Nejlepší program či služba pro tvorbu webových galerií

Jaký je nejlepší program či služba pro tvorbu webových galerií, které v sobě kloubí funkčnost, vybavenost, smysluplné ovládání, pěkné grafické prostředí a příznivou cenu? Odpovídají čtenáři Živě.cz.

Mít vlastní fotky a celá alba na webu v pěkném prostředí, s možností jednoduchého procházení, se snadným ovládáním a editací, to si přeje řada uživatelů. Je vhodné na to použít specializovaný software, nebo si vystačíte s nějakou online službou? Co je to nejlepší řešení, na to jsme se zeptali na našem diskusním fóru vás čtenářů.

Několik zmíněných tipů a doporučení vám nyní níže nabízíme ke stažení popř. vyzkoušení. Jaká možnost je skutečně ta nejlepší, o tom můžete rozhodnout v přiložené anketě, popř. také v diskusi pod článkem.

JAlbum

JAlbum bývá, nikoli neprávem, často označováno za jeden z nejlepších bezplatných generátorů webových fotoalb. Tento nástroj vám nabízí vytvoření galerií v obrovském množství předem definovaných stylů pro váš web, které můžete navíc upravit podle svého uvážení. Jednoduše zde umístíte grafiku, fotky, filmy či slideshow.

Klepněte pro větší obrázek

Po vložení fotografií program vygeneruje náhledy, originální velikost obrázků, popisky a pracovat zvládá i s EXIF informacemi. Program je vytvořen v jazyku Java, což s sebou přináší tolik vítanou multiplatformitu. Velkým tahákem je samozřejmě bezplatná licence, takže k webové galerii se dostane každý a zdarma, což podtrhuje i čtenář s přezdívkou dzooky.

VisualLightBox

Další bezplatná aplikace, která pomáhá generovat webové galerie v příjemném prostředí a s řadou zajímavých efektů. Ovládání je velice jednoduché, fotky se do okna programu dají přetahávat myší, zvolíte grafické téma a necháte publikovat. Není třeba mít žádné znalosti programování a méně zkušené uživatele potěší česká lokalizace.

Klepněte pro větší obrázek

Program navíc podporuje oblíbené obrázkové servery Flickr či Photobucket, umožní tvorbu slideshow, zvládá vkládání popisků k fotografiím a pro nahrávání na server lze využít zabudovaného FTP klienta. VisualLightBox na fóru za nejlepší označil DejwN.

Stáhnout VisualLightBox, freeware (11,6 MB)

JetPhoto Studio

Funkčně mnohem širší program, který je určen pro kompletní správu obrázků a fotek nabízí také tvorbu flashových videí, prezentací, webových stránek s vlastními fotkami a také standardních fotoalb, přičemž publikace je možná na serveru JetPhoto. Výhodou aplikace je její dostupnost pro Windows i pro Mac OS X a také freewarová licence.
Klepněte pro větší obrázek

Čtenář s přezdívkou Norg23 v diskuzi popsal, proč si vybral zrovna JetPhoto ve třech bodech. Zaprvé mu nabízí možnost mít fotky na vlastním serveru, zadruhé lze snadno určit, kteří uživatelé budou mít přístup ke konkrétním albům, a zatřetí vyzdvihuje desktopovou aplikaci pro Windows i Mac.

Menalto Gallery

Tento opensourcový tvořič webových galerií je určen náročnějším uživatelům, jak ostatně zmiňuje v diskuzi MobileManiC, podle nějž se jedná o kvalitní a komplexní nástroj, který vyžaduje PHP a nabízí ohromné možnosti konfigurace a úprav. I přes hardwarovou náročnost podle něj ta velká spousta funkcí za instalaci Gallery stojí.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Menalto Gallery, freeware (1,8 MB)

Imagevue

Další komplexní řešení pro váš web, který obohatíte o pokročilou fotogalerii. Jednoduše uploadujete Imagevue na svůj server a dále skrze uživatelské rozhraní či FTP dodáte fotografie, přičemž aplikace zvládá reflektovat vaši adresářovou strukturu, vyberete šablonu galerie a publikujete.

Klepněte pro větší obrázek

Imagevue dokonce počítá s připojováním mobilních zařízení a optimalizuje galerie i pro ně. Nabídne také hudební doprovod během prohlížení, možnost výběru mezi HTML verzí a flashovou galerií a také obsahuje prodejní systém v případě, že chcete nabízet vlastní fotky ke zpoplatněnému stahování.

Imagevue doporučil navzdory jeho ne úplně nízké ceně TheFlyingman, který v ní i přesto vidí funkčně pokročilého a značně nastavitelného služebníka.

Stáhnout Imagevue, shareware (8 MB)

NextGEN Gallery

Pokud používáte bezplatný a značně rozšířený publikační systém WordPress, pak byste jistě neměli přehlédnout tento plugin, který se plně integruje a nabídne tvorbu pokročilých obrázkových galerií. Právě NextGEN Gallery plugin patří mezi nejpopulárnější pluginy a zaznamenal již přes 5 milionů stažení.

Klepněte pro větší obrázek

Nabízí plně vybavený engine pro nahrávání, správu, třídění, editaci, seskupování, kontrolu fotografií a obrázků, které lze obohatit o řadu efektů, vodoznak, slideshow a další. Plugin doporučil D3VL3R s tím, že skýtá mnoho šablon, nastavení a snadnou správu, která je navíc v češtině a zdarma.

Stáhnout NextGEN Gallery, freeware (844 kB)

Zonerama

Mezi nejpopulárnější programy pro správu a editací fotografií patří český Zoner, tak i ten byl v diskuzi zmíněn čtenářem mejty. Ovšem honza987 na fóru nabídl službu od stejných tvůrců s názvem Zonerama. Jedná se o webové fotoalbum, které přímo spolupracuje s programem Zoner a výrazně ulehčuje publikaci fotek z něj, ovšem není to podmínkou.

Klepněte pro větší obrázek

Fotky na serveru nejsou nijak osekané, nenachází se zde žádné reklamy, k jednotlivým albům lze omezit přístup za pomoci hesla a celé ovládání na webu i přímo v Zoneru je velice jednoduché.

Zkusit službu Zonerama

 

Diskuze (7) Další článek: Týden Živě 189: Znalostní hacking, potenciál W8 a parník

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Zonerama, Zoner, Webová služba, Originální velikost, Fotka, Grafické téma, Fotoalba, Tvor, Komplexní nástroj, Bezplatná aplikace, Bezplatná možnost, Nejlepší program, Pokročilá možnost, TV +, Jednoduché procházení, Editace, Gale, Velký tah


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky