Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.
Když si vybíráte hlavně dobrý a nikoli zrovna co nejlevnější notebook, vaše možnosti se výrazně rozšiřují. Už můžete mít velmi kvalitní výkonný herní notebook, lehký a přitom skvěle vybavený kancelářský stroj nebo klidně něco netradičního, čím dokonale okouzlíte své okolí.
V ceně kolem třiceti tisíc se už také objevují letošní modely s procesory Core 12. generace, které oproti té minulé přinášejí výrazně lepší výkon a nižší spotřebu v mírné zátěži díky dvojímu typu vnitřních jader. Narazíte i na nejnovější generaci procesorů AMD série 6000, ale přece jen v menší míře než u 12. generace Intelu.
V prémiové oblasti se objevují také notebooky Apple, nově už i s procesory M2. Právě Apple je v této prémiové kategorii notebooků nejprodávanější. Může za to nejen jeho popularita, ale i menší nabídka modelů. U ostatních výrobců se prodeje tříští mezi mnohem větší porfolio.
Apple Macbook Air 2020: Základ s Apple M1
Jde sice o starší model v historickém designu, ale pro mnohé je Macbook Air s procesorem M1 typickou volbou z rozumu. Ne každý reálně potřebuje vyšší výkon M2 a i obyčejný základní procesor M1 s pasivním chlazením dokáže nabídnout příjemný výkon v těch pár chvílích, když to budete potřebovat.
Design staršího Macbooku Air i přes svůj věk nadále lahodí oku a pro základní používání počítače bezpečně stačí. Pokud chcete bez výrazných výdajů ochutnat svět Applu, základní Macbook Air bude dobrou vstupenkou. Jen pamatujte, že přidávání kapacity disku a paměti se může prodražit. Při vyšších nárocích je přece jen lepší poohlížet se po vybavenějších modelech určených pro intenzivnější využití.
Základní parametry
- Displej: 13,3", 2560 × 1600 bodů, IPS
- Procesor: Apple M1
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 256 GB SSD
- Systém: MacOS
Apple MacBook Air M2: Nový, lepší, dražší
Při uvedení nové generace Macbooku Air zaskočila vyšší cena i fanoušky Applu. Nyní, když už si to trochu sedlo, je nová generace sice stále dražší než předchozí Air, ale lepší displej, magnetický napájecí konektor a nový design už dokážou vyšší cenovku zdůvodnit.
Nový více hranatější design Macbooku Air zlepšuje displej, který má nyní netradiční výřez pro také vylepšenou kameru. Procesor M2 je stále chlazený pasivně, takže notebook bude vždy zcela tichý.
Nově notebook také dostal magneticky uchycený konektor Magsafe, takže při zakopnutí o napájecí kabel nestrhnete se stolu celý počítač. Samozřejmě ale dál můžete notebook nabíjet i přes USB-C.
Pokud chcete notebook častěji zatěžovat nebo k němu připojovat více než dva monitory, měli byste se dívat spiše na Macbook Pro 14 (48 990 Kč až 59 406 Kč) s aktivně chlazeným procesorem a bez umělého omezení na jeden externí monitor.
Základní parametry
- Displej: 13,3", 2560 × 1664 bodů, IPS
- Procesor: Apple M2
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 256 GB SSD
- Systém: MacOS
Lenovo Yoga 9: Překlápěcí s OLED
Zakladatelem současné kategorie konvertibilních notebooků je Lenovo Yoga a letošní nejvyšší verze 9 potvrzuje dlouholeté zkušenosti výrobce. Nová generace nabízí na dotek příjemnější zaoblený design a elegantní provedení.
Notebook láká hlavně na displej OLED s poměrem stran 16:10, přičemž se nabízí i ve verzi s rozlišením 4K. My jsme do tohoto přehledu dali přece jen smysluplnější variantu s displejem 2,8K a procesorem Core i5-1240P.
Notebook také zaujme unikátními reproduktory v pruhu pod displejem, které se v různých režimech stále snaží hrát přímo na vás. Kvůli jejich menším rozměrům je doplňují i basovější reproduktory v základně s klávesnicí. Samozřejmostí je kamera s přihlašováním, případně čtečka otisků prstů.
Základní parametry
- Displej: 14", 2880 × 1800 bodů, OLED, dotykový + pero
- Procesor: Intel Core i5-1240P
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 1TB SSD
- Systém: Windows 11 Home
HP Elite Dragonfly G3: Jako pírko s extra výdrží
Elitní řada Dragonfly představuje u HP prémiovou kategorii s důrazem na nízkou hmotnost a špičkové provedení. Dragonfly G3 působí na okolí velmi nenápadným dojmem. Matné, tmavě modré provedení doplňují příjemně zaoblené hrany a i vypnutý zaklapnutý notebook se vám v rukách příjemně převaluje.
Pro přihlašování k počítači můžete použít čtečku otisků v klávesnici, ale pohodlnější nejspíš bude přihlašování obličejem díky infrakameře nad displejem. Ten navíc má poměr 3:2 pro příjemnou práci. Notebook navíc dokáže sledovat vaši přítomnost před displejem (bez využití běžné kamery). Pokud se vzdálíte, nejprve pohasne displej a později se počítač uspí.
Dovnitř tenkého a lehkého těla se HP podařilo vtěsnat akumulátor s kapacitou 68 Wh. Díky němu a úspornému procesoru mi tento notebook zvládl přehrávat video přes dvacet hodin.
HP Elite Dragonfly G3 představuje příjemný prémiový notebook s nadstandardní výbavou pro ty, kteří nepotřebují stavět na odiv svůj majetek. Dragonfly G3 vypadá nenápadně, ale elegantně, použité materiály a design lahodí oku i dotykům.
Základní parametry
- Displej: 13,5", 1920 × 1280 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i7-1255U
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 512 GB SSD
- Systém: Windows 10 Pro (upgrade na 11 Pro zdarma)
Dell XPS 13 Plus: Budoucnost už nyní
Řada notebooků XPS se u Dellu těší pozici srovnatelné s Thinkpady. Má tedy své dlouholeté fanoušky, provedení se v čase spíš jemně cizeluje, než aby přicházely velké změny. Notebook Dell XPS 13 Plus je proti tomu razantní změnou provedení včetně několika kontroverzních rozhodnutí.
Dell se pokusil odstranit všechny nadbytečné nánosy minulosti a vytvořit esenci notebooku budoucnosti. Na notebooku tak nedostanete žádné starší konektory, nemá viditelný touchpad ani vypínač a horní řada kláves je čistě virtuální formou prosvícených dotykových plošek.
Dell XPS 13 Plus tak představuje hlavně myšlenku, kam chce Dell v budoucnu s notebooky směřovat. Novou unikátní klávesnici by rád dostal i do běžných kancelářských strojů a XPS 13 Plus tak slouží jako test spokojenosti na lidech se sklony k testování nových netradičních řešení. Pokud se bojíte, že by vám tato novota nesedla, pořád existuje klasický (a levnější) Dell XPS 13 (39 990 Kč až 48 332 Kč). Ale výrazně očesaná nabídka konektorů a pomalejší procesor by mi nejspíš na tomto klasickém modelu vadily.
Místo základního modelu XPS 13 bych spíš při požadavku na vyšší výkon raději doporučil větší Dell XPS 15 s výkonným procesorem Core i7-12700H, solidní grafickou kartou RTX 3050 Ti a 32GB paměti:
Základní parametry
- Displej: 13,4", 1920 × 1200 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i5-1240P
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 512 GB SSD
- Systém: Windows 11 Pro
Microsoft Surface Laptop 5: Ergonomie především
Notebooky Microsoft Surface Laptop kladou na první místo pohodlí a dobrý pocit při používání. Nenabídnou nejvyšší výkon, ale díky použitým materiálům a celkovému provedení působí velmi příjemným dojmem. Dotykový displej 3:2 s perfektním podáním barev případně na dotek příjemná alcantara pokrývající prostor okolo klávesnice vás budou hýčkat každý den.
Letošní generace konečně přidává podporu rozhraní Thunderbolt na konektoru USB-C, ale i tak Surface Laptop konektory příliš nehýří. Vymyká se jen magnetickým konektorem využívaným napájením, případně speciální dokovací stanicí. Popravdě ale nabíjení přes USB-C i pokročilé dokovací stanice přes Thunderbolt fungují také.
Nová generace používá procesory 12. generace, ale jejich nejúspornější verze doplněné nevelkým akumulátorem. Prodávají se tedy notebooky výkonnější i s větší výdrží. Přesto je Surface Laptop radost používat. Jen drobné upozornění – klávesnice nemá české popisky.
Základní parametry
- Displej: 13,5", 2256 × 1504 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i5-1235U
- Paměť: 8 GB
- Úložiště: 256 GB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Acer Spin 5: V těle stylus i slušná výbava
Nový Acer Spin 5 možná na první pohled nevypadá jako unikátní stroj, ale dokáže nabídnout výbornou výbavu. Označení Spin naznačuje konvertibilní provedení a podporu pera. Tady je pero integrované přímo do těla notebooku, takže je vždy po ruce, vždy nabité a nezatoulá se vám někde v hlubinách batohu.
Spin 5 zaujme také jemným rozlišením displeje, které oceníte při kreslení, a také výkonnějším procesorem Core 12. generace s koncovkou P. Díky slušně dimenzovanému chlazení zvládne notebook i mírně vyšší nároky na výkon, než by bylo obvyklé.
Základní parametry
- Displej: 14", 2560 × 1600 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i5-1240P
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 256 GB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Asus ROG Flow Z13: Nejvýkonnější tablet
Kdo říkal, že tablety musí být pomalé? Letošní novinka Asus ROG Flow Z13 nabídne kompletní počítač v displeji, ke kterému magneticky přicvaknete klávesnici. V displeji je zde ale integrovaný extra výkonný procesor Core i9-12900H doplněný o grafiku RTX 3050Ti.
Už jen s touto výbavou by se dal notebook použít na lehké hraní. Výkon ale můžete ještě výrazně nafouknout pořízením dokovací stanice XG Mobile (37 170 Kč až 45 503 Kč) s grafikou RTX 3080. Ta je připojená rychleji než přes běžný Thunderbolt a má vlastní chlazení. Takže dokáže dramaticky navýšit dostupný výkon nad úroveň herních notebooků.
Základní parametry
- Displej: 13,4", 1920 × 1200 bodů, 120Hz, IPS, dotykový
- Procesor: Intel Core i9-12900H
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 1 TB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Lenovo Legion 5 Pro: Slušná herní výbava
Legion 5 Pro představuje kvalitní herní základ s dobře navrženým chlazením, robustním tělem a konektory umístěnými chytře na zadní straně počítače. Dostanete skvělý 165Hz displej s jemným rozlišením 2560×1600, tedy už formátu 16:10, a grafiku GeForce RTX 3060.
Nižší cena je vykoupena především prodejem bez operačního systému. Před zabalením pod vánoční stromek tedy musíte sehnat Windows (lze levně za 415 Kč až 1 490 Kč) a doinstalovat ovladače z webu Lenova. Zabere vám to maximálně pár hodin.
Legion 5 Pro nemá různobarevné podsvícení kláves a extrémní herní design, ale jako poctivý herní notebook poslouží výborně. V prodeji najdete samozřejmě i konfigurace se systémem, ale kombinace procesoru Ryzen 5 s RTX 3060 se nabízí jen bez něj.
Základní parametry
- Displej: 16", 2560 × 1600 bodů, 165Hz, IPS
- Procesor: AMD Ryzen 5 5600H
- Grafika: Nvidia Geforce RTX 3060
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 512 GB SSD
- Systém: bez operačního systému
Acer Predator Helios 300: Tenká RTX 3070
Příjemně tenký herní stroj Acer Predator Helios 300 s výkonnou RTX 3070 by vás mohl zaujmout, když chcete notebook především na hry. Se starším procesorem i7-11800H mu bude nejlépe v dosahu elektrické zásuvky, což ostatně ocení i jeho grafika RTX 3070.
Základní FullHD rozlišení displeje bude výkonné grafice zcela bezpečně stačit na hraní v nejvyšších detailech. V e-sportových titulech zase oceníte vysokou obnovovací frekvenci 360 Hz.
Pokud byste chtěli ještě tenčí a lehčí stroj podobného ražení, Acer nabízí také Predator Triton ve velmi podobné konfiguraci (jen s 32GB paměti) za trochu vyšší cenu:
Základní parametry
- Displej: 16", 1920 × 1080 bodů, 360Hz, IPS
- Procesor: Intel Core i7-11800H
- Grafika: Nvidia Geforce RTX 3070
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 512 GB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Asus ROG Strix G17: RTX 3080 pro náročné
Nejvýkonnější grafické karty v noteboocích často trpí nedostatečným chlazením a zkroceným výkonem. Proto ostatně doporučujeme volit raději RTX 3070 a to také u notebooků, které mají v nabídce i verze s RTX 3080.
Poctivý herní notebook Asus ROG Strix G17 se ale nějakého krocení bát nemusí. Grafika i procesor jsou tu s chladičem propojené přes tekutý kov místo teplovodivé pasty, což srazí teplotu při stejném hluku chlazení. Větší 17" tělo pak dává dostatečný prostor pro uchlazení RTX 3080.
Strix G17 je především herní notebook. Tomu se podřizuje nejen výbava, ale i design. Displej tak podporuje 360 Hz, ale jen rozlišení FullHD. Můžete však pochopitelně připojit displej 4K a grafika ho utáhne.
Notebook nemá kameru nad displejem. Pokud ji budete potřebovat, musíte si ji dokoupit. Ale vzhledem k maximální výbavě Ryzen 7 6800H s Geforce RTX 3080 není cena nějak extrémní.
Základní parametry
- Displej: 17,3", 1920 × 1080 bodů, 360Hz, IPS
- Procesor: AMD Ryzen 7 6800H
- Grafika: Nvidia Geforce RTX 3080
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 1 TB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Fujitsu LifeBook U7312: Max výbava pod kilo
Toto je zcela paradoxní notebook. Fujitsu LifeBook U7312 s hmotností jednoho kilogramu a drobnými rozměry nabízí zcela maximální konektorovou výbavu včetně konektoru LAN. Zaujme i netradičním přihlašováním přes bezdotykové čtení dlaně, které ale nemusíte používat. Přihlašování obličejem nebo Smartkartou také nechybí.
Lifebook je především podnikový stroj, více se tedy soustředí na schopnosti a méně na eleganci. V záplavě unifikovaných notebooků ale dokáže zaujmout svou výbavou, která nemá konkurenci nejen v hmotnosti kolem jednoho kilogramu, ale i u mnohem větších a těžších notebooků.
Základní parametry
- Displej: 13,3", 1920 × 1080 bodů, IPS, dotykový
- Procesor: Intel Core i7-1255U
- Paměť: 32 GB
- Úložiště: 1 TB SSD
- Systém: Windows 11 Pro
Lenovo ThinkPad T14 G3: Etalon notebooků
Lenovo na své rodiné stříbro v podobě Thinkpadu řady T sahá minimálně a jen ho postupně časem dolaďuje. Prestižní kancelářský notebook prostě musí nabídnout vše v perfektním provedení a nesmí pokazit lety budovaný image.
Letošní řada Thinkpad T14 G3 zaujme displeji 16:10, tady s rozlišením 1920 × 1200, snadnějším přístupem k výměně a rozšíření komponent a větším použitím hořčíkových slitin pro nižší hmotnost a větší odolnost.
ThinkPad T14 ani v moderní generaci s procesory Intel 12. generace nezanevřel na konektor LAN. Nemůže chybět červený trackpoint v klávesnici a oceníte i přihlašování obličejem. Paměť je pevně na desce, ale lze ji případně rozšířit díky volnému slotu (jen u verze s Intelem).
Základní parametry
- Displej: 14", 1920 × 1200 bodů, IPS
- Procesor: Intel Core i7-1260P
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 1 TB SSD
- Systém: Windows 11 Pro
HUAWEI MateBook 16s 2022: Tenký výkon
Cena: 39 000 Kč
Huawei dnes už musíme řadit mezi výrobce mimořádně kvalitních notebooků. Značku samozřejmě trápí pachuť z mobilů, které z politických důvodů nemají podporu u nás potřebných služeb. V případě notebooků ale taková omezení neplatí.
Dostanete v nich běžný systém Windows, navíc doplněný o chytré aplikace Huawei. Výrobce dříve používal starší levnější komponenty, ale aktuální Huawei MateBook 16s používá nejnovější procesor Core 12. generace a to rovnou ve výkonnější variantě s kocovkou H.

Notebook zaujme hlavně velkým dotykovým 16" displejem s pohodlným poměrem stran 3:2 a vysokým rozlišením 2520 × 1680. Tenké rámečky okolo displeje ukrývají i kameru, díky čemuž zmizela dřívější tradiční výtka vůči notebookům Huawei, které měly kameru v klávesnici.
Zaujme i vysoká kapacita akumulátoru 84 Wh. Díky tomu notebook i s výkonnějším procesorem a větším displejem poskytne příjemnou výdrž. To vše v hmotnosti pod dva kilogramy a tloušťce pod 1,8 cm.
Notebook ale nenajdete v běžných internetových obchodech. Ačkoli se notebook u nás prodává, na internetu jej koupíte jen přímo u Huawei a jen v jediné konfiguraci s Core i7-12700H, 16 GB RAM a 1 TB SSD. Jen drobné upozornění – klávesnice nemá české popisky. Zase ale jako dárek dostanete bezdrátovou myš.
Základní parametry
- Displej: 16", 2520 × 1680 bodů, IPS, dotykový
- Procesor: Intel Core i7-12700H
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 1 TB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Asus ZenBook 17 Fold: Ohebný unikát
Chcete něco opravdu unikátního, co určuje trendy a otevírá nové způsoby používání počítačů? Na konci léta uvedený notebook ZenBook 17 Fold s ohebným OLED displejem se konečně začíná prodávat.
Cena není rozhodně nízká, ale reálně dostanete několik počítačů v jednom těle. Velký stolní se 17" displejem, když jej rozložíte a postavíte na stůl. Malý snadno přenosný, když jej ohnete a na polovinu displeje přiložíte dodanou bezdrátovou klávesnici. I pohodlný prostorný tablet, když si rozložený displej vezmete na gauč.
Zenbook 17 Fold představuje unikátní technické řešení, které zatím na trhu od jiných výrobců nenajdete. Proto je ostatně cena trochu vyšší.
Základní parametry
- Displej: 17,3", 2560 × 1920 bodů, ohebný OLED, dotykový
- Procesor: Intel Core i7-1250U
- Paměť: 16 GB
- Úložiště: 1 TB SSD
- Systém: Windows 11 Home
Určitě si také přečtěte, jak vybrat nejvhodnější notebook:
Doporučujeme další články, ve kterých poradíme, jaké produkty z oblasti domácí elektroniky se aktuálně vyplatí koupit. Na článcích pracujeme napříč technickými redakcemi našeho vydavatelství.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium