Nejlepší program pro filmovou sbírku

Moderní počítače jsou plně multimediální zařízení, jichž lidé stále častěji využívají i k takovým činnostem, které byly dříve dominantou obývákové elektroniky, včetně sledování filmů.

Televizní záznamy, seriály a filmy. To vše již bývá stále častěji reprodukováno za účasti počítače. Ať už je počítač vaším primárním zařízením pro sledování filmů, nebo jste stále příznivce staré dobré televize a příslušného přehrávače, specializovaný software pro správu filmové sbírky může výrazně ulehčit orientaci v haldě video souborů a filmových nosičů.

Pestrost tohoto softwarového pole se dobře projevila i v diskuzi čtenářů Živě.cz na příslušném fóru. Zde byla doporučena široká škála různých programů, které se od sebe liší náročností, velikostí, funkcemi i cenou. Tento koktejl vám zde nyní nabízíme ke stažení, přičemž na své si přijdou jak méně zkušení šetřílci, tak i nároční uživatelé neváhající investovat nějaký ten peníz. Že ale bezplatnost neznamená horší kvalitu či nedostatek funkcí, o tom se můžete přesvědčit i na následujících řádcích.

XBMC Media Center

Správa filmové sbírky nemusí být nutně doménou pouze specializovaného softwaru. Naopak. Stále více programů primárně určených pro přehrávání filmů disponuje nějakou tou funkcí pro administraci načtených videí. Pokud se navíc jedná o kompletní multimediální centrum, pak se podobné schopnosti dají téměř s jistotou očekávat. XMBC je známý opensourcový projekt, který si klade za cíl poskytnout uživateli kompletní multimediální služby pro sledování i třízení hudby i filmů.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikace si zakládá na kompatibilitě s mnoha operačními systémy (Linux, Windows, Mac OS atd.) i mnoha dálkovými ovladači, dále také na příjemném grafickém prostředí s možností aplikace skinů a rychlém ovládání i široké podpoře mnoha datových formátů. Zajímavostí je přehrávání i z diskových obrazů či rarových a zipových souborů. Automaticky pak skenuje multimediální obsah počítače a vytváří sbírku audia i videa, včetně příslušených informací a obalů, které získá z internetu. V diskuzi jej doporučují např. silverkeeper, Odar i g.sus a další.

stáhnout program XBMC Media Center 10.1 (38 MB)


MediaPortal

I v případě MediaPortalu se jedná o multimediální centrum, které jako jednu ze svých služeb nabízí správu obsažené sbírky. Kromě toho zvládá přehrávání hudby, internetového rádia, videí i DVD filmů. Umožňuje také naplánovat nahrávání televizního vysílání a další. Na programu je sympatická česká lokalizace a opensourcová licence. I proto jej na fóru zmínili čtenáři s přezdívkami jxjl a me2d09, kterým právě na tyto činnosti vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program MediaPortal 1.1.3 (31 MB)


eXtreme Movie Manager

Nyní se již dostáváme ke specializovanějším programům. Prvním zmíněným je povedený nástroj určený k evidenci sbírky filmů. Můžete v něm vést seznam jak filmů ve formátu DivX a na DVD, tak i seznamy videokazet, video CD a jiných. Kromě médií nabízí také evidenci samotných filmů, herců a obalů. Pomocí technologie MagicScript dovede získat informace z internetových databází, které lze pomocí integrovaného webového prohlížeče manuální prozkoumávat.

Klepněte pro větší obrázek

Katalogizace může navíc probíhat zcela automaticky skenováním pevných disků i síťového prostředí. Vstup dat je zde umožněn do textového, excelového či XML formátu a existuje pochopitelně i možnost výstupu, tentokrát ještě do formátů HTML, PDF či NFO. Jistý handicap oproti zde zmíněné konkurenci má extréme Movie Manager v placené licenci.

stáhnout program eXtreme Movie Manager 7.1.1.8 (63 MB)


Evidence DVD

Pro organizaci filmů můžete využít i český program Evidence DVD. Databázi nemusíte vytvářet jen ručně, ale lze se spolehnout i na databázi serverů jako je www.csfd.cz, www.dvdsvet.cz či www.planetdvd.cz. Jednoduše tak zadáte název DVD a veškeré ostatní informace si program načte sám. Samozřejmostí je export vaší sbírky do HTML či zaevidování půjčených DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Balíček kromě programu obsahuje i databázi filmů k automatickému doplnění informací o DVD, kterou vytvořili samotní autoři. Program v minulosti používal čtenář s přezdívkou strober, které mu se zamlouvala především dovednost v podobě evidence půjčených filmů. Ovšem i za tento program je třeba jeho tvůrcům platit.

stáhnout program Evidence DVD 4.0.2.1 (3,9 MB)


Evidence filmů

Bezplatnou alternativou může být další český program napsaný v Javě, který umí evidovat různé informace o filmu a má možnost přidávat obrázky ke každému z nich. S tímto programem můžete vytvářet libovolný počet tabulek, které lze uložit do počítače nebo vytisknout. Tento program je v hodný pro každého, kdo chce o filmu evidovat opravdu jen základní informace, ale chce k tomu používat kvalitní nástroj zdarma. Od verze 1.1 je v programu implementována evidence klientů pro zvýšení přehledu u médií, které někomu půjčujete.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Evidence filmů 1.5.0 (2,2 MB)


Ant Movie Catalog

Kvalitní program pro správu vaší filmové kolekce na DVD, CD (Video CD, DivX...) či VHS kazetách. Umožňuje import obrázků či informací a rovněž podporuje jejich export do mnoha formátů a i tisk celé databáze. Spolupracuje například se servery CSFD, IMDB a dalšími. Samozřejmostí jsou importy i exporty dat a rozsáhlé statistiky. Program nabízí především rychlé, přehledné a nenáročné uživatelské prostředí (se značnými možnostmi přizpůsobení), které ještě doplňuje přívětivou opensourcovou licencí a českou lokalizací.

Klepněte pro větší obrázek

Používají jej např. uživatelé Mraaazo, Kedar183 či ginko, který si chválí existenci portable verze a množství stažitelných pluginů.

stáhnout program Ant Movie Catalog 3.5.1.2 (3,6 MB)


GCstar

Na závěr ještě zmíníme univerzálního správce pro filmovou, hudební i herní sbírku. Detailní informace o každé položce si může každý uživatel vyplnit sám, nebo vše nechá na automatice spolupracující s internetovými servery. Navíc lze dodat doplňkové informace o fyzické lokaci média, popř. i komu bylo půjčeno. Program také nabízí pokročilý systém pro vyhledávání a filtraci, což orientaci v položkách výrazně usnadní. Program je v opensourcové licenci dostupný pro Windows, Linux i Mac OS X. Doporučuje jej ellessar01, který jej považuje za jeden z nejlepších programů v odvětví s množstvím zajímavých pluginů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program GCstar 1.6.1 (20 MB)


Témata článku: Software, GigaMania, Katalogizace, Evidence, Široká škála, Sbírka, Imdb, XMBC, Multimediální centra, Movie, Filmy, Handicap, Film

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji