Nejlepší program pro sledování síťového provozu

Analýza síťových protokolů, monitorování pohybu, pozorování činnosti jednotlivých aplikací i měření přenesených dat. Takové a další dovednosti obsahují aplikace vybrané čtenáři Živě.cz.

Sledování síťového provozuje činností typickou pro profesionální administrátory. Ovšem i domácí uživatelé mnohdy dokáží mnohdy díky službě těch správných pomocníků odhalit podezřelé chování některých zákeřných programů i optimalizovat výkon sítě. Která aplikace bude právě pro vás tou nejlepší a nejvhodnější?

Na tuto otázku se snažili odpovědět čtenáři Živě.cz na diskusním fóru. Právě na jejich doporučení zde nabízíme několik programů, které se liší svým zaměřením, dovednostmi i cenou licence. Své si tak zde najde jak ten, který taje síťové komunikace teprve objevuje, tak i zběhlý správce.

Wireshark

Proslulý analyzátor sítových protokolů je pokračovatelem nástroje Ethereal. Je využíván administrátory pro zabezpečení a optimalizaci sítí. Lze s ním vytvářet zachytávací a zobrazovací filtry, zaznamenávat datový provoz v reálném čase, analyzovat bezdrátový provoz atd. Zvládá také analýzu VoIP a obsahuje obrovské množství nejrůznějších doprovodných nástrojů. Plusem je i jeho multiplatformita.

Klepněte pro větší obrázek

Wireshark byl v diskusi ze všech programů nejčastěji zmiňován především kvůli své dostatečné funkčnosti, kterou ještě umocňuje faktem, že jej lze používat zdarma. Jako nejlepší bezplatnou možnost jej doporučují např. čtenáři s přezdívkou Pepa Vybíhal, kralijir či Sislik.

stáhnout program Wireshark 1.6.1 (19 MB)


OmniPeek Network Analyzer

Nyní zmíníme program z druhé strany cenového spektra. OmniPeek Network Analyzer je profesionální aplikace pro správu sítě, která samozřejmě zvládá práci i s bezdrátovou sítí či VoIP. Jejím lavním úkolem je zlepšení výkonu sítě, její monitorování a správa vzdálených segmentů, dále zvládá sledování výkonu aplikací a jejich podílu na vytížení sítě i hluboká analýza jednotlivých paketů. Za své profesionální výsledky si ovšem nechávají autoři pořádně zaplatit. Na výběr ovšem máte z více verzí, které jsou cenově i funkčně odstupňovány.

Klepněte pro větší obrázek

Jako absolutní špičku doporučuje OmniPeek čtenář se zajímavým nickem oooooooooo. Je určen skutečně profesionálům, pro obyčejné užití je doma ovšem vzhledem ke své licenci nevhodný. Právě nad cenou si posteskává ram, který jinak chválí jeho vysokou kvalitu.

stáhnout program OmniPeek Network Analyzer (122 MB)


NetWorx

Aplikace zaznamenávající neustále informace o pohybu informací po síti. Zjišťovat tak lze rychlost připojení, jaké služby jsou spuštěny a kam se připojují i chování jednotlivých uživatelů. Program poskytuje především detailní statistiky, díky nimž se dají vyhodnotit chyby na síti i podezřelé chování nejrůznějších malware. NetWorx nabízí mnoho nastavení včetně vizuálního i zvukového upozornění. Nejedná se o pokročilý analyzátor, ale spíše o pokročilý monitoring.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho velkým zastáncem je danix64biker. Ten shrnuje hlavní pozitiva jako nulová cena, mnoho funkcí, česká lokalizace, absence potřeby instalace, dobré možnosti přizpůsobení uživatelského prostředí, export statistik, synchronizace dat po síti, ochrana heslem a další.

stáhnout program NetWorx 5.1.6 (1,7 MB)


BWMeter

Počitadlo objemu dat přenesených přes síťové rozhraní. Dovede analyzovat jednotlivé pakety, rozlišuje provoz v lokální síti a internetu. Uživatel si může definovat různé třídící filtry, zvukové upozornění v případě problémů nastavení firewallu. Hlavním výstupem aplikace jsou statistiky, které je samozřejmě možné exportovat. Pro sledování objemu dat a rychlosti připojení jej už roky používá Tomasek1234.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program BWMeter 5.4.1 (727 kB)


CommView

Síťový monitor a analyzér pro síťové profesionály i domácí uživatele. Aplikace zachycuje pakety síťové komunikace a dodává o nich informace a statistiky, zobrazuje seznam připojení atd. Data lze analyzovat, na jejich základě aplikovat filtry i prohlížet protokoly. Obsahuje i pokročilý VoIP analyzér, s nímž lze hovory zaznamenávat i přehrávat. Na monitorování WiFi sítí je doporučuje čtenář kaptur.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program CommView 6.1 build 676 (9,1 MB)


10-Strike LANState

Síťový monitorovací nástroj zobrazující mapu sítě a stav sledovaných zařízení. V té si i méně znalý uživatel dokáže udělat dobrou představu o monitorované síti. Ostatně přívětivé a lehce ovladatelné rozhraní nahrává právě začátečníkům, kteří se rozhodli pro monitoring. Ten probíhá v reálném čase. Program dále obsahuje užitečné nástroje pro posílání zpráv, vypínání vzdálených počítačů, skenování, pingování, vyhledávání atd.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program 10-Strike LANState 5.3 (5,2 MB)


PRTG Network Monitor

Na závěr ještě zmíníme program od společnosti Paessler. Nese název Network Monitor a je určený k monitorování celé počítačové sítě. Dokáže sledovat download i upload, zachytávání paketů, provoz po vnitřní síti, podporuje také hloubkové analýzy a vytváří zprávy o pozorované činnosti. Tato verze, která je zdarma, obsahuje možnost monitorování 10 typů činnosti. Pro vyšší počet budete muset sáhnout po verzi placené, nebo přidat odkaz na program na své webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PRTG Network Monitor 8.1.2.1760 (45 MB)


Diskuze (22) Další článek: Týden Živě: Jak se dělá Seznam a co ho pohání

Témata článku: Software, Sledování, GigaMania, Síť, Podezřelé chování, Nejrůznější nástroje, Zákeřný program, Provoz, Znalý uživatel, Síťový provoz, Wi-Fi, Pokročilý nástroj, Pokročilý filtr, Cenové spektrum, Dobrý pomocník, Nick, Pokročilý uživatel, Absolutní špička, Síťový nástroj, Profesionální aplikace, Zvukové upozornění, Počítače pro na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 54

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize