Správná volba monitoru může zásadně zlepšit pracovní návyky, ušetřit čas a samozřejmě zpříjemnit hraní her. Monitor je vlastně tou nejdůležitější součástí: zprostředkuje to, co počítač dělá.
Výběr monitoru je hledáním optimálního průniku velikosti, rozlišení, příslušenství a samozřejmě ceny. Naštěstí to, že je monitor herní, neznamená, že nemůže skvěle posloužit pro práci. A naopak pracovní monitor uspokojí většinu těch, kteří potřebují přes den pracovat, a večer lze na něm klidně i hrát.
Výběr monitorů v tomto článku je čistě redakční, seřadili jsme je od nejlevnějšího po nejdražší. Odkazy vedou na náš srovnávač cen Zboží Živě.
MSI PRO MP243: Levněji to nejde
Pokud vyfiltrujete to, co nechcete, tedy monitory s panelem TN, začnete těsně pod hranicí tří tisíc korun. A právě zde je MSI PRO MP243. Nic nečekejte, a budete spokojeni: úhlopříčka 24", rozlišení Full HD, jednoduchý podstavec bez výškové nastavitelnosti. U tohoto monitoru se nám líbí, že i za nulové náklady navíc dokáže nabídnout praktickou věc – v podstavci je drážka, kam dáte tenčí telefon, možná i menší tablet, a ten pak máte proti svým očím.
Stačí přidat dvě tři stovky a objeví se deset dalších monitorů áčkových výrobců. Dejte ale pozor na konektory. Často chybí DisplayPort a spokojit se musíte s HDMI; zkrátka je třeba pohlídat, zda váš počítač s monitorem propojíte.
Toto doporučené MSI má HDMI i DisplayPort, navíc přidává mírně vyšší frekvenci 75 Hz. Funkce jako FlickerFree jsou dnes samozřejmostí, slibům o kvalitních reproduktorech ale nevěřte. Dalším plusem je aplikace MSI Display Kit (pouze pro Windows), přes kterou můžete nastavovat základní parametry. To se hodí, pokud jako já přes den párkrát měníte intenzitu podsvitu a nechce se vám to řešit přes tlačítka. Tenhle monitor zkrátka za svou cenu nabízí víc než konkurenti.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 24"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 1 920 × 1 080 px
- Obnovovací frekvence: 75 Hz
- Konektory: HDMI, DisplayPort
Dell SE2723DS: Univerzál do domácnosti
S rozpočtem do šesti tisíc si můžete dopřát 27" monitor s vyšším rozlišením 2 560 × 1 440 px, které bude o chlup jemnější než Full HD na 24". Rozlišení Full HD na této úhlopříčce (natož vyšší) se ale raději už vyhněte.
Proč zrovna tento Dell SE2723DS? Na panelu IPS nabízí vyšší obnovovací frekvenci 75 Hz, a to dokonce včetně podpory AMD FreeSync, který zde může být v kombinaci se slabší grafikou skutečně k užitku. Nechybí hned tři digitální vstupy, dva HDMI a jeden DisplayPort.
Upřímně řečeno s rozdílem stovky sem či tam koupíte monitor podobných parametrů od jiných výrobců, u Dellu ale máme vždy dobré zkušenosti s barevným sladěním a přehledným ovládáním. Navíc dostanete tříletou záruku.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 27"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 2 560 × 1 440 px
- Obnovovací frekvence: 75 Hz
- Konektory: HDMI 1.4, DisplayPort 1.2
Gigabyte G24F: Rychlý a levný monitor pro hráče
Monitor pro hráče nemusí být drahý, a Gigabyte G24F je toho důkazem. Na panelu IPS nabízí frekvenci 165 Hz, která uspokojí i ty náročnější hráče. Také zde platí, že monitorů podobných parametrů najdete v e-shopech spoustu, a to i za nižší cenu. Nicméně testlabem Computeru se právě prohnalo 13 podobných monitorů a právě tento lze označit za černého koně, který příjemně překvapil v mnoha ohledech.
Gigayte nabízí na IPS skvěle vyladěnou pixelovou odezvu a velmi krátký input-lag okolo 10 ms, obojí je pro hráče důležité. Překvapivě přesné jsou i barvy v továrním nastavení, na které ostatní výrobci obvykle kašlou a snaží se spíše zalíbit. Takže pokud hledáte levný herní monitor vhodný i na práci, tady je váš adept.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 24"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 1920 × 1 080 px
- Obnovovací frekvence: 165 Hz
- Konektory: HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
Asus ROG Strix XG259CM: Vynikající monitor pro hráče
Asus ROG Strix XG259CM je nejen skvělý herní monitor. Výborně poslouží i různým členům rodiny, kteří se k němu mohou pohodlně připojit z notebooku přes USB-C, navíc se zpětným nabíjením. Za své peníze získáte i bytelný stojan a opravdu hezký vzhled.
Pro design si ale tento monitor kupovat nebudete, jde především o herní funkce a kvalitu obrazu. I tento monitor prošel testlabem Computeru, kde jsme naměřili špičkově nízký input-lag 10 ms, ale i precizně vyladěnou pixelovou odezvu, což znamená velmi ostrý obraz při pohybu. To vše na panelu IPS, který nabídne bezproblémový obraz i pro každodenní práci na internetu či v kancelářských programech. Jediným nedostatkem tak zůstává horší barevná věrnost, ale pokud vyloženě nepracujete s fotografiemi, nemusí vás to trápit.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 24,5"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 1920 × 1 080 px
- Obnovovací frekvence: 240 Hz
- Konektory: HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
Alienware AW2523HF: To nejlepší pro kompetitivní hráče
Pokud jsou pro vás absolutní prioritou rychlé hry, pak je tento Alienware AW2523HF jasnou volbou. Obnovovací frekvenci 360 Hz skloubil na panelu IPS s neuvěřitelnými časy pixelové odezvy, která se blíží i u hráčů velebeným panelům typu TN Je zkrátka enormně rychlý a zároveň má výhody IPS.
Pro hráče neskrývá Alienware žádnou slabinu a nabízí jen pozitiva: rychlé odezvy, krátký input-lag a rychlou obnovovací frekvenci, jejíž potenciál ale musí využít adekvátně výkonná grafika. Pro někoho může být výhodou i nízký minimální jas jen 25 cd/m2, což ocení hráči zvyklí hrát zcela potmě.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 24,5"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 1920 × 1 080 px
- Obnovovací frekvence: 360 Hz
- Konektory: HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
HP U32 4K: Skvělý 32" 4K pro běžnou práci
Právě na tomto monitoru mi naskakují tato písmenka, která čtete, ale nebojte, netrpím syndromem „Co mám já, je nejlepší“. HP U32 4K jsem zvolil na základě výsledků velkého testu Computeru ze začátku roku 2022. Vyhrál v něm díky několika vlastnostem: přesným barvám i v továrním nastavení, dobrému zpracování a skvělé výbavě.
Jako svůj nejdůležitější pracovní nástroj po notebooku jsem si ho vybral ještě z toho důvodu, že nabízí připojení přes USB-C a DisplayPort s podporou zpětného nabíjení. Po příchodu domů připojím jediný kabel a mám vše zařízeno, včetně připojení zvuku k reproduktorům. Protože mám pracovnu na jih, a současně pracuji v noci, oceňuji široký rozsah jasu, který navíc můžu nastavovat pohodlně přes aplikaci (v mém případě aplikace Lunar pro macOS).
Monitor má jedinou nevýhodu: momentálně je poměrně nedostupným zbožím. Obecně monitory IPS s těmito parametry dost zdražily, takže pokud najdete toto HP za cenu mezi dvanácti a třinácti tisíci, neváhejte a berte jej.
Kdyby vám 32" přišlo jako příliš velká plocha, pak zvolte model HP U28. Má stejnou výbavu, stejné rozlišení, mírně nižší cenu a úhlopříčku 28". Bohužel trpí podobně špatnou dostupností, jako větší sourozenec.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 32"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 3 840 × 2 160 px
- Obnovovací frekvence: 60 Hz
- Konektory: HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C s Display Port 1.2 a Power Delivery až 65 W
Lenovo Q27h-10: Parťák k notebooku
Hlavním pracovním nástrojem se stále častěji stává notebook, avšak jakmile dorazíte z cest domů, chcete si pravděpodobně užít komfort nejen většího monitoru, ale i klávesnice a myši. Pokud je to i váš případ, vybírejte monitory podporující nejen přenos obrazu přes USB-C, ale i přenos zvuku, dat z USB portů a především zpětné nabíjení notebooku. Opět jich na trhu najdete několik, doporučíme ale toto Lenovo Q27h-10.
Z technických parametrů tady není nic, co by vás zvedlo ze židle: obnovovací frekvence panelu IPS s optimálním rozlišením QHD činí příjemnějších 75 Hz, podpořených AMD FreeSync. Nechybí dva porty USB pro připojení příslušenství a výstup na sluchátka, pokud by vám vestavěné reproduktory nestačily. Zpětný nabíjecí výkon pro notebook činí až 80 W, což bezpečně uspokojí většinu notebooků. To vše za velmi příjemnou cenu a především v elegantním těle s praktickým stojánkem.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 27"
- Technologie: IPS
- Rozlišení: 2 560 × 1 440 px
- Obnovovací frekvence: 75 Hz
- Konektory: 2× HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, USB-C s Display Port 1.2 a Power Delivery až 80 W
Samsung S32A800: Pro pracanty a milovníky filmů
Pokud máte blíže k filmům, než třeba ke grafice a editaci fotografií, místo HP U32, který jsme doporučovali před několika listy, vám může být bližší tento Samsung S32A800. Místo IPS nabízí panel VA s lepším kontrastem, který oceníte právě u filmů a seriálů. Obrazovka má frekvenci jen 60 Hz, ale na nenáročné hraní také poslouží skvěle.
Monitor nabízí dvojici vstupních portů a USB rozbočovač. Potěší i výškově nastavitelný stojan, dokonce s možností otočení monitoru na výšku. Marketingovým lákadlem na HDR10 se nenechejte opít, maximální jas monitoru nepřesáhne 300 cd/m2, takže žádné vypalování zraku zářícím sluncem se zde nekoná. Vzhledem tomu, že monitor můžete sehnat za cenu pod devět tisíc, je tento Samsung nejlepší volbou v poměru velikosti a rozlišení.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 32"
- Technologie: VA
- Rozlišení: 3 840 × 2 160 px
- Obnovovací frekvence: 60 Hz
- Konektory: HDMI 2.0, DisplayPort 1.2
Samsung Odyssey C34G55: 34" polojezevčík pro vášnivé hráče
Zatímco poctivé pracovní 32" monitory s rozlišením 4K z trhu docela mizí a jejich ceny tím zbytečně rostou, kategorie polojezevčíků s poměrem stran 21:9 se těší stále vyšší oblibě. Při uvedení na trh stály přes dvacet tisíc, teď jsou za méně než polovinu. Pod deset tisíc najdete několik modelů, a pokud nebudete trvat na zahnutí, dostanete se i na sedm a půl (třeba AOC U34E2M, 8 258 Kč).
Jenže u této velikosti a úhlopříčky prohnutí chcete, a když už, tak pořádné. Právě to je specialitou tohoto Samsungu Odyssey C34G55. Zatímco běžné prohnutí monitorů činí 1,8 a 1,5 metru, Samsung má poloměr zakřivení rovný metr.
I tento monitor prošel testlabem Computeru. Proto víme, že zahnutí je skutečně znatelné a pro hraní her nejrůznějších žánrů velmi příjemné. I když se monitor prodává už od začátku roku 2021, stále nabízí skvělé parametry, zejména obnovovací frekvenci 165 Hz. Naměřili jsme mu vynikající kontrast 3630:1, výborně se tak hodí i na sledování filmů a seriálů. I když zrovna u tohoto způsobu použití by mohlo být prohnutí kontraproduktivní. Musíte totiž sedět v ideální poloze u stolu, sledování třeba z gauče či postele může být degradováno.
Přesto všechno za dané peníze nenajdete monitor, který by vám nabídnul lepší herní zážitek napříč různými žánry.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 34"
- Technologie: VA
- Rozlišení: 3 440 × 1 440 px
- Obnovovací frekvence: 165 Hz
- Konektory: HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
Philips 498P9: Superširokých 40" pro střih videa
Pokud jste se pozastavili nad tím, proč je předchozí monitor s poměrem stran 21:9 „polojezevčík“, tak tady máte jezevčíka celého: poměr stran 32:9 na úhlopříčce 49" znamená, že si pořádně zacvičíte krkem!
Opět jde o panel VA, jehož hlavní neduhy ale řeší právě prohnutí. Těchto monitorů obecně v nabídce moc není a tento Philips 498P9 je nejlevnější – a vůbec není špatný. Tentýž model, pouze vybavený kamerou a funkcí Windows Hello (Philips 499P9H) jsme také v Computeru testovali.
Rozlišení činí 5 120 × 1 440 px, což odpovídá dvěma monitorům QHD vedle sebe. Pro koho je vlastně takový monitor vhodný? Typicky pro toho, kdo chce mít vedle sebe otevřena tři pracovní okna: programátoři, překladatelé, redaktoři, rešeršéři. Anebo střihači videa, kteří mohou mít skutečně dlouhou časovou osu, anebo mohou mít na jedné polovině velké náhledové okno. Využití je opravdu spousta, a i zde věřím, že se investice do monitoru může vrátit ve vyšší pracovní efektivitě.
Pokud by se vám líbilo na takovém monitoru hrát hry, a nespokojíte se s 70Hz obrazovkou Philipsu, nemusí být příplatek velký. Mrkněte na AOC AG493UCX2, který jsme také testovali a s panelem o frekvenci 165 Hz skvěle fungoval. Ale vzhledem k rozlišení potřebujete opravdu výkonnou kartu, abyste potenciál panelu využili.
Základní parametry
- Úhlopříčka: 49"
- Technologie: VA
- Rozlišení: 5 120 × 1 440 px
- Obnovovací frekvence: 70 Hz
- Konektory: 2× HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
LG 48GQ900: OLED pro PC i konzolové hráče
OLEDy se konečně začaly více objevovat v noteboocích, do počítačových monitorů ale ne a ne proniknout. A když už, jde o velké kousky, jako je toto LG 48GQ900 s televizní úhlopříčkou 48". Oproti podobně drahým televizorům se stejnou úhlopříčkou si ale takový monitor lépe rozumí s počítačem, a to díky DisplayPortu, který na televizích nenajdete.
Primárně ale tento monitor míří na uživatele nejnovějších generací konzolí PlayStation a Xbox. Nabízí obnovovací frekvenci 120 Hz a propojení přes HDMI i DisplayPort s podporou AMD FreeSync Premium Pro. U OLEDů je excelentní doba odezvy: zatímco u LCD panelů se měří v řádu jednotek milisekund, zde k pixelové změně dojde za za 0,1 ms.
Přičtěte perfektní černou, výrazné barvy a funkce pro hráče, jako je zvýraznění tmavých míst v obrazu nebo zaměřovač. Po herní vřavě vám nic nebrání používat panel pro běžnou práci, otázkou zůstává, zda 48" už přece jen není mnoho. Mimochodem, jemnost tohoto monitoru se rovná Full HD rozlišení na úhlopříčce 24".
Základní parametry
- Úhlopříčka: 48"
- Technologie: OLED
- Rozlišení: 3 880 × 2 160 px
- Obnovovací frekvence: 120 Hz
- Konektory: 3× HDMI 2.1, DisplayPort 1.4
Přečtěte si také článek, který podrobně popisuje, jak dobře vybrat monitor. Jaké parametry jsou důležité, jaké ne, na co se zaměřit a co je lepší ignorovat:
Doporučujeme i další „vánoční“ články, ve kterých poradíme, jaké produkty z oblasti domácí elektroniky se aktuálně vyplatí koupit. Na článcích pracujeme napříč technickými redakcemi našeho vydavatelství.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium