V nejnižší cenové kategorii notebooků se musíte smířit s kompromisy v konstrukci, parametrech i životnosti. Najít však lze dobře použitelné modely s parametry zajišťujícími výkon pro základní práci a především domácí použití – tedy pro brouzdání internetem a sledování webových videí. I do této kategorie se dostaly modely s 16 GB RAM, displejem typu IPS a úložištěm 512 GB či dokonce 1 TB. V kombinaci s moderními šestijádrovými procesory už jde o pohodlné pracovní stroje.
Vhodnou alternativou jsou v této kategorii tablety. V posledních letech se naučily fungovat v plně desktopovém režimu – ať už jde o Windows, iPadOS, nebo Android (zejména díky režimu Samsung Dex).
Notebook do třinácti tisíc kupujte, když:
- Nemáte vyšší finanční možnosti
- Nebude vám vadit plastová konstrukce s nižší životností
- Bude sloužit pouze pro pracovní účely, prohlížení webu apod.
- Nevyžadujete výkon pro hraní her
Výběr produktů je čistě redakční. Odkazy vedou na náš srovnávač cen Zboží Živě.
Acer Aspire 3 15 Pure Silver: Tradiční pracant
Nejlepší notebooky v kategorii do 13 tisíc bez obtíží splní základní požadavky na solidní pracovní počítače. To ukazuje i tento Acer Aspire 3 15 Pure Silver (A315-44P-R0SY) s displejem v rozměru 15,6 palců. Acer díky této úhlopříčce nabídne i numerický blok klávesnice, který v současné době z notebooků ustupuje, stále uživatele jej velmi často požadují.
Základem notebooku je přes čtyři roky starý, ovšem stále dobře použitelný procesor Ryzen 7 5700U. Ten je v případě pracovního nasazení volbou jistoty. V kombinaci s 16 GB operační paměti bude dostačovat na většinu běžných úloh. Jedinou nevýhodou staršího procesoru tak bude kratší výdrž ve srovnání s moderními modely.
Do cenového limitu se bohužel nevešlo interní úložiště s kapacitou 1 TB. Můžete ho pořídit v ještě levnější variantě totožného notebooku (A315-44P-R9MB), tam se však ušetřilo na 8 GB operační paměti. Pro práci tak bude vhodnější tato vyváženější verze. Díky integrované grafice Vega 8 lze uvažovat i o nenáročném hraní.
Za dobrý standard lze označit i konektorovou výbavu v podobě trojice USB (3.2 Gen 1) a jednoho USB-C s podporou režimu DisplayPort pro připojení monitoru. Pro něj lze ale využít i běžné HDMI a kupodivu nechybí ani konektor LAN. U použitého displeje typu IPS sice nelze očekávat přesné barvy nebo široký gamut, ale stále jde o lepší variantu než v případě stále hojně zastoupených panelů TN. Bonusem je potom podpora Wi-Fi 6.
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: AMD Ryzen 7 5700U
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 512 GB NVMe SSD
- Systém: Windows 11 Home
Pokračování 2 / 10
Asus Vivobook 15: Stylově u Intelu
V případě, že dáváte přednost platformě Intel, pak můžete sáhnout po modelu Asus Vivobook 15 (X1504VA-BQ575W) s refreshnutým Raptor Lake-U. Další základní parametry se neliší od předchozího Aceru, i tady naleznete 16 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 512 GB. Kromě stříbrné varianty lze navíc zvolit i modrou či černou. Cena pod třináct tisíc spadla v průběhu loňského roku z původních sedmnácti.
Procesor Intel Core i5 1335U má ve srovnání s AMD Ryzen 7 5700U o kus vyšší výpočetní výkon především v jednovláknových úlohách. Naopak k hraní se hodí ještě méně než zmíněný Ryzen. Výdrž baterie bude velmi obdobná, při běžné kancelářské práci tak půjde o dobu kolem osmi hodin. Nezapomnělo se na Wi-Fi 6, podsvícenou klávesnici ani čtečku otisků prstů. Konektorová výbava obsahuje trojici USB (3.2 Gen 1), HDMI a USB-C, přes které ale nelze notebook nabíjet.
Základní parametry
- Displej: 15", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core 5 120U
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 512 GB NVMe SSD
- Systém: Windows 11 Home
Pokračování 3 / 10
Lenovo IdeaPad Slim 3: Ušetřete na systému
Větší manévrovací prostor při výběru notebooku budete mít v případě, kdy nejste vázání operačním systémem. Pokud máte přenositelnou licenci Windows, holdujete Linuxu nebo si systém opatříte jiným způsobem, můžete sáhnout po výhodném modelu Lenovo IdeaPad (14IAH8). Jeho největší předností je procesor Intel Core i5 12450H architektury Alder Lake. Sice jej již lze označit za zastaralý, nicméně výkonem bude stále dobře stačit i pro středně náročné úkony. K dispozici je 8 fyzických jader a 12 výpočetních vláken.
V ostatních parametrech na žádné překvapení nenarazíte: 16 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 512 GB je standardem. Nechybí podpora Wi-Fi 6 nebo podsvícená klávesnice. Zajímavostí je také zvýšená odolnost MIL-STD-810H. Byť toho tento standard nic moc neřekne, dá se očekávat alespoň částečně odolnější konstrukce.
Největší slabinou tak bude konektorová výbava: běžná USB s rozhraním 3.2 Gen 1 jsou jen dvě a USB-C dokonce jediné.
Základní parametry
- Displej: 15,6", 1920 × 1080 bodů, OLED
- Procesor: AMD Ryzen 5 7520U
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 512 GB NVMe SSD
- Systém: Windows 11 Home
Pokračování 4 / 10
Lenovo IdeaPad 1: Nejlevnější rozumný
Pokud se chcete dostat při výběru nového notebooku pod hranici deseti tisíc, opět bude lepší pořídit zařízení bez operačního systému. V takovém případě se sem totiž vejde Lenovo IdeaPad 1 (14ALC7). Notebook splňuje požadavek na zobrazovací panel typu IPS, 16GB operační paměť a také úložiště s kapacitou 512 GB.
O výpočetní výkon se stará starší procesor Ryzen 5 5500U se šesti vlákny a podporou SMT. Byť byl procesor představen už před čtyřmi lety, pro méně náročnou práci jde stále o velmi dobré řešení. Nevýhodou bude především menší efektivita, a tudíž i horší výdrž na jedno nabití. I přesto se ale při kancelářském a webovém použití lze dostat na výdrž okolo 10 hodin.
Šetřilo se tady třeba na webové kameře s rozlišením 720p, klávesnici bez podsvícení a také menším touchpadu, který bude vhodný spíše pro nouzový režim bez myši.
Základní parametry
- Displej: 14", 1920 × 1080 bodů, IPS
- Procesor: AMD Ryzen 5 5500U
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 512 GB NVMe SSD
- Systém: bez systému
Pokračování 5 / 10
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL: Práce ve velkém
Kategorie velkých notebooků s úhlopříčkou nad 15,6“ několik roků po sobě skomírá, a tudíž ani náš výběr nebyl zrovna jednoduchý. Mezi opravdu velkými notebooky o úhlopříčce 17,3“ jsme vhodného zástupce se solidními parametry v kategorii do 13 tisíc nenašli, proto je zastupuje model Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL (21KH0079CK). Ten je vybaven displejem o úhlopříčce 16“, kdy uživatel dostane především 120 vertikálních pixelů navíc díky rozlišení 1 920 × 1 200.
Protože jde o notebook spadající do pracovní řady ThinkBook, šetřilo se na parametrech, naopak se dostalo na odolnější konstrukci. Výrobce ji specifikuje standardem MIL-STD-810H, který sice nic moc konkrétního neříká, ale odolnější šasi tady přece jen najdeme – svrchní část základny je hliníková, spodní plastová.
O výpočetní výkon se tady stará procesor Intel Core i3 1315U generace Raptor Lake. Základní šestijádro se dvěma výkonnými a čtyřmi úspornými jádry zvládne základní pracovní nasazení. K tomu jsou přizpůsobeny i další parametry – jen 8 GB operační paměti a úložiště o kapacitě 256 GB.
Mezi konektory bychom čekali víc než pouhá dvě USB (3.2 Gen 1) a jediné USB-C. Naopak potěší Wi-Fi 6 a čtečka otisků prstů.
Základní parametry
- Displej: 16", 1920 × 1200 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i3 1315U
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 256 GB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Pokračování 6 / 10
Lenovo IdeaPad Duet 3: Víc tabletově
Pokud má vámi vybíraný stroj sloužit víc pro konzumaci obsahu než jeho tvorbu, pak se bude hodit některý z notebooků typu 2v1. V případě modelu Lenovo IdeaPad Duet 3 (82XK003XCK) jde víc o tablet s Windows než o dotykový notebook s odtrhávacím displejem. Jeho použití v režimu tabletu tak bude kompromisem především kvůli klávesnici a horší ergonomii displeje.
Stále ale platí, že takový notebook bude pro občasnou práci plně dostačovat a pro procházení webu nebo prohlížení videa bude perfektním zařízením. Že nejde o pracovní stroj ale naznačují hardwarové parametry, kde najdeme velmi úsporný procesor Intel N200 s TDP pouhých 6 W. Tablet ale při procházení webu vydrží dlouho přes 10 hodin na jedno nabití. To vše při zachování velmi tenkého těla, kdy jsou veškeré komponenty napěchovány v tabletu. Jako jediný stroj v našem výběru nabízí pouze úložiště s kapacitou 128 GB, kterému sekunduje operační 8GB paměť.
Displej je tady typický tabletový, tedy s malou úhlopříčkou a vysokým rozlišením, které v kategorii levných notebooků nenajdeme. Panel bude díky rozlišení 2000 × 1000 na 11,5 palcích velmi jemný, což pomůže především při sledování videí nebo třeba kreslení díky dodávanému dotykovému peru.
Základní parametry
- Displej: 11,5", 2000 × 1000 bodů, IPS
- Procesor: Intel N200
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 128 GB UFS
- Systém: Windows 11 S
Pokračování 7 / 10
Apple iPad: Když Windows netřeba
Apple dostal postupnými změnami iPadOS do stavu, kdy jej lze docela pohodlně používat i v desktopové podobě. Stačí připojit externí klávesnici s myší. Do naší cenové kategorie se ale bohužel nevejde ani iPad Air a samozřejmě ani iPad Pro, které nabízejí rozšířenou podporu externích monitorů. Základní iPady zvládnou pouze zrcadlení.
Nedávno představený základní iPad je vybaven čipsetem Apple A16 Bionic a úložištěm s kapacitou 128 GB. Lze pořídit pod 10 tisíc korun. Pokud budete chtít verzi s mobilní konektivitou, pod 13 tisíc se již nevejdete, nejlevnější varianta vyjde na 14 490 Kč.
Výhodou iPadů je množství originálního, a především neoriginálního příslušenství, mezi kterým si vyberete kryt podle potřeb, stejně jako klávesnici, pero nebo potřebné redukce.
Základní parametry
- Displej: 10,9", 2 360 × 1 640 bodů, IPS
- Procesor: Apple A16 Bionic
- Paměť: 4 GB
- Úložiště: 128 GB SSD
- Systém: iPadOS 18
Pokračování 8 / 10
Samsung Galaxy Tab S9 FE: Z tabletu počítač
Další možností, jak kombinovat tablet s pracovním zařízením, jsou modely od Samsungu, jako je Tab S9 FE. Nabízejí skvěle fungující režim Dex, který rozhraní Androidu přepne do desktopového režimu, jenž lze velmi pohodlně ovládat pomocí klávesnice a myši a to i na externím monitoru. Dex podporuje plnohodnotný multitasking, práci s okny a bezproblémově v něm běží většina aplikací pro Android. Spolehnout se tak můžete třeba na dobře optimalizovaný balík Office 365.
Galaxy Tab S9 FE je sám o sobě velmi výkonný tablet díky osmijádrovému čipsetu Exynos1380, který kromě čtyř výkonných a čtyř úsporných výpočetních jader obsahuje ještě pět grafických jader. Poradí si tak nejen s kancelářskou prací, ale i náročnými aplikacemi nebo nejnáročnějšími hrami pro Android.
Výrazně pomůže také operační paměť s kapacitou 6 GB, která bude pro běh všech aplikací naprosto dostačující i při tom nejnáročnějším multitaskingu. Naopak o rozšíření si říká interní úložiště s kapacitou 128 GB. Proto je v tabletu připraven slot pro microSD kartu, která může mít kapacitu až 1 TB.
Základní parametry
- Displej: 10,9", 2304 × 1440 bodů, IPS
- Procesor: Exynos1380
- Paměť: 6 GB
- Úložiště: 128 GB
- Systém: Android 13
Pokračování 9 / 10
Repas nebo bazar
Uznáváme, že bazarový nebo repasovaný notebook se v některých případech úplně nehodí. Stále ale jde o lákavou variantu, jak výhodně získat kvalitní stroj. Pokud se smíříte s kosmetickými vadami a v případě bazaru také chybějící zárukou, je z čeho vybírat. U repasů potom hledejte firmy, které nabízí na zboží standardní záruku.
Mezi nejoblíbenější repasované stroje patří řada ThinkPad od Lenova a Latitude od Dellu, tedy zástupci typických pracovních notebooků. V kategorii do 13 tisíc většinou narazíte na modely vybavené procesory Intel Core i5 a i7 osmé či deváté generace. Standardem bývá 512GB interní úložiště a operační paměť s kapacitou 16 GB.
V případě bazarových strojů samozřejmě bude výběr mnohem větší, tady je ale třeba maximální opatrnosti ať už kvůli chybějící záruce, tak častým bazarovým podvodům. Stále tak platí, že nejjistější je osobní převzetí s možností počítač otestovat.
Pokud toužíte vyzkoušet notebooky od Applu z druhé ruky, v současné době klesají k hranici 13 tisíc korun první Macbooky Air s čipem M1. V bazarech se takto levně objevují zřídkakdy, ale najít se dají i v solidním stavu. Naopak velký smysl nedává nákup Macbooků s procesorem Intel.
Pokračování 10 / 10
Sledujete kanál Hlídač slev na WhatsAppu? Upozorňujeme v něm na výhodné nabídky a zajímavé slevy různé elektroniky, také notebooků. Kvalitní stroje můžete v akcích sehnat mnohem levněji než obvykle.
Podívejte se ještě, jaké levné notebooky jsou dnes nejoblíbenější podle srovnávače cen Heureka, s jehož daty pracuje naše Zboží Živě.
Nejoblíbenější notebooky do 13 tisíc
Další oblíbené notebooky s cenou do 13 tisíc
Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři Živě.cz vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně
Lidé v našem okolí se nás často ptají, co bychom jim doporučili. Jaké počítače, smartphony a jiná mobilní zařízení, televizory a další elektroniku v oblasti zvuku a videa, nebo i hry… Pravidelně proto aktualizujeme tyto výběry nejlepších produktů v různých kategoriích. Přečtěte si, co doporučujeme svým známým.