Nejlepší program pro obnovu ztracených dat

Přijít o důležité dokumenty, rodinné fotky či další citlivá data bývá velice bolestné. Použitím vhodného softwaru ovšem může dojít k jejich alespoň částečné resuscitaci. Jaký je pro to nejlepší program?

Software určený k obnově smazaných, poškozených, zavirovaných či zformátovaných dat dává naději všem, kteří nějakou nehodou přišli o důležité a citlivé soubory. Nelze samozřejmě od těchto programů čekat zázraky a velice zřídka se vám povede získat na 100 % všechno zpátky. Při dobré konstelaci podmínek ovšem lze obnovit velké množství na první pohled ztracených souborů.

Sledujte výběry nejlepších programů pro různé činnosti (RSS)

I v diskuzi na fóru Živě.cz, která hledala nejlepší program pro obnovu dat, bylo často zmíněno, že nejjistějším způsobem je stejně prevence v podobě pravidelného zálohování a vytváření návratných bodů.

Recuva

Pokud se vám podařilo omylem či nějakou nehodou smazat důležitá data z vašeho počítače, paměťové karty digitálního fotoaparátu či mp3 přehrávače, můžete se pokusit je obnovit pomocí programu Recuva. Ten umožňuje zachránit soubory z poškozeného či zformátovaného disku, obnovit neuložené dokumenty Word či bezpečně smazat citlivá data.

Klepněte pro větší obrázek

Předností programu je především jeho freewarová licence, která na rozdíl od některých z dále zde umístěných programů umožňuje získání dat zdarma. Dalším plusem pro nejednoho uživatele je přívětivé a přehledné prostředí aplikace. Právě kvůli těmto atributům ji doporučují např. čtenáři BirkoffSVK či jtojnar jako alternativu vůči jiným placeným produktům.

stáhnout program Recuva 1.40.525 (2,3 MB)


GetDataBack

Další často zmiňovaný program pro obnovu dat z pevného disku (NTFS či FAT zvlášť) počítače, která byla ztracena či zničena v důsledku formátování, virového útoku, vypnutí elektřiny atd. GetDataBack dokonce získá informace z disku, který ani nebyl rozpoznán systémem Windows. Obnovovat data můžete i ze vzdáleného počítače skrze LAN či sériový kabel.

Klepněte pro větší obrázek

GetDataBack byl výrazně populární mezi přispěvateli diskuze na fóru. Mnoho hlasů, mezi nimiž nechyběl názor čtenářů Farami, Kecut, hustakF, slay a mnoho dalších, které zmiňují úspěšnost programu při záchraně dat z původně neřešitelných situací a dodávají příklady jeho vítězství. GetDataBack je také typický jednoduchým a intuitivním ovládáním, které přijde vhod i méně zkušeným uživatelům. Za jeho služby už si ale musíte zaplatit.

stáhnout program GetDataBack 4.21 (2,5 MB)


TestDisk

TestDisk je určen pro obnovu ztracených diskových oddílů nebo bootovacích záznamů, které byly odstraněny z diskových oddílů. Program pracuje v příkazovém řádku a podporuje většinu současných souborových systémů. Jeho opensourcová licence umožňuje použití aplikace zdarma, ovšem lze ji doporučit především zkušením uživatelů. Právě ti si TestDisk nejvíce pochvalují, protože jim TestDisk nabízí obrovské možnosti při nějakém kritickém stavu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program TestDisk 6.12 Beta (1,5 MB)


R-Studio

Obnovování ztracených dat z pevných disků nejrůznějších formátů používaných systémy Windows (FAT, NTFS), Linux (Ext), Mac (HFS), FreeBSD (UFS) a dalšími. R-Studio v podstatě představuje alternativu vůči programu GetDataBack s velice podobnými funkcemi i uživatelským rozhraním. I R-Studio je placeným produktem, takže za jeho užívání musíte autorům přispět nemalou částkou v dolarech.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program R-Studio 5.3 Build 133519 (8,9 MB)


OfficeFIX

I veledůležité dokumenty kancelářského balíku MS Office, které mohou rozhodnout o vašich studijních či pracovních úspěších, jsou schopny sem tam přijít k nějaké újmě. OfficeFIX je placeným programem, který je distribuován ve třech různě drahých verzích. V té nejobyčejnější můžete opravovat soubory Wordu, Excelu a Outlooku. V pokročilejší je Outlook nahrazen Accessem a v nejdražší verzi je možné obnovovat data ze všech čtyř programů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program OfficeFIX Office Data Recovery 6.70 (15 MB)


Smart Flash Recovery

Specialista na práci s úložnými zařízeními. Tak by se dal nazvat program Smart Flash Recovery od Smart PC Solutions. Ztracená či zničená data obnoví z USB flashdisků, paměťových karet digitálních fotoaparátů, multimediálních karet, bezpečnostních karet atd. Dokáže obnovit data prakticky jakéhokoli formátu včetně souborů MS Office, digitálních fotografií, mp3 či archivů zipů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Smart Flash Recovery 4.2 (2,3 MB)


CD/DVD Data Recovery

Stalo se vám, že CD nebo DVD s důležitými soubory bylo v některé části nečitelné? Tento program se snaží čtením sektoru po sektoru získat alespoň část nečitelných dat. Podporuje souborové systémy ISO9660 i UDF. Nejdříve skenuje médium, poté stáhne použitelné soubory. Vše v rámci jednoho malého okna, v němž celý proces zvládne i úplný začátečník.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program CD/DVD Data Recovery 1.1 (512 kB)


Během příštího týdne budeme v diskusním fóru Živě.cz hledat nejlepší programy pro vylepšování HTML kódů. Pokud vytváříte webové stránky, jistě používáte nějaké aplikace pro kontrolu, optimalizaci či kompresi vašeho díla. Podělte se s ostatními čtenáři o vaše oblíbené aplikace a doporučte je k užívání.

Diskuze (19) Další článek: Týden Živě z pražské CPress Show

Témata článku: Software, GigaMania, HFS, TestDisk, Nejlepší program, Kritická část, Používaný systém, Recovery, Nejlepší, Důležitý soubor, Nemalá částka, Smart, Diskový oddíl, Nejjistější způsob, Pracovní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači