Nejlepší program pro práci s hesly

Vytváření, správa a uchovávání hesel či veškerých přihlašovacích údajů pro nejrůznější služby. Nástroje pro tyto činnosti se při větším množství těchto údajů stávají velice potřebnými.

On-line služeb je na internetových serverech stále více. K identifikaci konkrétního uživatele potřebují zpracovávat jeho přihlašovací údaje. Množství takovýchto účtů, a tedy i přístupových jmen a hesel, které běžný uživatel potřebuje, roste raketovým tempem. Není proto divu, že stále více je patrná potřeba tato citlivá data schraňovat, spravovat i zabezpečit. Který nástroj je k tomuto účelu ten nejlepší?

Na to jsme se ptali na příslušném fóru Živě.cz našich čtenářů. Přestože jeden program byl zmíněn většinou diskutujících, nelze říci, že by ostatní alternativy měly malý počet zastánců. Naopak. Díky tomu vám nyní můžeme nabídnout pestrou škálu produktů, které se od sebe liší nejen svými funkcemi, ale rovněž i licencí, způsobem ovládání i zaměřením na určitou skupinu uživatelů.

KeePass

Právě Keepass je tím programem, který byl nejčastěji zmiňován čtenáři v diskuzi. Jeho princip je jednoduchý. Při prvním spuštění se vás hned v úvodu zeptá na hlavní přístupové heslo. Toto heslo je jediné, které si musíte pamatovat, a představuje přístup k uloženým a zabezpečeným datům uvnitř programu. Okno KeePassu je pro větší přehlednost rozděleno do kategorií Windows, Síť, Internet, E-mail, Bankovnictví. Sem lze vkládat citlivé údaje a bezpečné heslo vám může určit obsažený generátor.

Klepněte pro větší obrázek

Při vytahování vložených dat z programu jste omezováni jeho bezpečnostními limity. Např. při zkopírování hesla ono vydrží ve schránce pouze deset vteřin, načež je automaticky vymazáno. Celý obsah programu se navíc ukládá do zašifrované databáze za použití Advanced Encryption Standard (AES) a algoritmus Twofish. Obecně se jedná o jednoduchý a přehledný program, s nímž si poradí i začátečníci, na stránkách autora můžete získat českou lokalizaci a příznivá je i opensourcová licence.

Jeho velkým zastáncem se v diskuzi stal např. uživatel s přezdívkou libor007. Ten je spokojen zejména s tím, že jej může používat na Windows, Linuxu i v mobilním telefonu. Rovněž shadowland, který vyzkoušel i placené programy, nakonec na dlouhou dobu zakotvil u bezplatného KeePassu. Čtenáři Peca_CZ ale u KeePassu vadí, že automatické vyplňování údajů na webu nefunguje vždy správně. Často mu údaje vyplní chybně, nebo taky vůbec.

stáhnout program KeePass Password Safe 2.16 (2,0 MB)


LastPass

LastPass je z úplně jiného těsta než výše zmíněný KeePass. Jedná se o multiplatformního on-line správce hesel a přihlašovacích údajů, který tyto údaje ukládá na zabezpečené servery provozovatele služby za použití jediného přístupového hesla. Program velice dobře spolupracuje s webovými prohlížeči (IE, Firefox, Chrome) při automatickém vyplňování přihlašovacích informací. Pokud používáte více prohlížečů, synchronizuje LastPass data i mezi nimi navzájem.

Klepněte pro větší obrázek

Služba nabízí i trezor pro jakékoli další informace a poznámky, které zde budou zabezpečeny. Nechybí ani generátor hesel, přístup za pomoci USB flashdisku, ochrana proti phishingu atd. V placené verzi programu navíc získáte podporu mobilních zařízení. Eoff o LastPass píše, že ukládání hesel na internetu má tu výhodu, že k nim má přístup odevšad. Stačí mu si pamatovat jedno heslo a ostatní má generovaná. S programem se ovšem pojí i nechuť některých čtenářů k poskytování citlivých dat třetí straně, která je umístí na svém serveru.

stáhnout program LastPass 1.73.0 (8,9 MB)


1Password

Program, který generuje silná a unikátní hesla, ukládá je do svého prostředí a dá k dispozici, kdykoli je o to oprávněným uživatelem požádán. Vhodný je zejména k přístupu k účtům webových služeb, protože přihlašovací údaje vkládá přímo do webového prohlížeče. Vlastní obsah ochraňuje 128 bitovým šifrováním standardu AES. Velkou výhodou aplikace je její podpora mnoha webových prohlížečů, mobilních zařízení (iPhone, Android) i desktopových operačních systémů (Windows, Mac).

Klepněte pro větší obrázek

Tuto aplikaci si velice pochvaluje diskutující osxfil, který ji používá na dvou počítačích a iPadu. Vyhovuje mu především automatická synchronizace mezi zařízeními, správa identit, sériových čísel k softwaru atd. Za to vše je sice třeba autorům programu platit, ale podle osxfila se to vyplatí.

stáhnout program 1Password 1.0.4.173 (5,2 MB)


RoboForm

Šikovný program, který si umí uložit a zapamatovat webové formuláře či přihlašovací tabulky a pole. V případě, že potom navštívíte danou stránku znovu, můžete ve vteřině vyplnit daný formulář či přihlašovací pole původním heslem nebo identitou. Navíc je přenositelný, šifrovaný pomocí metody 3-DES, zvládající synchronizaci s Palmem či Pocket PC pomocí programu GoodSync a podporuje Internet Explorer i Firefox. Samozřejmostí je přiložený generátor hesel.

Klepněte pro větší obrázek

Do deseti přihlašovacích záznamů je program zdarma, pak už je třeba autorům za jeho neomezené užívání platit. Toto omezení z něj v podstatě dělá shareware, protože deset účtů je pro běžného uživatele málo. RoboForm jako jednu z možností zmínil diskutér Radek.Hulan s tím, že je velice podobný výše zmíněnému LastPassu, jen ukládá hesla na lokální disk, nikoli na vzdálený server. Program roky používal čtenář Faramir, který jej nedávno opustil proto, že není nabízen v 64 bitové verzi.

stáhnout program RoboForm 7.2.5 (6,6 MB)


Sticky Password

Nástroj pro správu hesel a automatické vyplňování on-line formulářů, který generuje silná hesla a bezpečně je ukládá, chrání před krádeží identity, phishingem a keyloggery (nabídkou virtuální klávesnice) a zabezpečuje uložená hesla a privátní údaje šifrovacími algoritmy. Sám se navíc automatický zálohuje a chrání tak citlivá data před ztrátou. Vše se děje jen pomocí jediného tlačítka přidaného do prohlížeče. Program obsahuje i přenosnou verzi pro USB flashdisky.

Klepněte pro větší obrázek

Robbins o programu píše, že je jednoduchý, intuitivní a mluví česky. Vyhovuje mu to, že jej může mít na flashce vždy po ruce. Doporučuje jej i boudala, který pro někoho možný nedostatek v podobě placené licence odmítá s tím, že nejde o žádnou velkou částku, která mu za ty funkce a pohodlí rozhodně stojí.

stáhnout program Sticky Password 5.0 (7,7 MB)


Gold! PassCage

Na závěr ještě v krátkosti nabídneme novinku, o níž jsme se na Živě.cz nedávno zmínili. Jedná se o český a bezplatný program Gold! Pass Cage, který je teprve na začátku svého vývoje, ale nabízí standardní funkce, ovládání i uživatelské rozhraní. Postrádá sice generátor hesel, ale zase disponuje tzv. našeptáváním, kdy při jeho aktivaci u konkrétního záznamu dojde k minimalizaci programu a otevření vepsané webové stránky s přihlašovacím formulářem. Současně s tím v systémové liště vyskočí bublina s loginem a následně i heslem pro tuto stránku, přičemž dojde automaticky ke zkopírování obsahu do schránky systému.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Gold! PassCage 1.2.1 (4,2 MB)


Témata článku: Software, GigaMania, Heslo, Zašifrovaný data, Množství takových, Přihlašovací stránka, Gold, Šikovný program, Zašifrovaný disk, Bezpečné heslo, Password, Pass, Zašifrovaná data, Citlivý uživatel, Trezory

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu