Kniha

Nejlepší knihy podle Živě. Redakční tipy na literaturu faktu, životopisy i sci-fi romány

  • Vybíráme knihy pro ty, které baví počítače a věda
  • Jsou o vesmíru, historii, videohrách, šifrách, byznysu i Muskovi
  • Většina je i ve formě e-knih, některé také jako audioknihy

Walter Isaacson – Elon Musk

Nový životopis Elona Muska jsem koupil hned po vydání, v anglické verzi do čtečky. Existuje už i český překlad a knihu velmi doporučuji každému, kdo třeba někdy pozvedne obočí nad tím, co Musk dělá a jak se chová.

Ne, že by to potom už začalo vždycky dávat smysl. Ale zjistíte, že takový zkrátka je – a vždycky byl. Ale že právě díky tomuto svému přístupu dokázal v posledních dvaceti letech věci, kterými už má zajištěné místo v historii a učebnicích.


Walter Isaacson Elon Musk


Autor životopisu Walter Isaacson byl s Elonem Muskem několik let v kontaktu, dostal od něj přístup k neveřejným materiálům a bavil se s mnoha lidmi z jeho okolí. Velká část knihy se věnuje aktuální historii, kdy se Musk rozhodl koupit Twitter. To, co jsme během uplynulého roku a půl sledovali z veřejné strany, je tady popsané zevnitř.

A je to vážně zajímavé čtení: o nejistotě Elona, jestli neudělal chybu; o několika vlnách nemilosrdného propouštění; podivných krocích, které nepřijalo ani jeho okolí; o partyzánském stěhování serverovny samotným Elonem a jeho bratranci během loňských Vánoc.

Životopis začíná od ne úplně šťastného mládí v Jihoafrické republice, hodně píše o komplikovaném vztahu s otcem. Elon se přes Kanadu, kde měl díky rodičům občanství, dostal do USA, spoluzaložil internetové startupy, zaujala ho elektromobilita a obecně energetická udržitelnost, rozhodl se vyslat lidstvo na Mars. Obává se nekontrolované umělé inteligence, snaží se propojit počítače s mozkem, vyvíjí humanoidního robota. A potom ten Twitter…

To je až příliš mnoho na jednoho člověka. Musk navíc není manažer, který jen kontroluje věci shora. Chce řídit všechno po produktové stránce a rozhodovat o podrobnostech. V Tesle sám řeší materiály a optimalizaci výroby, spí v továrnách. Svým manažerům dává ďábelské cíle, pokud jde o snižování nákladů, a stanovuje jim zcela nereálné termíny. Za nesplnění je pak neváhá vyhodit. Jeho pracovním stylem je nulová empatie, do značné míry chaos a vyvolávání krizí, a hlavně ochota jít do velkého rizika.

 

Během cesty továrnou zadal stovku příkazů a rozhodnutí. „Nejméně dvacet procent z nich bude špatných a později je změníme. Ale když nebudu rozhodovat, zemřeme.“

 

Člověk, který se takto chová v profesním životě, nepřepne v osobním na beránka. Musk má se třemi partnerkami jedenáct dětí, s některými i současně. Isaacson až příliš často v knize popisuje jeho temná období, kdy s ním není vůbec snadné vyjít.

Knihu jsem dočetl už před měsícem, a pořád ve mě rezonuje. Příliš nezměnila můj pohled, že Musk je šílenec. Ale už je mi jasné, že to byla nutná podmínka k tomu, aby mohly vzniknout firmy Tesla a SpaceX nebo projekty Neuralink či Optimus.

(tip: Marek Lutonský)

Diskuze (4) Další článek: Musk potvrdil, že Cybertruck poslouží i jako loď. Stačí přetlakovat baterii, utěsnit dveře a přidat motor

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,