Nejlepší program pro desktopové využívání Facebooku

Využívat Facebook pouze prostřednictvím webového prohlížeče je pro mnoho lidí nepohodlné. Ti pak hledají alternativu, která by je o novinkách a zprávách informovala přímo pohodlněji.

Mít stále otevřený webový prohlížeč, záložku s Facebookem a pravidelně překlikávat může být pro leckoho nepohodlné. Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou s tímto systémem spokojeni, nebo nenašli žádnou lepší alternativu, a prohlížeč k práci s Facebookem stále využívají.

Těch nebylo vůbec málo ani na diskuzním fóru Živě.cz, kam jsme zadali dotaz pro naše čtenáře, která aplikace je podle nich nejlepší pro sledování, čtení nových příspěvků či chatování na Facebooku.

Velké množství diskutujících doporučilo řadu pluginů pro populární IM klienty, s nimiž pak mohou využívat facebookový chat pohodlně a bez přihlašování na webu. Tuto možnost nabízejí třeba Miranda, QIP, Trillian, Pidgin nebo třeba i e-mailový klient eM Client. Některé navíc kromě chatu umožňují sledování novinek, „lajkování“ či přidávání vlastních zpráv.

TweetDeck

Známý program, který podle názvu asociuje užívání v sociální síti Twitter. TweetDeck ovšem zvládá také Facebook. Po nátlaku uživatelů autoři aplikaci nedávno předělali tak, aby ke svému běhu nevyužívala Adobe AIR, díky čemuž přestala být tak moc systémově náročná. Velkou výhodou TweetDecku je schopnost pracovat s více účty naráz, takže lze sledovat a editovat osobní, pracovní, produktový atd.

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí programu je pro lepší přehled rozděleno do sloupců, grafická podoba okna je příjemná a dobře upravitelná a oceníte i možnosti upozorňovaní na nové posty. Program pro možnost využívat Twitter i Facebook v jednom doporučil čtenář s přezdívkou jacobwakeup21.

Facebook Messenger

Facebook vydal oficiální klient pro Facebook chat. Program pro operační systém Windows umožní rychlou obsluhu chatu Facebooku, aniž byste museli mít otevřený internetový prohlížeč. Má české rozhraní a kromě komunikace na chatu umožňuje sledování upozornění z Facebooku nebo komunikaci prostřednictvím zpráv.

Klepněte pro větší obrázek

Z programu rovněž můžete vyřizovat žádosti o přátelství. Praktická je možnost ukotvení programu na kraj obrazovky, jinak funguje v běžném okně. Aplikace se líbí čtenáři aldik7, který ale dodává, že by ještě potřebovala vylepšit. Naopak Facebook Messenger krom jiných zkoušel i deny.foxx, který nakonec skončil zpátky u záložky v prohlížeči.

fTalk

Chatování na webové stránce Facebooku s více lidmi je velice nepohodlné. Díky komunikačnímu klientovi fTalk je to ale hračka. V líbivém okénku, které připomíná jakéhokoli jiného klienta pro instant messaging, naleznete soupis všech kontaktů. Ten je rozdělen na ty aktuálně online a ty nedostupné. Naleznete zde ale také kolonku pro vyplnění a automatické odeslání stavu či nového postu.

Klepněte pro větší obrázek

Komunikační okno je rozdělené na pole pro vypisování textu a na pole pro zobrazování komunikace mezi vámi a protějškem, které je doplněno o profilové fotky. Textování lze obohatit šestnácti grafickými smajlíky a odkazy k profilu. V okně ještě vidíte fotku a historii zpráv.

FB Explorer

Populární, jednoduchá a užitečná miniaplikace pro Windows, kterou lze umístit kamkoli na plochu. Ona pak sleduje a zobrazuje nové posty přátel, umožňuje aktualizaci vašeho stavu, zvládá pozvánky k přátelení, událostem či skupinovým akcím a s její pomocí lze také posílat zprávy.

Klepněte pro větší obrázek

Ty bohužel nemají podobu chatu, pouze obyčejných vzkazů, takže přímá komunikace není nejefektivnější. Miniaplikace také disponuje slušnými možnostmi nastavení vzhledu a chování. Ke sledování ji používá Mr.Gentleman, který ale pro komunikaci a další úkony už využívá webové rozhraní.

Stáhnout FB Explorer (500 kB)

FlipToast

Další aplikace, která vám přenese Facebook přímo na plochu se jmenuje FlipToast. Tahle v sobě obsahuje všechny základní funkce sítě, takže umí prohlížet novinky i na ně upozorňovat, zvládá vypisování vašich stavů, uploaduje fotografie (za pomoci přetáhnutím myši) a nabízí také chat.

Klepněte pro větší obrázek

Ten si v ničem nezadá s jinými IM klienty. Je jednoduchý, rychlý a hezky vypadající. Všechny tyto funkce ovládáte za pomoci malého panelu, který si umístíte kdekoli na plochu. V případě nějaké novinky či updatu budete upozorněni příjemným vyskakovacím okénkem, z nějž můžete okamžitě post lajknout či okomentovat.

Stáhnout FlipToast (5,5 MB)

Facebook Browser

Minimalistický program, který není třeba instalovat, pouze se po spuštění sám umístí do systémové lišty. Zde po kliknutí na něj dojde k otevření možností pro zobrazení hlavní stránky, zpráv nebo seznamu přátel. Vybráním některé z nabízených položek bude otevřeno okno s touto stránkou. Nic víc Facebook Browser neumí, pouze nabízí rychlý přístup.

Klepněte pro větší obrázek

RockMeIt

Na závěr vám ještě nabídneme poněkud odlišnou možnost sledování Facebooku. Můžete k tomu využít v podstatě speciální verzi prohlížeče Chrome s názvem RockMeIt, která je vyvinuta pro práci se sociálními sítěmi. Do diskuze ji přinesl dominik.matus. Prohlížeč nabízí speciální lištu zobrazující seznam facebookových přátel.

Klepněte pro větší obrázek

Jejím prostřednictvím lze okamžitě chatovat. Novinky na Facebooku, ale i na Twitteru a RSS, se dozvíte v protější liště, která sama v reálném čase zobrazuje aktualizace. Prohlížeč ještě nabízí tlačítko pro rychlé sdílení na Facebooku a několik dalších funkcí pro rychlý přístup k nejrůznějším službám.

Stáhnout RockMeIt (550 kB)

Diskuze (21) Další článek: Týden Živě 171: Směšné rozlišení současných displejů

Témata článku: Sociální sítě, Nejlepší programy, Superpočítače, GigaMania, Komunikační okno, Post, Využívání, Seznam přátel, Otevřený internet, Adobe Air, Nejlepší, Grafická podoba, Skupinový chat, Nová přezdívka, Nové přihlašování, Otevřený web, Otevřené okno, Přímá komunikace, Big, Tweetdeck, FB, Facebookový účet, Minimalistický program, Známý program, České rozhraníVelký cenový přehled elektrických samohybů

Velký cenový přehled elektrických samohybů

Koloběžky, jednokolky, hoverboardy nebo elektrické skateboardy – to jsou příklady vozítek, kterým se nevyhnula elektrifikace. Všechny mohou dobře sloužit především jako individuální dopravní prostředky ve městech. Poradíme, na co si dát při jejich výběru pozor.

Stanislav Janů
KoloběžkaElektromobilita
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy