I v cenové kategorii do deseti tisíc korun se dají najít použitelné stroje, které budou na nenáročné domácí použití stačit. Nezahrajete si na nich, neupravíte video a webový prohlížeč bude limitován několika otevřenými záložkami. Pro běžné surfování ale vyhoví, e-mail a Youtube na nich také otevřete a problémem nebude ani prohlížení nebo nenáročná úprava fotek.
Notebook do deseti tisíc kupte, když:
- Nemáte vyšší finanční možnosti
- Nepotřebujete hrát hry, upravovat fotky nebo stříhat videa
- Spokojíte se s plastovou konstrukcí
- Potřebujete počítač jen ke studiu nebo na nenáročnou kancelářskou práci
- Jste trpěliví a nevyžadujete okamžité reakce
Je zkrátka fakt, že takto levné notebooky jsou plné kompromisů. Pokud máte jen trochu možnost, doporučujeme přidat pár tisícikorun – dostanete se k notebookům, které budou výrazně rychlejší a déle vám vydrží.
Potěšující je, že i do nejlevnějších notebooků se dostaly kvalitnější displeje, naopak nabídka procesorů se smrskla prakticky na jediný Celeron. Postupně vypadly i zbylé modely s Core i3 či Ryzen 3, což umocnila i pandemie a turbulentní dění na trhu včetně zdražování. Ostatně jeden z notebooků, který jsme před rokem zařadili do této cenové kategorie stojí letos 12 000 korun.
Kompromisy bude potřeba udělat především při volbě úložiště, kde výrobci často volí pomalejší flashové eMMC úložiště namísto klasického SSD. Zároveň se s kapacitou operační paměti nedostanete přes hodnotu 4 GB, což je pro aktuální operační systémy opravdu hraniční hodnotou.
A teď už pojďme na doporučené modely. Výběr produktů na následujících listech je čistě redakční, odkazy vedou na náš srovnávač cen HledejCeny.cz.
Pokračování 2 / 11
HP 255 G7: Klasika s rozumnými parametry
Cena:
Líbivý vzhled, patnáctipalcový displej, kompletní klávesnice s numerickým blokem, a především kombinace hardwaru bez drastických kompromisů – to jsou lákadla tohoto modelu, který je jedním z posledních zástupců vymírajícího druhu levných patnáctek.
Použitý procesor AMD Athlon nabízí asi o polovinu vyšší výkon než nejčastěji používané Celerony této kategorie. Stále ale jde o nenáročný stroj pro domácí použití bez herního potenciálu. Ne, nezachrání to ani integrovaná grafika Vega.
Zbytek parametrů patří k rozumně použitelnému minimu. Pochválit musíme především SSD s kapacitou 256 GB, jde o standardní 2,5" formát s rozhraním SATA, na desce je ale pro případný budoucí upgrade k dispozici i slot pro úložiště NVMe. A upgradovat lze i operační paměť – tu stávající čtyřgigabajtovou lze díky jednomu volnému slotu rozšířit alespoň na dvojnásobek. Zato na displeji typu TN (HP jej maskuje matoucí zkratkou SVA) výrobce šetřil.
Potěší solidní nabídka portů, kde nechybí trojice klasických USB, čtečka paměťovek, konektory LAN a HDMI pro připojení k druhému monitoru. Jen škoda že chybí USB-C. Pro staromilce je tady ale optická mechanika, která se může v domácích podmínkách občas hodit.
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, TN
- Procesor: AMD Athlon 3050U
- Paměť: 4 GB (rozšířitelná)
- Úložiště: 256 GB SATA SSD
- Systém: Windows 10 Home
Pokračování 3 / 11
Umax VisionBook 14Wr Plus: Nejlevnější možný
Cena:
Nejlepší ilustrací chybějícího technologického posunu v nejnižší kategorii je právě tento model, který jsme jako nejlevnější schůdný model vybrali i před rokem. Nic lepšího s takto nízkou cenovkou se totiž neobjevilo.
Intel Celeron N4120 bude stačit na nenáročné brouzdání po internetu a základní přehrávání videa. Samozřejmě za předpokladu jen několika málo otevřených záložek. Jejich větší počet bude narážet jak na limity procesoru, tak kapacitu operační paměti 4 GB.
Naopak příjemná je přítomnost Full HD displeje typu IPS, který na čtrnáctipalcové úhlopříčce vypadá dobře. Výhodou procesoru řady Gemini Lake Refresh je mimo jiné i konektor USB-C, který je doplněn o dvojici klasických USB, kdy jedno nabídne specifikaci 3.0. Pro druhý monitor tady poslouží Mini HDMI.
Největší slabinou je úložiště typu eMMC, které ale lze rozšířit díky volnému slotu pro M.2 SSD. Nějakých sedm stovek za nové systémové úložiště s kapacitou 120 GB bude vhodnou investicí, která posune svižnost notebooku o výrazný kus dopředu. Jen je nutné vybírat z M.2 SATA úložišť, nikoliv těch s interním rozhraním NVMe/PCIe.
Základní parametry
- Displej: 14,1", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: Intel Celeron N4120
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 64 GB eMMC
- Systém: Windows 10 Pro
Pokračování 4 / 11
Acer TravelMate TMB118: Překlápěcí dotyky
Cena:
Jednou z variant levného univerzálního zařízení na doma může být hybrid mezi notebookem a tabletem. První variantou je překlápěcí dotykový displej, kdy lze notebook rychle přeměnit na dotykovou placku. Zároveň tady nechybí ani standardní konektor HDMI, takže vedle tabletu a notebooku lze počítač používat i v režimu desktopu s externím monitorem.
I tady výrobce vsadil na Intel Celeron N4120, jenž se hodí pro ty nejméně náročné operace. Vzhledem k úhlopříčce displeje jedenácti palců tady není nevýhodou ani rozlišení 1366 × 768.
Mnohem důležitější je použitý panel typu IPS. A třeba také solidní 48Wh baterie, která má udržet notebook při životě asi 13 hodin nenáročného použití. Mezi největší minusy bude patřit úložiště typu eMMC, které na rozdíl od modelu Umax není možné rozšířit.
Naopak mezi dalšími parametry potěší čtečka paměťových karet typu SD, přítomnost síťového konektoru v kombinaci s Wi-Fi 5 a také alespoň jeden rychlejší konektor USB 3.0.
Základní parametry
- Displej: 11,6", 1366 × 768 bodů, IPS
- Procesor: Intel Celeron N4120
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 256 GB SATA SSD
- Systém: Windows 10 Pro
Pokračování 5 / 11
Lenovo IdeaPad Duet 3 10IGL5: Víc tablet
Cena:
Pokud hledáte univerzální zařízení, které se ale kloní spíš na stranu tabletu, pak se víc než předchozí překlápěcí koncept bude hodit ten odtrhávací. Jako vhodný kandidát se ukázal model od Lenova, který zaujme především subtilními rozměry.
Všechny komponenty jsou tady naskládány do displeje, který má úhlopříčku 10,3 palce a je tedy nejmenším z našeho výběru. I přesto jej ale výrobce vybavil jemným rozlišením 1 920 × 1 200, což především v případě použití v tabletovém režimu bude velkou výhodou.
Kompromisní tady bude spíše klasické notebookové používání – a to i horší ergonomií vinou velmi tenké klávesnice s menším trackpadem. Stejně tak displej nenabídne možnosti stavitelnosti jako v případě tradičního notebooku. Jde zkrátka víc o tablet než notebook.
Z pohledu hardwaru tady najdeme totožné komponenty jako v dalších vybraných zařízeních. Nechybí tak procesor Intel Celeron N4020, operační paměť s kapacitou 4 GB a také úložiště typu eMMC. Tady však s vyšší kapacitou 128 GB. Potěšující vlastností je přítomnost dvojice USB-C, nicméně vinou velmi tenkého těla jde zároveň o jediné dva datové konektory. Nenajdete tady HDMI ani síťový konektor. Spolehnout se tak budete muset na Wi-Fi 5.
Základní parametry
- Displej: 10,3", 1920 × 1200 bodů, IPS
- Procesor: Intel Celeron N4020
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 128 GB eMMC
- Systém: Windows 10 Pro
Pokračování 6 / 11
Asus E410MA-EK945TS: Jde to i do osmi
Cena:
Je-li váš finanční limit ještě níž než deset tisíc korun, pak se nabídka smrskne pouze na několik notebooků. Za nejlevnější rozumný jsme v jedné z předchozích kapitol vybrali Umax, který nabízí velmi podobné parametry jako tento Asus. Tady však najdete o kus lepší zpracování a především rychlejší úložiště.
I tady se budete muset spokojit s pomalejším Celeronem N4020 a čtyřgigabajtovou operační pamětí. Jako zmíněné úložiště je tady ale použito standardní SSD s kapacitou 128 GB, což je vzhledem k ceně takřka unikát. Navíc v kombinaci s Full HD displejem. Právě ten ale skýtá největší kompromis – panel typu TN. Zajímavostí je potom možnost suplovat blok numerických kláves přímo na trackpadu. Pohodlnější ale popravdě bude využití standardní kombinované řady kláves.
Ani konektorová nabídka tady není vůbec špatná – dvojice standardních USB, jedno univerzální USB-C a rovněž HDMI pro připojení displeje. Paměťové karty tady rovněž přečtete, bohužel ale jen ty formátu microSD.
Základní parametry
- Displej: 14,1", 1920 × 1080 bodů, TN
- Procesor: Intel Celeron N4020
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 128 GB SSD
- Systém: Windows 10 S (s možností upgradu)
Pokračování 7 / 11
Apple iPad 2021: Když stačí tablet
Cena:
Bude to znít hodně troufale, ale při nákupu levného notebooku se hodí zvážit také variantu tabletu. A začneme s etalonem této kategorie: iPadem. Postupem času se totiž z přerostlého iPhonu stalo zařízení, které už neslouží jen pro procházení webu a sledování Youtube, ale v mnoha případech také pracovním zařízením. Především systém iPad OS totiž přešel výraznou obměnou.
Výhody tabletů a primárně potom iPadů jsou jasné – opravdu krásný displej, výdrž na baterii, kterou žádný z notebooků nepřekoná, velmi tenké a lehké tělo a stejně tak kompletně tichý chod bez aktivního chlazení.
Mezi hlavní nevýhody naopak patří především nutnost redukcí pro použití standardních konektorů (iPad má pouze jediné USB-C) a horší ergonomie při pracovním použití.
Na druhou stranu si ale iPadOS velmi dobře poradí i s ovládáním myší a plnou podporu mají také klávesnice. Ty originální, standardně integrované do krytu, jsou sice velmi drahé, bude ale fungovat jakákoliv bluetoothová klávesnice. To platí i o myši. Jako stojan lze potom použít některý z dostupných krytů, které stojí kolem tisícovky, anebo levnější čínskou variantu, kterých jsou stovky.
Do deseti tisíc se vejde letošní základní iPad s kapacitou interního úložiště 64 GB ve variantě s Wi-Fi. Ta nabídne Touch ID, rychlý procesor Apple A13 nebo podporu Apple Pencil. A především opravdu dlouhou životnost. Letošní iPad bude s velkou pravděpodobností velmi svižně fungovat ještě za pět let.
Základní parametry
- Displej: 10,2", 2160 × 1620 bodů, IPS
- Procesor: Apple A13 Bionic
- Paměť: 3 GB
- Úložiště: 64 GB
- Systém: iPad OS 15
Pokračování 8 / 11
Samsung Galaxy Tab S6 Lite: S Androidem
Cena:
Ačkoliv iPad OS prošel velkou změnou a přiblížil se desktopovému systému, ne každému bude řešení od Applu vyhovovat. Naštěstí tu zůstalo i několik výrobců použitelných tabletů s Androidem, které nabídnou velmi obdobné parametry jako letošní základní iPad. Ideální variantou bude Galaxy Tab S6 Lite od Samsungu.
I tady najdete krásný displej s velmi vysokým rozlišením a panelem typu PLS. Je zde rychlý procesor, který si poradí i s těmi nejnáročnějšími aplikacemi pro Android. Do cenovky deseti tisíc se potom vejde varianta s kapacitou interního úložiště 64 GB. Na rozdíl od Applu tady najdete přímo v balení dotykové pero. Nicméně stojan a případnou klávesnici s myší budete muset také dokupovat zvlášť.
Největší nevýhoda Androidu v tabletech ve srovnání s iPadem je nedostatek použitelných aplikací. Sice tady lze spustit i aplikace z běžného Androidu na telefonech, ergonomie i pohodlí ale v jejich případě klesá. V tomto případě tak bude platit, že půjde spíš o zařízení pro konzumaci obsahu.
Základní parametry
- Displej: 10,4", 2000 × 1200 bodů, PLS
- Procesor: Exynos 9611
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 64 GB
- Systém: Android 10
Pokračování 9 / 11
Lenovo Chromebook Flex 5: Do školy a na web
Cena:
Nabídku alternativ zakončíme překlápěcím notebookem, který ale místo Windows používá operační systém Chrome OS. Ten podobně jako iPad OS prošel v posledních letech velkou změnou a pro nenáročné použití může také stačit. Povedeným dotykovým strojem, který lze používat i v režimu tabletu, je potom tento model Lenova.
Tradičním znamením notebooků s Chrome OS je lepší hardware než v případě alternativ s Windows. Tady jde o procesor Intel Celeron 5205U, displej typu IPS s rozlišením Full HD a SSD s kapacitou 64 GB. To je pro chod nenáročného systému naprosto dostačující a například i procházení webu zde bude pohodlnější než u většiny notebooků s Windows v této cenové kategorii.
Největší nevýhodou Chrome OS tak stále zůstává roztříštěnost aplikací, kdy sice lze spouštět nativní aplikace, univerzální webové aplikace, ty pro Android, a dokonce i ty z Linuxu, ale ergonomii to příliš nesvědčí. Ba naopak jde tento přístup proti původnímu konceptu Chrome OS.
Základní parametry
- Displej: 13,3", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: Intel Celeron 5205U
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 64 GB
- Systém: Chrome OS
Pokračování 10 / 11
Repas nebo bazar je často nejvýhodnější cesta
Cena: podle požadavků
Nakonec nesmíme zapomenout ani na starší notebook, který se sice úplně nebude hodit pod stromeček, ale v kategorii pracovních notebooků jde jednoduše o nejvýhodnější variantu. A to platí jak v případě bazarových kusů, tak těch repasovaných. Ty tradičně na rozdíl od druhé ruky nabídnou i záruku a možnost případné konfigurace.
Za deset tisíc korun seženete solidní pracovní stroj s procesorem páté generace, dobrým zpracováním, kvalitní klávesnicí a úložištěm s kapacitou 256 GB
Prodejem repasovaných notebooků se zabývá velké množství specialistů i běžných e-shopů, které notebooky vykupují a uvádějí do co možná nejlepšího stavu. Často to znamená kompletní rozborku, vyčištění, kontrolu chlazení s možnou výměnou chladicí pasty anebo také výměnu opotřebovaného akumulátoru nebo úložiště. Ostatně právě akumulátor bývá největším úskalím takového nákupu a doporučujeme vyžádání informací o jeho stavu u konkrétního kusu.
Co je aktuálně možné v kategorii do 10 000 korun mezi repasovanými notebooky sehnat? Ve většině případů budete kombinovat procesor Core i5 páté až sedmé generace, 8 GB operační paměti a SSD s kapacitou 256 GB. U displejů budete častěji než u aktuálně prodávaných notebooků narážet na panely typu TN.
Jako příklad jsme vybrali pracovní Lenovo ThinkPad L470 s procesorem Kaby Lake, výše zmíněnými parametry, kvalitní klávesnicí, rozlišením displeje Full HD, čtečkou otisků a předinstalovaným systémem Windows 10 Pro. Slabinou tak je zmíněný TN panel a absence HDMI konektoru, která si vyžádá redukci z mini DisplayPortu pro připojení monitoru.
Stále je ale třeba mít na paměti, že stejně jako u bazarového nákupu půjde tak trochu o loterii. Natrefit lze na kusy ve skvělé kondici, které doposud ležely na pracovním stole s dokovací stanicí, stejně tak ale na kusy s výrazně sníženým maximálním jasem, výdrží na baterii a opotřebovaným SSD na úroveň rychlejší flashky.
Pokračování 11 / 11
Přečtěte si další články, ve kterých poradíme, jaké produkty z oblasti domácí elektroniky se aktuálně vyplatí koupit. Na článcích pracujeme napříč technickými redakcemi našeho vydavatelství.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně