Podle Heureky je na trhu přes 3500 myší a více než 2100 klávesnic. Mají nejrůznější tvary, funkce, stojí pár stovek i pár tisíc. Vybrali jsme konkrétní osvědčené modely, které budou vhodné do kanceláře i pro hráče. Každý si přijde na své, v tipech jsou různé cenové hladiny a také specifické volby pro ty, kteří například hledají co nejtišší myš nebo ergonomickou klávesnici. Výběr produktů je čistě redakční. Odkazy vedou na náš srovnávač cen Zboží Živě.
Výhodná myš: Xiaomi Mi Dual Mode Silent Edition
Cena: 296 Kč až 547 Kč
Je to jednoduchá bezdrátová myška, která jako jedna z mála těch levných podporuje duální připojení přes Bluetooth i rádiové spojení pomocí USB donglu. Ten se navíc dá schovat do těla myši. Xiaomi Mi Dual Mode Silent Edition má symetrický tvar, ale boční tlačítka jsou vhodná jen pro praváky.
Tělo je dostatečné pevné, byť menší a vhodné spíš na cesty k notebooku. Myš potěší tichými hlavními tlačítky, ta boční jsou slyšet o dost víc. Snímač nepatří mezi ty nejlepší, ale je to kancelářská myš, kde nebudete dělat prudké pohyby jako v Counter-Striku.
- Připojení: Bluetooth, USB dongle
- Snímač: optický, 1300 dpi
- Prvky: 6 tlačítek + kolečko
Pokračování 2 / 20
Vertikální myš: Eternico MV470
Cena: 699 Kč
Vertikální myši nejsou moc vhodné pro jemnou práci v grafických editorech nebo na hraní stříleček, ale zato se vám odmění lepší ergonomií. Méně namáhané zápěstí vám poděkuje. Eternico MV470 (privátní značka Alzy) patří mezi ty středně drahé zástupce vertikálních myší.
Myš je bezdrátová, připojuje se pomocí USB donglu i Bluetooth. Najednou ji lze spárovat s až třemi zařízemi. Obsahuje integrovaný akumulátor, který se dobíjí pomocí USB-C. Patří mezi ty nejtišší modely na trhu.
- Připojení: USB-C/USB-A, Bluetooth, USB dongle
- Snímač: optický, 2400 dpi
- Prvky: 6 tlačítek + kolečko
Pokračování 3 / 20
Tichá myš: Logitech M650 L
Cena: | Recenze myši
Když nechcete klikáním rušit doma nebo v kanceláři a zároveň vám nešmakuje touchpad, výběr myší hodně prořídne. A bůhvíproč si ještě výrobci usmysleli, že ty skutečně tiché budou dělat jako kompaktní na cesty. Logitech M650 L (Large jako u oblečení) ale prťavá není, zato patří mezi ty nejtišší vůbec.
Na myši s optickým spímačem sice nemá, ale ty mají nejistý stisk. U M650 je kliknutí pořád spolehlivé a odmění se hmatovou odezvou. Dobré je i kolečko Smart Wheel se setrvačníkem pro rychlé rolování, ale není tak plynulé jako u dražších modelů Logitech MX.
M650 je bezdrátová, napájí se jednou tužkovkou, s níž vydrží fungovat až dva roky. Myš má symetrický tvar, takže Logitech vyrábí i variantu pro leváky, která má boční tlačítka pro palec na pravé straně. A protože existuje model M650 L, na trhu je také menší M650 M.
- Připojení: Bluetooth, Logi Bolt
- Snímač: optický, 4000 dpi
- Prvky: 4 tlačítka + kolečko
Pokračování 4 / 20
Modulární myš: Asus ROG Gladius II Core
Cena: 683 Kč až 1 193 Kč
ROG Gladius II Core od Asusu je drátová myš s dvoumetrovým opleteným kabelem a nastavitelným RGB podsvícením v kolečku a logu výrobce. Asus vsadil na optický senzor PAW3327 s citlivostí 200 až 6200 dpi, rychlostí 220 ips, zrychlením 30G a 1000Hz polling rate. Co do přesnosti by měla uspokojit i lehce náročnější hráče.
Myš má šest programovatelných tlačítek, dvě hlavní navíc využívají vyměnitelné spínače Omron, které mají vydržet minimálně 50 milionů kliknutí.
Asus je dodnes jedním z hrstky výrobců, kteří v myších používají patice pro snadnou výměnu spínačů pro případ, že se poškodí, případně bude chtít uživatel zvolit tišší tlačítka. Populární jsou hlavně supertiché Kailh Mute, které se na AliExpressu prodávají doslova za pár korun.
- Připojení: USB
- Snímač: optický, 62000 dpi
- Prvky: 6 tlačítek + kolečko
Pokračování 5 / 20
Pro náročné hráče: Razer Basilisk V3
Cena: 1 178 Kč až 2 626 Kč | Recenze myši
Řada Basilisk je u Razeru nejpopulárnější. Spojuje totiž kvalitní snímač, dobrou výbavu a ještě ne úplně přemrštěnou cenu. V3 se dá běžně koupit pod patnáct stovek, má přitom špičkový senzor co do přesnosti i rychlosti. Výborné je i kolečko s krokovacím režimem, plynulým posuvem se setrvačníkem a možností bočního náklonu.
Všech jedenáct tlačítek se dá programovat, v dodávaném softwaru můžete nastavit i různé typy podsvícení od cirkusového přes decentní až po žádné. Myš navíc skvěle padne do ruky. Je ale trochu hlučnější a někomu může vadit kabel. Existuje i bezdrátová varianta o podobných parametrech, ale je dvakrát dražší.
- Připojení: USB
- Snímač: optický, 26 000 dpi
- Prvky: 11 tlačítek + kolečko
Pokračování 6 / 20
Ergonomická nemyš: Logitech MX Ergo
Cena: 2 100 Kč až 3 089 Kč | Recenze trackballu
Klasická ergonomická ani vertikální myš nevyhovuje? Pak je na čase zkusit trackball. Logitech v MX Ergo spojil tvar klasických kancelářských myší, ale místo spodního optického senzoru dal pod palec kuličku, se kterou se budete dlouho učit, ale pak si ji zamilujete. Tento trackball má navíc nastavitelný sklon.
Pokud se bez toho obejdete a oželíte i naklápěcí kolečko, dobrou alternativou může být mnohem levnější Logitech Ergo M575 (1 159 Kč až 1 870 Kč).
- Připojení: USB-C/USB-A, Bluetooth, Unifying
- Snímač: optický, 2000 dpi
- Prvky: 8 tlačítek + kolečko a trackball
Pokračování 7 / 20
Bezdrátová herní myš: Logitech G502 X Plus
Cena: 2 988 Kč až 3 728 Kč | Recenze myši
G502 X Plus je nejlepší herní myš od Logitechu a patří i mezi ty nejlepší obecně. Má supercitlivý snímač, který funguje na všech površích. Je pohodlná, má třináct kvalitních tlačítek, kolečko se setrvačníkem a bočním náklonem.
Potěší až 120hodinová výdrž (s vypnutým podsvícením). Energii přitom doplníte nejen pomocí USB-C, ale můžete ji dodávat pohodlně neustále pomocí nabíjecí podložky Powerplay. Ta se ale prodává zvlášť a stojí skoro tolik co samotná myš.
Logitech vychytal i bezdrátový přenos, který má odezvu na úrovni špičkových kabelových myší. I proto zde chybí Bluetooth, protože ten se zaměřuje spíš na jednoduché připojení a dlouhou výdrž.
- Připojení: USB-C/USB-A, USB dongle
- Snímač: optický, 25 600 dpi
- Prvky: 13 tlačítek + kolečko
Pokračování 8 / 20
Pro nejnáročnější hráče: Razer DeathAdder V3 Pro
Cena: 3 183 Kč až 3 997 Kč
Nemáte-li hluboko do kapsy, je tu pro vás vrcholný model Razer – DeathAdder V3 Pro – zaměřený na esporty. Láká na ergonomický tvar a velmi lehké tělo (63 gramů), které bude po podložce snadno klouzat.
Parametry jsou až absurdní. Dva hlavní tlačítka používají optické spínače s garancí až 90 milionů kliknutí. Razer pak vsadil na vlastní optický snímač s citlivostí 30K dpi fungující při rychlosti až 750 ips a zrychení 70G. Navíc funguje i na skle, pokud je široké alespoň 4 mm.
Myš může fungovat v drátovém režimu i bezdrátově, avšak jen s USB donglem, nikoliv přes Bluetooth. A zde je Razer projevil jako zkušený obchodník. Standardně dodává dongle pracující s 1000Hz polling rate, což je pořád velmi dobrá hodnota. Kdo však chce pracovat s lepší frekvencí 8000Hz, ten si musí koupit tzv. HyperPolling Wireless Dongle. Firma ale prodává i balíček obou zařízení.
- Připojení: USB-C/USB-A, USB dongle
- Snímač: optický, 30 000 dpi
- Prvky: 6 tlačítek + kolečko
Pokračování 9 / 20
Luxusní myš do kanceláře: Logitech MX Master 3S
Cena: 2 082 Kč až 3 785 Kč | Recenze myši
Když jste praváci a hledáte nejlepší kancelářskou myš bez ohledu na cenu, nejspíš vyhraje Logitech MX Master 3S. Logitech skloubil parádní design a velké množství funkcí. Myš najednou připojíte ke třem zařízením skrz Bluetooth nebo dodávaný USB dongle. Její laserový snímač funguje prakticky na všech površích včetně skla.
Díky funkci Flow si usnadníte ovládání více počítačů najednou. A pak je tady geniální magnetické kolečko se setrvačníkem, které je oproti předchozím generacím CELÉ kovové. Potěší i USB-C a dvouměsíční výdrž na jedno nabití.
Pokud chcete ušetřit, v obchodech najdete o pár stovek levnější model MX Master 3 se stejným designem, ale trochu horším snímačem a hlučnějšími tlačítky. Tišší klikání je hlavním poznávacím znakem „tři eska“.
- Připojení: USB-C/USB-A, Bluetooth, Logi Bolt
- Snímač: laserový, 8000 dpi
- Prvky: 7 tlačítek + 2 kolečka
Pokračování 10 / 20
Myš s trackpadem: Apple Magic Mouse
Cena: 1 690 Kč až 2 336 Kč
Stávající „kouzelná myš“ je na trhu již osm let a Apple letos neuvedl očekávaný redesign s konektorem USB-C místo Lightningu. To ale není největší problém Magic Mouse, spíš vám bude vadit design, který uživatele rozděluje na dvě skupiny. Tenká myš připomínající mýdlo není vůbec ergonomická a jak je u Applu zvykem, má jen jedno tlačítko.
Na druhou stranu je ale univerzálně použitelná pro praváky a leváky a horní stranu tvoří velký vícedotykový trackpad, který umí nahradit kolečko, ale dají se s ním dělat i další gesta. Myš má pochopitelně smysl jen pro majitele Maců. Ti ale mohou jako alternativu koupit třeba externí Magic Trackpad (2 080 Kč až 4 900 Kč).
- Připojení: USB-C/Lightning, Bluetooth
- Snímač: optický, 1300 dpi
- Prvky: jedno tlačítko + trackpad
Pokračování 11 / 20
Výhodná klávesnice: Rapture Cadet K-573
Cena: 499 Kč až 624 Kč
Rapture je privátní značka Alzy a klávesnice Cadet K-573 do nižší třídy přináší několik funkcí, za které se jinde hodně připlácí. Zde jsou to například opletený kabel, anti-ghosting pro až devatenáct kláves a hlavně RGB podsvícení, které není duhové cirkusové.
Nebo vlastně je, ale uživatelé jej mají možnost přepnout do jednobarevného. Diody prosvítají i skrz popisky, nejen kolem kláves. Mrzuté však je, že Rapture nemá paměť posledního režimu, takže po každém restartu zase uvidíte duhu.
Majitelé chválí i poměrně tichý stisk. Naopak kritizují podivné popisky. V řádku s diakritikou jsou zdvojená čísla a někdy popisky neodpovídají českému rozložení klávesnice. Tohle si Alza měla pro našince pohlídat lépe.
- Připojení: USB
- Spínače: membránové
- Prvky: RGB podsvícení, opletený kabel, multimediální klávesy
Pokračování 12 / 20
Ergonomická klávesnice: Logitech Ergo K860
Cena: 2 499 Kč až 3 290 Kč
Logitech K860 je jedna z mála nízkoprofilových ergonomických klávesnic se zlomeným a zvlněným tělem, pevnou opěrkou a zároveň i plně českou lokalizací, byť dodělanou zpětně pomocí gravírování.
Na klávesnici se skvěle píše, byť zachovává některé neduhy jiných prémiových modelů stejného výrobce. Trpí třeba řádek s F klávesami, které jsou malé a příliš nalepené na sobě.
K860 se k počítači připojuje pomocí Bluetooth i USB donglu, navíc se dá spárovat se třemi počítači najednou a pak se mezi nimi jednoduše přepínáte. Napájí se pomocí dvojice AAA baterek, s nimiž vydrží až dva roky.
- Připojení: USB dongle
- Spínače: membránové
- Prvky: připojení až ke třem zařízením současně
Pokračování 13 / 20
Prcek pro hráče: CZC.Gaming Dwarf
Cena: 1 290 Kč
Hledáte-li dostupnější mechaniku pro hráče, dobře poslouží CZC.Gaming Dwarf. Má 80% TKL design, chybí ji tedy numerický blok, rozložení kláves je ale jinak konzervativní. Pro hráče jsou menší modely vhodnější, mohou mít ruce na myši a klávesách blíže u sebe.
Dwarf se připojuje kabelem i pomocí Bluetooth, první varianta je ale spolehlivější a užitečnější vzhledem k RGB podsvícením. S ním totiž klávesnice nevydrží moc dlouho nabitá. Používá kvalitní lineární spínače Kailh Red, má bytelné tělo a CZC na ni dává tříletou záruku. Obdobné klávesnice velkých značek jako Razer nebo HyperX stojí dvojnásobek, ale mají k dispozici lepší software nebo třeba vyměnitelné spínače.
Pod značkou CZC.Gaming se mimochodem prodávají i další zajímavé mechanické klávesnice se skvělým poměrem cena/výkon. Viz Revenant v další kapitole.
- Připojení: USB-C/USB-A, Bluetooth
- Spínače: mechanické (Kailh Red)
- Prvky: RGB podsvícení
Pokračování 14 / 20
Výhodná mechanika: CZC.Gaming Revenant
Cena:
Dwarf byl prcek, ale CZC.Gaming Revenant je plnoformátová klávesnice s numerickým blokem, multimediálními tlačítky a také potenciometrem pro ovládání hlasitosti. Kromě hráčů uspokojí i psavce.
Používá lubrikované mechanické spínače TTC Red, které nejsou tak věhlasné jako Cherry MX nebo Kailh, ale účel splní. Klávesnice navíc umožňuje spínače vyměnit za jiné.
Revenant se připojuje (opleteným) kabelem, pomocí Bluetooth i USB donglu. Nabízí RGB podsvícení a bytelné tělo s kovovými prvky. Potěší také tříletá záruka.
Připojení: USB-C/USB-A, Bluetooth, USB dongle
Spínače: mechanické (TTC Red)
Prvky: RGB podsvícení, vyměnitelné spínače
Pokračování 15 / 20
Klávesnice do obýváku: Microsoft All-in-One Media
Cena: 889 Kč až 919 Kč
Microsoft All-in-One Media Keyboard si určitě nekupujte do kanceláře, kde budete hodně psát. Tohle je klávesnice hlavně do obýváku k televizoru nebo konzoli. Odpovídá totiž těm z notebooků, má kompaktní design s tlačítky těsně nalepenými na sobě a vedle nich i touchpad. S ním se na klíně pracuje lépe než myší.
Klávesnice se připojuje jen s dodávaným bezdrátovým přijímačem, který má dosah až deset metrů. Energii dodává jedna mikrotužková baterka. Za podobnou cenu se prodává také Logitech K400 Plus (866 Kč až 1 499 Kč), která má podobný design a trochu přesnější touchpad. Microsoft má naproti tomu lepší klávesnicovou část a pevnější tělo.
- Připojení: USB dongle
- Spínače: membránové, nízký zdvih
- Prvky: touchpad
Pokračování 16 / 20
Všeuměl do kanclu: Logitech MX Keys S
Cena: | Recenze klávesnice
Pevné tělo, nízký avšak přesný stisk a příjemně tvarové klávesy jsou hlavními taháky nejlepší kancelářské klávesnice od Logitechu. U MX Keys S potěší i tichý chod a kvalitní podsvícení. Žádnou lepší membránovou asi neseženete.
MX Keys S je možné připojit ke třem zařízením současně a snadno se mezi nimi přepínat. Na jedno nabití vydrží týden, s vypnutým podsvícením pak až pět měsíců. Tato klávesnice na rozdíl od předchozího modelu MX Keys již má přímo od výrobce vygravírované české popisky.
Původní MX Keys ale poslouží stejně dobře, protože někteří prodejci si popisky nechali dodělat sami. Hlavní rozdíl tak v bude v připojení. Obě podporují Bluetooth, ale novější model obsahuje USB dongle Logi Bolt s šifrovaným připojením, zatímco původní používá přijímač Unifying, který lze teoreticky odposlouchávat.
Pokud nepotřebujete numerický blok, na trhu už je i model Mini bez něj. Od roku 2022 pak Logitech vyrábí i sourozence MX Mechanical (), který má podobné funkce, ale disponuje mechanickými spínači.
- Připojení: USB-C/USB-A, Bluetooth, Logi Bolt
- Spínače: membránové, nízký zdvih
- Prvky: chytré podsvícení, připojení ke třem zařízením najednou
Pokračování 17 / 20
Nejlepší klávesnice pro Mac: Apple Magic Keyboard
Cena: 4 290 Kč až 4 830 Kč
Jablečná klávesnice na rozdíl od myši není takovým ergonomickým hříchem, naopak se jí dá máloco vytknout. Vypadá hezky, má pevné tělo, a především konzervativní rozložení tlačítek bez nějakých experimentů. Apple navíc vždy důkladně počešťuje, takže všechny popisky skutečně odpovídají tomu, co budou klávesy psát přímo či s s přepínači jako Shift nebo Option.
Apple Magic Keyboard sice bude fungovat i s Windows a jinými systémy, plnohodnotně ji ale využijí jen majitelé Maců. Námi doporučený model totiž disponuje čtečkou otisků Touch ID, což usnadní odemykání počítače a schvalování některých operací. Existuje i verze bez čtečky, případně ještě malé varianty obou, kterým chybí numerický blok. Všechny jsou samozřejmě levnější.
- Připojení: USB-C/Lightning, Bluetooth
- Spínače: membránové
- Prvky: čtečka otisků
Pokračování 18 / 20
Klávesnice pro programátory: Logitech G815
Cena:
S neoficiálními/dodatečnými českými popisky se prodává i Logitech G815, původní US variantu ale můžete aktuálně koupit o tisíc korun levněji (). Je to primárně herní klávesnice, populární je ale hlavně mezi programátory, takže chybějící lokalizace by nemusela tolik vadit.
G815 má plnoformátové rozložení bez jakýchkoliv kudrlinek, příjemně oddělené jednotlivé bloky, multimediální tlačítka i pět programovatelných makro kláves na levé straně. Potěší individuální RGB podsvícení, kvalitní mechanické spínače a opravdu bytelné tělo.
Existuje i dražší model G915 () se stejným designem a funkcemi, ale bezdrátovým připojením.
- Připojení: USB
- Spínače: mechanické (GL Tactile, GL Linear), nízký zdvih
- Prvky: RGB podsvícení, multimediální klávesy, makro klávesy, rolovací kolečko
Pokračování 19 / 20
Analogová klávesnice: Razer Huntsman V2
Cena: 3 999 Kč až 11 166 Kč
Huntsman je jako jediná v našem přehledu bez českých popisků, protože Razer nemá středoevropany rád a tuzemským prodejcům se nevyplatí tento exotický model lokalizovat na vlastní náklady. Zato má něco, co prakticky žádná jiná klávesnice – analogové spínače.
To se hodí pro hráče i psavce. V prvním případě klávesnice může fungovat jako analogové páčky na gamepadech, takže při různé síle stisku se například mění rychlost pohybu. Při psaní si zase můžete nastavit, že klávesy budou jinak fungovat při namáčknutí a jinak při plném stisku. Rázem tak získáte dvakrát tolik tlačítek, na které lze nastavit různé zkratky a makra.
Klávesnice za pět tisíc samozřejmě musí mít pevné kovové tělo, opletený kabel, individuální RGB podsvícení. Oceníte i magneticky připojitelnou opěrku na zápěstí. Dejte si však pozor, protože se prodává i Huntsman V2 s klasickými „digitálními“ spínači.
- Připojení: USB-A
- Spínače: opto-mechanické, analogové
- Prvky: RGB podsvícení, opěrka na zápěstí
Pokračování 20 / 20
Jak správně vybrat myš nebo klávesnici? Přečtěte si tyto podrobné články:
Podívejte se ještě, jaké myši a klávesnice jsou dnes nejoblíbenější podle srovnávače cen Heureka, s jehož daty pracuje naše Zboží Živě.
Nejoblíbenější myši do 500 Kč
Další oblíbené myši do 500 Kč
Nejoblíbenější herní myši
Další oblíbené herní myši
Nejoblíbenější bezdrátové myši
Další oblíbené herní myši
Nejoblíbenější myši pro leváky
Další oblíbené myši pro leváky
Nejoblíbenější klávesnice do 500 Kč
Další oblíbené klávesnice do 500 Kč
Nejoblíbenější herní klávesnice
Další oblíbené herní klávesnice
Nejoblíbenější bezdrátové klávesnice
Další oblíbené bezdrátové klávesnice
Nejoblíbenější mechanické klávesnice
Další oblíbené mechanické klávesnice
Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři Živě.cz vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně