Zajímalo by mě jestli takový Securely File Shredder funguje i na SSD? Konkrétně jak ho donutí aby přepsal stejné místo když by si to přes TRIM měl určit disk sám?
Používám už roky HDTune > Erase, je tam několik možností, maximum Gutmann (x35), ale možností je ohledně aplikací hodně. Musím se tedy přiznat, že jelikož důležitá data, mám přímo na disku šifrovaná¨(vždycky se mi libí, jak chytnou zločince, často i v IT vzdělané, a rovnou má policie přístup do smartu, NB, k desktopu, prostě vše otevřené, bez jakékoliv ochrany = troubové), moc často takto mazat selhávající* disk nemusím. Disk stačí otevřít, pohrát si s plotnami (nezapomínám na roušku, ten povrch je samý jed, kdy drobné částečky, není radno vdechovat), a je to. Za rozumnou cenu, z takto poškozených ploten, neobnoví ani část dat nikdo.* Disky co pracují i opotřebovaně, ale bez vážných chyb neprodávám (to bych si nedovolil, prodat někomu jetý disk, sám takové rovněž nekupuji, ani náhodou, disk vždy s plnou zárukou obchod - firma), používám na přenášení dat nebo zálohy. Na práci a archiv (je nutné testovat a oživovat), vždy spolehlivé, co nejnovější, 2 měsíce otestované disky, které nevykazují změny, pazvuky, chyby ve S.M.A.R.T. a celkově neztrácejí svižnost. Na archiv také nepoužívám SSD a neplánuji to, ani když zlevní. Tato technologie nemá z principu, dlouhodobou spolehlivost jako HDD,._Poznámka: Nevím v jakém poměru, ale docela bych si přisadil, že za nějaký čas, nebudou vůbec podobné nástroje legální. Stejně jako na to, že se vůbec nebudou disky (SSD i HDD) soukromě používat = CloudOnly.
pokud to několikadenní přepisování starý hw zvládne :) zkoušel někdo šifrování?
Bohatě stačí prostě na vymazaný disk dát kopírovat nějaká generická data - třeba filmotéku atd a ty pak normálně smazat. "přinejhorším" si někdo po vás obnoví jen ty filmy a ne citlivá data...
Zase ty blaboly o nekolikanasobnem prepisovani. Uz se nekdy nekomu na svete podarilo obnovit data z disku, ktery byl prepsan "jen" jednou?
Ale jo, někdy v počátcích, když byl pevný disk velký jak mikrovlnka a hustota zápisu pomalu jak na děrné pásce. Jenže někteří lidé ještě nezaregistrovali, že už tu máme jiné tisíciletí a jiné technologie.
Pod Linuxem stačí "pv /dev/zero > /dev/sdX". Jednoduché, rychlé, se zobrazováním průběhu.Více přepisů IMHO už dávno není třeba. Pokusy o obnovu přepsaných dat byly naposledy úspěšné u disků s 10-20 MB. Dnešní disky mají kapacitu o 5-6 řádů vyšší (!), totéž hustota. A tam už to je IMHO dávno nemožné. Pokud máte někdo nějakou informaci o tom, že disk s kapacitou 100 MB a víc lze přečíst i po přepsání, dejte odkaz, změním své chování 🙂
No /dev/zero nic moc !Prave ze se ma prepisovat několikrát! a to rozdilnymi! hodnotami (napr. 1, 0, random v tom nejmekcim standardu US DoD 5220.22-M (E) ), coz dela prave zmineny cipher /wMP
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 3. 2018 10:45
> Prave ze se ma prepisovat několikrát! a to rozdilnymi! hodnotamiProč? On někdo dokázal rozklíčovat přepsaná data na disku větším 100 MB? Pokud ne a pokud dnes je technologie o několik řádů výš, pokud existuje způsob, jak data obnovit, bude fungovat zcela jinak. Z čeho tak vychází vaše přesvědčení, že zrovna několik přepisů s rozdílnými hodnotami bude lepší, když nevíte, jak a jestli vůbec to lze obnovit?
Jenze prave tohle je uz peknych par let uplne zbytecne. Asi bych pro klid duse zvolil /dev/random radsi nez /dev/null, ale jinak jednorazovy zapis uplne staci.
/dev/random je skutečná náhoda, ale dává asi 30 bajtů za sekundu, to byste se načekal 🙂/dev/urandom je lepší, ale furt pomalé; na mém počítači je to 10 MB/s, kdežto /dev/zero 10 GB/s (což je teda spíš propustností pamětí nebo něco).
Jojo, preklep :) Diky!
To už několik let není pravda. Jedná se o staré standardy. Obecně i v armádních nařízeních se pro běžné situace bere jako dostačující jeden přepis. Pokud chceš naopak dodržet nejvyšší zabezpečení, tak jediné co příslušná norma uznává (od roku 2017), je fyzické zničení disku nebo demagnetizace.Jinak v Linuxu je na to v příkazové řádce běžné používaný nástroj shred.
Tak nejak. Ale nekteri budou porad prisahat na prepisovaci metodu z dob MFM disku, kdy byl jeden bit zapisu skoro videt pouhym okem...Mimochodem zrovna v nedeli jsem cirou nahodou narazil v jedne skole na pevny disk s kapacitou 20MB, lezel tam na okne. Pro zajemce - vypada takhle: http://www.vejrazka.name/PyLadies_HK_brezen_2018/c...
Ve Windows je na to uz peknou radku let pouzitelny cipher.exe, viz napr. https://support.microsoft.com/en-us/help/814599/how-to-... MP
Paragon Disk Wiper mi vyčistí cokoli ex post líp než pradlena ......
Proč instalovat další programy, když téměř spolehlivě může posloužit systémový nástroj Windows Update? Zejména u Windows 10 maže téměř se spolehlivostí použitelné pro náročné standardy US Army (DoD 5220.22-M).
pokud slo opravdu o data u kterych chci mit stopro jistotu, pomohlo vzdy kladivo :)))))
někdy stačí Zvědátoři
by ses divil
pneumaticke
V clanku nejak chybi informace, ze na SSD tohle nema smysl. Pokud ho nechcete zbytecne opotrebovat.
Používám DBAN a spokojenost - nabootuju z flešky, pustím přepis, dvě hodiny to jede, někdy i víc - důkladnost je důkladnost 😉 a disk je čistej jako dětská prdýlka ... 😁
Jak je to s obnovou u NVMe?
TRIM
Nejlepší nástroje pro definitivní smazání dat se jmenuje neodymový magnet.
To jo, např. takové SSDčko tím magnetem smažeš opravdu definitivně 😀
Tak neodymový kladivo.
SSD "diky" TRIMu nechava hodne malo prostoru na experimenty s obnovou ...MP
Tady se někdo snaží být chytrej...
DBAN, už jen z toho názvu je jasné, že je to něco jak atomovka 😃
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.