Nejlepší program na správu přístupu k online službám

Webová adresa, přihlašovací jméno, heslo, e-mail a další nutné údaje vyžadované pro přístup k online službám si aktivní uživatel může pamatovat jen těžko. Lze ale využít pomocníka.

Protože velká část online služeb vyžaduje minimálně přihlašovací jméno, e-mail a heslo, přičemž často nelze využívat jedinou kombinaci všech těchto přístupových údajů, vzniká po čase problém se zapamatováním toho, jak jste se kde zapsali. Zejména komplikovaná a bezpečná hesla se špatně pamatují.

Někteří uživatelé spoléhají na ukládání přístupových údajů přímo do vlastních webových prohlížečů. Většina moderních nástrojů tuto schopnost zvládá. Chybí zde ale často jejich zabezpečení proti zneužití třetí osobou. Nabízejí se tak specializované programy pro správu hesel a dalších údajů.

Zeptali jsme se proto na diskuzním fóru Živě.cz našich čtenářů, jakou aplikaci by ostatním doporučili jako tu nejlepší. Výsledkem bylo několik různých tipů, které jsme doplnili o vlastní návrhy, a vám je nyní nabízíme ke stažení a vyzkoušení.

KeePass

KeePass se stal programem, který byl nejčastěji zmiňován čtenáři v diskuzi, proto jej zmiňujeme na prvním místě. Jeho princip je jednoduchý. Při prvním spuštění se vás hned v úvodu zeptá na hlavní a jediné přístupové heslo, které si musíte pamatovat. Následně otevřené hlavní okno programu je pro větší přehlednost rozděleno do kategorií Windows, Síť, Internet, E-mail, Bankovnictví.

Klepněte pro větší obrázek

Sem lze vkládat citlivé údaje a bezpečné heslo vám může určit obsažený generátor. Při vytahování vložených dat z programu jste omezováni jeho bezpečnostními limity, např. při zkopírování hesla vydrží ve schránce pouze deset vteřin. Celý obsah programu se navíc ukládá do zašifrované databáze za použití Advanced Encryption Standard (AES) a algoritmus Twofish.

Velkým zastáncem KeePassu v diskuzi byl uživatel s přezdívkou Ahsz, který jej hodnotí jako jednoduchý a intuitivní. Plusem je také bezplatnost programu. Pety zase oceňuje multiplatforminut programu a nebojí se jím chráněná hesla synchronizovat přes cloud.

Stáhnout KeePass, freeware (2,2 MB)

LastPass

LastPass je z úplně jiného těsta než výše zmíněný KeePass. Jedná se o multiplatformního on-line správce hesel a přihlašovacích údajů, který tyto údaje ukládá na zabezpečené servery provozovatele služby za použití jediného přístupového hesla. Program velice dobře spolupracuje s webovými prohlížeči (IE, Firefox, Chrome) při automatickém vyplňování přihlašovacích informací.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud používáte více prohlížečů, synchronizuje LastPass data i mezi nimi navzájem. Služba nabízí také trezor pro jakékoli další informace a poznámky, které zde budou zabezpečeny. Nechybí ani generátor hesel, přístup za pomoci USB flashdisku, ochrana proti phishingu atd. Používá jej TomasGr na všechny služby, přičemž mu vyhovuje hlavně jednoduchost.

Stáhnout LastPass, freeware (10,3 MB)

Norton Internet Security

Bezpečnostní balík od Nortonu je řešením pro kompletní ochranu počítače. Zabezpečuje proti škodlivému softwaru, útoku zvenčí i nechtěným zásahům uživatele do systému. Získáte tím kromě celé řady nástrojů také jeden s názvem Norton Identity Safe. Ten funguje jako prevence zcizení online identit.

Klepněte pro větší obrázek

Zabezpečuje, uchovává a automaticky vyplňuje uživatelská jména a hesla. Nabízí také online úložiště těchto citlivých údajů, takže je můžete v případě potřeby sdílet s dalšími počítači. V diskuzi jej jako kvalitní produkt doporučil KineCZek. Jedná se ovšem o placené řešení, takže si můžete vyzkoušet jen 30 denní verzi.

Stáhnout Norton Internet Security, shareware (104 MB)

TrueCrypt

TrueCrypt je doslova legendou mezi programy zdarma určenými pro šifrování na Windows, Linux i Mac OS X. V jednoduchém uživatelském rozhraní dochází v podstatě k zabezpečení určitého prostoru (USB flashdisk, diskový oddíl i celý pevný disk) šifrováním. Jinou možností je pak vytvoření speciálního souboru, který může mít jakoukoli podobu i koncovku.

Klepněte pro větší obrázek

Tento soubor, při jehož vytváření určíte jeho velikost, pak v rámci programu po nastavení šifrování a hesla připojíte jako novou diskovou jednotku. Právě vytvoření kontejneru pomocí TrueCrypt vedlo diskutujícího purplerage k doporučení tohoto postupu při správě přihlašovacích údajů a hesel, přestože samotný program k tomu nativně není určen.

Stáhnout TrueCrypt, freeware (3,3 MB)

RoboForm

Program, který sice nebyl čtenáři zmíněn v diskuzi, ale nelze jej do této nabídky nezařadit. Přímo se totiž specializuje na ukládání webových formulářů či přihlašovacích tabulek a polí. Kdykoli pak můžete ve vteřině vyplnit daný formulář či přihlašovací pole původním heslem nebo identitou.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou aplikace je její přenositelnost a synchronizace s mobilními zařízeními. Naleznete zde také jednoduchý generátor hesel a to vše můžete až do 10 přihlašovacích záznamů využívat zdarma. Je tak logické, že většina uživatelů tento limit překročí a musí tak autorům zaplatit licenční poplatek.

Stáhnout RoboForm, freeware/shareware (11,8 MB)

Gold! PassCage

Na závěr vám ještě nabídneme bezplatný prográmek české provenience, který díky své jazykové přívětivosti a snadnosti ovládání potěší především neangličtináře a méně zkušené uživatele. Jedná se o správce hesel a přístupů k online službám, který pomocí funkce našeptávání nechá při návštěvě konkrétního webu vyskočit bublinu s loginem i heslem.

Klepněte pro větší obrázek

Přístup k programu, vkládaní údajů a jejich editace je samozřejmě zabezpečena primárním heslem. Uživatel není nijak omezen kapacitou vkládaných údajů, které může třídit pro lepší přehlednost do kategorií, synchronizovat mezi více počítači nebo automaticky zálohovat.

Stáhnout Gold! PassCage, freeware (1,6 MB)

Diskuze (18) Další článek: Testy dvoujádrového monstra GeForce GTX 690

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Zašifrovaný disk, Bezpečné heslo, Norton Internet Security, Trezory, Zašifrovaný data, Placené řešení, Hlavní pole, KeePass, Bezpečnost práce, Automatické vyplňování, Online úložiště, Nechtěná data, Moderní nástroj, Bezpečnostní limit, Přístup, Zašifrovaná data, Citlivý uživatel


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 123

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11