Nejlepší program pro ochranu USB flashky

Potřebujete při sobě mít vždy některá citlivá data, u nichž hrozí zneužití v případě, že se dostanou do rukou někomu jinému? Pak byste měli svou USB flashku řádně zabezpečit.

Počítačová bezpečnost je vždy atraktivním tématem nejen na fóru Živě.cz, z něhož vám přinášíme tipy na téma nejlepšího programu pro ochranu USB flashdisku. Z diskuze vyplynulo několik zajímavých doporučení, které vám nyní zprostředkujeme. Kromě klasických programů ke stažení, které si můžete níže vyzkoušet, se zmiňovali někteří čtenáři i o dalších možnostech obrany proti nechtěné krádeži citlivých údajů.

Ihned zpočátku diskuze připomínají čtenáři s přezdívkami Milanr1 a Pety nástroj BitLocker, který je přítomný již ve Windows a slouží k zabezpečení pevných disku a přenositelných flashek. Jak ale podotýká vladimir, tato dovednost je dostupná jen u pokročilých verzí Windows 7 Ultimate a Enterprise, čímž je užívání tohoto nástroje odepřeno velká části uživatelů, především těm s Windows na notebooku.

Jiným způsobem, který zmiňují diskutující George2005 a svatas007, je použití speciální flashky, která v sobě již ukrývá možnost 256-bitového AES hardwarového šifrování. Při použití je třeba na úvod zadat PIN, jinak se k citlivým datům nejde dostat. Navíc cena těchto USB klíčenek, které jsou často ještě chráněny proti fyzickým otřesům a tlakům, není o moc vyšší oproti klasickým flankám.

TrueCrypt

TrueCrypt je doslova legendou mezi programy zdarma určenými pro šifrování. Právem patří k absolutní špičce ve své kategorii a jeho licence i fungování na Windows, Linux a Mac OS X mu pomohly k masovému rozšíření mezi bezpečnosti chtivými uživateli a rovněž mezi diskutujícími na fóru. V jednoduchém uživatelském rozhraní dochází k zabezpečení určitého prostoru šifrováním. Takovýto prostor může být na USB flashdisku i diskovém oddílu.

 Klepněte pro větší obrázek

Jinou možností je vytvoření speciálního souboru s jakoukoli podobou a koncovkou. Tento soubor, při jehož vytváření určíte jeho velikost, pak v rámci programu po nastavení šifrování i hesla připojíte jako novou diskovou jednotku. TrueCrypt sám nabízí také portable verzi, která může být přítomna na flashce a být k dispozici v případě nutnosti dešifrovat data na cizím počítači. Zastáncem využívání TrueCrypt je např. giff, který jej považuje za elegantní řešení, protože má obraz šifrovaného disku na flashce spolu s jednoduchým spustitelným .bat souborem.

Lockngo

Lockngo je zajímavá utilita, která o sobě tvrdí, že se jedná o první komerčně využitelný software na ochranu přenositelných médií se zabezpečením vojenské úrovně. Data zabezpečuje 256-bitovým AES šifrováním (dle certifikace FIPS 140-2) a umí je také plně schovat, není třeba jej nijak instalovat (postačí zkopírování na flashku), podporuje systémy NTFS, FAT32 a FAT a ovládá se několika jednoduchými příkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání blíže popisuje čtenář s přezdívkou damca, který spustí jeden .exe soubor, do vyskočivší tabulky vloží správné heslo a ihned vidí chráněná data. Jako jedinou výhodu aplikace damca vnímá jeho placenou licenci. Ta v případě verze Professional stojí 39 dolarů.

Stáhnout Lockngo (480 kB)

FreeOFTE

Bezplatný opensourcový program, který vytvoří novou virtuální diskovou jednotku, která je ale zabezpečena šifrováním. Je navíc plně portable a s nástrojem FreeOFTE Explorer je možné se šifrovaným diskem pracovat také na těch počítačích, k nimž nemáte administrátorská práva. Program podporuje systémy Windows od 2000 výše, včetně Windows Mobile. Využívá šifrovací algoritmy AES, Twofish či Serpent a pro českého uživatele je zde příjemná česká lokalizace aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Program do diskuze přinesl čtenář zdesmy, který není spokojen s nedostatečnou přenositelností TrueCryptu tam, kde není na PC nainstalovaný nebo nemá přístup k administrátorskému účtu. Za toto doporučení poděkoval vladimir, který FreeOFTE považuje za velice dobrý tip.

Stáhnout FreeOFTE (2,8 MB)

USB Safeguard

Přenositelný nástroj k zašifrování dat na USB flashce pomocí AES 256-bitů. Není třeba žádné instalace na flashku stejně jako si vystačíte i bez administrátorských práv. Jednoduše zkopírujete .exe soubor na klíčenku a spustíte. Budete vyzváni k vepsání hesla, po čemž následuje zašifrování obsahu flashky. K odemknutí přístupu k souborům musíte pochopitelně znovu zadat správné heslo.

Klepněte pro větší obrázek

Program podporuje systémy FAT16, FAT32 a NTFS a spustíte jej na všech Windows od verze XP dál. Prográmek je malý a na flashce bude potřebovat pouhých 100 kB. Tento program je možný mít ve dvou verzích. Jako placený  stojí 14 eur, bezplatně jste omezeni 2 GB prostoru.

Stáhnout USB Safeguard (87 kB) 

SafeHouse Explorer

Na závěr si ještě zmíníme bezplatnou utilitku pro ukrývání a zabezpečování citlivých dat na harddisku i přenosných médiích. Využívá 256-bitového Twofish algoritmu a můžete jej jak instalovat, tak ponechat plné přenosné na flashce. Program funguje tím způsobem, že si vytvoříte zabezpečený svazeks koncovkou .sdsk, kterému přidělíte parametry (velikost až 2 000 GB) a přístupové heslo. Do tohoto svazku pak v prostředí aplikace přenášíte či kopírujete choulostivé soubory a složky.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je velice jednoduché a všechna vytváření a nastavení probíhají krok za krokem v rámci přehledného průvodce. Program je kompatibilní se systémy Windows 2000 a novějšími. Pokud máte vyšší nároky, můžete sáhnout po pokročilejších verzích aplikace, za něž si ale musíte již připlatit. SafeHouse Explorer ovšem i v bezplatném formátu nabízí všechny důležité funkce, takže se jedná o plnohodnotný produkt.

Stáhnout SafeHouse Explorer (3,4 MB)

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, USB

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Net.Xtreme 22. 8. 2011 7:35:24
    "Jako jedinou výhodu aplikace damca vnímá jeho placenou licenci. Ta v...
  • budis 21. 8. 2011 21:51:17
    tady v tom textu jsem narazil na jedno slovo, kterému nerozumím. To slovo...
  • akira.uzai 21. 8. 2011 8:57:16
    "vyskočila tabulka"!!! nevěřil bych, že toto hardcore BFU označení...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky