Nejlepší doplňky pro Firefox

Populární prohlížeč Firefox lze obohatit o různé doplňky, které mu mohou výrazně přidat na funkčnosti i uživatelské přívětivosti. Z jejich dlouhého seznamu vybíráme ty nejlepší.

Webový prohlížeč od Mozilly má širokou komunitu uživatelů, nadšenců i vývojářů. Část z nich se přímo i nepřímo podílí na vylepšování Firefoxu a vytváření doplňků, které jej obohacují o nejrůznější dovednosti chybějící v základní verzi. Těchto miniaplikací je ale obrovské množství s dobrou i špatnou kvalitou provedení i užitečností. Čtenáři Živě.cz tak měli uplynulý týden možnost doporučit na fóru ty nejlepší, nejdůležitější a nejpotřebnější doplňky.

Ovšem i takto se zde sešlo velice pestré spektrum nejrůznějších doporučení. Nainstalováním všech těchto doplňků by ovšem vedlo k proměně svižného Firefoxu v pořádného otesánka, což by ve finále mohlo být spíše kontraproduktivní. Vybrali jsme tedy pro vás několik nejčastěji zmiňovaných miniaplikací, které zde rovněž nabízíme ke stažení z dceřiného serveru GigaMania.cz.

Firebug

Firebug, integrovaný do Firefoxu jako rozšíření, nabízí bohaté vývojové nástroje. Můžete sledovat síťovou aktivitu a přenášené soubory, upravovat, ladit, prohlížet kaskádové styly (CSS), (X)HTML a JavaScript. Firebug vás také upozorní přesně na místo, ve kterém jste udělali chybu. Jejich oprava tak bude mnohem rychlejší. Pracovat takto můžete s jakoukoliv webovou stránkou. Právě Firebug je tím důvodem, proč např. čtenář Devastor podle vlastních slov vůbec Firefox občas používá.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Firebug 1.8 (1,2 MB)


Brief

Jednoduchá RSS čtečka jako doplněk Firefoxu. Ovládání je intuitivní, náročnost nízká a užitečnost vysoká. Brief umožňuje účinné záložkování i efektivní označování. Brief doporučuje čtenář gyoja, který na něj přešel ze svých dříve oblíbených čteček Sage a SageToo. Ty ale podle něj poslední dobou nefungují tak, jak by měly, takže právě Brief je tou pravou volbou při pohodlném pročítání RSS zdrojů přímo v prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Brief 1.2.5 (185 kB)


České slovníky pro kontrolu pravopisu

Právě české uživatele nejvíce zaujme tato aplikace. Není proto divu, že tento doplněk byl v diskuzi velice často zmiňován. Samotný jeho název říká vše. České slovníky pro kontrolu pravopisu ve všech aplikacích Mozilla obsahují slovníky jak pro češtinu s diakritikou, tak pro češtinu bez diakritiky. Lze tak vybírat např. ze synonym, opravovat pravopisné chyby atd.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program České slovníky pro kontrolu pravopisu 1.0.1 (1,1 MB)


Screengrab!

Screengrab je rozšíření, které ukládá webové stránky jako obrázky. Dokáže zachytit to, co vidíte v okně, celou stránku nebo jen výběr konkrétní části. Pokud tedy stojíte o kompletní dlouhou podobu webu, stačí použít jednoduše tohoto malého pomocníka. Zachycené oblasti uloží do schránky, nebo do souborů ve formátech JPG a PNG. Také je možné zachytit Java a Flash, které jsou umístěné na stránce. Je na to ale logicky třeba Java, která musí být nainstalovaná v prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Screengrab! 0.96.1 (82 kB)


Web Developer

Web Developer rozšíření přidá do Firefoxu menu a nástrojovou lištu s mnoha užitečnými funkcemi pro vývojáře. Budete moci pracovat s cache pamětí prohlížeče, upravovat cookies, prohlížet dokumentaci webových standardů, jedním klepnutím validovat stránky a desítky dalších možností. Tento doplněk má mezi čtenáři Živě.cz vysokou popularitu a patřil k těm nejčastěji doporučovaným. Zmiňují jej např. uživatelé elephpant, jtojnar, či zivan.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Web Developer 1.1.9 (404 kB)


Speed Dial

Uživatelé webového prohlížeče Opera, Maxthon a dalších znají funkci Rychlý přístup (Speed Dial), která zobrazuje na domácí záložce devět vámi vybraných stránek. Snadno tak můžete na takové webové stránky přistoupit. Touto funkcí se inspirovalo i rozšíření pro Firefox, které se jmenuje Speed Dial. Obdobné využití nabízí i doplněk s velice podobným názvem Fast Dial, který byl rovněž ve fóru často zmiňován.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Speed Dial 0.9.5 (237 kB)


DownThemAll!

Další doplněk s vykřičníkem v názvu. Tento patří k populárním funkcím rozšiřující možnosti stahování dat z internetu skrze prostředí webového prohlížeče. DownThemAll! umožňuje stáhnutí více položek na jedno klepnutí. Snadno tak do počítače dostanete všechny obrázky nebo odkazované soubory z webové stránky. Pomůcku vyvoláte z kontextové nabídky spuštěné pravým tlačítkem myši.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DownThemAll! 2.0 (569 kB)


DownloadHelper

A ve stahovacích rozšířeních ještě pokračujeme. DownloadHelper výrazným způsobem ulehčuje stahování videí či grafických souborů z webových stránek. Hodí se zejména při hromadných operacích i z více serverů současně. Videa můžete stahovat z nejrůznějších stránek, mezi nimiž nechybí ani populární YouTube, Empfix, TubeLand, MegaVideo, Google video a mnoho dalších. Stáhnutý soubor lze v rámci doplňku také konvertovat do požadovaného formátu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DownloadHelper 4.8.3 (608 kB)


IE Tab

Na závěr se podíváme na doplněk, který propojuje dva konkurenční prohlížeče. Rozšíření IE Tab umožní vložit Internet Explorer jako panel do Firefoxu. Toto rozšíření je vhodné především pro vývojáře, kteří snadno mohou ladit své stránky v jádru Internet Exploreru, aniž by opustili webový prohlížeč Firefox. Čtenář Devastor podotýká, že doplněk nefunguje ve Firafoxu 3.6. Milanc jej proto odkazuje na experimentální verzi, která již v novém prohlížeči běží.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program IE Tab 1.5.20090525 (212 kB)


Téma příštího nedělního článku se bude týkat nejlepšího programu pro práci s diskovými oddíly. Tento druh softwaru upotřebíte např. při používání více operačních systémů na jednom počítači, při záloze disku či pro zvýšení přehlednosti rozdělením na oblasti. Jaký program je k tomu všemu tím nejlepším? Diskutujte na fóru Živě.cz.

 

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (69) Další článek: Týden Živě: Jak uplést pomlázku

Témata článku: Software, Firefox, GigaMania, Doplňky do prohlížeče, Stáhnutý soubor, Speed, Vysoká náročnost, Výrazný způsob, IE 11, IE 10, Uplynulý týden, Maxthon, Populární video, MegaVideo, Rozšíření, Doplňky, Webová stránka, Rozšiřující možnost


Určitě si přečtěte

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?