Jak vybrat notebook

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

  • Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů
  • Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití
  • Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

I v cenové kategorii do deseti tisíc korun se dají najít použitelné stroje, které budou na nenáročné domácí použití stačit. Nezahrajete si na nich, neupravíte video a webový prohlížeč bude limitován několika otevřenými záložkami. Pro běžné surfování ale vyhoví, e-mail a Youtube na nich také otevřete a problémem nebude ani prohlížení nebo nenáročná úprava fotek.

Notebook do deseti tisíc kupte, když:

  • Nemáte vyšší finanční možnosti
  • Nepotřebujete hrát hry, upravovat fotky nebo stříhat videa
  • Spokojíte se s plastovou konstrukcí 
  • Potřebujete počítač jen ke studiu nebo na nenáročnou kancelářskou práci
  • Jste trpěliví a nevyžadujete okamžité reakce 

Je zkrátka fakt, že takto levné notebooky jsou plné kompromisů. Pokud máte jen trochu možnost, doporučujeme přidat pár tisícikorun – dostanete se k notebookům, které budou výrazně rychlejší a déle vám vydrží.

Potěšující je, že i do nejlevnějších notebooků se dostaly kvalitnější displeje, naopak nabídka procesorů se smrskla prakticky na jediný Celeron. Postupně vypadly i zbylé modely s Core i3 či Ryzen 3, což umocnila i pandemie a turbulentní dění na trhu včetně zdražování. Ostatně jeden z notebooků, který jsme před rokem zařadili do této cenové kategorie stojí letos 12 000 korun.

Kompromisy bude potřeba udělat především při volbě úložiště, kde výrobci často volí pomalejší flashové eMMC úložiště namísto klasického SSD. Zároveň se s kapacitou operační paměti nedostanete přes hodnotu 4 GB, což je pro aktuální operační systémy opravdu hraniční hodnotou.

A teď už pojďme na doporučené modely. Výběr produktů na následujících listech je čistě redakční, odkazy vedou na náš srovnávač cen HledejCeny.cz.

Diskuze (53) Další článek: SSD Kingston Fury Renegade zvládnou čtení rychlostí až 7,3 GB/s s milionem IOPS

Témata článku: Notebooky, Apple, Windows, Linux, Internet, YouTube, Intel, Android, Chrome, SSD, iPhone, Vánoce, Úložiště, Samsung, Wi-Fi, Asus, Tablety, iPad, Lenovo, Chrome OS, Vega, Kaby Lake, Jak vybrat notebook, Nedotykový displej, Základní parametr, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz