Nejlepší program pro anonymní pohyb po internetu

Nelíbí se vám, že webové stránky, které navštěvujete, o vás sbírají obrovské množství citlivých údajů? Potřebujete zakrýt svou pravou identitu či geografickou polohu? Anonymizujte se!

Často diskutovaná anonymita internetu je značně relativní. Na jedné straně zde existuje taková svoboda, o které se jiným médiím či prostředkům komunikace může jen zdát, na druhé strany ovšem nic nezůstane beze stopy. Při každém svém kroku, návštěvě webu, posláním e-mailu či připojením k nějaké službě vysílá váš počítač velké množství informací, podle nichž lze uživatele nejen identifikovat, ale zajistit také celou řadu dalších informací v závislosti na použitém připojení, užívaném programu i službě, na níž se připojuje.

Při surfování na navštíveném serveru zanecháváte údaje o své osobě, resp. svém počítači, operačním systému, použitém internetovém prohlížeči, rozlišení monitoru a mnoho dalšího. Klíčový údaj je IP adresa, podle níž můžete být poměrně lehce identifikováni i lokalizováni. Existuje ovšem řada nástrojů, jak svou identitu zastřít a případného stopovatele zmást. Nějaké vyšly i z diskuse na fóru Živě.cz, jiné vybrala pro pestrost redakce.

Tor

Tor je zajímavý projekt, který si klade za cíl ochránit soukromí a bezpečnost uživatele internetu. Snaží se zabránit sledování komunikace probíhající skrze protokol TCP. Tor projekt pracuje na komplikovaném systému rozdělování a přesměrování komunikace. Pokud bychom se celý proces snažili co nejvíce zjednodušit či vulgarizovat, lze mechanismus projektu popsat tak, že Tor rozebere internetové připojení uživatele na malé části, které pak procházejí přes mnoho do projektu připojených počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

Vše probíhá anonymně a vzhledem k rozdělení komunikace nelze vysledovat kompletní požadavek původního počítače. Výsledek v podobě uživatelem navštívené webové stránky, textu odeslaného přes IM klienta či e-mailové komunikace je tak nespojitelný a nedohledatelný. Navíc je možné jej používat zcela zdarma. Tor doporučili v diskusi na fóru čtenáři s přezdívkou igorkulman či bigboban.

stáhnout program Tor 0.2.1.30 (1,6 MB)


Jondo

Jednoduchá utilita sloužící jako proxy nástroj pro změnu IP adresy počítače. Přes bránu vytvořenou programem tečou data šifrovaně přes kaskádu dalších serverů, čímž dojde k zakrytí vaší IP adresy u konečného cílu internetové návštěvy. Prostředí programu je příjemné, přehledné a rychlé. Zjistíte zde průtokovou rychlost i výstupní IP adresu. Program funguje v Javě a je opensourcový.

 Klepněte pro větší obrázek

Navíc je nenáročný na systémové prostředky a lLze jej modifikovat i používat zdarma, ovšem v případě využívání externích serverů se budete moci rozhodnout, jestli i nadále nebudete platit rychlost spojení bude záviset na aktuální vytíženosti, nebo si připlatíte za premiový účet a vše pojede na maximální rychlost.

stáhnout program Jondo 00.14.004 (2,2 MB)


CyberGhost VPN

Program pro poskytnutí vzdáleného přístupu, kterým uživatel zabezpečí své osobní údaje vůči navštěvovaným serverům na internetu. Autor tohoto program provozuje server, k němuž se šifrovaně připojíte (1024 bitovým SSL 128 bitovým AES heslem) pomocí softwarového klienta na virtuální privátní síť VPN a přes nějž pak prochází další komunikace do internetu. Program se snadno ovládá a během pár kliknutí dochází k připojení.

Klepněte pro větší obrázek

Síť serverů CyberGhost je dostatečně hustá i výkonná, také ztráta rychlosti je oproti jiným řešením výrazně menší. Program a službu lze využívat i zcela zdarma, ovšem s funkčními omezeními. Jedná se o omezení objemu dat a rychlosti, doba čekání na volný server se prodlužuje a po šesti hodinách použiti je uživatel nuceně odpojen.

stáhnout program CyberGhost VPN 4.5.16.990 (800 kB)


Hide IP Platinum

Hide IP Platinum slouží k anonymizaci svého uživatele. Jeho princip je jednoduchý, při aktivaci program vyhledá volný proxy server a automaticky se připojí, přičemž následná komunikace pak probíhá právě přes tento server. Ovládání je rychlé a jednoduché, nastavení minimální a aplikace se o svůj vlastní chod stará v podstatě sama. Efektivita této aplikace ale bývá mnohými zpochybňována, protože připojování na proxy servery často nefunguje a na připojení se tak musí často čekat, nebo není dokonce uskutečněno vůbec.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Hide IP Platinum 3.5 (808 kB)


Proxy Finder

Jednoduchý nástroj, který automaticky prohledává zadané webové stránky, které nabízejí denně aktualizované seznamy volných proxy serverů. Uživatel si tak může najít ten, který mu nejvíce vyhovuje, připojit se na něj a účinně tak zatajovat vlastní informace na cílovém serveru. Jeho vlastní informace ale samozřejmě bude znát server v podobě prostředníka. Na takovou malou utilitu ovšem Proxy Finder disponuje jednou velkou nevýhodou. Za jeho užívání se musí autorům platit.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Proxy Finder 2.5 (474 kB)


Force-TLS

Force-TLS plugin do Firefoxu, který je adaptací utility ForceHTTPS protocol. Ten si vynucuje pro určité servery připojení skrze šifrované HTTPS, čímž se snaží zabránit nechtěným krádežím cookies a také napojení někoho třetího do vašeho spojení. Program běží v pozadí, takže o něm v podstatě nevíte. Jako tip pro použití k přístupu na Gmail či Twitter jej v diskusi zmínil čtenář alazar.

stáhnout program Force-TLS 3.0.0 (115 kB)


 

Diskuze (31) Další článek: Týden Živě 118: Google má tlačítko +1

Témata článku: Software, Pohyb, GigaMania, Force, Ano, Řada nástrojů, Klíčový údaj, Navštěvované médium, Proxy, Proxy Server, Platinum, Finder, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 80

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 138Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů