Nejlepší program pro snímání obrazovky

Vyfotit celou plochu systému, jedno aktivní okno, dlouhou webovou stránku či pouze vybraný úsek na monitoru lze s pomocí celé řady aplikací. Která je k tomuto účelu ta nejlepší?

Potřebujete-li ke své práci, pro informování kamaráda nebo i za účelem vlastní památky vytvořit fotku obrazovky, tzv. screenshot, můžete využít jednoduše stisku tlačítka print screen na vaší klávesnici. Následné vložení tohoto obrázku např. do klasického malování ve Windows je stále to, co celá řada nenáročných čtenářů Živě.cz na jeho diskusním fóru doporučovala jako osvědčený a jednoduchý způsob snímání obrazovky.

Sledujte výběry nejlepších programů pro různé činnosti (RSS)

Těm, kteří ale potřebují víc a s tímto nejsnazším řešením se nespokojí, navrhli diskutující celou řadu zajímavých nástrojů, mezi nimiž lze najít jak malé, jednoduché a bezplatné aplikace, tak i ty složitější, náročnější a zpoplatněné. Dá vzniknout tento pestrý koktejl tomu nejlepšímu programu v kategorii, nebo budou preference vás čtenářů ve zde uvedené anketě vyrovnané?

Nepřehlédněte náš nový článek o možnostech snímání videa z obrazovky:

Výstřižky

Značnou popularitu na fóru získal nativní nástroj Windows, který se vyskytuje ve Vistách a Sedmičkách od edice Home Premium výše, se jménem Výstřižky. S ním lze zachytit kopii obrazovky i vystřihnout její určitý úsek. Výsledný obrázek můžete opatřit poznámkami, uložit nebo sdílet. Zajímavostí je, že lze zachytit i nepravidelný tvar výstřiku, kdy vybraný objekt třeba okroužíte. Výstřižek se po zachycení automaticky zkopíruje do nového okna pro zpracování výstřižku, kde jej můžete opatřit poznámkami, uložit nebo sdílet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak píše čtenář s přezdívkou Gajda, Výstřižky jsou jednoduché, není třeba se nic učit, nastavovat a především instalovat, protože jsou již součástí systému. Zejména posledního bodu se drží ve svém příspěvku i jan_ondra, který v případě Výstřižků nepovažuje za nutné instalovat další software, protože tento nativní nástroj je velice rychlý a dostatečně efektivní.

FastStone Capture

Velice silnou a početnou skupinu fanoušků si na fóru získal dnes již legendární program FastStone Capture. Jedná se o funkčně mocný a flexibilní nástroj pro zachytávání obrazovek. Umožňuje zachytit cokoliv na monitoru (okna, objekty, celé plochy, výřezy, volně definované oblasti i okna/webové stránky s podporou scrollování). Nabízí šikovné funkce jako je plovoucí ovládací panel, klávesové zkratky, změnu velikosti, ořezávání, přidávání textu, tisk, posílání pomocí e-mailu, lupu a další. Užitečné jsou i integrované editační nástroje.

Klepněte pro větší obrázek

Janac.marek si zakoupil licenci k tomuto placenému programu, který považuje za nejlepší, protože zvládá dobře zachytit i rozhraní Aero. Luoslavovi zase vyhovuje to, že je malý a rychlý. Curuj si vychvaluje funkci pro okamžité odeslání típnutého screenshotu na FTP i možnost jej před tím případně upravit v editoru.

stáhnout program FastStone Capture 6.8 (1,8 MB)


Jing

Jing je jednoduchý program na snímání pracovní plochy. Vedle obrázků (okna, výřezů atd.) ale umí zachytávat i video (až do délky pěti minut), které zvládne nahrát na FTP nebo videoprotál Screencast, kde zdarma získáte 2 GB prostoru. Příjemnou dovedností je propojení s Twitterem, na kterém může publikovat odkaz. Jing je v základní verzi bezplatný, lze si ale připlatit za jeho dovednějšího bratříčka v podobě verze Pro. Aplikaci na fóru vehementně prosazoval čtenář petko kotov.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Jing 2.4.10231 (6,6 MB)


SnagIt

Pokud jsme zmínili Jing, je třeba jedním dechem připomenout i další program stejného tvůrce – SnagIt. Ten patří mezi nejlepší (a také na fóru po zásluze nejpopulárnější) programy určené pro získávání screenshotů pracovní plochy, z her a videa. Umožňuje jejich ukládání jako text, obrázek nebo video. Navíc podporuje řadu nejrůznějších formátů. Aplikace umí tvořit interaktivní prezentace i převod flashového videa do PowerPointového formátu. Nevýhodou pro někoho může být shareware omezení.

Klepněte pro větší obrázek

Pro vlastní práci s grafikou si jej chválí golfman, který píše o zázracích se zachycenými snímky. Program podle něj částečně nahradí i grafické editory. Na složitější úkony aplikaci využívá i bladezone.

stáhnout program SnagIt 10.0 (30 MB)


Fraps

Tento nástroj byl diskutujícími na fóru zmiňován především kvůli své specializaci, které jiné aplikace pro snímání obrazovky většinou nedokážou konkurovat. Fraps totiž zvládá zachycovat snímky monitoru i během hraní her. Ale nejen to. On dokonce dokáže zaznamenávat i video z herního klání až do rozlišení 2560x1600 při maximu 120 snímků za vteřinu. Aplikaci je možné dále využít jako jednodušší benchmark pro výkon počítače ve hrách.

Klepněte pro větší obrázek

Kvůli svému úzkému zaměření byl Fraps v diskuzi většinou doporučován v kombinaci s dalšími nástroji pro zachycování obrazovky. Gifter tak píše, že doporučuje Fraps ve hrách a ve Windows Výstřižky. Obdobně to pojímá i Jops, který ale v operačním systému sází pouze na standardní kombinace prostého print screenu a klasického malování.

HyperSnap

Funkčně pokročilý program na snímání obrazovky pro náročnější uživatele, kteří jsou si za kvalitu ochotni připlatit. Jedním z nich je např. čtenář s přezdívkou ino. Tomu se zamlouvá zejména možnost opakovaných screenshotů libovolně definovaných částí obrazovky i části oken aplikace, což je užitečné při tvorbě návodů u práce s menu, a také típnutí obrázků s textem, který je rozpoznán.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program HyperSnap 6.90.03 (5,3 MB)


PicPick

Abychom rozšířili řady bezplatných aplikací, uvedeme i tento nástroj pro snímání obrazovky, který nabízí také řadu funkcí pro jejich dodatečné úpravy. Zachycuje celou obrazovku, aktivní okno, ovládací prvky, vybranou oblast a nabízí i zopakování posledního vyfocení. V úpravách pak disponuje podobnými nástroji, které naleznete v klasickém malování ve Windows. K tomu ještě zvládá přesné vyměřování, výpočty souřadnic či kreslení přímo na plochu, např. během prezentace. Program nezávisle na sobě doporučili čtenáři skystar1, ITGuru a muaddibsk.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PicPick 3.0.0 (4,8 MB)


MWSnap

MWSnap je již postarší program pro zachytávání snímků obrazovky. Podporuje nejběžnější grafické formáty, umožňuje snímat celé obrazovky, aktivní okna, vybrané prvky i pouze části obrazovky. Navolit si můžete klávesové zkratky, případně prodlevu před zachycením snímku. Při zachytávání obraz na monitoru zamrzne a vy si můžete pohodlně vybrat, který prvek nebo část obrazovky chcete uložit jako obrázek. Aplikaci doporučil Nat, který si uvědomuje její starší věk, ale zase podle něj obsahuje vše důležité a zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program MWSnap 3.0.0.74 (643 kB)


Diskuze (30) Další článek: Týden Živě 109: Klement OS a kancelářský balík Lenin

Témata článku: Software, GigaMania, Jednoduchý nástroj, Nepravidelný tvar, Screenshot, Klasické malování, PicPick, Způsob snímání, Obrazovka, Snímání, Celá obrazovka, Fraps, Nejlepší program, Vybraný objekt, Petko, Pro Premium, Zachycování, Editační nástroj, Nejlepší, Print Screen, Malování ve Windows, Výsledný obrázek, Aktivní okno, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Vlastní Netflix i GeForce Now: Jak nahradit služby s předplatným vlastním řešením

Vlastní Netflix i GeForce Now: Jak nahradit služby s předplatným vlastním řešením

Se vzrůstajícím počtem předplacených služeb vyvstává otázka, zda je nelze nahradit vlastním řešením. Domácí systémy sice nebudou tak pohodlné, zato ale s mnohem menšími náklady.

Stanislav Janů
Streamované hraníNASCloud
Jak Evropa dotuje výrobu čipů. Málo peněz, velké ambice a špatný směr

Jak Evropa dotuje výrobu čipů. Málo peněz, velké ambice a špatný směr

Evropa chce po vzoru USA pokropit čipový sektor hromadou peněz. Politikům ale nedochází, že jen peníze problémy nevyřeší.

Ondřej Malý
ProcesoryByznys
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy