Nejlepší program pro práci s ovladači

Správné použití vhodných ovladačů může výrazně přispět ke stabilitě i rychlosti systému. Pro ulehčení jejich správy, hledání aktualizací i obnovu existují specializované programy.

Přestože mnohahodinové hrátky s ovladači hardwaru, které se vzájemně rušily a shazovaly, jsou většinou již ve Windows dávnou minulostí, vyplatí se mít přehled o jejich aktuálnosti. Nejnovější ovladače přímo od výrobce často zvyšují výkon či stabilitu hardwarových komponent a tím i celého systému. Rovněž možnost jejich zálohování a následné obnovy pro případ problémů se mnohdy hodí.

Během uplynulého týdně proběhla na fóru Živě.cz diskuze o tom, zdali čtenáři vůbec podobný druh softwaru používají, je-li vůbec potřeba, a pokud ano, tak jaký program jen ten nejlepší. Velká část diskutujících má v tomto jasno. Buďto si aktualizace hlídají a instalují ručně, nebo se inovací ovladačů nezabývají potud, pokud jejich hardware bez problémů běží. Někteří také plně spoléhají na automatické updatovací schopnosti Windows.

Pro ty, kteří stojí o nějakého pomocníka pro správu ovladačů, nabízíme několik tipů od přispěvatelů v diskuzi a rovněž pár programů z nabídky redakce.

Driver Genius Professional

Driver Genius Professional slouží k zálohování všech ovladačů instalovaných v systému. Po reinstalaci Windows je pak jednoduše zase vrátíte do původního stavu. Zálohy jsou vytvářeny a obnovovány pomocí přehledných průvodců do souborů ZIP nebo EXE. Kromě toho se od aplikace dočkáte i vyhledání nejaktuálnější verze ovladače nejen pro hardware počítače, ale také pro periferní zařízení typu myši, klávesnice, tiskárny atd.

Klepněte pro větší obrázek

Databáze serveru je pravidelně každý den aktualizována, takže máte záruku, že do svého počítače dostáváte opravdu ten nejnovější produkt. Přítomna je zde i užitečná funkce pro odinstalování starých a nepoužívaných ovladačů, pokud zůstaly zapomenuty trčet někde v systému. Program doporučuje uživatel LubošH, který je s ním léta spokojený a dokonce jej i jednou zachránil díky záloze ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Driver Genius Professional 9.0.0.186 (13 MB)


DriverAgent

Jednoduchý napůl freewarový nástroj pro analyzování nainstalovaných ovladačů. Po stažení a spuštění programu dojde k prozkoumání počítače a následnému vyhodnocení nalezených údajů, které jsou odeslány na domácí server. Zde je uživateli nabídnuta zpráva s vyhovujícími a zastaralými ovladači. Server u problémových ovladačů automaticky nabídne nejnovější verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Až potud je vše zdarma. Nyní se dostáváme k podivnému sousloví „napůl freeware“. Jestliže se rozhodnete ovladače z nabídky aktualizovat, za stáhnutí skrze DriverAgenta je již třeba autorům služby zaplatit. Platí se za roční užívání této nabídky. Přestože je k podobnému druhu programů skeptický, diskutér s přezdívkou Petr_S, pro svou kontrolu používá právě DriverAgenta.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DriverAgent 2.2010.2.24 (560 kB)


Driver Magician

Posláním programu je identifikovat veškerý hardware v systému, podat uživateli dostatek informací o něm i o jeho ovladači a právě tento ovladač zálohovat. Po reinstalaci či upgradu systému pak lze ovladač pohodlně obnovit. Program je vhodný svým lehkým ovládáním i pro méně zkušené uživatele. Jednoduše po nainstalování a spuštění začne aplikace prozkoumávat počítač, shánět se po připojeném hardwaru, zobrazovat o něm detailní informace a především vypíše seznam použitých ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

Driver Magician je možné získat ve dvou verzích, přičemž zde nabízená Lite je zdarma. Placená a pokročilejší verze se od okleštěné Lite liší v množství nejrůznějších funkcí, které obsahuje navíc. Mezi ty hlavní dovednosti patří update stávajících ovladačů, jejich porovnávání s databázemi umístěnými na internetu, zálohování i dalších položek (dokumenty, registr) a také uložení všech zálohovaných ovladačů do samorozbalovacího .exe balíčku.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Driver Magician Lite 3.74 (1,6 MB)


ServiWin

Miniaturní utilitka zobrazuje nejen seznam nainstalovaných ovladačů, ale také běžících služeb, čímž výrazně posunuje dál svou funkční užitnost. O každé položce v seznamu se dozvíte všechny důležité informace – popis služby či ovladače, jméno autora, číslo verze apod. S těmito položkami můžete v programu dále pracovat. Lze je zastavit, spustit, restartovat, změnit status při spuštění systému atd.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré prováděné kroky i seznam kontrolovaných ovladačů a služeb je možné vyexportovat do HTML. Aplikace sice nenabízí aktualizaci ovladačů, nicméně ji můžete používat zcela zdarma jako informativní pomůcku s tím, že v případě potřeby ovladače updatujete ručně.

stáhnout program ServiWin 1.45 (42 kB)


EVEREST

Přestože správa ovladačů není hlavní náplní EVERESTu, který slouží především k získávání informací o hardwaru a k jeho testování, dá se dobře použít i pro práci s ovladači. EVEREST zobrazuje seznam hardwaru a k němu příslušné ovladače s detailními informacemi. Po jejich aktualizaci či jiné změně bude program užitečný při testování stability i výkonu celého systému. Lze si tak ověřit, s jakou kombinací ovladačů je počítač nejvýkonnější a jestli některý ovladač nezpůsobuje nestabilitu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program EVEREST Ultimate Edition 5.50.2224 Beta (10 MB)


Během následujícího týdne bude na fóru Živě.cz otevřena diskuze týkající se tématu offline brouzdání po internetu a stahování webových stránek. Bude se tedy hledat ten nejlepší program pro tyto činnosti. I vy se můžete podílet na tvorbě příštího nedělního článku na Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (14) Další článek: Facebook a bezpečnostní aféra: špehujeme kamarády podle IP adresy

Témata článku: Software, GigaMania, Podobný druh, Nejnovější verze, Následné uložení, Klávesnice genius, Podivný program, Genius, Detailní informace, Ovladač, Zastaralý ovladač, Lehký problém, Everest, Instalovaný ovladač


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?