Nejlepší program pro sledování síťového provozu

Analýza síťových protokolů, monitorování pohybu, pozorování činnosti jednotlivých aplikací i měření přenesených dat. Takové a další dovednosti obsahují aplikace vybrané čtenáři Živě.cz.

Sledování síťového provozuje činností typickou pro profesionální administrátory. Ovšem i domácí uživatelé mnohdy dokáží mnohdy díky službě těch správných pomocníků odhalit podezřelé chování některých zákeřných programů i optimalizovat výkon sítě. Která aplikace bude právě pro vás tou nejlepší a nejvhodnější?

Na tuto otázku se snažili odpovědět čtenáři Živě.cz na diskusním fóru. Právě na jejich doporučení zde nabízíme několik programů, které se liší svým zaměřením, dovednostmi i cenou licence. Své si tak zde najde jak ten, který taje síťové komunikace teprve objevuje, tak i zběhlý správce.

Wireshark

Proslulý analyzátor sítových protokolů je pokračovatelem nástroje Ethereal. Je využíván administrátory pro zabezpečení a optimalizaci sítí. Lze s ním vytvářet zachytávací a zobrazovací filtry, zaznamenávat datový provoz v reálném čase, analyzovat bezdrátový provoz atd. Zvládá také analýzu VoIP a obsahuje obrovské množství nejrůznějších doprovodných nástrojů. Plusem je i jeho multiplatformita.

Klepněte pro větší obrázek

Wireshark byl v diskusi ze všech programů nejčastěji zmiňován především kvůli své dostatečné funkčnosti, kterou ještě umocňuje faktem, že jej lze používat zdarma. Jako nejlepší bezplatnou možnost jej doporučují např. čtenáři s přezdívkou Pepa Vybíhal, kralijir či Sislik.

stáhnout program Wireshark 1.6.1 (19 MB)


OmniPeek Network Analyzer

Nyní zmíníme program z druhé strany cenového spektra. OmniPeek Network Analyzer je profesionální aplikace pro správu sítě, která samozřejmě zvládá práci i s bezdrátovou sítí či VoIP. Jejím lavním úkolem je zlepšení výkonu sítě, její monitorování a správa vzdálených segmentů, dále zvládá sledování výkonu aplikací a jejich podílu na vytížení sítě i hluboká analýza jednotlivých paketů. Za své profesionální výsledky si ovšem nechávají autoři pořádně zaplatit. Na výběr ovšem máte z více verzí, které jsou cenově i funkčně odstupňovány.

Klepněte pro větší obrázek

Jako absolutní špičku doporučuje OmniPeek čtenář se zajímavým nickem oooooooooo. Je určen skutečně profesionálům, pro obyčejné užití je doma ovšem vzhledem ke své licenci nevhodný. Právě nad cenou si posteskává ram, který jinak chválí jeho vysokou kvalitu.

stáhnout program OmniPeek Network Analyzer (122 MB)


NetWorx

Aplikace zaznamenávající neustále informace o pohybu informací po síti. Zjišťovat tak lze rychlost připojení, jaké služby jsou spuštěny a kam se připojují i chování jednotlivých uživatelů. Program poskytuje především detailní statistiky, díky nimž se dají vyhodnotit chyby na síti i podezřelé chování nejrůznějších malware. NetWorx nabízí mnoho nastavení včetně vizuálního i zvukového upozornění. Nejedná se o pokročilý analyzátor, ale spíše o pokročilý monitoring.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho velkým zastáncem je danix64biker. Ten shrnuje hlavní pozitiva jako nulová cena, mnoho funkcí, česká lokalizace, absence potřeby instalace, dobré možnosti přizpůsobení uživatelského prostředí, export statistik, synchronizace dat po síti, ochrana heslem a další.

stáhnout program NetWorx 5.1.6 (1,7 MB)


BWMeter

Počitadlo objemu dat přenesených přes síťové rozhraní. Dovede analyzovat jednotlivé pakety, rozlišuje provoz v lokální síti a internetu. Uživatel si může definovat různé třídící filtry, zvukové upozornění v případě problémů nastavení firewallu. Hlavním výstupem aplikace jsou statistiky, které je samozřejmě možné exportovat. Pro sledování objemu dat a rychlosti připojení jej už roky používá Tomasek1234.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program BWMeter 5.4.1 (727 kB)


CommView

Síťový monitor a analyzér pro síťové profesionály i domácí uživatele. Aplikace zachycuje pakety síťové komunikace a dodává o nich informace a statistiky, zobrazuje seznam připojení atd. Data lze analyzovat, na jejich základě aplikovat filtry i prohlížet protokoly. Obsahuje i pokročilý VoIP analyzér, s nímž lze hovory zaznamenávat i přehrávat. Na monitorování WiFi sítí je doporučuje čtenář kaptur.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program CommView 6.1 build 676 (9,1 MB)


10-Strike LANState

Síťový monitorovací nástroj zobrazující mapu sítě a stav sledovaných zařízení. V té si i méně znalý uživatel dokáže udělat dobrou představu o monitorované síti. Ostatně přívětivé a lehce ovladatelné rozhraní nahrává právě začátečníkům, kteří se rozhodli pro monitoring. Ten probíhá v reálném čase. Program dále obsahuje užitečné nástroje pro posílání zpráv, vypínání vzdálených počítačů, skenování, pingování, vyhledávání atd.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program 10-Strike LANState 5.3 (5,2 MB)


PRTG Network Monitor

Na závěr ještě zmíníme program od společnosti Paessler. Nese název Network Monitor a je určený k monitorování celé počítačové sítě. Dokáže sledovat download i upload, zachytávání paketů, provoz po vnitřní síti, podporuje také hloubkové analýzy a vytváří zprávy o pozorované činnosti. Tato verze, která je zdarma, obsahuje možnost monitorování 10 typů činnosti. Pro vyšší počet budete muset sáhnout po verzi placené, nebo přidat odkaz na program na své webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PRTG Network Monitor 8.1.2.1760 (45 MB)


Témata článku: Software, Sledování, GigaMania, Pokročilý nástroj, Pokročilý uživatel, Nick

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Chupacabras 28. 10. 2010 21:28:26
    Napísal: "chcem sledovat vsetky prenesene a odoslane data zo vsetkych...
  • Ghuul 28. 10. 2010 21:23:15
    Upřímně si myslím, že používat na něco takové Wireshark je trošku moc...
  • Ghuul 28. 10. 2010 21:16:27
    To není uplně pravda, že by nemohl mít i traffic per machine. Pokud už tam...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 33

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky