Nejlepší program pro práci s ovladači

Správné použití vhodných ovladačů může výrazně přispět ke stabilitě i rychlosti systému. Pro ulehčení jejich správy, hledání aktualizací i obnovu existují specializované programy.

Přestože mnohahodinové hrátky s ovladači hardwaru, které se vzájemně rušily a shazovaly, jsou většinou již ve Windows dávnou minulostí, vyplatí se mít přehled o jejich aktuálnosti. Nejnovější ovladače přímo od výrobce často zvyšují výkon či stabilitu hardwarových komponent a tím i celého systému. Rovněž možnost jejich zálohování a následné obnovy pro případ problémů se mnohdy hodí.

Během uplynulého týdně proběhla na fóru Živě.cz diskuze o tom, zdali čtenáři vůbec podobný druh softwaru používají, je-li vůbec potřeba, a pokud ano, tak jaký program jen ten nejlepší. Velká část diskutujících má v tomto jasno. Buďto si aktualizace hlídají a instalují ručně, nebo se inovací ovladačů nezabývají potud, pokud jejich hardware bez problémů běží. Někteří také plně spoléhají na automatické updatovací schopnosti Windows.

Pro ty, kteří stojí o nějakého pomocníka pro správu ovladačů, nabízíme několik tipů od přispěvatelů v diskuzi a rovněž pár programů z nabídky redakce.

Driver Genius Professional

Driver Genius Professional slouží k zálohování všech ovladačů instalovaných v systému. Po reinstalaci Windows je pak jednoduše zase vrátíte do původního stavu. Zálohy jsou vytvářeny a obnovovány pomocí přehledných průvodců do souborů ZIP nebo EXE. Kromě toho se od aplikace dočkáte i vyhledání nejaktuálnější verze ovladače nejen pro hardware počítače, ale také pro periferní zařízení typu myši, klávesnice, tiskárny atd.

Klepněte pro větší obrázek

Databáze serveru je pravidelně každý den aktualizována, takže máte záruku, že do svého počítače dostáváte opravdu ten nejnovější produkt. Přítomna je zde i užitečná funkce pro odinstalování starých a nepoužívaných ovladačů, pokud zůstaly zapomenuty trčet někde v systému. Program doporučuje uživatel LubošH, který je s ním léta spokojený a dokonce jej i jednou zachránil díky záloze ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Driver Genius Professional 9.0.0.186 (13 MB)


DriverAgent

Jednoduchý napůl freewarový nástroj pro analyzování nainstalovaných ovladačů. Po stažení a spuštění programu dojde k prozkoumání počítače a následnému vyhodnocení nalezených údajů, které jsou odeslány na domácí server. Zde je uživateli nabídnuta zpráva s vyhovujícími a zastaralými ovladači. Server u problémových ovladačů automaticky nabídne nejnovější verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Až potud je vše zdarma. Nyní se dostáváme k podivnému sousloví „napůl freeware“. Jestliže se rozhodnete ovladače z nabídky aktualizovat, za stáhnutí skrze DriverAgenta je již třeba autorům služby zaplatit. Platí se za roční užívání této nabídky. Přestože je k podobnému druhu programů skeptický, diskutér s přezdívkou Petr_S, pro svou kontrolu používá právě DriverAgenta.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DriverAgent 2.2010.2.24 (560 kB)


Driver Magician

Posláním programu je identifikovat veškerý hardware v systému, podat uživateli dostatek informací o něm i o jeho ovladači a právě tento ovladač zálohovat. Po reinstalaci či upgradu systému pak lze ovladač pohodlně obnovit. Program je vhodný svým lehkým ovládáním i pro méně zkušené uživatele. Jednoduše po nainstalování a spuštění začne aplikace prozkoumávat počítač, shánět se po připojeném hardwaru, zobrazovat o něm detailní informace a především vypíše seznam použitých ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

Driver Magician je možné získat ve dvou verzích, přičemž zde nabízená Lite je zdarma. Placená a pokročilejší verze se od okleštěné Lite liší v množství nejrůznějších funkcí, které obsahuje navíc. Mezi ty hlavní dovednosti patří update stávajících ovladačů, jejich porovnávání s databázemi umístěnými na internetu, zálohování i dalších položek (dokumenty, registr) a také uložení všech zálohovaných ovladačů do samorozbalovacího .exe balíčku.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Driver Magician Lite 3.74 (1,6 MB)


ServiWin

Miniaturní utilitka zobrazuje nejen seznam nainstalovaných ovladačů, ale také běžících služeb, čímž výrazně posunuje dál svou funkční užitnost. O každé položce v seznamu se dozvíte všechny důležité informace – popis služby či ovladače, jméno autora, číslo verze apod. S těmito položkami můžete v programu dále pracovat. Lze je zastavit, spustit, restartovat, změnit status při spuštění systému atd.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré prováděné kroky i seznam kontrolovaných ovladačů a služeb je možné vyexportovat do HTML. Aplikace sice nenabízí aktualizaci ovladačů, nicméně ji můžete používat zcela zdarma jako informativní pomůcku s tím, že v případě potřeby ovladače updatujete ručně.

stáhnout program ServiWin 1.45 (42 kB)


EVEREST

Přestože správa ovladačů není hlavní náplní EVERESTu, který slouží především k získávání informací o hardwaru a k jeho testování, dá se dobře použít i pro práci s ovladači. EVEREST zobrazuje seznam hardwaru a k němu příslušné ovladače s detailními informacemi. Po jejich aktualizaci či jiné změně bude program užitečný při testování stability i výkonu celého systému. Lze si tak ověřit, s jakou kombinací ovladačů je počítač nejvýkonnější a jestli některý ovladač nezpůsobuje nestabilitu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program EVEREST Ultimate Edition 5.50.2224 Beta (10 MB)


Během následujícího týdne bude na fóru Živě.cz otevřena diskuze týkající se tématu offline brouzdání po internetu a stahování webových stránek. Bude se tedy hledat ten nejlepší program pro tyto činnosti. I vy se můžete podílet na tvorbě příštího nedělního článku na Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (14) Další článek: Facebook a bezpečnostní aféra: špehujeme kamarády podle IP adresy

Témata článku: Software, GigaMania, Klávesnice genius, Detailní informace, Podivný program, Instalovaný ovladač, Následné uložení, Nejnovější verze, Lehký problém, Ovladač, Genius, Everest, Zastaralý ovladač, Podobný druh


Určitě si přečtěte

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů