Nejlepší easter eggy na webu: jak a kde je najít

Easter eggy dokážou pobavit jednoduchý krátkým vtípkem, nebo zabít několik hodin pracovního času. Web je jich plný, jen se musí vědět kde hledat. Poradíme jak na to.

Internet je plný různých překvapení, která mají návštěvníka webu pobavit. V angličtině pro ně je hezký název easter eggs (v překladu velikonoční vejce), který se většinou používá i u nás. Přece jen zde není tradice v hledání velikonočních vajec ukrytých v zahradě zakořeněná jako ve Spojených státech.

Easter eggy původně začaly vznikat jako ukrytý podpis autorů. V programech, ale i ve hrách obsahovaly programátorské přezdívky nebo fotky celých pracovních týmů. S přesunem na web však dostali easter eggy nový charakter – většina z nich slouží pouze k pobavení. I ty jsou vizitkou vývojáře, která doplňuje oficiální informace uvedené někde v patičce webu.

Zaručeně největší množství těchto překvapení vyprodukuje Google. Easter eggy ukrývá do výsledků vyhledávání, ale i dalších produktů jako je Google Plus nebo Youtube. V některých případech se může jednat o veselou animaci, zobrazení stránky v exotickém stylu, ale třeba o celé hry, u kterých lze zabít pár hodin pracovního času.

Nahoru nahoru dolů dolů doleva doprava doleva doprava B A

Přesně tahle kombinace bude dobře známá hráčům, kteří se setkali s dřívějšími hrami od Konami. Jedná se totiž o sekvenci kláves, která odemykala cheaty ve hrách. Nyní je stejná kombinace často využívána pro spuštění easter eggů v aplikacích či na webu. Schválně zamiřte na Digg.com a tuto sekvenci kláves stiskněte. Pro jedince se silným žaludkem můžeme doporučit Konami kombinaci na webu Buzzfeed.com.

Klepněte pro větší obrázek
Digg.com v kombinaci s Konami kódem

Až se zase jednou na webu budete nudit, můžete tuto fintu zkoušet na dalších stránkách.

Vychytávky na Youtube

Google pravidelně podle aktuálních událostí nebo výročí mění svá úvodní loga. Kromě toho také reaguje třeba na úspěchy videí na Youtube. Díky tomu poskakoval po dosažení jedné miliardy zhlédnutí Gangnam Style malý PSY po stránce nebo se u originální Nyan Cat objevil posuvník v její podobě.

Klepněte pro větší obrázek

To však nejsou ty správné easter eggy, ty jsou většinou skryté a k jejich aktivování je třeba něco víc než jen otevřít stránku.

Zůstat můžeme u Youtube. Většina skrytých vtípků je svázaná s vyhledávacím políčkem. Dobře známá je fráze „do the harlem shake“, po které se stránka s výsledky vyhledávání roztancuje v rytmu písničky, na kterou se už naštěstí zapomnělo.

Klepněte pro větší obrázek
Harlem Shake na Youtube

Podobně si můžete jednoduše přebarvit kompletní Youtube do líbivých pastelových barviček. Do hledacího pole stačí vepsat „doge meme“.

Klepněte pro větší obrázek
Vylepšené Youtube

Pro fanoušky Star Wars doporučuji hledat „use the force, luke”, a naopak pro milovníky Star Treku se bude hodit „beam me up, scotty“.

Odkaz na italského matematika Fibonacciho najdete, pokud budete vyhledávat jeho jméno.

Některé easter eggy na Youtube se spouští trochu odlišným způsobem. Pokud si při sledování videa chcete zároveň zastřílet, klikněte na video a na numerickém bloku napište „1980“.

Klepněte pro větší obrázek

Vtipálek Google

Nejvíc velikonočních vajec tradičně najdete na vyhledávací stránce Googlu. Některé jen změní vizuální stránku avšak Google sem zakomponoval i několik malých her. Tady je seznam nejzajímavějších easter eggů na Googlu (fráze pište do pole pro vyhledávání):

  • „askew“ – celou stránku o několik stupňů nakloní
  • „Do a barrel roll“ – celá stránka se dvakrát otočí
  • „kerning“ – všechny mezery mezi písmeny budou zvětšeny o 1 pixel
  • „blink html“ – nejoblíbenější HTML tag je zvýrazněn jak jinak než blikáním
  • „atari breakout“ – tuto frázi hledejte na images.google.com. S vyhledanými obrázky si můžete zahrát klasickou hříčku
  • „conway's game of life“ – prohlédněte si simulaci života
  • „What does the fox say?” – tohle budete muset hledat pomocí hlasu na anglickém Googlu
  • „zerg rush“ – majitelé Opery by to zkoušet neměli
Klepněte pro větší obrázek
Tak trochu jiné výsledky vyhledávání

Další služby Googlu

Srandu si užijete i s kalkulačkou od Googlu, do které nemusíte zadávat jen čísla. Google jí naučil speciální srandovní jednotky, jejichž seznam můžete najít na Wikipedii.

Stejně tak ale rozumí několika frázím, za kterými se ukrývají nejdůležitější čísla – zkoušet můžete ohrané „the answer to the ultimate question of life, the universe, and everything” nebo zjistit co je nejosamělejší číslo pomocí “the loneliest number” nebo místo nudného číslo 1 použít frázi “the number of horns on a unicorn”.

Klepněte pro větší obrázek
Jaký je výsledek příkladu "nejosamělejší číslo + počet rohů jednorožce - odpověď všeho"

V případě, že si chcete vyzkoušet, jak vypadá spolupráce na textu s opravdovými kapacitami ve svém oboru, otevřete si demo stránku Google Docs v Master edici. Váš psaný projev budou sledovat a čas od času také doplňovat jako spolupracovníci Charles Dickens, William Shakespeare, Edgar Allan Poe nebo Fjodor Dostojevskij.

Klepněte pro větší obrázek
Spolupracovníci na úrovni

Facebook a další

Ač je Google ve vtipkování s uživateli nejdál, easter eggy lze nalézt i na dalších webech. Facebook si pohrál s jazyky, do nichž je možné celé prostředí přepnout. Stačí zamířit do nastavení a z nabídky lokalizací místo češtiny nebo nudné angličtiny vybrat nějakou specialitu. Pokud se cítíte být dostatečným h4ckz0r3m použijte leet speak. Stejně tak si ale můžete Facebook zobrazit vzhůru nohama (english upside down).

Klepněte pro větší obrázek
Facebook v leet speaku

Neméně zajímavé jsou i malé vtípky, které do svých webových prezentací zařazují některé firmy. Wistia se zabývá hostingem videa, mnohem zajímavější je ale stránka o pracovním týmu. Všechny členy roztancujete krátkou frází „dance“ vyťukanou do klávesnice. A pokud máte tance a úchylné hudby málo, zkuste web Black Acre Brewing. Zde potom stačí kliknout na možnost, že vám je 21 let a méně.

Celkem hezkou prezentaci si nachystala také holandská Hema.

I na Amazonu mají jedno malé překvapení v podobě neviditelného tlačítka. Stačí zamířit na kompletní seznam všech sekcí a označit spodní část stránky. Pod copyrightem objevíte neviditelný prvek, na který lze kliknout. Přesměruje vás na stránku věnovanou jednomu z klíčových zaměstnanců Amazonu Davidu Rishersovi od šéfa Jeffa Bezose.

Na největší filmové databází IMDB také můžete objevit jediný film, který má hodnocení 8 z jedenácti.

Malý vtípek se objevil i na Wikipedii. Pokud vyhledáte informaci o easter eggu, nějaké ukryté vejce zde přeci musí být. Zkuste jediného ježka na stránce.

Klepněte pro větší obrázek
Ježek něco ukrývá

Máte nějaké oblíbené easter eggy, které se tu neobjevili? Podělte se v diskuzi.

Diskuze (12) Další článek: Cisco jde agresivně do bezpečnostního byznysu. Kupuje ThreatGrid

Témata článku: Web, Bulvár a vtípky, Edgar Allan Poe, Star Trek, Imdb.com, Shakespeare, William Shakespeare, Rush, Pracovní tým, Beam, Vtipálek, Malá hra, Blikání, Speak, Dance, A + Poe, Celá stránka, East, Odlišný způsob, Amazon.com, Shake, The Universe, Gangnam Style, Meme, Malá hříčka


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu