsme se tedy našich čtenářů na diskusním fóru, který program je k tomuto účelu ten nejlepší, který nabízí nejužitečnější funkce a který jim vyhovuje z hlediska poměru cena : výkon.

Zoner Photo Studio

Není překvapením, že právě software z naší domoviny se stal na fóru velice populárním a často doporučovaným. Nová patnáctá verze přišla s řadou novinek a funkcí, které usnadní a zpřehlední správu. Nabízí indexaci a rychlé vyhledávání podle EXIFových informací, řadu hromadných úpravu, možnost zachovat originál ve vybrané složce a také export do webových galerií.

Klepněte pro větší obrázek

Sám Zoner přitom nabízí zajímavou Zoneramu, což si pochvaluje v diskuzi např. čtenář s přezdívkou D3VL3R. Tomu se také líbí možnost využití několikanásobných filtrů, přítomnost editoru pro ztrátové formáty i RAW nebo GPU akcelerace. Také Bari007 si Zoner chválí, přičemž cena licence je podle něj opravdu lidová.

digiKam

Bezplatný organizátor digitálních fotografií, který je určen především náročným uživatelům, kteří skutečně mají značné požadavky na správu fotek. Program je převážně určený linuxové komunitě, ale existují také instalátory pro Windows. Aplikace umožňuje třídění fotek v albech a jejich prohledávání na základě řady různých kritérií, samozřejmostí je prohlížení a slideshow, tvorba kalendářů, tisk a snadné sdílení.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi nejdříve uvedl čtenář se zajímavou přezdívkou javimkdojsem, který jej používá kvůli tomu, že funkčně zde najde vše, co potřebuje, a také pro možnost užití na Windows i Linuxu. Zkoušel jej také jxjl, podle nějž ale obsahoval příliš mnoho zbytečných funkcí, ale zároveň jedním dechem dodává, že řadění dle GPS lokace, hledání pomocí načrtnutí obrysů či upload na Flickr může být pro někoho užitečné.

Stáhnout digiKam, freeware (209 MB)

Corel AfterShot Pro

Program, který je pokračovatelem projektu dříve známého pod názvem Bibble je nástroj primárně na zpracování RAWů i komprimovaných formátů, ovšem nabízí také pohodlnou správu, dávkové operace, mnoho různých pluginů, sdílení snímků s širokou uživatelskou komunitou a další. Čtenáři Adam využívá kompletní editační schopnosti nástroje a líbí se mu, že pracuje s adresáři.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout AfterShot Pro, shareware (60 MB)

FastStone Image Viewer

Program známý jako prohlížeč a základní editor obrázků na fóru zmínil zappy, protože drží adresářovou strukturu a pohyb po seznamu fotek je velice rychlý, stejně jako jejich prohlížení a načítání. Aplikace zvládá také práci s RAWem, hromadné operace a především je pro domácí použití zdarma. Pokročilé funkce pro správu fotek zde ale nehledejte.

Klepněte pro větší obrázek

Aperture

Propracovaný a funkčně silně vybavený program pro počítače Apple si získal značnou popularitu na této platformě. Nabízí samozřejmě prohlížení a úpravy pořízených fotografií. Diskutující mike2000 na fóru popsal velice detailně hlavní funkce jako důvody, proč zrovna tento program je podle něj nejlepší pro správu fotek.

Klepněte pro větší obrázek

Mike2000 oceňuje zejména možnost filtrování a vytváření statických i dynamických alb, správu obličejů a míst, dávko zpracovávání, propojení knihovny a alb s ostatními aplikacemi v systému, snadné ovládání prostřednictvím klávesových zkratek a základní nástroje pro editaci snímků. To vše podle něj za smysluplnou finanční částku.

Získat Aperture pro Mac OS X

Picasa

Picasa od Google je původně produkt pro správu fotek, k němuž se postupně začaly nabalovat další a další funkce pro jejich úpravu. Dokáže získat informace z vybraných fotografií a zapracovat je do databáze, zvládne sken celého disku či jen vybraných adresářů, které navíc může pravidelně kontrolovat, takže při dodání nových fotek dojde k jejich automatické aktualizaci.

Klepněte pro větší obrázek

Fotografie lze zapracovat do alb, přidat k nim popisky a další informace, rychle v nich vyhledávat atd. V současnosti tak v sobě Picasa zahrnuje software pro stahování snímků z fotoaparátu, jejich rychlou editaci, správu v počítači, umístění do online úložiště i sdílení pomocí sociálních sítí. To vše zcela zdarma a na doporučení uživatele VMichl.

Adobe Bridge

Software pro správu digitálních datových zdrojů Adobe Bridge, který je součástí PhotoShopu je výkonný organizátor fotografií a návrhů, který poskytuje centralizovaný přístup ke všem evidovaným fotkám. Podporuje sdílení v rámci webových galerií, zvládá vkládání vodoznaků a samozřejmostí je dávkové zpracovávání.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi výrazně podporoval Flor.cz, kterému vyhovuje to, že aplikace pracuje přímo se soubory ve složkách a nevyžaduje vytváření katalogů. Oproti tomu ale akira.uzai namítá, že program pomalu startuje, je zbytečně nabobtnalý a neintuivní a bezkonkurenčně nejdražší.

Stáhnout AdobeDownloadAssistant (2,4 MB)

Diskuze (36) Další článek: Podívejte se na luxusní jachtu „Venus“ Steva Jobse (video)

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Zonerama, GigaMania, Big, Ostatní aplikace, Picasa, Moderní program, Pokročilý nástroj, Rychlé vkládání, Editační možnosti, Odlišný názor, Pokročilý filtr, Vybraná lokace, Značná popularita, Nejužitečnější funkce, Statická fotografie, Základní obrys, FastStone image viewer, Fotka, Datový zdroj, Bridge online, Windows i Linux, Pokročilý editor, Editační funkce, Fotoaparáty na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu