BenQ GW2475H: levněji to nemá smysl
Cena: 2 699 Kč až 3 238 Kč

Dobrý monitor s panelem typu IPS už dnes seženete za cenu pod tři tisíce korun a ještě si budete moci vybírat. Rozhodně se ale vyhněte levnějším výběhovým modelům s panely TN. Ani IPS ale není ještě záruka dobrého monitoru, v nejnižší cenové kategorii často bývají ošizené konstrukce nebo vstupy.

Vybraný BenQ GW2475H je v klasickém rozměru 24" s rozlišením Full HD a nic zásadního mu nechybí. Nabídne stabilní stojan s možností náklonu (v této cenové kategorii výškový posuv či pivot nečekejte) a kromě nesmrtelného VGA vstupu hned dvojici HDMI 1.4. Můžete tak připojit nejen počítač, ale třeba i multimediální krabičku s Androidem. Může se pak hodit, že monitor má i vestavěné reproduktory. Ty jsou pochopitelně jen taková nouzovka, ale aspoň něco.
Obrazové vlastnosti očekávejte jen průměrné, jsme v nejlevnější kategorii, ale není to žádný průšvih. Pokud byste namísto druhého HDMI ocenili raději DisplayPort, hledejte stejně drahý model BenQ GW2480 (3 111 Kč až 3 748 Kč
).
Základní parametry
- úhlopříčka: 23,8"
- rozlišení: 1920 × 1080 bodů
- technologie panelu: IPS
- jas: 250 cd/m²
- frekvence: 60 Hz
- odezva: 5 ms
Acer CB242Ybmiprx: dostupné řešení i na hraní
Cena: 3 590 Kč až 4 247 Kč

Stačí jen drobný příplatek a můžete získat monitor vhodný i na hraní v rozlišení Full HD. To znamená rychlejší panel s odezvou 1 ms, který zvládne alespoň 75 Hz, a k tomu technologii pro synchronizaci snímkování obrazu Freesync (v rozsahu 48–75 Hz).

Panel IPS s rozlišením Full HD je dostatečně rychlý i pro herní nasazení, byť toto ještě není úplné optimum. Ale bavíme se o monitoru za tři tisíce korun. Z tohoto pohledu potěší, že v balení najdete potřebnou kabeláž k připojení počítače a že stojan není úplně obyčejný – kromě náklonu umožní i výškové nastavení.
Obraz je na danou cenu nadstandardní a monitor se samozřejmě hodí nejen na hry. Zklamat mohou vestavěné reproduktory, které mají plochý zvuk bez basů, na hraní to chce zkrátka pořádné bedny, nebo sluchátka.
Základní parametry
- úhlopříčka: 23,8"
- rozlišení: 1920 × 1080 bodů
- technologie panelu: IPS
- jas: 250 cd/m²
- frekvence: 75 Hz, Freesync
- odezva: 1 ms
ASUS PB278QV: více prostoru na práci
Cena: 6 890 Kč až 7 590 Kč

Monitor už dneska není nic drahého a nemá smysl na něm přehnaně šetřit, obzvlášť když do něj koukáte dlouhé hodiny každý den. Při intenzivnějším pracovním nasazení se pak hodí, když má nejen kvalitní obraz, ale je také o něco větší, ať už z hlediska úhlopříčky, tak pracovní plochy.

Vybraný ASUS PB278QV je profesionálně laděný monitor s úhlopříčkou 27" a rozlišením 2560 × 1440 bodů. Nabídne panel IPS s rovnoměrným podsvícením, plným pokrytím sRGB a uspokojivou kalibrací již z výroby. Má o něco málo vyšší maximální jas než je běžný standard a robustní podstavec s možností nastavení výšky a přetočením do režimu pivot.
Monitor připojíte přes DisplayPort, HDMI nebo DVI. Zvládne maximálně 60 Hz, což pro práci v pohodě stačí. Kupodivu je k dispozici i technologii Adaptive-Sync (Freesync) pro synchronizaci obrazu s výstupem z grafické karty, která se využívá ve hrách.
Základní parametry
- úhlopříčka: 27"
- rozlišení: 2 560 × 1 440 bodů
- technologie panelu: IPS
- jas: 300 cd/m²
- frekvence: 60 Hz, Adaptive-Sync
- odezva: 5 ms
AOC C27G2ZU: na vážné hraní ve Full HD
Cena: 7 690 Kč až 7 890 Kč

Zatímco předchozí monitor byl víceméně univerzální, tento kus je specialista na hraní. A to na hraní akčních her, u kterých rozhoduje rychlost a vtažení do děje. Máme vyzkoušeno, že pro tento účel není až takový hřích kombinace rozlišení Full HD a úhlopříčky 27". Na běžnou práci je to už příliš hrubé zobrazení, ale na grafiku her dostačující – u stříleček se vám navíc bude o něco lépe mířit.

U rychlé grafiky nemáte šanci postřehnout, že monitor má nižší PPI (počet obrazových bodů na čtvereční palec). Naopak oceníte, že je obraz větší a přitom rychlý. I běžná karta střední třídy přitom dnes rozlišení Full HD na vyšší frekvence zvládne. Pokud budete mít nějakou výkonnější, můžete dosáhnout až na maximálních 240 Hz, které tento monitor umí. Když grafika nebude stíhat, frekvence se přizpůsobí skrze Freesync Premium (od loňska umí nejen AMD, ale i nové karty Nvidie), nehrozí tedy škubání obrazu.
Obrazovka monitoru je zakřivená a rohy tedy tolik neutíkají mimo zorné pole. Zobrazovací panel je velmi rychlé VA s odezvou půl sekundy. K připojení slouží dvojice HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.2.
Základní parametry
- úhlopříčka: 27", zakřivená
- rozlišení: 1 920 ×1080 bodů
- technologie panelu: VA
- jas: 300 cd/m²
- frekvence: 244 Hz, Freesync Premium
- odezva: 0,5 ms
Samsung U28R550U: dobrý základ ve 4K
Cena: 7 990 Kč až 8 504 Kč

Cena monitorů s rozlišením 4K už pozvolna klesá až k hranici pěti tisíc korun. Ovšem pozor, na cenovém dně najdete panely typu TN, menší úhlopříčky nebo i omezení obnovovací frekvence. Rozumný monitor s rozlišením 4K se nabízí až kolem osmi tisíc, takový je i námi doporučený Samsung U28R550U.

Za osm tisíc dostanete nejen vyšší rozlišení, ale také o něco větší úhlopříčku 28". Obraz bude krásně jemný, přitom i o něco větší než běžný monitor. Obnovovací frekvence je dostačujících 60 Hz, odezva 4 ms a jas 300 cd/m². Potěší tenké rámečky, naopak zamrzí stojan s omezenou variabilitou.
Obraz je pěkný, líbivý a má poměrně rovnoměrné podsvícení. Pro vážnější práci však doporučujeme jeho kalibraci, z výroby mohou být odchylky. Je to solidní 4K monitor, ale stále jen takový základ – nenajdete zde proto nějakou pokročilou výbavu ve formě USB-C či vyšších frekvencí. Nicméně je k dispozici alespoň Freesync v rozsahu 42-60 Hz.
Základní parametry
- úhlopříčka: 28"
- rozlišení: 3840 × 2160 bodů (4K)
- technologie panelu: IPS
- jas: 300 cd/m²
- frekvence: 60 Hz (Freesync)
- odezva: 1 ms
Iiyama ProLite GB3466WQSU-B1: širokáč
Cena: 12 000 Kč
Kategorie ultraširokých monitorů se stále nijak masověji nerozšířila, ale to je možná škoda. Jakmile si něco takového vyzkoušíte, pochopíte proč. Obzvlášť, pokud se posadíte před kousek, který bude navíc prohnutý, třeba jako tato Iiyama ProLite. Potěšující je, že se tyto monitory stávají alespoň dostupnějšími – ještě před rokem se s podobnými parametry prodávaly jen těsně pod dvacet tisíc.

Úhlopříčka 34" a rozlišení 3440 × 1440 bodů je celkem ideální kombinace jak na práci, tak hlavně na hraní. Obraz je velký, přitom o něco jemnější než běžný 24" monitor. A co hlavně – grafická karta se při jeho zásobení nenadře jako při rozlišení 4K, obrazových bodů je tady totiž zhruba o čtvrtinu méně.
Když se nám takový monitor občas objeví v redakci, rádi ho dočasně využíváme i pro běžnou práci. Pocit obklopení je prostě fajn a pokud nepotřebujete přesně pracovat s křivkami (CAD, úprava fotografií), prohnutí ničemu nevadí. Ale pochopitelně si takového obrazu nejvíce užijete při sledování filmů nebo ve hrách – tam oceníte i rychlou odezvu a frekvenci až 144 Hz s Freesyncem.
Základní parametry
- úhlopříčka: 34", zakřivená
- rozlišení: 3440 × 1440 bodů
- technologie panelu: VA
- jas: 300 cd/m²
- frekvence: 144 Hz (Freesync)
- odezva: 1 ms
Samsung Odyssey G7: totální vtažení do děje
Cena: 13 990 Kč až 15 990 Kč

U prohnutých obrazovek se poloměr prohnutí zpravidla dostane maximálně na 1,5 metru, třeba jako u předchozí Iiyamy. Samsung šel ale letos ještě dál a jeho Odyssey G7 nabízí poloměr zakřivení jen 1 metr. To logicky vybízí k tomu, abyste hlavy od obrazovky neměli dál. Ale pokud si posez u stolu nastavíte tak, aby hlava byla ve středu pomyslné kružnice zakřivení, budete nadšení.

Odyssey G7 je primárně hráčský monitor. Ale na rozdíl od modelu od AOC zmíněného ve čtvrté kapitole, tady není žádný kompromis. Počítá se tím, že budete trochu více nalepeni na obrazovku a tomu na úhlopříčce 27" odpovídá i zvýšení rozlišení 2560 × 1440 bodů. Obnovovací frekvence je 144 Hz, odezva 1 ms a optimálnímu nastavení polohy dopomůže kvalitní stojan.
Panel je typu VA a i při svém zahnutí se chlubí rovnoměrným podsvícením. Kvalitu zobrazení podtrhuje překrytí barevného prostoru sRGB na 125 % a DCI P3 zvládá na 95 %. Monitor se chlubí o podporou HDR, ale v tomto směru bohužel i při své ceně pokulhává. HDR signál dokáže sice zpracovat, ale nikoli zobrazit – na to jas 350 cd/m² prostě nestačí a efekt bude sotva patrný. Jinak je ale obraz výborný a skutečně pohlcující.
Základní parametry
- úhlopříčka: 27", prohnutá (1R)
- rozlišení: 2 560 × 1 440 bodů
- technologie panelu: VA
- jas: 350 cd/m²
- frekvence: 244 Hz, Freesync Premium Pro (G-Sync kompatibilní)
- odezva: 1 ms
LG 43UN700B: obrovská pracovní plocha
Cena: 16 999 Kč až 17 990 Kč

Osobně nedám dopustit na opravdu velkou pracovní plochu, proto jsem si domů již před pár lety pořídil monitor s 43" úhlopříčkou a rozlišením 4K. Chcete-li si dopřát podobný komfort, aktuálně v této kategorii stojí za doporučení LG 43UN700B.

Monitor má kvalitní panel IPS s jasem 400 cd/m² a frekvencí 60 Hz. Pro hraní se může hodit podpora Freesync, kdyby grafika ve 4K rozlišení nezvládala udržet nativní frekvenci. U těchto velkých monitorů nepočítejte s variabilními stojany, je to už velmi velká plocha, která bude stát kolmo na stole těsně nad jeho povrchem. Pokud chcete variabilitu, musíte si dokoupit televizní rameno s úchytem VESA.
Součástí výbavy je i USB hub s USB-C, DisplayPort 1.4 a hned čtveřice portů HDMI 2.0 – můžete tak připojit jak počítač, tak i multimediální krabičku nebo herní konzoli. Potěší i přítomnost reproduktorů televizní kvality. Ostatně konstrukce pochopitelně z televizoru vychází.
Pokud hledáte takto velký monitor, můžete zabrousit i v televizních vodách. Ovšem pozor, ne každý televizor se hodí pro použití jako monitor. Je nutné, aby si poradil s plnými barvami a 60 Hz na vstupu a bylo možné vypnout technologie pro optimalizaci obrazu. Základním vodítkem budiž přítomnost tzv. herního módu.
Základní parametry
- úhlopříčka: 43"
- rozlišení: 3840 × 2160 bodů (4K)
- technologie panelu: IPS
- jas: 400 cd/m²
- frekvence: 60 Hz (Freesync)
- odezva: 8 ms
Dell UltraSharp U3219Q: monitor jak má být
Cena: 21 090 Kč až 23 990 Kč

Tento přehled monitorů je cílený na běžné uživatele počítačů, kteří si chtějí pořídit monitor domů. Ale i mezi nimi se najdou tací, kteří vyžadují perfektní podání barev a rozšířený barevný prostor. Ať už jsou to hobby grafici nebo zapálení fotografové. Jednou z nejdostupnějších variant profesionálního monitoru s rozlišením 4K je Dell UltraSharp U3219Q.

Jedná se o panel IPS s úhlopříčkou 32", který podporuje 10bitové barvy a pokrývá 99 % prostoru sRGB, 95 % barevného prostoru DCI-P3 a 99 % prostoru Rec. 709. Barevná odchylka Delta-E je menší než 2.
Jas dosahuje 400 cd/m2, frekvence je 60 Hz a výbava zahrnuje stavitelný stojan včetně pivotu a USB-C hub pro připojení notebooku jedním kabelem. Tohle je prostě ideální 4K monitor hodný roku 2020 – s přesným obrazem a moderní výbavou.
K ideálu mu chybí snad jen vyšší jas k naplnění alespoň standardu HDR600 a vyšší obnovovací frekvence, aby uspokojil i náročnější hráče. Ale toto je monitor dělaný především na každodenní práci a k tomu je vybaven skvěle.
Základní parametry
- úhlopříčka: 32"
- rozlišení: 3840 × 2160 bodů (4K)
- technologie panelu: IPS
- jas: 400 cd/m²
- frekvence: 60 Hz
- odezva: 5 ms
ASUS ROG Swift PG43UQ: pořádné hraní ve 4K
Cena: není v prodeji

Herních monitorů s podporou 4K, vysokých frekvencí a HDR na trhu moc není. Je to dáno omezenou poptávkou, protože je jen omezené množství šťastlivců s natolik výkonnými počítači, aby dokázali plný potenciál takového monitoru využít. A samozřejmě ani samotný monitor takových vlastností nebude levný.

ASUS ROG Swift PG43UQ je velký 43" monitor, který uspokojí i náročnější hráče. Na velké ploše nabídne obnovovací frekvenci 144 Hz, podporu HDR s maximálním jasem 1000 cd/m² a podporuje také FreeSync a G-Sync.
Kdybyste chtěli hrát na takovém monitoru ve 4K na slušných detailech a s frekvencí kolem 100 Hz, budete muset mít grafickou kartu alespoň Nvidia RTX 2080Ti, případně nové RTX 3070 nebo AMD RX 6800. Ideálně ještě nějaký výkonnější kousek.
Základní parametry
- úhlopříčka: 43"
- rozlišení: 3840 × 2160 bodů (4K)
- technologie panelu: VA
- jas: 1000 cd/m² (HDR)
- frekvence: 144 Hz, Freesync/G-Sync
- odezva: 1 ms
Acer ConceptD CP7271KP: na grafickou práci a kupodivu i hry
Cena: 43 263 Kč až 48 990 Kč

Nakonec ještě ukázka jednoho profesionálního kusu. Na něm je ovšem zajímavé, že velmi dobře plní požadavky i ze strany hráčů. Jestli se tedy živíte grafikou a zároveň si občas rádi zahrajete, tento Acer ConceptD by vás mohl zajímat.

U profesionálního monitoru za takovou cenu je pochopitelné rozšířené pokrytí barev a dobrá kalibrace už z výroby. Ve výbavě často nechybí ani postranní stínítka a vše je zkrátka připraveno k uspokojení profesionálních grafiků.
U tohoto kousku ale máte také obnovovací frekvenci 144 Hz, podporu Freesync a G-Sync a také HDR s jasem 600 cd/m². To může být zajímavé jak pro videotvůrce, tak ale i pro hráče her.
Základní parametry
- úhlopříčka: 27"
- rozlišení: 3840 × 2160 bodů (4K)
- technologie panelu: IPS
- jas: 600 cd/m² (HDR)
- frekvence: 144 Hz, Freesync/G-Sync
- odezva: 1 ms
Přečtěte si další články, ve kterých poradíme, jaké produkty z oblasti domácí elektroniky se aktuálně vyplatí koupit. Na článcích pracujeme napříč technickými redakcemi našeho vydavatelství.