Nejlepší program pro editaci, střih i mixování audia

Úprava zvuku, skládání hudby, vytváření doprovodné kulisy k videu. To vše mohou být činnosti, ke kterým lze využít pokročilého audio editoru k dosažení bezmála profesionálního výsledku.

I tento týden byli čtenáři Živě.cz dotazováni v příslušném fóru na téma nejlepšího programu, tentokrát pro editaci zvuku. Zjišťovali jsme, jestli diskutující dávají přednost spíše jednodušším programům, u nichž krom jiného oceňují licenci zdarma, nebo naopak raději investují nemalé finanční prostředky do profesionálních produktů.

Protože zdarma rozhodně nemusí znamenat kompromisy ve funkčnosti a vybavenosti, na plné čáře v otázce četnosti doporučení čtenářů zvítězil opensourcový program Audacity. Našli se samozřejmě i tací, kterým z různých důvodů tento program nevyhovuje a dávají přednost konkurenci. I ta zde bude zmíněna a její pozice podpořena argumenty podporovatelů. Vy si tak můžete vybrat z celkem osmi různých programů.

Mohlo by vás také zajímat:

Audacity

Nelze jinak, než začít právě nejčastěji zmiňovaným adeptem na nejlepší program pro editaci audia. Umožňuje zvuky nahrávat, přehrávat, editovat, importovat a exportovat WAV, AIFF, MP3 formáty a další. Zvládá základní operace potřebné k editaci zvukových souborů (vyjmout, kopírovat, vložit, neomezená historie provedených změn, mixování, různé efekty). Obsahuje také konfigurovatelný spektrogram, analýzu frekvence, bass boost efekty, odstranění šumu, podporu VST pluginů atd.

audacity.png

Mezi hlavní plusy tak, jak je charakterizovalo několik diskutujících, např. cleb, milan.smart, ahzs a další, patří především jednoduchost, intuitivnost, licence zdarma a multiplatformita, která z programu činí atraktivní nástroj i mimo systém Windows. Program na stránkách GigaManie naleznete i v užitečné portable verzi.

stáhnout program Audacity 1.3.12 beta1 (11 MB)


Adobe Audition

Jako placenou a pokročilejší alternativou k často zmiňovanému Audacity byl diskutujícími doporučován program Adobe Audition, dříve známý pod jménem Cool Edit Pro. Jedná se o profesionální nástroj k editaci audia, jeho záznamu, střihu, očištění od šumu a vkládání velkého množství efektů (více než 50). Naleznete zde také zautomatizování parametrů pro nahrávání (hlasitost, ztišení) a kontroly hardwaru, dále pak možnost převádět zvuk do prostorové 5.1 podoby a především velkou spoustu výstupních formátů.

adobe audition.jpg

Jako Cool Edit Pro jej doporučuje čtenář Mem_ především pro pokročilé úpravy zvuku, jako jsou odstraňování šumu, mixování a práci s efekty, na něž již podle něj Audacity se svými jednoduchými a hůře kontrolovatelnými efekty nestačí. K tomuto softwaru se vyjadřuje i jxjl, který tvrdí, že po koupi Cool Editu společností Adobe se z produktu stal nepoužitelný moloch. Jako jedničku ale Adobe Audition vychvaluje např. diskutující mamlasos.

stáhnout program Adobe Audition 3 (225 MB)


Goldwave

GoldWave je komplexní digitální audio editor, za jehož používání musí uživatel platit. Přehrává, edituje, mixuje a analyzuje audio. Podporuje speciální efekty jako například slábnutí, ekvalizér, dopplerův efekt, ozvěnu, reverse atd. Můžete si nahrát staré písničky z kazet, desek, rádií a podobně a pomocí GoldWavu vyčistit od šumu a praskání. Konvertuje soubory z/do různých formátů (wav, mp3, ogg, aiff, au, vox, dokonce i čistá binární data). Za svého favorita jej považují např. scotch11, strober či The_mike.

goldwave.png

stáhnout program GoldWave 5.58 (3,5 MB)


Nero WaveEditor

Nyní se dostaneme k úplně jinému druhu programu, který sází především na jednoduchost, uživatelskou vstřícnost a rychlost. Nero WaveEditor je součástí kompletního balíku Nero Multimedia Suite. Nejedná se o žádné profesionální nahrávací studio, ale na základní úpravy běžnému uživateli běžně dostačuje, jak podotýká Dr.No64. Na našem sesterském webu Jak na počítač dokonce naleznete ke stažení jednoduchou příručku do kapsy, která uživateli pomůže se základní orientací v programu.

nero.jpg

stáhnout program Nero Multimedia Suite 10.0.13100 (0,00 kB)


Power Sound Editor Free

Editor zvuku, který je typický svým jednoduchým ovládáním, dostatečnou funkčností a freewarovou licencí. Program zvládá záznam z vnějšího i vnitřního zdroje bez ztráty kvality, stříhání zvukové stopy, aplikaci nejrůznějších audio efektů a filtrů, ripování hudby z CD i naopak její vypalování, práci s ID3 tagy a mnoho dalšího. Jako svůj tip ho doporučil jendakol, který vyzdvihuje jeho intuitivní ovládání, rychlý přístup k základním efektům i zmíněnou možnost vypalování.

power sound1.png

stáhnout program Power Sound Editor Free 7.5.1 (23 MB)


Traverso DAW

Další zajímavý tip, tentokrát od čtenáře s přezdívkou vetvicka, je Traverso DAW.Multiplatformní program k nahrávání a editaci zvuku, který se rychle ovládá pomocí kombinace myši a klávesnice. Traverso nabízí práci s neomezeným počtem stop, které lze upravovat, aniž by došlo ke změně zdrojových dat, dále pak podporu mnoha výstupových formátů, které lze vypálit na CD pomocí integrovaného vypalovacího nástroje, a samozřejmě všechny funkce potřebné ke střihu zvuku, úpravě hlasitosti, vylepšování pomocí efektů atd.

trav1.jpg

Podle vetvicky je u něj zpočátku problém zvyknout si na ovládání, protože je třeba používat klávesové zkratky, to je ale ve finále síla programu, který tím získá na rychlosti. Používat jej můžete i na operačních systémech Linux a Max OS.

stáhnout program Traverso DAW 0.49.2 (7,2 MB)


Sound Forge Pro

Kvalitní, propracovaný a funkčně vyspělý program pro komplexní zpracování hudby i veškerého audia. Aplikace se s úspěchem snaží postihnout všechny náležitosti zvukového studia pro editaci i mastering. Jako profesionální nástroj, který ovšem také něco stojí (začíná na 350 eur), si jej chválí např. čtenář s přezdívkou Gloe.

soundforge10_fullscreen.jpg

stáhnout program Sound Forge Pro 10 (154 MB)


REAPER

Program pro pokročilou editaci a nahrávání více zvukových souborů. Poradí si s celou řadou audio formátů pro vstup i výstup. Jak píše ve fóru kuko61, zvládá vícekanálové nahrávání MIDI, editování, mixování, vkládání efektů i mastering. Pochvaluje si i množství pluginů a rychlost, přičemž cena licence programu je na snesitelné úrovni (začíná na 40 dolarech). Program na nahrávání z gramofonu a analogových zdrojů používá uživatel pleskaa, který jej doporučuje i jako pódiový mixážní pult.

reaper.jpg

stáhnout program REAPER 3.76 (5,0 MB)


Když už máte vyřešeno audio, můžete zvolit i to nejlepší pro zpracování videa:

Diskuze (10) Další článek: Týden Živě: Google Street View versus ÚOOÚ

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,