Pokud smažete nějaké soubory, ocitnou se zpravidla v Koši. Jejich obnovení je otázkou několika kliků myší. Po vysypání se sice situace maličko komplikuje, nicméně stále existují nástroje, které i takto smazaná data dokážou vrátit zpět. Zásadní roli zde hraje čas – čím dříve se o záchranu smazaných dat pokusíte, tím je větší šance, že je systém nepřepíše jinými soubory. V ideálním případě se podaří obnovit veškerý smazaný obsah.
Jenže v některých situacích není možnost obnovy dat žádoucí. Jak tedy odstranit data z pevného disku tak, aby je už nikdo neobnovil? Budete potřebovat specializovaný softwarový nástroj pro mazání dat.
Většina takových programů funguje následovně: nejprve (zpravidla opakovaně) přepíšou původní obsah souboru různými sekvencemi. Pokud se tedy takový soubor povede obnovit, jeho obsah už nemá s tím původním nic společného. Poté zpravidla dojde ke smazání souboru, případně i přepisu místa, kde byl původně uložen. A tím je cesta zpátky definitivně uzavřena. Takto smazaný soubor prostě nemá ani pokročilý uživatel šanci dostat zpět.
Kompletní a nevratné mazání doporučujeme provést zejména v případech, že se paměťové médium chystáte prodat, ať už jde o samotný pevný disk, přenosný disk, paměťovou kartu nebo celý počítač.
Následuje pět konkrétních doporučených aplikací, s jejichž pomocí dosáhnete toho, že smazané soubory nebude možné běžnými technikami obnovit. Každá má trochu jiný přístup a ovládání, vyberte si podle potřeby.
Eraser
Eraser je aplikace s otevřeným kódem, což v praxi znamená, že každý (kdo tomu rozumí) může zkontrolovat, co a jak skutečně dělá. Jedná se o „uklízecí nástroj“, který si poradí jak s jednotlivými složkami a soubory, tak i s celými diskovými oddíly. Funguje na principu úloh, které lze spouštět buď manuálně, nebo automaticky při restartu či podle určeného plánu.

Eraser. Jednoduchý a účinný nástroj pro definitivní mazání souborů i celých složek
Kromě souborů, zvolené složky, Koše a oddílu dokáže Eraser také bezpečně promazávat volné místo na disku. Když totiž smažete nějaký soubor, operační systém ve skutečnosti neodstraní tento soubor z disku, nýbrž pouze odebere odkaz na něj ze systémové tabulky. Zdánlivě volné místo tedy může obsahovat pozůstatky tisíců souborů. Na výběr budete mít z více než desítky různých způsobů přepisu původních dat, od jednoduchého, až po 35 průchodů Gutmannovou metodou.
Aplikace komunikuje anglicky, případně si během instalace můžete přidat podporu nizozemštiny, italštiny a polštiny. Česky sice Eraser neumí, nicméně jeho jednoduché ovládání a nastavení alespoň částečně usnadňuje situaci.
Securely File Shredder
Jestliže si v oblasti bezpečného mazání dat vystačíte s tím, že občas potřebujete nevratně zlikvidovat několik souborů, pak pro vás patrně bude vhodnějším řešením Securely File Shredder.
V tomto případě jde v podstatě o „virtuální skartovačku“, která bezpečně odstraní určené soubory a složky. Pro výběr lze použít tlačítka Delete Folder a Delete File v uživatelském rozhraní, nebo o něco intuitivněji přetáhnout data k likvidaci z Průzkumníka nad okno programu. K dispozici je také nevratné vysypání systémového Koše na jedno klepnutí.

Securely File Shredder. Jednodušší to být už asi nemůže
Securely File Shredder vyniká především jednoduchou obsluhou, kterou zvládne i krátce proškolený začátečník. V nastavení najdete celkem čtyři metody přepisu původních dat. Nejsilnější je metoda Paranoid, která je specifikem tohoto nástroje – údajně provádí ještě více průchodů než Gutmannův způsob. Není to však standardizovaný způsob likvidace dat.
Aplikaci můžete spouštět společně se systémem a nechat její ikonu permanentně dostupnou v oznamovací oblasti. Program má jen minimum nastavení, které lze i díky tomu snadno pochopit.
TweakNow SecureDelete
TweakNow SecureDelete sice také neumí česky, ale potěší jednoduchým uživatelským prostředím plným výmluvných ikonek. Tlačítky v horní nástrojové liště vyberete, zda chcete mazat soubory a složky (Files & Folders), nevratně vysypat Koš (Recycle Bin), nebo stránkovací soubor (Paging File).

TweakNow SecureDelete
Druhý panel nástrojů se pak mění podle toho, kterou z uvedených možností zvolíte. Pokud tedy například vyberete první možnost, budete moci v dalším kroku vybrat soubory a složky, kterých se chcete navždy zbavit.
Podporováno je také přetahování z Průzkumníka nad okno aplikace. Tím sestavíte seznam dat ke zničení, do kterého lze zahrnout několik položek najednou. Následně stačí klepnout na tlačítko Delete a se zvolenými daty se můžete navždy rozloučit. K dispozici jsou tři režimy se 3, 7, nebo 35 průchody, případně si můžete nastavit vlastní parametry s až stovkou průchodů.
Hardwipe
Další nástroj, který se postará o nevratnost procesu mazání, se jmenuje Hardwipe. Poradí si s daty na pevných discích i přenosných paměťových médiích. Z hlediska ovládání sice není tak přívětivý, jako předchozí aplikace, nicméně vyniká podporou celé řady metod „likvidace“ dat. Navíc může po ukončení zadání třeba automaticky vypnout počítač nebo odhlásit aktuálního uživatele. Z dalších výhod zmiňme možnost ovládání z příkazové řádky či integraci do kontextové nabídky Průzkumníka.

V bezplatné verzi se musíte smířit s výrazným banerem, jinak ale program funkcemi pro běžné domácí použití dostačuje i ve free verzi.
Základní ovládání spočívá ve výběru, co vlastně chcete nevratně mazat: soubory (File Data), celé disky či média (Devices), diskové oddíly (Volumes), volné místo (Free Space), Koš (Recyclers) nebo stránkovací soubor (Pagefile). Pak můžete nastavit rychlost a způsob provádění bezpečného mazání – na výběr je celkem deset možností. Nakonec stisknete tlačítko Start a program se postará o všechno ostatní.
Nástroj je zdarma pro osobní použití a podporuje všechny verze Windows od XP až po 10. Z negativ bychom měli zmínit možnost vybrat jen jednu složku pro mazání.
DBAN
Poslední nástroj dnešního přehledu oceníte především v situaci, když potřebujete kompletně vymazat obsah celého disku, včetně operačního systému. To se vám, pochopitelně, z běžícího systému nemůže povést.
V podstatě existují dvě možnosti, jak situaci vyřešit. Tou první je demontáž pevného disku a jeho připojení k jinému PC. Druhá je méně náročná: stačí zavést systém z jiného média a vymazat data nějakou aplikací.

Triviální textové prostředí a ovládání klávesovými zkratkami jako za časů DOSu. DBAN (Darik's Boot and Nuke) je jednoduchý program na mazání celého disku.
DBAN (Darik's Boot and Nuke) stáhnete jako ISO obraz, následně ho vypálíte na optický disk či nahrajete na USB flashku a zavedete z něj systém. Po spuštění si můžete pomocí funkčních kláves vybírat z nabídky. Klávesou Enter spustíte DBAN v takzvaném interaktivním režimu. Po chvilce čekání nástroj vypíše všechny dostupné diskové jednotky. Stačí si vybrat ty, které chcete smazat, a poté spustit celý proces funkční klávesou F10.
DBAN se bez dalšího dotazování pustí do práce a postupně smaže vše, co se na zvolených úložištích nacházelo. Tento program nemaže jednotlivé soubory a složky, ale výhradně celé disky. Možná by vás napadla otázka, zda by nestačilo disk prostě naformátovat, ale s formátováním je to podobné jako s mazáním a i z naformátovaného disku se vám může podařit data obnovit.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium