Nejlepší program pro ochranu USB flashky

Potřebujete při sobě mít vždy některá citlivá data, u nichž hrozí zneužití v případě, že se dostanou do rukou někomu jinému? Pak byste měli svou USB flashku řádně zabezpečit.

Počítačová bezpečnost je vždy atraktivním tématem nejen na fóru Živě.cz, z něhož vám přinášíme tipy na téma nejlepšího programu pro ochranu USB flashdisku. Z diskuze vyplynulo několik zajímavých doporučení, které vám nyní zprostředkujeme. Kromě klasických programů ke stažení, které si můžete níže vyzkoušet, se zmiňovali někteří čtenáři i o dalších možnostech obrany proti nechtěné krádeži citlivých údajů.

Ihned zpočátku diskuze připomínají čtenáři s přezdívkami Milanr1 a Pety nástroj BitLocker, který je přítomný již ve Windows a slouží k zabezpečení pevných disku a přenositelných flashek. Jak ale podotýká vladimir, tato dovednost je dostupná jen u pokročilých verzí Windows 7 Ultimate a Enterprise, čímž je užívání tohoto nástroje odepřeno velká části uživatelů, především těm s Windows na notebooku.

Jiným způsobem, který zmiňují diskutující George2005 a svatas007, je použití speciální flashky, která v sobě již ukrývá možnost 256-bitového AES hardwarového šifrování. Při použití je třeba na úvod zadat PIN, jinak se k citlivým datům nejde dostat. Navíc cena těchto USB klíčenek, které jsou často ještě chráněny proti fyzickým otřesům a tlakům, není o moc vyšší oproti klasickým flankám.

TrueCrypt

TrueCrypt je doslova legendou mezi programy zdarma určenými pro šifrování. Právem patří k absolutní špičce ve své kategorii a jeho licence i fungování na Windows, Linux a Mac OS X mu pomohly k masovému rozšíření mezi bezpečnosti chtivými uživateli a rovněž mezi diskutujícími na fóru. V jednoduchém uživatelském rozhraní dochází k zabezpečení určitého prostoru šifrováním. Takovýto prostor může být na USB flashdisku i diskovém oddílu.

 Klepněte pro větší obrázek

Jinou možností je vytvoření speciálního souboru s jakoukoli podobou a koncovkou. Tento soubor, při jehož vytváření určíte jeho velikost, pak v rámci programu po nastavení šifrování i hesla připojíte jako novou diskovou jednotku. TrueCrypt sám nabízí také portable verzi, která může být přítomna na flashce a být k dispozici v případě nutnosti dešifrovat data na cizím počítači. Zastáncem využívání TrueCrypt je např. giff, který jej považuje za elegantní řešení, protože má obraz šifrovaného disku na flashce spolu s jednoduchým spustitelným .bat souborem.

Lockngo

Lockngo je zajímavá utilita, která o sobě tvrdí, že se jedná o první komerčně využitelný software na ochranu přenositelných médií se zabezpečením vojenské úrovně. Data zabezpečuje 256-bitovým AES šifrováním (dle certifikace FIPS 140-2) a umí je také plně schovat, není třeba jej nijak instalovat (postačí zkopírování na flashku), podporuje systémy NTFS, FAT32 a FAT a ovládá se několika jednoduchými příkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání blíže popisuje čtenář s přezdívkou damca, který spustí jeden .exe soubor, do vyskočivší tabulky vloží správné heslo a ihned vidí chráněná data. Jako jedinou výhodu aplikace damca vnímá jeho placenou licenci. Ta v případě verze Professional stojí 39 dolarů.

Stáhnout Lockngo (480 kB)

FreeOFTE

Bezplatný opensourcový program, který vytvoří novou virtuální diskovou jednotku, která je ale zabezpečena šifrováním. Je navíc plně portable a s nástrojem FreeOFTE Explorer je možné se šifrovaným diskem pracovat také na těch počítačích, k nimž nemáte administrátorská práva. Program podporuje systémy Windows od 2000 výše, včetně Windows Mobile. Využívá šifrovací algoritmy AES, Twofish či Serpent a pro českého uživatele je zde příjemná česká lokalizace aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Program do diskuze přinesl čtenář zdesmy, který není spokojen s nedostatečnou přenositelností TrueCryptu tam, kde není na PC nainstalovaný nebo nemá přístup k administrátorskému účtu. Za toto doporučení poděkoval vladimir, který FreeOFTE považuje za velice dobrý tip.

Stáhnout FreeOFTE (2,8 MB)

USB Safeguard

Přenositelný nástroj k zašifrování dat na USB flashce pomocí AES 256-bitů. Není třeba žádné instalace na flashku stejně jako si vystačíte i bez administrátorských práv. Jednoduše zkopírujete .exe soubor na klíčenku a spustíte. Budete vyzváni k vepsání hesla, po čemž následuje zašifrování obsahu flashky. K odemknutí přístupu k souborům musíte pochopitelně znovu zadat správné heslo.

Klepněte pro větší obrázek

Program podporuje systémy FAT16, FAT32 a NTFS a spustíte jej na všech Windows od verze XP dál. Prográmek je malý a na flashce bude potřebovat pouhých 100 kB. Tento program je možný mít ve dvou verzích. Jako placený  stojí 14 eur, bezplatně jste omezeni 2 GB prostoru.

Stáhnout USB Safeguard (87 kB) 

SafeHouse Explorer

Na závěr si ještě zmíníme bezplatnou utilitku pro ukrývání a zabezpečování citlivých dat na harddisku i přenosných médiích. Využívá 256-bitového Twofish algoritmu a můžete jej jak instalovat, tak ponechat plné přenosné na flashce. Program funguje tím způsobem, že si vytvoříte zabezpečený svazeks koncovkou .sdsk, kterému přidělíte parametry (velikost až 2 000 GB) a přístupové heslo. Do tohoto svazku pak v prostředí aplikace přenášíte či kopírujete choulostivé soubory a složky.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je velice jednoduché a všechna vytváření a nastavení probíhají krok za krokem v rámci přehledného průvodce. Program je kompatibilní se systémy Windows 2000 a novějšími. Pokud máte vyšší nároky, můžete sáhnout po pokročilejších verzích aplikace, za něž si ale musíte již připlatit. SafeHouse Explorer ovšem i v bezplatném formátu nabízí všechny důležité funkce, takže se jedná o plnohodnotný produkt.

Stáhnout SafeHouse Explorer (3,4 MB)

Diskuze (17) Další článek: Týden Živě 138: Googlorola, WebOS a prkno

Témata článku: Software, Nejlepší programy, USB, GigaMania, Download, Svazek, Doporučená verze, Pro, Dobrý tip, Jednoduchý nástroj, Vojenský prostor, Správné heslo, Tip, Nejlepší, Speciální nástroj, Atraktivní téma, Chtivý uživatel, Správné fungování, FIPS, Bezplatná verze, Malý svazek, Nechtěná data, Chráněná složka, Absolutní špička, Software na Heureka.cz