Nejlepší program pro identifikaci hardwaru

Potřebujete zjistit informace o hardwaru v počítači, abyste pak mohli vyhledat vhodný ovladač, jeho aktualizaci či zajistit případnou opravu? Využijte nějaký ze zde nabízených nástrojů.

Zkušený a znalý uživatel si cestu k informacím o hardwaru počítače najde i skrze nativní funkce operačního systému, jak ostatně mnozí potvrdili na diskusním fóru, které se týká tohoto tématu. Pro velkou část lidí je ovšem rychlejší, pohodlnější i jednoduší použít k tomuto účelu určený program.

Ty mohou být specializované přímo na konkrétní komponent, kdy získávají detailní informace např. o procesoru, pevných discích či základní desce, nebo bývají univerzálními nástroji pro veškeré železo v počítači. Mnohdy také zvládají přímo práci s ovladači, jejichž nejnovější verze automaticky stahují a instalují. A jak to tak bývá, některé jsou placené, jiné zdarma. Vyberete si?

AIDA64

Přestože by k tomu mohl název svádět, nejedná se o propagaci slavné opery, nýbrž o pokračovatele nyní již ukončeného projektu Everest. Ať už přímo AIDA64 nebo i Everest byly velice často diskutujícími zmiňovány jako nejlepší programy pro získávání informací o hardwaru. Toho názoru jsou uživatelé s přezdívkou HustakF, vindis či Faramir. I Rocker93 se přiklání k Everestu, přičemž jako jediný neduh vnímá placenou licenci, zatímco starší freewarové jsou vzhledem k neschopnosti práce s novým hardwarem k ničemu.

Klepněte pro větší obrázek

AIDA64 je v prvé řadě testovací a diagnostický nástroj zobrazující podrobné systémové informace. Přichází s rozsáhlou databází informací pro CPU, základní desky, pevné disky, optické mechaniky, čipsety a další. Zjištěné informace lze tisknout i exportovat do HTML či jen do prostého text. Program nabídne řešení určitých problémů s hardwarem. Zároveň k nalezenému hardwaru zobrazí informace o výrobci včetně internetových adres, ovladačů, updatů a podobně. K tomu ještě analyzuje i operační systém.

stáhnout program AIDA64 1.50.1200 (12 MB)


Fresh Diagnose

Diagnostická utilita podávající kompletní informace o tom, jak pracuje váš počítač. Dokáže zobrazit informace o základní desce, grafických kartách, PCI / AGP sběrnicích, periferních zařízeních (klávesnice, myš, tiskárna, atd.), nastavení registrů Windows a informace o síti. Umí také otestovat CPU, pevný disk nebo CD/DVD ROM pro srovnání s dalšími systémy.

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučuje jan_ondra s tím, že se jedná o malý a operační paměť nezatěžující nástroj, který kromě informací o hardwaru zpracovává i síťová zařízení, kde dodává údaje o síťových adaptérech i informace o konfiguraci síťového připojení, statistiky atd. Chyby na programu ovšem vidí Petr_S, kterému Fresh Diagnose nedokázal rozpoznat grafickou kartu ani zobrazit zvukovou kartu a paměťový modul.

stáhnout program Fresh Diagnose 8.50 (2,1 MB)


HWiNFO32

Další populární program, co poskytuje kompletní informace o hardwaru, nabízí několik základních testů pro změření výkonu a sleduje stav počítače. Monitoruje i zdraví počítače (teplota, napětí, ventilátor), přičemž získané výsledky a informace je možné exportovat do různých formátů (CSV, XML, HTML atd.) nebo zobrazit na grafu v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek

Tuto aplikaci od slovenského autora si chválí idaho, který uvítá přítomné benchmarky informace z teplotních čidel a především freewarovou licenci. Strober HWiNFO používá přenosně na flashce, protože mu pro základní identifikaci hardwaru v cizím počítači plně dostačuje.

stáhnout program HWiNFO32 3.72.1207 Beta (2,0 MB)


SIW

Program SIW (název je zkratkou slov System Information for Windows) je drobnou utilitkou s velice přesvědčivými výsledky. SIW vám na jednom místě nabídne detailní přehled vlastností a nastavení operačního systému, softwaru, hardwaru i sítě. K tomu přidává několik bonusových a monitorovacích funkcí. To vše je zabaleno do prostého a přehledného obalu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud aplikaci nepoužíváte k výdělečné činnosti, můžete s ní pracovat zcela zdarma, ovšem v o něco starší verzi. Kvůli jeho licenci a absenci nutnosti instalace jej doporučuje např. čtenář s přezdívkou offhans. Přes ostatní podobné programy se k SIWu propracoval i Gender.Bender.

stáhnout program SIW 2010 build 0714 (2,7 MB)


Sandra

Sisoft Sandra je jednou z nejpoužívanějších testovacích a diagnostických utilit. Obsahuje škálu nástrojů pro kompletní testování připojeného hardware, instalovaného software a dalších periferních zařízení. Pokročilé jsou i možnosti následného zpracování informací. Nová verze přichází i se zcela novým rozhraním. Tento vskutku vyspělý produkt je ale také třeba náležitě zaplatit, takže budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Program doporučují xanderovitch_1, Necroman i tofi.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Sandra 2011c (17.36) (53 MB)


PC Wizard

Již od roku 1996 se počítačoví uživatelé po celém světě setkávají s programem PC Wizard, který získává i ty nejdetailnější informace o počítači. Program je po celou dobu pravidelně updatován, takže mu neuniknou ani ty nejnovější kusy hardwaru. Kromě výpisu detailních informací o hardwaru totéž učiní i u operačního systému a k tomu všemu dodává celou sadu zátěžových testů. PC Wizard pro jeho freewarovou licenci a nenutnost instalace využívá hasapimapetilon.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PC Wizard 2010 1.961 (5,0 MB)


ASTRA32

Na samý závěr vám ještě nabídneme klasický diagnostický nástroj, který poskytuje množství informací o hardwaru v počítači. Samozřejmé jsou výstupy do různých formátů a možnost spouštění v příkazovém řádku. Jedná se o pokročilý program pro pokročilé uživatele a za nemalé peníze. Za nejlepší program jej považuje třeba ijs, který doporučuje případně i verzi programu pro DOS.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ASTRA32 2.08 (1,7 MB)


Témata článku: Software, GigaMania, Síťový nástroj, Připojení tiskárny k pc, Fresh, Kompletní klávesnice, Nejpoužívanější síť, Everest, Základní program, Základní verze, Instalovaný ovladač, Pokročilý uživatel, Wizard, Funkce počítačové klávesnice, Jediný neduh, Určitý problém, Testovací program, Nová přezdívka, Idaho, Základní nástroj, Detailní informace, Pokročilý nástroj, Základní identifikace

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji