Nejlepší nástroje pro stoprocentní smazání dat z pevného disku

  • Po vysypání koše ve Windows data stále existují
  • Pokud je chcete trvale odstranit, musíte použít specializovaný nástroj
  • Vybrali jsme čtyři z nich a poradíme co s SSD
Kapitoly článku

SSD disky: úplně jinak

Jak už bylo několikrát zmíněno, bezpečné mazání disků je prováděno pomocí několikanásobného přepisu náhodnými daty. A jak známo, životnost paměťových buněk NAND pamětí, které využívají  SSD disky, jsou omezeny počtem přepisů.

Mazání dat přepisy by tedy jednak snížilo výkon disku a navíc ani nedává smysl. Na rozdíl od běžného pevného disku software neví, v kterém bloku jsou konkrétní data uložena. Na úrovni firmwaru se data přesouvají podle toho, jak jsou buňky využívány tak, aby docházelo k jejich stejnoměrnému opotřebení.

Zároveň zde máme příkaz TRIM, pomocí něhož systém říká disku, které paměťové bloky již nejsou třeba (obsahují smazaná metadata) a je možné je uvolnit. Právě to je bezpečným smazáním dat, po kterém je nemožné tato data obnovit. Speciální nástroje tedy nejsou třeba, stačí jen vyčkat, dokud nebude TRIM proveden.

Klepněte pro větší obrázek
Kingston Toolbox

Možnost, jak kompletně smazat SSD (tedy resetovat paměťové buňky) existuje v podobě příkazu ATA Secure Erase. Ten funguje tak, že na krátký okamžik zvýší napětí paměťových buněk na specifickou hodnotu, čímž dojde k jejich uvolnění.

Nejsnazší cesta je pomocí oficiálního nástroje výrobce disku. Najdete jej vždy na oficiálním webu a většinou nese označení Toolbox (Intel Toolbox, Kingston Toolbox a další…).

Témata článku: Software, Hardware, Bezpečnost, Nejlepší programy, Tipy, Pevné disky, Freeware, Celé jméno, Toolbox, SMA, Firemní uživatel, Krátký okamžik, Citlivý dokument, Recuva, Pro, Piriform, Smazaný soubor, DIS, Analýza dat, Kladívko, Eraser, Oficiální nástroj, Placená verze, Trim, Nejsnazší cesta, Software na Heureka.cz