Nejlepší program pro sledování a ovlivnění teploty PC

Sledování teploty procesoru, pevného disku nebo vnitřku počítače obecně a případnou její úpravu lze zajistit pomocí nejrůznějších nástrojů. Seznam těch nejlepších vám teď nabízíme.

V momentě, kdy máte problémy s přehříváním počítače při vyšších výkonech, hodí se mít dostatek informací o tom, za jakých podmínek a kde k němu dochází. Využít můžete také nástrojů pro regulaci větráčků, čímž lze teplotu za vytyčených podmínek upravovat. Monitorovacích a regulačních aplikací je dlouhá řada. Zeptali jsme se proto na fóru Živě.cz, jaké jsou ty nejlepší, které je vhodné ostatním čtenářům nabídnout.

Z tipů, které diskutující spolu s argumenty dodali, jsme pro vás připravili výběr těch nejčastěji zmiňovaných a doporučovaných programů. Naleznete zde jak komplexní produkty pro sledování celkového výkonu počítače a jeho hardwaru, tak úzce zaměřené aplikace určené k dílčím činnostem monitoringu teploty či úpravy otáček větráku.

Mohlo by vás také zajímat:

SpeedFan

Na fóru jednoznačně nejpopulárnější program. SpeedFan monitoruje napětí, teplotu a rychlost otáčení větráčku. Lze s ním monitorovat čipy a pevný disk pomocí čtení S.M.A.R.T. V případě zvyšující se teploty procesoru bude uživatel při kritické hranici upozorněn na přehřívání. Velice snadno a rychle se dají přidávat a ubírat otáčky větráčku. V případě, že potřebujete ticho, lze jej utlumit či úplně vypnout. V případě, že roste teplota, můžete nastavit maximální výkon větráku od určité hranice.

Klepněte pro větší obrázek

Program je kompatibilní se všemi verzemi Windows, včetně 64 bitových systémů. Čtenář s přezdívkou Roumenek SpeedFan vychvaluje jako aplikaci s jednoduchým a intuitivním ovládáním a českou lokalizací. Oproti tomu ale onlavu tvrdí, že pro maximální užitek si uživatel musí pořádně přečíst manuál, aby byl schopen sledovat teplotu procesoru, grafiky a pevného disku, nastavit vhodnou reakci programu na stoupající či klesající teplotu a určit notifikaci událostí.

AIDA64

Program AIDA64, dříve známý jako Everest, je sada nástrojů pro měření a diagnostiku systému Windows i hardwaru počítače. Jeho náplní je zisk informací, které lze následně využít k přetaktování, odhalování chyb, zjišťování důvodu přehřívání apod. Zvládá měřit procesor, paměť, napětí, zdraví operačního systému a samozřejmě taky teplotu, přičemž nabízí k použití sérii benchmarků.

Klepněte pro větší obrázek

Diskutující s přezdívkou jendakol vychvaluje program kvůli jeho malé náročnosti na paměť, takže AIDA64 může běžet neustále v pozadí a monitorovat veškeré senzory v počítači. Jetelina si zase pochvaluje test stability systému s přehledným grafem. Program je možné vyzkoušet v různých licencích, ale nutnosti placení za jeho užívání se nevyhnete.

HWMonitor

Bezplatný nástroj pro monitorování hardwaru, který zvládá především sledování stavu teploty, napětí či rychlosti otáček větráčku. Program je charakteristický jednoduchým až strohým uživatelským prostředím. Aplikaci pro monitorování doporučil Milanr1, kterému se líbí podpora 64 bitů, ale zároveň podotýká, že program obsahuje pouze základní funkce a nepracuje korektně s každým hardwarem.

Klepněte pro větší obrázek

Core Temp

Core Temp je ultraminimalistická utilitka, která slouží k monitorování teploty procesoru. Program podává naprosto detailní informace o cílu svého měření (typ, přesné označení, frekvence, voltáž, ukotvení), o metodách i výsledcích (aktuální, nejnižší a nejvyšší naměřená teplota). Sledovat dokáže většinu moderních procesorů od firem AMD a Intel a v každé nové verzi jsou podporovány další a další výrobky.

Klepněte pro větší obrázek

Core Temp dále umožňuje vytváření záznamu v reálném čase o probíhajícím měření teploty procesoru (automaticky nebo po spuštění uživatelem). Do diskuze aplikaci přinesl čtenář s přezdívkou 3nv1r0. Pochvaluje si zobrazování naměřených teplot i vytížení procesoru v oznamovací oblasti, kde je vždy po ruce.

DiskAlarm

Jednoduchý nástroj pro sledování teploty pevného disku v reálném čase. Navolíte si, které disky chcete monitorovat, a v okně aplikace dojde k zobrazování aktuální teploty, vytváření grafu a zaznamenávání do logu. V DiskAlarmu lze také nastavit zvukový a obrazový alarm pro případ překročení nastavené teploty. Sledované údaje mohou být zobrazovány přímo v oznamovací oblasti Windows.

Klepněte pro větší obrázek

SensorsView

Další malý nástroj, který monitoruje teplotu v počítači – procesoru, základní desky, grafické karty, pevných disků, stejně jako rychlost otáček větráčků a napětí. Program všechny tyto informace zobrazuje v graficky prostém okénku a v případě, že běží v pozadí a teplota se blíží kritickým hodnotám, upozorní uživatele zvukovým či obrazovým signálem, spustí vybranou aplikaci, odešle e-mail nebo vypne počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout SensorsView (3,7 MB)

Open Hardware Monitor

Cílem toho opensourcového programu je monitorování čipů v počítači. Kromě sledování vytížení a výkonu zvládá samozřejmě měřit i teplotu pomocí získávání údajů z rozmístěných čidel. Nasbírané hodnoty přetváří v přehledné grafy. Kromě hlavního okna programu můžete využít upravitelného desktopového gadgetu nebo ikony v nástrojové liště Windows. Open Hardware Monitor běží jak Windows, tak pod Linuxem.

Klepněte pro větší obrázek

Mohlo by vás také zajímat:

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Sledování, Speedfan, Prima, Big, Button, Tempo, Aida, Everest

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mario Hlas 6. 3. 2015 14:37:26
    Mám zájem především o správné zobrazení údajů všech teplotních čidel v...
  • gender.bender 26. 12. 2011 23:32:21
    otázka na tělo :nejde mi regulace otáček pomocí speed fanu, co mám v biose...
  • bigboban 26. 12. 2011 12:27:06
    K čemu takové programy? Vždyť je to jen další zbytečný sw který akorát...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky