Nejlepší program pro klávesové i myší zkratky

Dlouhé proklikávání i zbytečné najíždění myší často zdržuje. Vhodným nastavením klávesových zkratek i gest myší můžete svou práci na počítači výrazně zefektivnit.

Jakkoli programy pro správu i vytváření klávesových i myších zkratek nepatří mezi nejčastěji používaný a rozšířený software, řada čtenářů Živě.cz jej má nainstalován a nedá na něj dopustit. Přestože se to může zdát jako drobnost, důkladným nastavením svůj pohyb po počítači výrazně urychlíte. Nejedná se přitom pouze o minimalizaci či zavření některého okna, ale o rychlý přístup k prakticky jakémukoli programu i jeho ovládání.

V diskuzi na fóru Živě.cz doporučovali čtenáři některé utilitky, s nimiž mají vlastní zkušenost, k vyzkoušení. Pestrému koktejlu nápadů i návrhů na zefektivnění práce dominovaly zejména dva programy s podobným názvem. Jedním je všeobecně známý a populární AutoHotkey, druhým miniaturní a účinný HotkeyP. Který z nich a všech dalších nabízených si vyberete vy?

AutoHotkey

Nastavte si klávesnici, joystick nebo myš zcela podle svých představ s pomocí populární opensourcové aplikace. Ta obsahuje „quick-start" tutoriál pro okamžité přiblížení hlavních funkcí a dovednosti i automatický zapisovač skriptů, který zaznamenává a poté zpětně provádí stisky kláves a tlačítek myši. Nabízí také pokročilou nápovědu. Program dokáže přemapovat snad všechny možné klávesy, tlačítka na joysticku a myši i vytvořit kombinace a klávesové zkratky.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatel má velký prostor nastavit si vše podle něj (ovládání hlasitosti, skrytí/obnovení/změnu velikosti oken, spouštění aplikací a mnoho dalšího). Užitečnou vlastností je i rozepisování zkratek. Napíšete-li třeba „atd“, program to ihned přetransformuje na „a tak dále“.

Čtenář pepak vidí jako hlavní výhodu možnost skriptování vlastních požadavků, takže není limitován dovednostmi, které mu nabízí autoři programu. Aplikaci si pochvaluje i DuckDaffy, který si s jeho pomocí upravil ovládání webového prohlížeče a ihned v diskuzi nadhazuje několik svých úprav.

HotkeyP

I s tímto programem české provenience můžete každému spustitelnému souboru, dokumentu nebo WWW stránce nastavit klávesovou, myší nebo joystickovou zkratku. Lze přiřadit funkce také všem multimediálním klávesám i dalším tlačítkům myši. Dále program umí měnit klávesové zkratky v jiných aplikacích, vypnout, zamknout nebo restartovat počítač, spouštět spořič obrazovky, měnit rozlišení monitoru i ovládat hlasitost.

Klepněte pro větší obrázek

Rovněž zvládá změnu priority procesů, ukončení programů, vysouvání dvířek CD mechaniky, nastavení rychlosti CD, smazání dočasných souborů, výměnu tapety, upravení průhlednosti oken, zobrazení lupy, vkládání data/času nebo libovolného textu atd.

Velkým zastáncem programu je Jarda.x, který za jeho největší výhodu považuje variabilitu freewarovou licenci i české prostředí. Jaandrle zase vyzdvihuje propracovaná makra a podporu přiřazení více událostí k jedné klávesové zkratce. Čtenář s přezdívkou checheche jej používá na mapování gamepadu pro ovládání počítače.

Executor

Aplikace určená pro rychlejší spouštění jiných programů i celkové ovládání počítače. Nabízí samozřejmě možnost nastavení klávesových zkratek, ale také rychlejší vypisování textu i webových adres. Executor slouží také jako rozcestník pro programy, které se již ztrácejí v záplavě nabídky v menu Start. Zde si je můžete řadit i škatulkovat podle vlastních požadavků a navíc rychle vyhledávat podle vepsaného hesla. Program také nabízí značné přizpůsobení vlastního vzhledu i ovládání. V diskuzi jej doporučili čtenáři marcus88 a wawi.

Klepněte pro větší obrázek

AutoIt

Program pro vytváření klávesových zkratek i automatizačních skriptů velice jednoduchým způsobem. Opakujete-li často nějakou sérii úkonů, lze si usnadnit práci vytvořením postupu spustitelného určitou kombinací, po čemž následuje definované stisknutí kláves, najetí i kliknutí myši atd. Program doporučuje uživatel bobo8, který k němu přešel od AutoHotkey, protože mu nabízí lepší strukturu skriptovacího jazyka i vývojové prostředí. Jinak jsou podle něj oba programy velice podobné a užitečné.

Klepněte pro větší obrázek

X-Mouse Button Control

Zajímavý prográmek pro úpravu funkcí tlačítek i kolečka myši. Uživatel si může vytvořit takovýto ovládací profil pro jakékoli okno libovolného programu. K aktivaci profilu pak dojde při najetí myši na toto okno. Tlačítka tak budou mít jinou funkci nad oknem webového prohlížeče, jak nad oknem textového editoru apod. O aplikaci se obšírně rozepisuje čtenář s přezdívkou BetonMAN. Ten píše o až sedmi funkčních vrstvách, které se dají přepínat dle potřeby, a také o možnosti nastavit ovládání okna, i když není zrovna aktivní.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout X-Mouse Button Control (1,4 MB)

Just Gestures

Na závěr si představíme poněkud odlišný program. Just Gestures umožňuje uživateli ovládat počítač pomocí gest myší, které využívají některé webové prohlížeče. Program funguje tak, že po stisku pravého myšítka a naznačení předem definovaného a nastavitelného gesta, dojde k provedení příkazu spojeného s tímto gestem. Vše je možné ještě zpestřit nastavení kombinací s jinými stisknutými tlačítky myši i pohybem kolečka. Program navíc umožňuje na jedno gesto provést více různých akcí.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (5) Další článek: Týden Živě 124: Microsoft Windows Live Skype

Témata článku: Software, Myši, GigaMania, Download, Gamepad, Klávesová zkratka, Zkrat, Velká variabilita, Užitečná funkce, Big, Justo, Joystick, Podobný typ, Gamepady, Just, Webový tutoriál, Vysouvání, Button, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 137

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF