Nejlepší přenositelný program pro úpravu fotografií

Jste někde mimo svůj počítač, nebo nedostatek práv na počítači pracovním znemožňuje instalaci klasického fotoeditoru, přičemž potřebujete upravovat digitální fotografie? Existují portable řešení.

Z diskuze na fóru Živě.cz, která se věnovala přenositelným aplikacím pro úpravu fotografií, kromě tipů na konkrétní software vyplynulo, že uživatelé k těmto účelům mnohdy využívají i on-line editory dostupné odkudkoli a na jakékoli platformě. Jeden z nich je picnik, který doporučuje čtenář s přezdívkou koljas. Ten také spolu s diskutujícím HunterSVK odkazuje i na pokročilejší pixIr webový editor fotek. Dalším důležitým projektem je on-line přístupná verze Photoshopu, na kterou upozornil čtenář james11.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní picnicu a pixIru.

Ne vždy je ale možné získat přístup k internetu. A právě v tuto chvíli nastupují na scénu přenosné aplikace. Velice často byla v diskuzi zmíněna, např. diskutujícími Cejky, elko, aarghot a dalšími, portable verze Photoshopu CS5 či CS4. Tu lze na internetu poměrně snadno sehnat. Nejedná se ale oficiální a tvůrci podporovanou verzi programu, takže ji na stránkách GigaMania.cz nemůžeme nabídnout. Existuje ale řada dalších produktů, které si zde nyní představíme.

GIMP Portable

Na úvod je jistě třeba začít s programem, který je značně populární napříč operačními systémy i v klasické verzi. V té přenosné pak představuje velice silný nástroj. Program GIMP si získal nespočet uživatelů, stejně tak si vydobyl přezdívku PhotoShop zdarma. Jedná se o pokročilý grafický editor, který osloví především pokročilejší ladiče obrázků nebo vlastních snímků. Zvládnete s ním řadu detailních úprav, které jsou často dostupné až v placených aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání prostřednictvím samostatných oken a atypický výběr funkcí vám může zabrat delší dobu, pokud jste se GIMPem ještě nesetkali, nicméně následnou efektivitou zpracování grafických souborů program vše vynahradí. Právě ovládání vadí třeba čtenáři bladezone, který se v něm nedokáže dostatečně pohodlně i efektivně pohybovat. GIMP na flashce ale vřele doporučují např. jxjl, dokola i jan_ondra a mnoho dalších.

stáhnout program GIMP Portable 2.6.11 (20 MB)


XnView Portable

Rychlý a výborně vybavený freewarový prohlížeč a konvertor obrázkových souborů. Program je multiplatformní a podporuje přes 400 grafických formátů při čtení a 50 formátů při editaci. Zvládá změny velikosti, aplikaci filtrů, úpravy barevné hloubky i kontrastu, přehrávání slide show a mnoho dalšího. Tato verze je upravena pro použití na přenosných zařízeních. Nedosahuje takových výkonů a možností, jako výše zmíněný GIMP, ale své zastánce si najde především kvůli příznivějšímu ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud tedy nepotřebujete provádět nějaké náročné úpravy, pak si s XnView v jeho přenosné verzi bez problémů vystačíte. Právě toho si všímá kamaraadd, který jej doporučuje pro normální editace a pro prohlížení. Jech navazuje s tím, že pokud chcete ořezávat, rotovat, ladit barvy i jas, sem tam něco doostřit či potlačit šum u nějakých rodinných fotek z dovolené, je XnView tím ideálním produktem.

stáhnout program XnView 1.98.2 (13 MB)


FastStone Image Viewer

Velice známý prohlížeč obrázků, převodník jejich typů i jednodušší grafický editor v jednom. Kromě rychlých reakcí je jeho největší zbraní integrovaný jednoduchý editor obrázků se spoustou funkcí na úpravu fotografií např. odstranění červených očí, úprava barev, změna velikosti atd. Program zvládá i práci s rawy. A samozřejmě, vzhledem k tématu tohoto textu, se dá použít i přenosně z flashky. Jeho výhodou je také freewarová licence pro nekomerční použití. Do diskuze tuto aplikaci přinesl čtenář kernel_panic.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program FastStone Image Viewer 4.5 (5,1 MB)


Hornil StylePix Portable

Grafický editor, který umožňuje kresbu vlastních obrázků i úpravu digitálních fotografií. Obsahuje celou řadu různých filtrů, funkce pro nastavení světelnosti, ostrosti, úrovně šumu, vyvážení barev, saturace i nástroje pro odstraňování nejrůznějších vad fotoaparátu či objektivu. Pracovat lze i s histogramem. Samozřejmostí jsou nástroje na změnu velikosti, ořez, rotaci apod. Dobrá je i jazyková podpora, v níž nechybí ani čeština.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi doporučil Mr.Gentleman, který jej sice sám spíše nepoužívá, nicméně oceňuje jeho kvality v české lokalizaci, v dobře zpracované portable verzi i v nenáročnosti (na systém i místo) a rychlosti. Exacto zase u programu vyzdvihuje především pohodlnost a intuitivnost práce s ním. Uživatelsky přívětivá je i licence, která je freeware, ale s možností zakoupit pokročilejší placenou verzi.

stáhnout program Hornil StylePix Portable 1.7.0 (1,6 MB)


Fotografix

Grafický editor pro tvorbu obrázků a základní úpravu fotek. Obsahuje funkce pro čištění, klonování i úpravu sklonu, dále propracované možnosti selekce, práci s vrstvami i kanály a podporu celé řady formátů. Samozřejmostí jsou změny velikosti či rotace fotky. Program lze využívat i s českou lokalizací. I tento program doporučil již jednou zmíněný Exacto. Podle něj se jedná o mnohem skromnější projekt, který zaujme především licencí, jednoduchostí a češtinou.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Fotografix Portable 1.5 (1,3 MB)


PhotoFiltre Portable

Na závěr si ještě představíme program PhotoFiltre, který je kompletním nástrojem pro retušování a úpravu obrázků. Umožňuje jednoduché i pokročilé úpravy, práci s filtry, vektorový výběr, automatický modul pro aplikaci vybraných vlastností na více fotografií, celou řadu grafických efektů a mnoho dalšího. Má intuitivní ovládání, nápomocný je i toolbar, který dává přístup ke všem standardním filtrům jen pomocí pár kliků myší.

Klepněte pro větší obrázek

Tato verze je samozřejmě uzpůsobena pro užívání bez nutnosti instalace a pro nekomerční činnost s ní můžete pracovat zcela zdarma. Jako malý a rychlý program je doporučil diskutující s přezdívkou gigon.

stáhnout program PhotoFiltre Portable 6.5.2 (1,9 MB)


Diskuze (13) Další článek: Týden Živě 111: IE9, zlobivá Rada a Slevomat

Témata článku: Software, Fotky, Fotografování, GigaMania, Editor, Slide, Pokročilé odstranění, Pokročilá práce, Fotograf, Důležitý projekt, Pokročilý editor, Gimp, Změna velikosti, Obrázkový soubor, Kompletní nástroj, FastStone image viewer, Nekomerční činnost, Pokročilý filtr, Selekce, Picnik, Fotoaparáty na Mall.cz


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky