Nejlepší program pro komunikaci přes LAN

Chcete komunikovat po uzavřené místní síti bez připojení k internetu, takže klasické on-line služby a klienti pro instant messaging jsou nepoužitelné? Existuje celá řada zajímavých nástrojů.

Ve vláknech na fóru Živě.cz zde a zde probíhala diskuse o vhodném programu pro textovou i hlasovou komunikaci po lokální síti, která nemá přístup k internetu, nebo účastníci této konverzace nechtějí využívat různých on-line služeb. Tento druh softwaru již pochopitelně nemůže zažívat takovou popularitu a rozmach jako v minulosti, kdy připojení k internetu pro každou pracovní stanici nebylo standardem.

Nicméně i dnes jsou situace či požadavky, kdy se takovýto program hodí. Nabízíme vám proto pestrý koktejl aplikací, z nichž každá disponuje různým uživatelským prostředím, funkcemi i dovednostmi, které byly doporučeny čtenáři Živě.cz a doplněny tipy naší redakce.

TeamSpeak

Program TeamSpeak je dobře známý především hráčské komunitě, která jej využívá ke komunikaci přion-line hraní i klasické LAN párty. Program je typický kvalitním přenosem hlasu, jednoduchým ovládáním a malými nároky na systém a hardware počítače, což právě hráči velice oceňují. Komunikace funguje na principu serveru a klientů, kdy jeden počítač je v pozici hostitele a ostatní se k němu připojují.

Klepněte pro větší obrázek

TeamSpeak lze bezplatně užívat na operačních systémech Windows a Linux. Existuje ovšem i neoficiální a nepodporovaný klient pro Mac OS X. V diskusi program zmiňovali čtenáři s přezdívkou Kobliha či Zdama. Zatím poslední stabilní verze je 2, kterou vám zde nabízíme ke stažení. Ovšem někteří čtenáři již bez problémů používají RC verzi 3, která je již nějakou dobu na světě.

Vypress Chat

Jednoduchý textový komunikátor pro psaní si po síti. Je uživatelsky přívětivý a lehce konfigurovatelný. Pracuje jak na protokolu TCP/IP, tak i na IPX/SPX. Přitom není třeba žádného nastavování, takže ihned po instalaci je Vypress Chat plně funkční. Lze vytvářet jak dvoustrannou komunikaci, tak i konferenční chat. Program se do značné míry inspiruje IRC (způsob komunikace, okno), či ICQ (ikona v systémové liště a práce s ní).

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučil čtenář budis, který jako hlavní výhodu považuje skutečnost, že Vypress nepotřebuje ke svému chodu žádný server. Stačí, aby oba účastníci program spustili a okamžitě mohou psát.

Mumble

Opensourcový program známý rovněž mezi hráči počítačových her. Svým zaměřením je podobný TeamSpeaku, protože nabízí kvalitní a rychlou hlasovou komunikaci s minimálními nároky na systém i vytížení sítě. K tomu zvládá i nastavitelné dovednosti typu potlačování šumu, automatické volby hlasitosti atd. Pro použití při hraní jej doporučuje diskutující s přezdívkou Ilfirin. Píše o něm i testicko, který spolu s tím zmiňuje alternativu Ventrilo (viz níže).

Klepněte pro větší obrázek

Spark

Spark je opensourcový komunikátor dostupný pro Windows, Linux i Mac OS X optimalizovaný pro komunikaci ve firmách či různých organizacích. Zvládá textové spojení mezi dvěma subjekty, skupinový chat i hlasovou komunikaci., přičemž obsah je zabezpečený. Nalézt zde lze i podporu kontroly pravopisu, záložek pro jednotlivé chatovací místnosti atd. Program bývá kombinován se serverovým řešením Openfire, s nímž je společně vyvíjen.

Klepněte pro větší obrázek

Openfire (dříve známý jako Wildfire) je multiplatformní server na bázi XMPP (Jabber). Tuto možnost nabídl čtenář spider99, který je s kombinací Sparku a Openfiru naprosto spokojený.

Ventrilo

Další program fungující na principu klient a server a zaměřující se na co nejlepší poměr kvalita přenosu hlasu a minimální zátěž systému i sítě. To doplňuje celou řadu různě zajímavých funkcí. Např. komunikaci lze zabezpečit přístupovým heslem, vše se dá umlčet stisknutím tlačítka „mute“, je možné převést text na řeč, mluvit skupinově, ovládat program pomocí klávesových zkratek, zvládá různé druhy filtrování atd.

Klepněte pro větší obrázek

Diskutující pod přezdívkou petyx jej označuje za podobný program jako TeamSpeak, který mu sedí více. Konfigurace je podle něj jednoduchá a většina věcí se tak nastavuje jednoduše.

Net Send GUI

Základním nástrojem pro textovou komunikaci přes lokální síť byl po dlouhou dobu jednoduchý příkaz „net send“. Společnost Fomine Software tuto základní funkci vylepšila o grafický kabátek a dodává i upravitelný seznam kontaktů. Ke komunikaci využívá vlastní zabezpečený protokol na bázi TCP/IP místo na NetBIOSu. Používá ho fatman, který i tak dodává, že klasický net send z příkazového řádku byl rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek

Sendik

Na závěr ještě doplňujeme miniaturní prográmek české provenience, který je určen k nenáročnému či přímo domácímu posílání zpráv. Na jednom počítači je založen server a ostatní se na něj připojují pomocí vyplněné IP adresy. Při připojení klienta dojde ke stažení seznamu všech dalších přístupných uživatelů, s nimiž dále můžete komunikovat. V případě správného nastavení jde takto vzdálené počítače restartovat i vypínat.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Minimální zátěž, NetBIOS, Textový komunikátor, Různé typy, Kvalita přenosu, Hlasový příkaz, LAN, Známý princip, Jednoduchý princip, Big, Značná popularita, Skupinový chat, Jednoduchý typ, Teamspeak, Send, Spark

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje