Nejlepší program pro komunikaci přes LAN

Chcete komunikovat po uzavřené místní síti bez připojení k internetu, takže klasické on-line služby a klienti pro instant messaging jsou nepoužitelné? Existuje celá řada zajímavých nástrojů.

Ve vláknech na fóru Živě.cz zde a zde probíhala diskuse o vhodném programu pro textovou i hlasovou komunikaci po lokální síti, která nemá přístup k internetu, nebo účastníci této konverzace nechtějí využívat různých on-line služeb. Tento druh softwaru již pochopitelně nemůže zažívat takovou popularitu a rozmach jako v minulosti, kdy připojení k internetu pro každou pracovní stanici nebylo standardem.

Nicméně i dnes jsou situace či požadavky, kdy se takovýto program hodí. Nabízíme vám proto pestrý koktejl aplikací, z nichž každá disponuje různým uživatelským prostředím, funkcemi i dovednostmi, které byly doporučeny čtenáři Živě.cz a doplněny tipy naší redakce.

TeamSpeak

Program TeamSpeak je dobře známý především hráčské komunitě, která jej využívá ke komunikaci přion-line hraní i klasické LAN párty. Program je typický kvalitním přenosem hlasu, jednoduchým ovládáním a malými nároky na systém a hardware počítače, což právě hráči velice oceňují. Komunikace funguje na principu serveru a klientů, kdy jeden počítač je v pozici hostitele a ostatní se k němu připojují.

Klepněte pro větší obrázek

TeamSpeak lze bezplatně užívat na operačních systémech Windows a Linux. Existuje ovšem i neoficiální a nepodporovaný klient pro Mac OS X. V diskusi program zmiňovali čtenáři s přezdívkou Kobliha či Zdama. Zatím poslední stabilní verze je 2, kterou vám zde nabízíme ke stažení. Ovšem někteří čtenáři již bez problémů používají RC verzi 3, která je již nějakou dobu na světě.

Vypress Chat

Jednoduchý textový komunikátor pro psaní si po síti. Je uživatelsky přívětivý a lehce konfigurovatelný. Pracuje jak na protokolu TCP/IP, tak i na IPX/SPX. Přitom není třeba žádného nastavování, takže ihned po instalaci je Vypress Chat plně funkční. Lze vytvářet jak dvoustrannou komunikaci, tak i konferenční chat. Program se do značné míry inspiruje IRC (způsob komunikace, okno), či ICQ (ikona v systémové liště a práce s ní).

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučil čtenář budis, který jako hlavní výhodu považuje skutečnost, že Vypress nepotřebuje ke svému chodu žádný server. Stačí, aby oba účastníci program spustili a okamžitě mohou psát.

Mumble

Opensourcový program známý rovněž mezi hráči počítačových her. Svým zaměřením je podobný TeamSpeaku, protože nabízí kvalitní a rychlou hlasovou komunikaci s minimálními nároky na systém i vytížení sítě. K tomu zvládá i nastavitelné dovednosti typu potlačování šumu, automatické volby hlasitosti atd. Pro použití při hraní jej doporučuje diskutující s přezdívkou Ilfirin. Píše o něm i testicko, který spolu s tím zmiňuje alternativu Ventrilo (viz níže).

Klepněte pro větší obrázek

Spark

Spark je opensourcový komunikátor dostupný pro Windows, Linux i Mac OS X optimalizovaný pro komunikaci ve firmách či různých organizacích. Zvládá textové spojení mezi dvěma subjekty, skupinový chat i hlasovou komunikaci., přičemž obsah je zabezpečený. Nalézt zde lze i podporu kontroly pravopisu, záložek pro jednotlivé chatovací místnosti atd. Program bývá kombinován se serverovým řešením Openfire, s nímž je společně vyvíjen.

Klepněte pro větší obrázek

Openfire (dříve známý jako Wildfire) je multiplatformní server na bázi XMPP (Jabber). Tuto možnost nabídl čtenář spider99, který je s kombinací Sparku a Openfiru naprosto spokojený.

Ventrilo

Další program fungující na principu klient a server a zaměřující se na co nejlepší poměr kvalita přenosu hlasu a minimální zátěž systému i sítě. To doplňuje celou řadu různě zajímavých funkcí. Např. komunikaci lze zabezpečit přístupovým heslem, vše se dá umlčet stisknutím tlačítka „mute“, je možné převést text na řeč, mluvit skupinově, ovládat program pomocí klávesových zkratek, zvládá různé druhy filtrování atd.

Klepněte pro větší obrázek

Diskutující pod přezdívkou petyx jej označuje za podobný program jako TeamSpeak, který mu sedí více. Konfigurace je podle něj jednoduchá a většina věcí se tak nastavuje jednoduše.

Net Send GUI

Základním nástrojem pro textovou komunikaci přes lokální síť byl po dlouhou dobu jednoduchý příkaz „net send“. Společnost Fomine Software tuto základní funkci vylepšila o grafický kabátek a dodává i upravitelný seznam kontaktů. Ke komunikaci využívá vlastní zabezpečený protokol na bázi TCP/IP místo na NetBIOSu. Používá ho fatman, který i tak dodává, že klasický net send z příkazového řádku byl rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek

Sendik

Na závěr ještě doplňujeme miniaturní prográmek české provenience, který je určen k nenáročnému či přímo domácímu posílání zpráv. Na jednom počítači je založen server a ostatní se na něj připojují pomocí vyplněné IP adresy. Při připojení klienta dojde ke stažení seznamu všech dalších přístupných uživatelů, s nimiž dále můžete komunikovat. V případě správného nastavení jde takto vzdálené počítače restartovat i vypínat.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Teamspeak, Big, Spark, Send

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • volani.webnode.cz 15. 6. 2011 0:47:36
    a co pouzit DC ? :-D
  • Rudolf Jelínek 13. 6. 2011 13:54:51
    Já na komunikaci po LAN používam: zvednout zadek ze židle a dojít vedle
  • Antonín Novák 13. 6. 2011 10:14:22
    U programu Spark je to popsáno poněkud nešťastně, nutnou podmínkou pro...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky