Stavebnice

Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

  • Získejte děti pro matematiku a základy techniky
  • Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život
  • Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jak nadchnout děti pro logiku a naučit je třeba i základům programování? Zapomeňte na logaritmická pravítka a nudné učebnice a nadělte jim pod stromeček některou z programovatelných hraček a stavebnic.

Ty nejjednodušší fungují třeba na principu barevných kartiček, které sejme detektor na hračce. Pokročilejším příkazům říkáme blokové programování a většina takových jazyků vychází z MIT Scratch a Google Blockly.

Hračky a stavebnice, které nezestárnou, konečně nabízejí tvorbu v klasickém programovacím jazyku a podobná stavebnice pak roste společně s dítětem. Zatímco v první třídě si vystačíte s kartičkami a bloky, na střední škole už zvládnete levou zadní Python, Javascript nebo třeba C++.

Vybrali jsme několik typů programovatelných hraček pro všechny generace od naprostých začátečníků po dospělé a s přihlédnutím k tomu, aby se daly ve většině případů pořídit i v Česku.


Coding Express

Cena: 1 200 Kč

Typickým příkladem hračky pro ty nejmenší programátory je Coding Express. Na první pohled to je běžný plastový vláček, který se pohybuje po dřevěných kolejích, ve skutečnosti je ale mnohem chytřejší.

Klepněte pro větší obrázek
Robotický vláček Coding Express se řídí pomocí barevných kódů na kartičkách

Na koleje totiž můžete položit barevné kartičky, které přečte snímač v mašince a zareaguje podle nich. Může změnit směr, zatroubit, zastavit na zastávce a tak podobně.

Fyzické kartičky tedy nejsou ničím jiným než instrukcemi pro procesor a je to takový předstupeň tvárnějšímu a už softwarovému blokovému programování pro děti.

Výrobce zároveň myslel na kompatibilitu, a tak vláček používá stejný rozchod jako většina podobných dřevěných stavebnic. Až vám dojdou koleje, můžete bez problému použít třeba Ikea Lillabo.

Téma: Programování pro děti

programovaniprodeti.jpgAlgoritmické myšlení, logické uvažování, dovednost analyzovat problém a najít jeho řešení… to se hodí už dnes a do budoucna budou tyto schopnosti čím dál důležitější. Zábavnou formou se k nim vyplatí vést i děti. Sledujeme pro vás dostupné nástroje, stavebnice, služby a postupy.

Doporučujeme speciál Computeru Programování pro děti. Za 99 Kč si ho můžete objednat online a během několika dnů vám dorazí do poštovní schránky.

Diskuze (5) Další článek: Naděje pro budoucnost. Rozsáhlá studie léku proti covidu prokázala 89% prevenci hospitalizace a úmrtí

Témata článku: Microsoft, Windows, Apple, Linux, Internet, Programování, Nvidia, Mobilní aplikace, Vánoce, Wi-Fi, Arduino, iPad, Python, Bluetooth, GitHub, AliExpress, Programování pro děti, Děti, Lego, Raspberry Pi, Bastlení, Stavebnice, Javascript, Rodičovství, IKEA, Stavebnice Lego na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost