Nejlepší program pro offline surfování

Jsou chvíle i důvody, kdy uživatel cítí potřebu stáhnout webové stránky do počítače pro pozdější prohlížení i bez připojení k internetu. K těmto účelům lze využít pestrou škálu pomocníků.

Přestože se v posledních několika letech stala možnost připojení k internetu téměř samozřejmostí na většině míst naší republiky, rozmach zaznamenal mobilní internet a rychlost připojení svištící vzduchem se neustále zvyšuje, stále se najdou situace, kdy není možné se k celosvětové počítačové síti připojit. Nemusíte se ovšem nutně obejít bez pročítání svého oblíbeného magazínu, prohlížení webového fotoalba či listování důležitého on-line návodu.

Prohlížení momentálně nedostupných stránek ovšem nemusí být jediným motivem ke stahování webového obsahu. Přínos má i pro programátory webu, kteří si tak mohou ověřovat nejrůznější poznatky, které jim obyčejné prohlížení stránek on-line nenabízí. Diskuze na toto téma proběhla v uplynulém týdnu na fóru Živě.cz, kde se hledal nejlepší program pro tento druh práce. Hlavní čtenáři doporučené programy vám nyní představíme.

HTTrack Website Copier

Nejčastěji byl v diskuzi zmiňován, doporučován a pozitivně hodnocen jednoduchý freewarový pomocník HTTrack Website Copier, který je kromě Windows dostupný i pro několik linuxových distribucí a Mac OS X. Program nenabízí přehnaně líbivé prostředí, ale všechny hlavní funkce obsahuje. Umožňuje stáhnout HTML soubory, kaskádové styly, javascript, obrázky, videa mnoho dalšího, co se na webových stránkách nachází.

Klepněte pro větší obrázek 
Začátek průvodce.

HTTrack je zajímavý i tím, že obsahuje propracovanou českou lokalizaci, která umožní používání programu i méně zkušeným uživatelům. Stahování stránek pak probíhá pomocí několika krokového průvodce a stáhnutý koncept je pak možné pouze aktualizovat. Program zvládá i stahování ze zabezpečených serverů po zadání přihlašovacího jména a hesla. Zvolit si samozřejmě můžete i typy dat, které aplikace z webu stáhne.

Klepněte pro větší obrázek 
Stahování v plném proudu.

Program doporučuje např. uživatel s přezdívkou mamlasos, který používá HTTrack na vytvoření obrazu webu a následné oindexování lokálním vyhledávačem. Program také používá jako zálohování pro případ zrušení stránek. Po aplikaci v případě potřeby sáhne i čtenář ITGuru, který si chválí množství funkcí, licenci zdarma a možnost použití na Windows i Linuxu.

stáhnout program HTTrack Website Copier 3.43-9 (3,8 MB)


wget

Velice populární u diskutujících na fóru je minimalistický nástroj wget. Jedná se o známý program pro stahování dat z internetu pomocí protokolů HTTP a FTP, který uživateli nenabízí žádné grafické prostředí, ale při své práci v příkazovém řádku se snaží dosáhnout maximálního efektu. Wget je známý především uživatelům Linuxu, z něhož se dostal i na Windows.

Klepněte pro větší obrázek 
Prostě příkazový řádek.

Program také nabízí dobrou službu při méně stabilním připojení, protože umožňuje automatické stahování po přerušení. Jeho hlavní předností je ale právě rychlost, kdy pomocí výpisu jednoho příkazu program splní přesně vaše požadavky. Wget využívá jak pod Windows, tak pod Linuxem diskutér akira.uzai. Rovněž se k němu hlásí snouman, podle nějž komplexnější řešení pro tuto problematiku neexistuje.

stáhnout program wget 1.11.4 (2,9 MB)


Offline Explorer

Velice povedený, propracovaný a funkčně bohatý program, za jehož užívání je ovšem třeba zaplatit. Kromě webu program zvládá stáhnout i FTP a v pokročilejší verzi Pro i HTTPS, RTSP, PNM a MMS. Program samozřejmě nabízí volbu typu souborů, který chcete stáhnout. Vybrat si tak můžete pouze obrázky, videa atd. Offline Explorer je program nenáročný na ovládání či technické znalosti uživatele a disponuje i částečnou lokalizací do češtiny.

Klepněte pro větší obrázek 
Omezení úrovně stahování.

I v Offline Exploreru stahujete skrze několika krokového průvodce a je zde také přítomný mód pro prohlížení stažených stránek. Doporučuje jej čtenář riman, který vyzkoušel spoustu programů, ale právě tento je podle něj nejlepší, i když je třeba za jeho služby platit. To potvrzuje i uživatel bobo8, podle nějž je výrazně lepší než HTTrack, protože Offline Explorer stáhne i ty stránky, se kterými si jeho konkurent neporadí.

Klepněte pro větší obrázek 
Průběh stahování.

stáhnout program Offline Explorer 5.9.3283 (7,5 MB)


Read It Later

Na doporučení přispěvatele s přezdívkou DomWindows, sem byl zařazen doplněk prohlížeče Firefox, který ukládá webové stránky na disk počítače pro jejich pozdější prohlížení. Pro tuto činnost obsahuje doplněk tzv. offline čtecí mód. Read It Later nabízí i synchronizaci stažených stránek s jinými počítači i přenosnými zařízeními. Předností doplňku je samozřejmě rychlost a pohotovost, protože rovnou stránku uložíte rovnou z prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek 
Stačí kliknout a stránka je stažena.

stáhnout program Read It Later 2.1.1 (192 kB)


Leech

Za redakci na závěr přidáváme ještě program Leech, což je klasický offline prohlížeč. Všechny základní funkce jsou zde přítomny, navíc se tu dočkáte třeba užitečného filtru pro stahované soubory. V něm můžete navolit parametry (velikost, typ souboru), které bude program považovat za hranice, po jejichž přesáhnutí nebude soubor stahovat. Rovněž lze vyfiltrovat odkazy podle adresářů, serverů či úrovní. Oproti výše uvedené konkurenci ale Leech nijak zvlášť nevyniká, takže je třeba jej brát spíše jako jistou alternativu, která stojí za vyzkoušení.

Klepněte pro větší obrázek 

stáhnout program Leech 4.4.1 (1,3 MB)


Příští týden budeme pomocí čtenářů Živě.cz hledat v diskuzi na fóru nejlepší doplněk pro populární program Skype. Ten lze obohatit o celou řadu funkcí, které nativně nenabízí. Doporučte svůj oblíbený doplněk ostatním čtenářům Živě.cz a podílejte se na tvorbě příštího nedělního článku.


 

 

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (26) Další článek: Týden Živě: Legendární Apple I.

Témata článku: Software, GigaMania, Oblíbený doplněk, Nejlepší rychlost, Nejlepší program, Surfování, Fotoalba, MMS, Stahování, Důležitý poznatek, Hlavní přednost, Prohlížení, Read, Read It Later, Offline, Oblíbený web, Leo


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku