Nejlepší přenositelný program pro úpravu fotografií

Jste někde mimo svůj počítač, nebo nedostatek práv na počítači pracovním znemožňuje instalaci klasického fotoeditoru, přičemž potřebujete upravovat digitální fotografie? Existují portable řešení.

Z diskuze na fóru Živě.cz, která se věnovala přenositelným aplikacím pro úpravu fotografií, kromě tipů na konkrétní software vyplynulo, že uživatelé k těmto účelům mnohdy využívají i on-line editory dostupné odkudkoli a na jakékoli platformě. Jeden z nich je picnik, který doporučuje čtenář s přezdívkou koljas. Ten také spolu s diskutujícím HunterSVK odkazuje i na pokročilejší pixIr webový editor fotek. Dalším důležitým projektem je on-line přístupná verze Photoshopu, na kterou upozornil čtenář james11.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní picnicu a pixIru.

Ne vždy je ale možné získat přístup k internetu. A právě v tuto chvíli nastupují na scénu přenosné aplikace. Velice často byla v diskuzi zmíněna, např. diskutujícími Cejky, elko, aarghot a dalšími, portable verze Photoshopu CS5 či CS4. Tu lze na internetu poměrně snadno sehnat. Nejedná se ale oficiální a tvůrci podporovanou verzi programu, takže ji na stránkách GigaMania.cz nemůžeme nabídnout. Existuje ale řada dalších produktů, které si zde nyní představíme.

GIMP Portable

Na úvod je jistě třeba začít s programem, který je značně populární napříč operačními systémy i v klasické verzi. V té přenosné pak představuje velice silný nástroj. Program GIMP si získal nespočet uživatelů, stejně tak si vydobyl přezdívku PhotoShop zdarma. Jedná se o pokročilý grafický editor, který osloví především pokročilejší ladiče obrázků nebo vlastních snímků. Zvládnete s ním řadu detailních úprav, které jsou často dostupné až v placených aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání prostřednictvím samostatných oken a atypický výběr funkcí vám může zabrat delší dobu, pokud jste se GIMPem ještě nesetkali, nicméně následnou efektivitou zpracování grafických souborů program vše vynahradí. Právě ovládání vadí třeba čtenáři bladezone, který se v něm nedokáže dostatečně pohodlně i efektivně pohybovat. GIMP na flashce ale vřele doporučují např. jxjl, dokola i jan_ondra a mnoho dalších.

stáhnout program GIMP Portable 2.6.11 (20 MB)


XnView Portable

Rychlý a výborně vybavený freewarový prohlížeč a konvertor obrázkových souborů. Program je multiplatformní a podporuje přes 400 grafických formátů při čtení a 50 formátů při editaci. Zvládá změny velikosti, aplikaci filtrů, úpravy barevné hloubky i kontrastu, přehrávání slide show a mnoho dalšího. Tato verze je upravena pro použití na přenosných zařízeních. Nedosahuje takových výkonů a možností, jako výše zmíněný GIMP, ale své zastánce si najde především kvůli příznivějšímu ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud tedy nepotřebujete provádět nějaké náročné úpravy, pak si s XnView v jeho přenosné verzi bez problémů vystačíte. Právě toho si všímá kamaraadd, který jej doporučuje pro normální editace a pro prohlížení. Jech navazuje s tím, že pokud chcete ořezávat, rotovat, ladit barvy i jas, sem tam něco doostřit či potlačit šum u nějakých rodinných fotek z dovolené, je XnView tím ideálním produktem.

stáhnout program XnView 1.98.2 (13 MB)


FastStone Image Viewer

Velice známý prohlížeč obrázků, převodník jejich typů i jednodušší grafický editor v jednom. Kromě rychlých reakcí je jeho největší zbraní integrovaný jednoduchý editor obrázků se spoustou funkcí na úpravu fotografií např. odstranění červených očí, úprava barev, změna velikosti atd. Program zvládá i práci s rawy. A samozřejmě, vzhledem k tématu tohoto textu, se dá použít i přenosně z flashky. Jeho výhodou je také freewarová licence pro nekomerční použití. Do diskuze tuto aplikaci přinesl čtenář kernel_panic.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program FastStone Image Viewer 4.5 (5,1 MB)


Hornil StylePix Portable

Grafický editor, který umožňuje kresbu vlastních obrázků i úpravu digitálních fotografií. Obsahuje celou řadu různých filtrů, funkce pro nastavení světelnosti, ostrosti, úrovně šumu, vyvážení barev, saturace i nástroje pro odstraňování nejrůznějších vad fotoaparátu či objektivu. Pracovat lze i s histogramem. Samozřejmostí jsou nástroje na změnu velikosti, ořez, rotaci apod. Dobrá je i jazyková podpora, v níž nechybí ani čeština.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi doporučil Mr.Gentleman, který jej sice sám spíše nepoužívá, nicméně oceňuje jeho kvality v české lokalizaci, v dobře zpracované portable verzi i v nenáročnosti (na systém i místo) a rychlosti. Exacto zase u programu vyzdvihuje především pohodlnost a intuitivnost práce s ním. Uživatelsky přívětivá je i licence, která je freeware, ale s možností zakoupit pokročilejší placenou verzi.

stáhnout program Hornil StylePix Portable 1.7.0 (1,6 MB)


Fotografix

Grafický editor pro tvorbu obrázků a základní úpravu fotek. Obsahuje funkce pro čištění, klonování i úpravu sklonu, dále propracované možnosti selekce, práci s vrstvami i kanály a podporu celé řady formátů. Samozřejmostí jsou změny velikosti či rotace fotky. Program lze využívat i s českou lokalizací. I tento program doporučil již jednou zmíněný Exacto. Podle něj se jedná o mnohem skromnější projekt, který zaujme především licencí, jednoduchostí a češtinou.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Fotografix Portable 1.5 (1,3 MB)


PhotoFiltre Portable

Na závěr si ještě představíme program PhotoFiltre, který je kompletním nástrojem pro retušování a úpravu obrázků. Umožňuje jednoduché i pokročilé úpravy, práci s filtry, vektorový výběr, automatický modul pro aplikaci vybraných vlastností na více fotografií, celou řadu grafických efektů a mnoho dalšího. Má intuitivní ovládání, nápomocný je i toolbar, který dává přístup ke všem standardním filtrům jen pomocí pár kliků myší.

Klepněte pro větší obrázek

Tato verze je samozřejmě uzpůsobena pro užívání bez nutnosti instalace a pro nekomerční činnost s ní můžete pracovat zcela zdarma. Jako malý a rychlý program je doporučil diskutující s přezdívkou gigon.

stáhnout program PhotoFiltre Portable 6.5.2 (1,9 MB)


Témata článku: Software, Fotky, Fotografování, GigaMania, Editor, Gimp, Picnik, Slide, Pokročilé odstranění, Pokročilý editor, Pokročilá práce, Pokročilý filtr

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Bereza 13. 2. 2011 19:09:27
    Za mě je to Photoshop portable verze.. sice není oficiální, ale jinak je...
  • regine 13. 2. 2011 17:01:16
    To:Pavel Černík Například v mém případě užívám na WinXP či Win7 portable...
  • Pavel Černík 13. 2. 2011 10:18:02
    ehm... opravdu má někdo potřebu přijít na cizí počítač a upravovat tam...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 15

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?