Nejlepší program pro sledování síťového provozu

Analýza síťových protokolů, monitorování pohybu, pozorování činnosti jednotlivých aplikací i měření přenesených dat. Takové a další dovednosti obsahují aplikace vybrané čtenáři Živě.cz.

Sledování síťového provozuje činností typickou pro profesionální administrátory. Ovšem i domácí uživatelé mnohdy dokáží mnohdy díky službě těch správných pomocníků odhalit podezřelé chování některých zákeřných programů i optimalizovat výkon sítě. Která aplikace bude právě pro vás tou nejlepší a nejvhodnější?

Na tuto otázku se snažili odpovědět čtenáři Živě.cz na diskusním fóru. Právě na jejich doporučení zde nabízíme několik programů, které se liší svým zaměřením, dovednostmi i cenou licence. Své si tak zde najde jak ten, který taje síťové komunikace teprve objevuje, tak i zběhlý správce.

Wireshark

Proslulý analyzátor sítových protokolů je pokračovatelem nástroje Ethereal. Je využíván administrátory pro zabezpečení a optimalizaci sítí. Lze s ním vytvářet zachytávací a zobrazovací filtry, zaznamenávat datový provoz v reálném čase, analyzovat bezdrátový provoz atd. Zvládá také analýzu VoIP a obsahuje obrovské množství nejrůznějších doprovodných nástrojů. Plusem je i jeho multiplatformita.

Klepněte pro větší obrázek

Wireshark byl v diskusi ze všech programů nejčastěji zmiňován především kvůli své dostatečné funkčnosti, kterou ještě umocňuje faktem, že jej lze používat zdarma. Jako nejlepší bezplatnou možnost jej doporučují např. čtenáři s přezdívkou Pepa Vybíhal, kralijir či Sislik.

stáhnout program Wireshark 1.6.1 (19 MB)


OmniPeek Network Analyzer

Nyní zmíníme program z druhé strany cenového spektra. OmniPeek Network Analyzer je profesionální aplikace pro správu sítě, která samozřejmě zvládá práci i s bezdrátovou sítí či VoIP. Jejím lavním úkolem je zlepšení výkonu sítě, její monitorování a správa vzdálených segmentů, dále zvládá sledování výkonu aplikací a jejich podílu na vytížení sítě i hluboká analýza jednotlivých paketů. Za své profesionální výsledky si ovšem nechávají autoři pořádně zaplatit. Na výběr ovšem máte z více verzí, které jsou cenově i funkčně odstupňovány.

Klepněte pro větší obrázek

Jako absolutní špičku doporučuje OmniPeek čtenář se zajímavým nickem oooooooooo. Je určen skutečně profesionálům, pro obyčejné užití je doma ovšem vzhledem ke své licenci nevhodný. Právě nad cenou si posteskává ram, který jinak chválí jeho vysokou kvalitu.

stáhnout program OmniPeek Network Analyzer (122 MB)


NetWorx

Aplikace zaznamenávající neustále informace o pohybu informací po síti. Zjišťovat tak lze rychlost připojení, jaké služby jsou spuštěny a kam se připojují i chování jednotlivých uživatelů. Program poskytuje především detailní statistiky, díky nimž se dají vyhodnotit chyby na síti i podezřelé chování nejrůznějších malware. NetWorx nabízí mnoho nastavení včetně vizuálního i zvukového upozornění. Nejedná se o pokročilý analyzátor, ale spíše o pokročilý monitoring.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho velkým zastáncem je danix64biker. Ten shrnuje hlavní pozitiva jako nulová cena, mnoho funkcí, česká lokalizace, absence potřeby instalace, dobré možnosti přizpůsobení uživatelského prostředí, export statistik, synchronizace dat po síti, ochrana heslem a další.

stáhnout program NetWorx 5.1.6 (1,7 MB)


BWMeter

Počitadlo objemu dat přenesených přes síťové rozhraní. Dovede analyzovat jednotlivé pakety, rozlišuje provoz v lokální síti a internetu. Uživatel si může definovat různé třídící filtry, zvukové upozornění v případě problémů nastavení firewallu. Hlavním výstupem aplikace jsou statistiky, které je samozřejmě možné exportovat. Pro sledování objemu dat a rychlosti připojení jej už roky používá Tomasek1234.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program BWMeter 5.4.1 (727 kB)


CommView

Síťový monitor a analyzér pro síťové profesionály i domácí uživatele. Aplikace zachycuje pakety síťové komunikace a dodává o nich informace a statistiky, zobrazuje seznam připojení atd. Data lze analyzovat, na jejich základě aplikovat filtry i prohlížet protokoly. Obsahuje i pokročilý VoIP analyzér, s nímž lze hovory zaznamenávat i přehrávat. Na monitorování WiFi sítí je doporučuje čtenář kaptur.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program CommView 6.1 build 676 (9,1 MB)


10-Strike LANState

Síťový monitorovací nástroj zobrazující mapu sítě a stav sledovaných zařízení. V té si i méně znalý uživatel dokáže udělat dobrou představu o monitorované síti. Ostatně přívětivé a lehce ovladatelné rozhraní nahrává právě začátečníkům, kteří se rozhodli pro monitoring. Ten probíhá v reálném čase. Program dále obsahuje užitečné nástroje pro posílání zpráv, vypínání vzdálených počítačů, skenování, pingování, vyhledávání atd.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program 10-Strike LANState 5.3 (5,2 MB)


PRTG Network Monitor

Na závěr ještě zmíníme program od společnosti Paessler. Nese název Network Monitor a je určený k monitorování celé počítačové sítě. Dokáže sledovat download i upload, zachytávání paketů, provoz po vnitřní síti, podporuje také hloubkové analýzy a vytváří zprávy o pozorované činnosti. Tato verze, která je zdarma, obsahuje možnost monitorování 10 typů činnosti. Pro vyšší počet budete muset sáhnout po verzi placené, nebo přidat odkaz na program na své webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PRTG Network Monitor 8.1.2.1760 (45 MB)


Diskuze (22) Další článek: Týden Živě: Jak se dělá Seznam a co ho pohání

Témata článku: Software, Síť, Sledování, GigaMania, Zvukové upozornění, Podezřelé chování, Nejlepší, Nick, Znalý uživatel, Síťový provoz, Cenové spektrum, SLE, Provoz, Pokročilý filtr, Síťový nástroj, Dobrý pomocník, Zákeřný program, Nejrůznější nástroje, Absolutní špička, Wi-Fi, Profesionální aplikace, Pokročilý nástroj, Pokročilý uživatel, Software na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Recenze mobilu Redmi 10. Za málo peněz hodně výdrže a stereo muziky

Recenze mobilu Redmi 10. Za málo peněz hodně výdrže a stereo muziky

** Vzhledem k ceně překvapí stereo reproduktory a dlouhá výdrž ** Úsměv vykouzlí také plnohodnotný Dual SIM, FM rádio a infraport ** I zde ale najdeme dva zbytečné snímače a občas pomalejší prostředí

Jakub Vrbacký
Recenze
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda