Nejlepší doplňky pro Total Commander

Používáte souborového manažera Total Commander, ale chybí vám v něm některé funkce? Rádi byste si v Total Commanderu prohlíželi obrázky, pracovali s tabulkami v Excelu nebo editovali systémový registr a vypalovali CD? V následujícím článku přinášíme informace o zajímavých modulech a také návod, jak je nainstalovat.

Související odkazy

Slovník
dekomprese
DVD
EXIF
ID3
kodek
Linux
MP3
server
USB
utilita

Total Commander (dále jen TC) je vynikající souborový správce, který oplývá velkým arzenálem funkcí. Některé jsou propracovanější, jiné méně. A pokud vám nějaká nesedí či chybí, můžete si ji dohrát pomocí přídavných modulů, v anglickém originále pluginů.

Pluginů již existuje nespočetné množství, mnoho si jich můžete stáhnout na oficiálním webu programu, stejně jako samotný program. Dalším vynikajícím serverem, který se zabývá touto aplikací, je beze sporu TOTALCMD.NET, na němž naleznete mnoho nápadů pro práci s TC, rozšíření a ikony. A na poctivé čtenáře čeká tip v podobě návodu provozu Total Commanderu na USB klíčence.

Jaké jsou druhy pluginů?

TC rozeznává a umí pracovat se čtyřmi následujícími typy přídavných modulů. V několika odstavcích si je postupně představíme a vysvětlíme, k čemu který druh slouží. A vezmeme to pěkně podle abecedy.

Archivační moduly mají příponu WCX a slouží k otevírání, práci a vytváření archivů ve formátech, jejichž podporu nemá Total Commander zabudovanou ve standardní instalaci. Lze si tak přidat podporu třeba 7Zip, BZIP2 archivů či možnost otevírat obrazy disků CD-ROM ve formátu ISO.

Dalším typem jsou doplňkové moduly. Ty používají příponu WDX a pomocí nich si zobrazíte podrobné informace o vybraných souborech (třeba ID3 tagy u MP3). Používají se ve výpisech, jako možné parametry při vyhledávání či přejmenovávání souborů.

Příponu WFX používají moduly souborových systémů. Ty slouží k přístupu na disky, samotným Windows nedostupné. Můžete tak přistupovat například na linuxové souborové systémy, zařízení typu Palm/PocketPC nebo nestandardní digitální fotoaparáty (ty, které se nechovají jako zařízení s vyměnitelným úložištěm). Pomocí tohoto druhu rozšíření si lze dohrát různé užitečné programy (vypalování CD, prohlížeč MirandaIM profilů aj.).

Pomocí zobrazovacích pluginů (přípona WLX) si lze přidat podporu různých formátů souborů pro zobrazování ve vestavěném prohlížeči Lister. Není tak problém prohlížet databáze, excelovské tabulky, ID3 tagy či obrázky, a ne se jen dívat na změť „paznaků“, které se zobrazí při stisknutí tlačítka F3.

Klepněte pro větší obrázek

Dialogové okno pro práci se Zásuvnými moduly

Instalujeme pluginy

V současné době obsahuje většina nabízených modulů automatický instalátor, který funguje ve všech novějších verzích Total Commanderu. V archivu s pluginem je nahrán soubor pluginst.inf, který obsahuje informace o názvu modulu, kam se má zkopírovat, jakého je typu a případně další nutné informace pro jeho správnou funkcionalitu.

Bohužel se ale stává, že někteří tvůrci (není jich mnoho, ale existují) tuto možnost ignorují a jmenovaný soubor, sloužící pro automatickou instalaci do archivu nepřidají. Potom už nezbývá jiná možnost než si plugin nainstalovat ručně. Není to vůbec těžké, nicméně je to méně pohodlné. V dalším odstavečku si to krok za krokem ukážeme.

Nejprve si v adresáři, ve kterém máme TC nainstalovaný, vytvoříme adresář plugins a v něm podadresář, jehož název se shoduje s typem pluginu (např. wdx či wlx). V něm si založíme opět podadresář a pojmenujeme jej dle vlastního uvážení (nejlépe je stejné jméno, jako je název pluginu). Do něj potom zkopírujeme soubory, které se nacházejí v příslušném archivu s modulem. V následujícím kroku už jen řekneme TC o novém pluginu, nastavíme jej.

Klepněte pro větší obrázek

Podsložky v adresáři plugins

Nyní spustíme Total Commander a přesuneme se do jeho nabídky Konfigurace, položka Nastavení. Otevře se nám dialogové okno pro nastavení programu a v něm vybereme položku Zásuvné moduly (ve verzi 6.53 je to pátá položka odspodu).

Klepněte pro větší obrázek

Dialogové okno pro práci se Zásuvnými moduly

Klikneme na tlačítko Konfigurovat u příslušného typu pluginu (kupříkladu WFX). Vyskočí okno (s názvem Zásuvné moduly systému souborů) a v něm klikneme na další tlačítko, tentokrát Přidat.

Klepněte pro větší obrázek

Okno pro přidání nového pluginu

Otevře se nám okno Průzkumníka, v němž se přesuneme až do adresáře, do něhož jsme v prvním kroku nakopírovali soubory. Až budeme v požadované složce, vybereme dvojklikem soubor s modulem. Okno Průzkumníka se automaticky zavře a opět se otevře zpět okno pro přidání nového pluginu, které už není prázdné, ale je v něm nově přidaný modul.

Klepněte pro větší obrázek

Okno s nově přidaným pluginem

Okno pro přidání modulu zavřeme kliknutím na tlačítko OK, stejným způsobem zavřeme také okno celého nastavení.

Nyní jsme si ukázali jak alternativně nainstalovat zásuvný modul. V další části si představíme několik zajímavých pluginů, které mohou usnadnit denní práci nebo přidat mnohdy velmi zajímavé funkce.

Užitečné pluginy

Jak již bylo řečeno, modulů existuje velké, převelké množství. Určitě desítky, možná i stovky. Ale vybrat z tohoto velkého množství jen několik nejlepších byl těžký úkol, proto je možné, že jsem na některé zapomněl. Věřte, nebyl to úmysl.

Pluginy WCX (archivační)

Plugin AVI (1.2)

Díky tomuto rozšíření máte možnost jednoduše vytvářet AVI videa nebo z hotových videí extrahovat jednotlivé snímky. Plugin je otevřený, k dispozici je i jeho zdrojový kód. Pozor, podporovány jsou jen AVI videa, menší než 2 GB.

Pro vytvoření stačí mít zdrojové snímky například ve formátu BMP (úspěšně odzkoušeno i JPG), vybrat je a použít volbu Soubory → Komprese (klávesová zkratka Ctrl+F5). Pokud potřebujete z již hotového videa naopak získat snímky, stačí vybrat video a použít volby Soubory → Dekomprese (klávesová zkratka Ctrl+F6), přičemž se do složky vygenerují jednotlivé snímky a také zvuková stopa (do formátu WAV).

Název: AVI 1.2
Velikost: 39,5 kB
Ke stažení: http://ghisler.fileburst.com/plugins/aviwcx.zip

Plugin DBX (1.2)

DBX 1.2 je plugin, sloužící k otevírání a extrakci souborů, které používají pro ukládání informací a dat e-mailoví klienti Outlook Express ve verzi 5 a 6.

Po jeho nainstalování se vám budou soubory s příponou DBX jevit v TC jako běžné archivy a můžete z nich otevírat e-mailové zprávy (ve formátu EML). Uvidíte také přílohy, které zprávy obsahují. Má to však drobnou vadu na kráse, do archivu nelze přidávat další zprávy.

Pokud byste měli zájem, můžete si také stáhnout konfigurační prográmek, který vám nastaví zobrazování zpráv podle vašich potřeb.

Název: DBX 1.2
Velikost: 48 kB
Ke stažení: http://ghisler.fileburst.com/plugins/dbxplug.zip

Pluginy WCL (zobrazovací)

Imagine (0.9.0.0)

Vynikající prohlížecí plugin, který se po své instalaci plně integruje do programu Lister. Následně se vyvolá, pokud se pokusíte otevřít jakýkoli z podporovaných formátů obrázků, například klávesou F3.

Po normální instalaci s vámi sice program komunikuje anglicky, ale pokud chcete, můžete si od nás stáhnout českou lokalizaci. Stačí si stáhnout archiv a zkopírovat z něj složku Language do složky s nainstalovaným pluginem.

Klepněte pro větší obrázek

Imagine s otevřeným obrázkem a vyvolanou kontextovou nabídkou

Program ale není jen pouhým prohlížečem. Lze v něm provádět základní úpravy (změna velikosti, převod do šedé palety), prohlížet EXIF informace, vytvářet tzv. indexy (přehledy obrázků v zadané složce) a používat spoustu dalších užitečných funkcí (filtry nevyjímaje).

Navíc si můžete program nastavit podle svých potřeb, třeba si jej integrovat do standardní kontextové nabídky, kterou znáte z Průzkumníka. Dále není problém ani vytvářet vlastní klávesové zkratky nebo si přizpůsobit panel nástrojů.

Název: Imagine 0.9.0.0
Velikost: 381 kB
Ke stažení: http://www.totalcmd.net/download.php?id=imagine

Anytag (0.94)

Jedná se také o zobrazovací plugin, určený pro TC verze 6.50 a vyšší. Zobrazuje ID3 tagy a další metadata (poznámky, technické info aj.) u mnoha hudebních formátů.

Může být používán pouze na systémech Windows NT4 a vyšších (Win 2000, 2003 a XP). Windows 98 či ME podporovány nejsou.

Stejně jako Imagine i Anytag funguje v případě, že se pokusíte zobrazit v Listeru soubor v podporovaném formátu. V současné době je podporováno mnoho formátů: AAC, MP3, MP4, OGG, WMA a dokonce i kodek FLAC.

Pokud chce zobrazovat informace v čitelné podobě a v mateřském jazyce, stáhněte si z našeho webu archiv. V něm obsažený soubor nahrajte do adresáře, v němž máte nainstalován modul.

Název: Anytag 0.94
Velikost: 336 kB
Ke stažení: http://www.anytag.de/download/wlx_anytag_094.zip

Pluginy WFX (souborové systémy)

CD/DVD Burning Plugin (0.9.3)

Další užitečný plugin se jmenuje CD/DVD Burning Plugin (také TCBurner) a můžete s ním vypalovat většinu dnes používaných médií. Opět má ale jednu podstatnou vadu na kráse: neumí česky. To ovšem není problém, protože si češtinu můžete stáhnout z domovské stránky modulu.

Díky tomuto modulu si vypálíte klasické datové CD a není pro něj problém ani vytvářet Audio-CD nebo DVD Video. Lze vypálit také tzv. image, 1:1 kopii skutečného CD. Podporovány jsou soubory, ISO a CUE/BIN. Vymazání přepisovatelného disku také není problém. Ačkoli je program zatím mladý, už nyní to vypadá nadějně. Přesto se ale jedno autorům vytknout musí: chybějící podpora kopírování CD. Záměr? Možná.

Rozdělané projekty si lze ukládat pro jejich pozdější upravování, plugin správně odpočítává zbývající místo na disku, přičemž si můžeme vybrat hned z několika velikostí médií. Lze také „vypalovat“ do souboru či vytvářet ISO soubory.

Klepněte pro větší obrázek

TCBurner – základní nabídka programu

Název: TCBurner 0.9.3
Velikost: 825 kB
Ke stažení: http://www.tiasoft.de/tcburner/files/tcburner093.rar

ProcFS (2.0)

Užitečná náhrada standardního Správce úloh známého z Windows. Po instalaci se usídlí v Místech v síti, odkud je jednoduše spustitelný.

Je možné si spuštěné procesy prohlížet, měnit jejich parametry nebo je ukončovat. Jednoduše je můžete řadit podle názvu, využitých systémových zdrojů nebo data spuštění. Pomocí Listeru (F3) si lze nechat zobrazit podrobnosti o konkrétním procesu, ty si uložit a později je zpracovávat.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka běžících procesů v ProcFS 2.0

Název: ProcFS 2.0
Velikost: 37 kB
Ke stažení: http://www.totalcmd.net/download.php?id=procfs

Je libo USBTotal Commander?

Máte USB flashdisk a štve vás, že na něj nelze nainstalovat a spouštět z něj Total Commander? Použijte jednoduchou utilitku, která vám umožní nainstalovat si TC víceméně na jakékoli vyměnitelné zařízení. To je užitečné především, pokud potřebujete mít TC vždy s sebou.

Klepněte pro větší obrázek

Instalátor USB verze Total Commander

Instalátor automaticky rozezná, kde máte Commandera nainstalovaného, a nabídne vám přenesení nastavení a pluginů. Vyrobení přenosné instalace zabere minimum času a zvládnou to i průměrní uživatelé PC.

Závěrem

Tak to je pro dnešek vše. V tomto článku, zaměřeném na práci s rozšiřujícími moduly v souborovém manažeru Total Commander, jsme si postupně ukázali, jaké typy modulů existují, jak je nainstalovat v případě, že archiv neobsahuje automatický instalátor, a také si dali tipy na některé zajímavé a užitečné moduly. Pokud jste dočetli až do konce, mohli jste si také vyzkoušet, jak nainstalovat TC na přenosný flashdisk.

Diskuze (58) Další článek: TDK začíná vyrábět vzorky Blu-ray disků bez ochranné cartridge

Témata článku: Total Commander, Doplňky do prohlížeče, Zajímavá informace, Hotové video, Commander, Stažený soubor, Podporovaný prohlížeč, Paz, 7Zip, Comma, Stejné jméno, Modul, Imagine, Doplňky, Arsenal, Těžký úkol, Zbývající místo, Stažené video, Flac, Krása, Archiv, Kontextová nabídka, Zajímavý krok, Total, Nespočetné množství


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF