Nejlepší program pro identifikaci hardwaru

Potřebujete zjistit informace o hardwaru v počítači, abyste pak mohli vyhledat vhodný ovladač, jeho aktualizaci či zajistit případnou opravu? Využijte nějaký ze zde nabízených nástrojů.

Zkušený a znalý uživatel si cestu k informacím o hardwaru počítače najde i skrze nativní funkce operačního systému, jak ostatně mnozí potvrdili na diskusním fóru, které se týká tohoto tématu. Pro velkou část lidí je ovšem rychlejší, pohodlnější i jednoduší použít k tomuto účelu určený program.

Ty mohou být specializované přímo na konkrétní komponent, kdy získávají detailní informace např. o procesoru, pevných discích či základní desce, nebo bývají univerzálními nástroji pro veškeré železo v počítači. Mnohdy také zvládají přímo práci s ovladači, jejichž nejnovější verze automaticky stahují a instalují. A jak to tak bývá, některé jsou placené, jiné zdarma. Vyberete si?

AIDA64

Přestože by k tomu mohl název svádět, nejedná se o propagaci slavné opery, nýbrž o pokračovatele nyní již ukončeného projektu Everest. Ať už přímo AIDA64 nebo i Everest byly velice často diskutujícími zmiňovány jako nejlepší programy pro získávání informací o hardwaru. Toho názoru jsou uživatelé s přezdívkou HustakF, vindis či Faramir. I Rocker93 se přiklání k Everestu, přičemž jako jediný neduh vnímá placenou licenci, zatímco starší freewarové jsou vzhledem k neschopnosti práce s novým hardwarem k ničemu.

Klepněte pro větší obrázek

AIDA64 je v prvé řadě testovací a diagnostický nástroj zobrazující podrobné systémové informace. Přichází s rozsáhlou databází informací pro CPU, základní desky, pevné disky, optické mechaniky, čipsety a další. Zjištěné informace lze tisknout i exportovat do HTML či jen do prostého text. Program nabídne řešení určitých problémů s hardwarem. Zároveň k nalezenému hardwaru zobrazí informace o výrobci včetně internetových adres, ovladačů, updatů a podobně. K tomu ještě analyzuje i operační systém.

stáhnout program AIDA64 1.50.1200 (12 MB)


Fresh Diagnose

Diagnostická utilita podávající kompletní informace o tom, jak pracuje váš počítač. Dokáže zobrazit informace o základní desce, grafických kartách, PCI / AGP sběrnicích, periferních zařízeních (klávesnice, myš, tiskárna, atd.), nastavení registrů Windows a informace o síti. Umí také otestovat CPU, pevný disk nebo CD/DVD ROM pro srovnání s dalšími systémy.

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučuje jan_ondra s tím, že se jedná o malý a operační paměť nezatěžující nástroj, který kromě informací o hardwaru zpracovává i síťová zařízení, kde dodává údaje o síťových adaptérech i informace o konfiguraci síťového připojení, statistiky atd. Chyby na programu ovšem vidí Petr_S, kterému Fresh Diagnose nedokázal rozpoznat grafickou kartu ani zobrazit zvukovou kartu a paměťový modul.

stáhnout program Fresh Diagnose 8.50 (2,1 MB)


HWiNFO32

Další populární program, co poskytuje kompletní informace o hardwaru, nabízí několik základních testů pro změření výkonu a sleduje stav počítače. Monitoruje i zdraví počítače (teplota, napětí, ventilátor), přičemž získané výsledky a informace je možné exportovat do různých formátů (CSV, XML, HTML atd.) nebo zobrazit na grafu v reálném čase.

Klepněte pro větší obrázek

Tuto aplikaci od slovenského autora si chválí idaho, který uvítá přítomné benchmarky informace z teplotních čidel a především freewarovou licenci. Strober HWiNFO používá přenosně na flashce, protože mu pro základní identifikaci hardwaru v cizím počítači plně dostačuje.

stáhnout program HWiNFO32 3.72.1207 Beta (2,0 MB)


SIW

Program SIW (název je zkratkou slov System Information for Windows) je drobnou utilitkou s velice přesvědčivými výsledky. SIW vám na jednom místě nabídne detailní přehled vlastností a nastavení operačního systému, softwaru, hardwaru i sítě. K tomu přidává několik bonusových a monitorovacích funkcí. To vše je zabaleno do prostého a přehledného obalu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud aplikaci nepoužíváte k výdělečné činnosti, můžete s ní pracovat zcela zdarma, ovšem v o něco starší verzi. Kvůli jeho licenci a absenci nutnosti instalace jej doporučuje např. čtenář s přezdívkou offhans. Přes ostatní podobné programy se k SIWu propracoval i Gender.Bender.

stáhnout program SIW 2010 build 0714 (2,7 MB)


Sandra

Sisoft Sandra je jednou z nejpoužívanějších testovacích a diagnostických utilit. Obsahuje škálu nástrojů pro kompletní testování připojeného hardware, instalovaného software a dalších periferních zařízení. Pokročilé jsou i možnosti následného zpracování informací. Nová verze přichází i se zcela novým rozhraním. Tento vskutku vyspělý produkt je ale také třeba náležitě zaplatit, takže budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Program doporučují xanderovitch_1, Necroman i tofi.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Sandra 2011c (17.36) (53 MB)


PC Wizard

Již od roku 1996 se počítačoví uživatelé po celém světě setkávají s programem PC Wizard, který získává i ty nejdetailnější informace o počítači. Program je po celou dobu pravidelně updatován, takže mu neuniknou ani ty nejnovější kusy hardwaru. Kromě výpisu detailních informací o hardwaru totéž učiní i u operačního systému a k tomu všemu dodává celou sadu zátěžových testů. PC Wizard pro jeho freewarovou licenci a nenutnost instalace využívá hasapimapetilon.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PC Wizard 2010 1.961 (5,0 MB)


ASTRA32

Na samý závěr vám ještě nabídneme klasický diagnostický nástroj, který poskytuje množství informací o hardwaru v počítači. Samozřejmé jsou výstupy do různých formátů a možnost spouštění v příkazovém řádku. Jedná se o pokročilý program pro pokročilé uživatele a za nemalé peníze. Za nejlepší program jej považuje třeba ijs, který doporučuje případně i verzi programu pro DOS.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ASTRA32 2.08 (1,7 MB)


Diskuze (15) Další článek: Týden Živě 110: Válka tabletů a soumrak i-legálně.cz

Témata článku: Software, GigaMania, Fresh, Nativní funkce, Wizard, Znalý uživatel, Základní verze, Připojení tiskárny k pc, Základní nástroj, Periferní zařízení, Určitý problém, Nová přezdívka, Pokročilý nástroj, Kompletní test, Pokročilý uživatel, Idaho, Základní identifikace, Instalovaný ovladač, Síťový nástroj, Nejpoužívanější síť, Základní program, Kompletní klávesnice, Detailní informace, Funkce počítačové klávesnice, Jediný neduh, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky