Nejlepší program pro identifikaci hardwaru

Potřebujete zjistit informace o hardwaru v počítači, abyste pak mohli vyhledat vhodný ovladač, jeho aktualizaci či zajistit případnou opravu? Využijte nějaký ze zde nabízených nástrojů.

Zkušený a znalý uživatel si cestu k informacím o hardwaru počítače najde i skrze nativní funkce operačního systému, jak ostatně mnozí potvrdili na diskusním fóru, které se týká tohoto tématu. Pro velkou část lidí je ovšem rychlejší, pohodlnější i jednoduší použít k tomuto účelu určený program.

Ty mohou být specializované přímo na konkrétní komponent, kdy získávají detailní informace např. o procesoru, pevných discích či základní desce, nebo bývají univerzálními nástroji pro veškeré železo v počítači. Mnohdy také zvládají přímo práci s ovladači, jejichž nejnovější verze automaticky stahují a instalují. A jak to tak bývá, některé jsou placené, jiné zdarma. Vyberete si?

AIDA64

Přestože by k tomu mohl název svádět, nejedná se o propagaci slavné opery, nýbrž o pokračovatele nyní již ukončeného projektu Everest. Ať už přímo AIDA64 nebo i Everest byly velice často diskutujícími zmiňovány jako nejlepší programy pro získávání informací o hardwaru. Toho názoru jsou uživatelé s přezdívkou HustakF, vindis či Faramir. I Rocker93 se přiklání k Everestu, přičemž jako jediný neduh vnímá placenou licenci, zatímco starší freewarové jsou vzhledem k neschopnosti práce s novým hardwarem k ničemu.

Klepněte pro větší obrázek

AIDA64 je v prvé řadě testovací a diagnostický nástroj zobrazující podrobné systémové informace. Přichází s rozsáhlou databází informací pro CPU, základní desky, pevné disky, optické mechaniky, čipsety a další. Zjištěné informace lze tisknout i exportovat do HTML či jen do prostého text. Program nabídne řešení určitých problémů s hardwarem. Zároveň k nalezenému hardwaru zobrazí informace o výrobci včetně internetových adres, ovladačů, updatů a podobně. K tomu ještě analyzuje i operační systém.

stáhnout program AIDA64 1.50.1200 (12 MB)


Fresh Diagnose

Diagnostická utilita podávající kompletní informace o tom, jak pracuje váš počítač. Dokáže zobrazit informace o základní desce, grafických kartách, PCI / AGP sběrnicích, periferních zařízeních (klávesnice, myš, tiskárna, atd.), nastavení registrů Windows a informace o síti. Umí také otestovat CPU, pevný disk nebo CD/DVD ROM pro srovnání s dalšími systémy.

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučuje jan_ondra s tím, že se jedná o malý a operační paměť nezatěžující nástroj, který kromě informací o hardwaru zpracovává i síťová zařízení, kde dodává údaje o síťových adaptérech i informace o konfiguraci síťového připojení, statistiky atd. Chyby na programu ovšem vidí Petr_S, kterému Fresh Diagnose nedokázal rozpoznat grafickou kartu ani zobrazit zvukovou kartu a paměťový modul.

stáhnout program Fresh Diagnose 8.50 (2,1 MB)


HWiNFO32

Další populární program, co poskytuje kompletní informace o hardwaru, nabízí několik základních testů pro změření výkonu a sleduje stav počítače. Monitoruje i zdraví počítače (teplota, napětí, ventilátor), přičemž získané výsledky a informace je možné exportovat do různých formátů (CSV, XML, HTML atd.) nebo zobrazit na grafu v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek

Tuto aplikaci od slovenského autora si chválí idaho, který uvítá přítomné benchmarky informace z teplotních čidel a především freewarovou licenci. Strober HWiNFO používá přenosně na flashce, protože mu pro základní identifikaci hardwaru v cizím počítači plně dostačuje.

stáhnout program HWiNFO32 3.72.1207 Beta (2,0 MB)


SIW

Program SIW (název je zkratkou slov System Information for Windows) je drobnou utilitkou s velice přesvědčivými výsledky. SIW vám na jednom místě nabídne detailní přehled vlastností a nastavení operačního systému, softwaru, hardwaru i sítě. K tomu přidává několik bonusových a monitorovacích funkcí. To vše je zabaleno do prostého a přehledného obalu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud aplikaci nepoužíváte k výdělečné činnosti, můžete s ní pracovat zcela zdarma, ovšem v o něco starší verzi. Kvůli jeho licenci a absenci nutnosti instalace jej doporučuje např. čtenář s přezdívkou offhans. Přes ostatní podobné programy se k SIWu propracoval i Gender.Bender.

stáhnout program SIW 2010 build 0714 (2,7 MB)


Sandra

Sisoft Sandra je jednou z nejpoužívanějších testovacích a diagnostických utilit. Obsahuje škálu nástrojů pro kompletní testování připojeného hardware, instalovaného software a dalších periferních zařízení. Pokročilé jsou i možnosti následného zpracování informací. Nová verze přichází i se zcela novým rozhraním. Tento vskutku vyspělý produkt je ale také třeba náležitě zaplatit, takže budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Program doporučují xanderovitch_1, Necroman i tofi.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Sandra 2011c (17.36) (53 MB)


PC Wizard

Již od roku 1996 se počítačoví uživatelé po celém světě setkávají s programem PC Wizard, který získává i ty nejdetailnější informace o počítači. Program je po celou dobu pravidelně updatován, takže mu neuniknou ani ty nejnovější kusy hardwaru. Kromě výpisu detailních informací o hardwaru totéž učiní i u operačního systému a k tomu všemu dodává celou sadu zátěžových testů. PC Wizard pro jeho freewarovou licenci a nenutnost instalace využívá hasapimapetilon.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PC Wizard 2010 1.961 (5,0 MB)


ASTRA32

Na samý závěr vám ještě nabídneme klasický diagnostický nástroj, který poskytuje množství informací o hardwaru v počítači. Samozřejmé jsou výstupy do různých formátů a možnost spouštění v příkazovém řádku. Jedná se o pokročilý program pro pokročilé uživatele a za nemalé peníze. Za nejlepší program jej považuje třeba ijs, který doporučuje případně i verzi programu pro DOS.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ASTRA32 2.08 (1,7 MB)


Témata článku: Software, GigaMania, Wizard, Everest, Fresh, Připojení tiskárny k pc, Funkce počítačové klávesnice

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jehoVista 7. 2. 2011 0:05:28
    Osobne pouzivam k detekci hardwaru lshw/lspci v Linuxu(treba na live CD)....
  • Pety 6. 2. 2011 18:10:58
    Rozlišujme ty programy, které trošku lépe popíší to, co najdou ve Správci...
  • maxdevaine 6. 2. 2011 11:38:50
    Opět musím připomenout firmu Piriform, autora ccleaner, a její další...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky