Nejlepší HTML editor podle čtenářů Živě.cz

Tvorba a editace webových stránek, rychlé i složitější úpravy HTML kódu. K tomu je zapotřebí využít editor HTML, který může mít podobu malé utilitky, nebo sofistikovaného nástroje.

Kdo někdy cítil potřebu vytvářet vlastní obsah na webu, pak musel nutně přijít do styku s HTML. Úpravu jeho kódu je možné provádět za pomocí velkého množství nástrojů, aplikací nebo softwarových balíčků. Každý takový produkt je něčím typický, v něčem výhodný, jinde má slabiny.

Zeptali jsme se proto čtenářů na diskuzním fóru Živě.cz, který program je podle nich na tvorbu a úpravu HTML nejlepší. Pestrá a zajímavá diskuze vyselektovala několik nejpopulárnějších nástrojů, které vám zde nyní nabízíme ke stažení. V přiložené anketě pak sami můžete hlasovat o tom, který z uvedených programů je ten nejlepší.

PSPad

Bezkonkurenčně nejvíce příznivců na fóru získal český textový editor PSPad, který má za výhodu krom české lokalizace také bezplatnou licenci. Nabízí práci s více dokumenty naráz, porovnávání obsahu souborů mezi sebou, spoustu šablon (HTML tagy, skripty, části kódu), zvýraznění syntaxe, interní HTML náhled pomocí IE a Firefoxu, integrovanou knihovnu TiDy a mnoho dalšího.

pspad.png

Velkým zastáncem programu je čtenář s přezdívkou mikiqex, který pravidelně zkouší jiné editory, aby se pak zpátky vrátil k bezplatnému a funkčně bohatému PSPadu. Řada uživatelů také zmiňuje PSPad jako ideální nástroj pro rychlé úpravy, zatímco na komplikovanější nebo specializovanější požadavky využívají něco jiného. Takto odpověděl např. lukasjakrtek.

Notepad++

Další malý a bezplatný textový editor, který není pouhou náhražkou nebo lehce pokročilejší verzí windowsovského Poznámkového bloku. Jedná se o lehký editor zdrojových kódů podporující několik programovacích jazyků. Notepad++ nabízí zvýrazňování syntaxe, WYSIWYG editor, podporu Drag’N’Drop, práci s makry a mnoho dalšího.

notepad.png

Také Notepad++ bývá v diskuzi zmiňován jako nástroj pro rychlé úpravy. Takto o něm píše pyrop. Rovněž jendakol píše, že s Notepad++ se dá dobře vystačit. Majkiris program využívá pro malé úpravy, zatímco na něco složitějšího použije NetBeans. Stejně tak to má Kostka1234, který doporučuje Notepad++ těm, kteří dobře zvládají HTML. Ostatním navrhuje Adobe Dreamweaver.

Adobe Dreamweaver

Tento program je výrazně pokročilejší, bohatší na funkce a také dražší. Je určen k vytváření a úpravě webu pomocí vizuálních úprav i přímého psaní kódu. Podporuje formáty CSS3/HTML5, XHTML, CSS, XML, JavaSript, PHP a další. Integruje knihovny jQuery, nabízí tvorbu aplikací pro Android a iOS, obsahuje podporu CMS, seznam rad při psaní kódu a další.

adobe-dreamweaver.jpg

Kostka1234 o něm píše, že se podle něj jedná o nejlepší program na tvorbu stránek pro začátečníky, ale vystačí i pokročilým uživatelům, protože nabízí velké množství funkcí, které v PSPadu nenaleznete. Program podporuje také dusanjencik, který chválí češtinu, funkce pro grafické ztvárnění stránek a integrovaný interaktivní prohlížeč. Na velké projekty podle něj ideální.

Stáhnout Adobe Dreamweaver

NetBeans

Pro trochu pokročilejší uživatele je tu aplikace NetBeans. Ta nabízí krom práce s HTML vývojové prostředí pro PHP aplikace. Součástí je také podpora pro XHTML, CSS, JavaScript, XML a SQL. NetBeans podporuje barevné označování syntaxe, vlastní systém práce s verzemi pro snadný návrat k předchozím úpravám, práci v panelech, široké možnosti nastavení, podporu ladícího nástroje, napovídání funkcí, metod, tříd a další funkce.

netbeans.jpg

Jak píše gepardic, pokud chce něco skutečně programovat, pak pouští NetBeans, které mu nabízí perfektní správu projektů, napovídání jmenných prostorů, názvů metod, upozornění na syntaktické chyby a to vše zdarma. Také JohnyRicio doporučuje NetBeans i na čisté HTML, přestože aplikace nabízí mnohem více. Hlavní výhodu programu vidí ve verzování.

Aptana Studio

Opensourcový projekt Aptana Studio je sice v českých zemích méně známý, ovšem celosvětově se jedná o populární program využívaný profesionály i pokročilými amatéry. V rámci jednoho prostředí s ním vytvoříte kompletní web klasickým HTML počínaje, přes HTML5, CSS3, JavaScript až po PHP a Python. Přehledné ovládání ještě ulehčuje propracovaný průvodce tvorbou kompletních stránek.

aptana.png

Náročnější uživatele potěší možnost si přizpůsobit prostředí, ovládání i vzhled programu přesně dle vlastních představ. V diskuzi Aptana Studio vychvaluje bigfree, který jej používá v práci zcela zdarma. Také joudenix jej považuje za nejlepší bezplatný nástroj. Jako nevýhodu ovšem vnímá skutečnost, že je napsán v Javě, což se negativně podepisuje na rychlosti spouštění programu.

Stáhnout Aptana Studio (140,1 MB)

Notepad2

Další zajímavá náhrada za klasický Poznámkový blok ve Windows. Notepad2 obsahuje navíc podporu syntaxe pro HTML, XML, CSS, JavaScript, ASP, PHP a mnoho dalších. Nabízí také převody znaků, přetahování dokumentů myší, číslování řádku a mnoho dalšího. Doporučuje jej ppnos pro vysokou rychlost a barevnou syntaxi spousty systémů. Využívá jej také totcmd, kvůli jeho miniaturnosti a přenositelnosti na flashce.

notepad2.png

Stáhnout Notepad2 (300 kB)

Sublime Text 2

Na závěr si představíme sofistikovaný textový editor pro různé kódování a HTML. Nabízí rychlé a přehledné prostředí, funkci minimapy pro vzdálený přehled nad celým kódem, výběr více položek pro přepisování, automatické opakování vybraných postupů pomocí robota v případě maker a dalších.

sublime.png

Výhodou programu je jeho dostupnost pro platformy Windows, Linux i Mac OS X. Nevýhodou ovšem pro někoho může být nutnost platit za licenci. Jako univerzálního pomocníka napsaného v Pythonu jej doporučuje mcmichal. Také Noby jej doporučuje kvůli rychlé orientaci ve sloupcích, přestože podle něj má ještě mouchy a uvítal by např. přetahování a vkládání obrázků.

Stáhnout Sublime Text 2 (5,3 MB)

Diskuze (69) Další článek: Týden Živě 169: The Pirate Bay vyletí do povětří

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,