Loni před Vánocemi jsme si stěžovali na omezenou skladovou dostupnost vybraných notebooků. Za rok se situace zásadně nezměnila, ale už jsme si zvykli. Víme, že nemusíme mít svůj jediný vysněný notebook, když na trhu najdeme skladem docela použitelnou srovnatelnou alternativu.
V ceně od deseti do dvaceti tisíc se navíc nabídka různých variant už příjemně rozevírá. Už si také můžete vybírat notebook pro konkrétní určení – herní, kancelářský, studentský či seniorský. Z nabídky jsme tak vybrali několik zajímavých tipů, ale kvůli Vánocům přece jen s větším důrazem na herní kousky.
Co požadovat od notebooku do 20 tisíc
- Vždy minimálně rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
- Panel typu IPS, u herních i víc než 60 Hz
- 8 GB operační paměti a rychlé SSD úložiště s kapacitou 256 GB
- Procesor řady Core 10. generace nebo Ryzen 4000
- Dlouhou výdrž na baterii
A teď už pojďme na doporučené modely. Výběr produktů je čistě redakční, odkazy vedou na náš srovnávač cen HledejCeny.cz.
Lenovo IdeaPad Gaming 3: Levně s GTX 1650
Cena: není v prodeji

Velmi populární základní notebook Lenova už s výhradami můžeme označit jako herní díky grafické kartě GTX 1650. Oproti čistě herním notebookům Lenova s označením Legion počítejte spíše s hlučnějším a ne tak účinným chlazením. Dostanete také mizerný displej s malým jasem a slabým rozsahem barev. Při testování nás také nenadchly tmavě modré popisky na černých klávesách, které nejsou dobře čitelné.

Lenovo tady také sáhlo ke triku ke snížení ceny v podobě prodeje bez operačního systému. Měli byste si jej tedy dokoupit a v oficiálních cenách to bude dražší než pořízení notebooku se systémem a všemi potřebnými ovladači.
Samozřejmě můžete zdarma nainstalovat Windows 10 bez aktivace a žít s trvalou hláškou o nutnosti aktivace v pravém dolním rohu. Pokud ale notebook někomu dáváte jako dárek, asi by bylo vhodnější na něm mít systém bez otravných omezení.
Pokud si přece jen můžete trochu připlatit, bez překonání dvaceti tisíc se nabízí varianta 82EY00PJCK (19 990 Kč
) s výkonnější grafikou GTX 1650Ti a včetně operačního systému Windows.
Ideapad Gaming 3 (v mírně jiné konfiguraci) jsme otestovali v testu Computeru:
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: AMD Ryzen 5 5600H
- Grafika: Nvidia GeForce GTX 1650
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: bez operačního systému
Huawei MateBook D14: Vybráno za vás
Cena: 15 999 Kč

Notebooky Huawei (a v přemalované podobě i Honor) si nesou kus telefonního přístupu svých mateřských firem. Na trhu si nemůžete vybírat z mnoha konfigurací, ale ty dostupné jsou vhodně nastavené a nečeká na vás nějaký ukrytý podraz.
Nejde o žádné výkonné herní mašiny ale ani o hrůzně pomalé stroje. Razí si přístup spolehlivého počítače střední třídy za rozumnou cenu.

Aktuálně jsme ale v období, kdy na trhu starší modely už nejsou a ty nové ještě nejsou. Pokud se tedy objeví ve vašem cenovém limitu nový Huawei Matebook nebo jeho sesterský model Honor Magicbook, podívejte se na něj.
Huawei MateBook D14 představuje takový solidní základ bez větších emocí. Výkon tu není vysoký, ale kvalita zpracování je v pohodě. Tenké rámečky displeje ale nedokázaly ukrýt kameru. Je v klávesnici, kde vás zabírá z nepříliš lichotivého úhlu. Nové modely mířící na trh už vracejí kameru nad displej.
Tento notebook jsme otestovali před rokem, jen v jiné konfiguraci:
Základní parametry
- Displej: 14", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i3 10110U
- Grafika: UHD Graphics 620
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 256 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Microsoft Surface Laptop Go: Krása ergonomie
Cena: 15 990 Kč až 19 283 Kč

Nejmenší a nejlevnější notebook od Microsoftu možná na první pohled do parametrů nevypadá zrovna lákavě. Vždyť ani nemá rozlišení FullHD a chybí mu běžné konektory.
Ve skutečnosti je tady vše podřízeno příjemnému používání a dobrému pocitu. Rozlišení displeje na menší úhlopříčce s ideálním poměrem 3:2 stačí, oceníte i dotykový displej nebo výbornou klávesnici a touchpad. Důrazu na ergonomii se vymyká jen nepodsvícená klávesnice, což v této ceně trochu zamrzí.

Microsoft tento notebook zacílil na domácí vzdělávání, kde notebook, navíc s dotykovým displejem, dává smysl.
Pokud ke svému velkému počítači hledáte něco pro pohodlné a pohotové surfování, sledování filmů nebo psaní v pohodlném křesle, Surface Laptop Go nám dává rozhodně větší smysl než tablet.
Základní parametry
- Displej: 12,4", 1536 × 1024 bodů 3:2, IPS, dotykový
- Procesor: Intel Core i5 1035G1
- Grafika: UHD Graphics 620
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 128 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home S
Lenovo Flex 5: Konvertibilní pro studenty
Cena: není v prodeji

Pro typický studentský život vyžadující psaní poznámek, časté cestování a občasné hraní bych doporučil Lenovo Flex 5. Díky konvertibilnímu tělu a dotykovému displeji, po kterém můžete psát perem, dokáže sloužit nejen pro záznam čistě psaného textu, ale i ke kreslení schémat či grafů na přednáškách.

Plastové tělo je tu nepatrně tlustší a hmotnost 1,5 kg byste u 14" notebooku čekali nižší. Ale díky procesoru Ryzen nové série 5000 dokáže tento drobný notebook obstát i při hraní graficky méně náročných her.
Pokud chcete levnější variantu pod 13 tisíc, v modelu 81X200HFCK (není v prodeji
) dostanete Ryzen 3 série 4000 s 8 GB a 256GB diskem. Systému Windows 10 S se bát nemusíte, okamžitě jej klepnutím na nabídnuté tlačítko přepnete do normálního Windows 10. U levnějšího modelu ale příliš nepočítejte s hraním.
Základní parametry
- Displej: 14", 1920 × 1080 bodů, IPS, dotykový + pero
- Procesor: AMD Ryzen 5 5500U
- Grafika: AMD
- Paměť: 16 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Acer Aspire 3: Pro starší a nepokročilé
Cena: není v prodeji

Drobné displeje s vysokým rozlišením vás dokáží pěkně potrápit, když se vám již s věkem zhoršuje zrak na krátkou vzdálenost. Pokud tedy vybíráte nějaký notebook spíše pro staršího uživatele, dává pořád smysl prozkoumat nabídku notebooků s větší úhlopříčkou 17,3". Dokonce existují i sedmnáctky s rozlišením 1600 × 900, ale do tak hrubého displeje bychom se dnes už nepouštěli.

Starší uživatelé se současně řadí k těm konzervativnějším a třeba pořád vyžadují optickou mechaniku pro filmy či hudbu. V externím provedení sice stojí jen pár stokorun, ale interní na stole nezabere žádné další místo.
Notebook Aspire 3 může řadě takových uživatelů sloužit jako spolehlivý domácí notebook, který splní všechny požadavky. Větší rozměry a plastové tělo ale nepočítají s častým přenášením. Maximálně jednou za čas změníte místnost, kde zrovna notebook bydlí, ale hlavně je vše v jednom těle bez změti propojovacích kabelů.
Jen prosím tento notebook nekupujte jako počítač, na kterém si budou hrát vnoučata, když přijedou za babičkou na návštěvu. Toto v žádném případě není herní stroj. Je to hlavně pohodlný velký notebook s vestavěnou optickou mechanikou pro nenáročné uživatele, kteří se v počítačích moc neorientují.
Základní parametry
- Displej: 17,3", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i3-1005G1
- Grafika: UHD Graphics 620
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
HP ProBook 450 G8: Kancelář bez emocí
Cena: 18 669 Kč až 20 990 Kč

Není nutné, aby ve vás každý notebook budil velké emoce. Někdy se prostě hodí zvolit něco, co je prostě tak nějak v pořádku a hlavně vás nenutí mlátit hlavou o stůl kvůli nějakému průšvihu.

HP ProBook bychom zařadili právě do takové kategorie nenápadných šedých myší, které ale nestojí moc a přitom dokážou spolehlivě plnit zadané úkoly. Oproti notebookům HP zaměřeným na domácí spotřebitele na Probooku oceňujeme hlavně tmavou klávesnici s příjemným podsvícením. Stříbrné klávesnice, kde podsvícení nezčitelní tmavé popisky, by vás přes den štvaly.
Kancelářský ProBook asi není tím úplně správným vánočním dárkem, protože je tak nudně normální. V tomto přehledu nám ale dává smysl hlavně pro ty, kteří si třeba vybírají notebook pro sebe, nebo počítač berou jen jako běžný spotřebič, který má hlavně fungovat a nemusí nutně něčím výrazným zaujmout.
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i5-1135G7
- Grafika: Iris Xe
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Acer 5 Nitro: Displej a Windows
Cena: není v prodeji

U herních notebooků pod dvaceti tisíc to bez kompromisů nepůjde. Ideálně byste chtěli vysoký výkon, kvalitní herní displej a operační systém Windows. Spíš si ale můžete vybrat jen ze dvou požadavků.
Acer 5 Nitro je ukázkou herní sestavy, kde dostanete solidní 144Hz displej a operační systém Windows, ale s cenou pod 20 tisíc se musíte spokojit se základní grafikou GTX 1650.

Pro Acer jde o vstupní herní model pod prémiovou řadou Predator. Acer 5 Nitro tak má jen plastové tělo a červeně podsvícenou klávesnici bez možnosti změny barvy. Podobně i zvuk si raději pošlete do sluchátek než vestavěných reproduktorů. Přesto je Nitro o něco chytřeji navržené než obyčejné kancelářské stroje.
Notebook jsme s jinou grafikou otestovali v rámci našeho velkého testu v časopisu Computer:
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS, 144Hz
- Procesor: Intel Core i5-10300H
- Grafika: Nvidia GeForce GTX 1650
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Asus TUF Gaming F15: Displej a výkon
Cena: není v prodeji

Řada TUF Gaming u Asusu plní stejnou roli jako Nitro u Aceru. Jedná se tedy o základní herní stroj pro ty, kterým notebooky ROG přijdou příliš drahé. Pod dvacet tisíc už seženete model s použitelným 144Hz displejem i výkonnější grafikou GTX 1650Ti, ale bez operačního systému.

Stejně tedy jako u notebooků Lenovo tady výrobce sníží cenu, ale přesune zodpovědnost za operační systém na zákazníka. S operačním systémem se už přehoupnete přes 20 tisíc, ale samozřejmě můžete zdarma trochu trpět s neaktivovaným systémem Windows 10.
Série F označuje notebooky s procesory Intel, série A potom ty s AMD. Pro herní využití je ale důležitější grafická karta než přímo procesor, takže více oceníte, že je tady GTX 1650Ti, která vám přidá pár snímků za sekundu. Variantu A15 jsme už dříve testovali, naše zkušenosti s klávesnicí, reproduktory nebo konektory jsou ale přenesitelné i tento model TUF Gaming F15:
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS, 144Hz
- Procesor: Intel Core i5-10300H
- Grafika: Nvidia GeForce GTX 1650Ti
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: bez operačního systému
Dell G3 15 3500: Výkon a Windows
Cena: není v prodeji

Královskou třídou herních notebooků Dellu tvoří značka Alienware. Ty jsou ale také synonymem pro vysoké ceny, takže v nabídce existuje i herní série G. Model Dell G3 by vás mohl zaujmout výkonnější grafikou GTX 1650Ti a zahrnutím systému Windows do ceny. Displej tu dává 120 Hz.
Upřímně vzhledem ke stále slabšímu výkonu grafické karty je rozdíl mezi 120 nebo 144 Hz na displeji irelevantní. Většinou ale mají 144Hz displeje lepší podání barev než levnější 120Hz. Naopak ale oceníte třeba čtečku otisků pro snadnější přihlašování do systému.

Líbit se bude povedená klávesnice nebo povrchy na který příliš neulpívají otisky prstů. Při našem testování nám jen vadil hlasitější svist chlazení ve vyšší zátěži, takže při hraní doporučíme používat sluchátka.
Notebook jsme otestovali před rokem, kdy stál těsně pod 25 tisíc, nyní je o 5 tisíc levnější, takže se vešel i do tohoto přehledu:
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS, 120 Hz
- Procesor: Intel Core i5-10300H
- Grafika: Nvidia GeForce GTX 1650Ti
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Acer Swift 3: Výborný displej 3:2
Cena: není v prodeji

Pokud na notebooku hlavně pracujete, oceníte poměr stran displeje 3:2. Výrazně nezvětší tělo notebooku a současně poskytne více prostoru pro obsah na výšku. Práce s dokumenty, webovými stránkami nebo tabulkami je tak mnohem pohodlnější.
Podobnými displeji se chlubí hlavně řada Microsoft Surface, případně vybrané stroje Huawei a Honoru. Acer Swift 3 tento skvělý displej ale dokáže dostat pod 20 tisíc.

Rozměry displeje tady odpovídají notebooku Microsoft Surface Laptop. Skoro máme podezření, že jde o úplně stejné displeje, protože přesnost barevné kalibrace je podobně dokonalá. V případě Swiftu 3 jen nedostanete dotykové ovládání na displeji.
V nabídce Aceru najdete pod jménem Swift 3 celou řadu velmi odlišných modelů s různými displeji. Pod dvacet tisíc ale můžete mít výborný displej 3:2 se stále rozumně výkonným procesorem.
Tento notebook jsme testovali dříve s dodatečnou grafickou kartou MX350, ale upřímně i trochu lepší grafika na procesoru poskytne podobný zážitek při hraní na nízké detaily jako slabá základní grafika Nvidie:
Základní parametry
- Displej: 13,5", 2256 × 1504 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i5-1135G7
- Grafika: Iris Xe
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Asus ZenBook 13: Nejlevnější OLED
Cena: 14 540 Kč

Asus se letos s velkou parádou pustil v noteboocích do displejů OLED. Pro nás to hlavně znamená, že tato prémiová špičková technologie displejů míří i do nižších cenových hladin.
Zenbook 13 s 13,3" displejem FullHD OLED pohání jen základní Core i3 11. generace. Ale zážitek z OLED vám vynahradí trochu slabší procesor. Obraz nabídne dokonalou černou, živé barvy a zážitek nejen při sledování filmů.
Díky mnoha technologiím snižujícím vypalování obrazu byste ani neměli narazit na tohoto bubáka, který stále mnoho lidí straší a odrazuje od života s OLED.

Notebook navíc dostanete i s chytrým touchpadem, který slouží zároveň jako numerická klávesnice.
Za cenu jen kousek nad dvacet tisíc můžete potom získat Asus Vivobook 15 s větším 15,6" displejem OLED. Řada Zenbook se ale v nabídce Asusu řadí nad základní řadu Vivobook, takže u Zenbooku dostanete lepší design, výbavu a provedení.
Samozřejmě ale cena panelu OLED je o pár tisíc nad cenou základního displeje IPS, proto kvůli snížení ceny musíte u notebooku vytrpět několik ústupků. V případě Zenbooku 13 je to hlavně procesor Core i3, zatímco jiné srovnatelné stroje nabídnou Core i5 nebo Ryzen 5. Pro kancelářskou práci a sledování filmů ale bude Core i3 stačit.
Základní parametry
- Displej: 13,3", 1920 × 1080 bodů, OLED
- Procesor: Intel Core i3-1115G4
- Grafika: Intel UHD Graphics
- Paměť: 8 GB DDR4
- Úložiště: 512 GB SSD (M.2 PCIe NVMe)
- Systém: Windows 10 Home
Přečtěte si další články, ve kterých poradíme, jaké produkty z oblasti domácí elektroniky se aktuálně vyplatí koupit. Na článcích pracujeme napříč technickými redakcemi našeho vydavatelství.