Nejlepší přenositelný program pro úpravu fotografií

Jste někde mimo svůj počítač, nebo nedostatek práv na počítači pracovním znemožňuje instalaci klasického fotoeditoru, přičemž potřebujete upravovat digitální fotografie? Existují portable řešení.

Z diskuze na fóru Živě.cz, která se věnovala přenositelným aplikacím pro úpravu fotografií, kromě tipů na konkrétní software vyplynulo, že uživatelé k těmto účelům mnohdy využívají i on-line editory dostupné odkudkoli a na jakékoli platformě. Jeden z nich je picnik, který doporučuje čtenář s přezdívkou koljas. Ten také spolu s diskutujícím HunterSVK odkazuje i na pokročilejší pixIr webový editor fotek. Dalším důležitým projektem je on-line přístupná verze Photoshopu, na kterou upozornil čtenář james11.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní picnicu a pixIru.

Ne vždy je ale možné získat přístup k internetu. A právě v tuto chvíli nastupují na scénu přenosné aplikace. Velice často byla v diskuzi zmíněna, např. diskutujícími Cejky, elko, aarghot a dalšími, portable verze Photoshopu CS5 či CS4. Tu lze na internetu poměrně snadno sehnat. Nejedná se ale oficiální a tvůrci podporovanou verzi programu, takže ji na stránkách GigaMania.cz nemůžeme nabídnout. Existuje ale řada dalších produktů, které si zde nyní představíme.

GIMP Portable

Na úvod je jistě třeba začít s programem, který je značně populární napříč operačními systémy i v klasické verzi. V té přenosné pak představuje velice silný nástroj. Program GIMP si získal nespočet uživatelů, stejně tak si vydobyl přezdívku PhotoShop zdarma. Jedná se o pokročilý grafický editor, který osloví především pokročilejší ladiče obrázků nebo vlastních snímků. Zvládnete s ním řadu detailních úprav, které jsou často dostupné až v placených aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání prostřednictvím samostatných oken a atypický výběr funkcí vám může zabrat delší dobu, pokud jste se GIMPem ještě nesetkali, nicméně následnou efektivitou zpracování grafických souborů program vše vynahradí. Právě ovládání vadí třeba čtenáři bladezone, který se v něm nedokáže dostatečně pohodlně i efektivně pohybovat. GIMP na flashce ale vřele doporučují např. jxjl, dokola i jan_ondra a mnoho dalších.

stáhnout program GIMP Portable 2.6.11 (20 MB)


XnView Portable

Rychlý a výborně vybavený freewarový prohlížeč a konvertor obrázkových souborů. Program je multiplatformní a podporuje přes 400 grafických formátů při čtení a 50 formátů při editaci. Zvládá změny velikosti, aplikaci filtrů, úpravy barevné hloubky i kontrastu, přehrávání slide show a mnoho dalšího. Tato verze je upravena pro použití na přenosných zařízeních. Nedosahuje takových výkonů a možností, jako výše zmíněný GIMP, ale své zastánce si najde především kvůli příznivějšímu ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud tedy nepotřebujete provádět nějaké náročné úpravy, pak si s XnView v jeho přenosné verzi bez problémů vystačíte. Právě toho si všímá kamaraadd, který jej doporučuje pro normální editace a pro prohlížení. Jech navazuje s tím, že pokud chcete ořezávat, rotovat, ladit barvy i jas, sem tam něco doostřit či potlačit šum u nějakých rodinných fotek z dovolené, je XnView tím ideálním produktem.

stáhnout program XnView 1.98.2 (13 MB)


FastStone Image Viewer

Velice známý prohlížeč obrázků, převodník jejich typů i jednodušší grafický editor v jednom. Kromě rychlých reakcí je jeho největší zbraní integrovaný jednoduchý editor obrázků se spoustou funkcí na úpravu fotografií např. odstranění červených očí, úprava barev, změna velikosti atd. Program zvládá i práci s rawy. A samozřejmě, vzhledem k tématu tohoto textu, se dá použít i přenosně z flashky. Jeho výhodou je také freewarová licence pro nekomerční použití. Do diskuze tuto aplikaci přinesl čtenář kernel_panic.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program FastStone Image Viewer 4.5 (5,1 MB)


Hornil StylePix Portable

Grafický editor, který umožňuje kresbu vlastních obrázků i úpravu digitálních fotografií. Obsahuje celou řadu různých filtrů, funkce pro nastavení světelnosti, ostrosti, úrovně šumu, vyvážení barev, saturace i nástroje pro odstraňování nejrůznějších vad fotoaparátu či objektivu. Pracovat lze i s histogramem. Samozřejmostí jsou nástroje na změnu velikosti, ořez, rotaci apod. Dobrá je i jazyková podpora, v níž nechybí ani čeština.

Klepněte pro větší obrázek

Program v diskuzi doporučil Mr.Gentleman, který jej sice sám spíše nepoužívá, nicméně oceňuje jeho kvality v české lokalizaci, v dobře zpracované portable verzi i v nenáročnosti (na systém i místo) a rychlosti. Exacto zase u programu vyzdvihuje především pohodlnost a intuitivnost práce s ním. Uživatelsky přívětivá je i licence, která je freeware, ale s možností zakoupit pokročilejší placenou verzi.

stáhnout program Hornil StylePix Portable 1.7.0 (1,6 MB)


Fotografix

Grafický editor pro tvorbu obrázků a základní úpravu fotek. Obsahuje funkce pro čištění, klonování i úpravu sklonu, dále propracované možnosti selekce, práci s vrstvami i kanály a podporu celé řady formátů. Samozřejmostí jsou změny velikosti či rotace fotky. Program lze využívat i s českou lokalizací. I tento program doporučil již jednou zmíněný Exacto. Podle něj se jedná o mnohem skromnější projekt, který zaujme především licencí, jednoduchostí a češtinou.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Fotografix Portable 1.5 (1,3 MB)


PhotoFiltre Portable

Na závěr si ještě představíme program PhotoFiltre, který je kompletním nástrojem pro retušování a úpravu obrázků. Umožňuje jednoduché i pokročilé úpravy, práci s filtry, vektorový výběr, automatický modul pro aplikaci vybraných vlastností na více fotografií, celou řadu grafických efektů a mnoho dalšího. Má intuitivní ovládání, nápomocný je i toolbar, který dává přístup ke všem standardním filtrům jen pomocí pár kliků myší.

Klepněte pro větší obrázek

Tato verze je samozřejmě uzpůsobena pro užívání bez nutnosti instalace a pro nekomerční činnost s ní můžete pracovat zcela zdarma. Jako malý a rychlý program je doporučil diskutující s přezdívkou gigon.

stáhnout program PhotoFiltre Portable 6.5.2 (1,9 MB)


Diskuze (13) Další článek: Týden Živě 111: IE9, zlobivá Rada a Slevomat

Témata článku: Software, GigaMania, Fotky, Fotografování, Picnik, Pokročilý editor, Pokročilé odstranění, Slide, Editor, FastStone image viewer, Nekomerční činnost, Gimp, Pokročilá práce, Důležitý projekt, Picnic, Změna velikosti, Selekce, Kompletní nástroj, Pokročilý filtr, Fotograf, Obrázkový soubor, Fotoaparáty na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky