Notebooky

Nejlepší notebooky do 13 tisíc. Jsou to překvapivě použitelné stroje a můžete mít i OLED

 • I za částku do třinácti tisíc korun lze pořídit použitelný notebook
 • Výrobci i sem začali osazovat šestijádrové procesory
 • Kompromisům se nevyhnete, nejsou ale tak výrazné jako dřív

V nejnižší cenové kategorii notebooků se musíte smířit s kompromisy v konstrukci, parametrech i životnosti. Najít však lze dobře použitelné modely s parametry zajišťujícími výkon pro základní práci a především domácí použití – tedy pro brouzdání internetem a sledování webových videí. I do této kategorie se dostaly modely s 16 GB RAM, displejem typu IPS a úložištěm 512 GB. V kombinaci s moderními šestijádrovými procesory už jde o pohodlné pracovní stroje.

Vhodnou alternativou jsou v této kategorii tablety. V posledních letech se naučily fungovat v plně desktopovém režimu – ať už jde o Windows, iPadOS, nebo Android (zejména díky režimu Samsung Dex).

Notebook do třinácti tisíc kupujte, když:

 • Nemáte vyšší finanční možnosti
 • Nebude vám vadit plastová konstrukce s nižší životností
 • Bude sloužit pouze pro pracovní účely, prohlížení webu apod.
 • Nevyžadujete výkon pro hraní her

Výběr produktů je čistě redakční. Odkazy vedou na náš srovnávač cen Zboží Živě.


HP Laptop 15s: Maximum do třinácti

Na solidní výpočetní výkon pro domácí použití v kombinaci s terabajtovým SSD a operační pamětí s kapacitou 16 GB v kategorii do 13 tisíc často nenarazíte. V případě modelu HP Laptop 15s-fq4940nc budete s cenou kolem této hranice trochu balancovat podle e-shopu, který pro objednávku zvolíte. Stále však půjde o výhodný nákup, jenž nemá mnoho alternativ – minimálně v případě, že vyžadujete notebook s předinstalovaným operačním systémem.

Jedinou vadou na kráse může být použití procesoru jedenácté generace Raději bychom zde viděli procesor Intel Core i5-1235U generace Alder Lake. Pro většinu běžné domácí práce však stále bude výhodnější obětovat tento procesor výměnou za větší kapacitu operační paměti a úložiště typu NVMe. Mezigenerační skok v této výkonnostní třídě procesorů totiž nebyl nijak zásadní.

Výrazně tady v rámci kategorie nezaostává ani konektivita. Notebook nabídne dvojici standardních USB s rozhraním 3.2 Gen 1 a také jeden konektor USB-C. Nadstandardní výbavou je potom čtečka SD karet. Naopak v případě bezdrátové konektivity se tento model HP spoléhá pouze na Wi-Fi 5.

Displej typu IPS nenabídne kalibrované barvy, ve srovnání s levnými displeji TN ale potěší dobrými pozorovacími úhly. Jas na hodnotě 250 nitů znamená především domácí použití v místnosti. Klávesnici zvolil výrobce v kompletní velikosti, kdy jediným kompromisem bylo výrazné zmenšení kurzorových šipek. Numerický blok tady ale najdete se standardním rozložením.

Základní parametry

 • Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS
 • Procesor: Intel Core i5-1155G7
 • Paměť: 16 GB
 • Úložiště: 1 TB NVMe SSD
 • Systém: Windows 11 Home
Diskuze (24) Další článek: Každodenní kouření marihuany zvyšuje riziko srdečního selhání o více než třetinu

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,