Nejlepší BitTorrent klienti pro Windows a Linux

Stahování velkých souborů pomocí systému BitTorrent se objevilo zhruba před čtyřmi lety. Za tu dobu vzniklo několik programů, které kopírují a vylepšují originálního klienta. Článek krátce popisuje historii, využití, klady a zápory systému BitTorrent a nabízí pohled na několik známých klientů této sítě určených pro Windows i pro Linux.
Nejlepší BitTorrent klienti pro Windows a Linux

Pohled do historie

Související odkazy

Slovník
beta
demoverze
download
FTP
IRC
linux
RSS
server
torrent
upload

Vynálezcem a duchovním otcem systému BitTorrent je Bram Cohen, který má na svědomí také původního klienta pro práci s touto sítí. V čem se systém BitTorrent odlišuje od jiných způsobů sdílení souborů? Především v tom, že nemá žádné centrální servery, soubory jsou sdíleny mezi jednotlivými uživateli. Z různých zdrojů si pouze stáhnete soubor s příponou .torrent, který vašemu klientovi sdělí, odkud má co stahovat. Nemusí přitom jít o stažení pouze jednoho souboru, výjimkou nejsou ani celé složky.

Tento systém vznikl především kvůli tomu, aby ulehčil stahování souborů, o které se vždy nárazově začne zajímat obrovský počet uživatelů. Jedná se především o velké soubory s obrazy linuxových distribucí, demoverzemi her atp. Na rozdíl od stahování přes FTP je efektivita systému BitTorrent přímo úměrná tomu, kolik uživatelů stahuje daný soubor. Stažená část je pak automaticky nabízena ke sdílení s ostatními uživateli. Výsledkem tedy je, že čím více uživatelů daný soubor stahuje (nebo jej pouze sdílí), tím rychleji si jej vy stáhnete.

Původní klient byl vytvořen (a stále je) s použitím programovacího jazyka Python. Mnoho jeho nástupců a klonů je zřejmě kvůli jednoduchosti při přebírání zdrojových kódů vytvořeno také v tomto jazyce. Nese si to s sebou důsledek v podobě nutnosti doplňkových knihoven (což pocítí negativně především uživatelé Windows) a zvýšených nároků na operační paměť. Vzhledem k tomu, že je Python k dispozici pro mnoho různých platforem, je většina v něm vytvořených klientů použitelná jak ve Windows, tak v Linuxu. Existují však také alternativy v podobě řešení s jazykem Java (Azureus) nebo C++ (ZipTorrent).

V současné době je tento systém velice oblíben, navzdory tomu, že mnoho serverů je pronásledováno za sdílení torrent souborů. Ty sice obsahují jenom informace pro klienta, kde stáhne skutečný obsah, nicméně s rozšířením tohoto systému se začalo využívat sítě BitTorrent také ke sdílení nelegálního obsahu. A to se samozřejmě zástupcům filmového a hudebního průmyslu nelíbí, stejně jako výrobcům komerčního softwaru.

Pojďte se nyní podívat na několik klientů pro systémy Windows a Linux.

BitTorrent 4.1.2 beta

Klientský program za kterým stojí „vynálezce“ BitTorrentu, Bram Cohen. Program má naprosto jednoduché rozhraní a ovládání. Pokud nepotřebujete žádné pokročilé funkce a jde vám pouze o stažení souboru, pak vám bude jistě až na malé ale vyhovovat. Od takto jednoduchého programu byste očekávali, že bude mít i nízké nároky na operační paměť. V porovnání s tím, co dovedou další klienti však patří jeho spotřeba k těm vyšším.

Pro každý stahovaný soubor se zobrazí samostatné okno, ve kterém je k dispozici tlačítko pro pozastavení a opětovné spuštění stahování. Pomocí posuvníku můžete omezit rychlost uploadu. Jednoduše lze také zobrazit dialog s podrobnými informacemi o stahovaném souboru. BitTorent také zobrazuje seznam IP adres těch uživatelů, kteří stahují části souboru od vás. Nastavení programu mnoho voleb nenabízí.

V originálním klientovi nesmí chybět funkce pro vytvoření nového torrentu. Příslušný nástroj můžete spustit buď samostatně nebo z nabídky nějakého okna, ve kterém se stahuje soubor. Přestože celá tato verze je označena přízviskem beta, nenarazil jsem při práci s ní téměř na žádný problém, a tak jí lze vytknout pouze tu vyšší spotřebu operační paměti a poněkud delší dobu, než se začne soubor stahovat (v porovnání s ostatními klienty).

BitTorrent 4.1.2 beta
Web
: www.bittorrent.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 3,72 MB / 11,8 MB
Přibližná velikost v RAM: 18,1 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ne
Čeština: ne
Vytváření torrentu: ano
Statistiky: ne
Rozhraní: okna
Podporované OS: Windows, Linux
Poznámka: využívá knihovny Pythonu, zřejmě proto ta zvýšená spotřeba operační paměti ve Windows

Klepněte pro větší obrázek

Azureus 2.3.0.2

Azureus patří k nejznámějším alternativám originálního nástroje pro stahování souborů pomocí sítě BitTorrent. Nainstalujete-li jej do prostředí českých Windows je automaticky k dispozici české rozhraní programu. Stahované a hostované soubory zobrazuje v jednom přehledném okně. Všechny další nástroje se otevírají v samostatných záložkách, takže na ploše nebudete mít otevřeno několik oken.

Azureus automaticky asociuje soubory torrentů. Jakmile si nějaký stáhnete případně spustíte přímo z prohlížeče, otevře se v tomto klientovi. Tabulka se seznamem souborů zobrazuje v několika sloupcích množství údajů (název souboru, velikost, počet přijatých MB, stav stahování v procentech, aktuální stav stahování, počet zdrojů, počet klientů, rychlosti downloadu a uploadu a další).

Azureus obsahuje průvodce pro vytvoření torrentu. Jednoduše můžete sdílet vybrané složky a soubory. O každé akci, která v programu probíhá, například dokončení stahování, vás bude Azureus informovat pomocí malého panelu, který se objeví ve spodním pravém rohu obrazovky.

Na první pohled se mnoho funkcí v programové nabídce neukrývá. Pokud však přidáte nějaký stahovaný soubor, je možné vyvolat kontextovou nabídku, která umožňuje nastavit různé parametry pro stahování. Jednoduše tak omezíte rychlost uploadu nebo downloadu. Nechcete-li čekat s otevřeným oknem Azurea na dokončení stahování (jakože asi ne), můžete si zobrazit malý informační proužek pro každý stahovaný soubor, ve kterém bude vidět jeho aktuální stav.

Připadalo mi poněkud nepohodlné, že na první pohled nevidím, do jaké složky se stahovaný soubor ukládá. Naštěstí je možné výchozí zobrazené informace v tabulce se seznamem souborů upravit. Azureus totiž nabízí zobrazení více jak tří desítek různých informací o stahovaném souboru.

Práce s tímto klientem byla naprosto bez problémů, rozhraní jednoduché a příjemné. Zkušenější uživatelé uvítají možnost nastavení zobrazených informací. Škoda, že není možné z prostředí programu vyhledávat. Azureus obsahuje několik dalších užitečných doplňků v podobě modulů. Zajímavé je blokování vybraných IP adres. Jako nejlepší byl Azureus ve spotřebě operační paměti.

Azureus 2.3.0.2
Web
: azureus.sourceforge.net
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 6,42 MB / 8,21 MB
Přibližná velikost v RAM: 1,9 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ne
Čeština: ano
Vytváření torrentu: ano
Statistiky: ano
Rozhraní: záložky
Podporované OS: Windows, Linux
Poznámka: vyžaduje Javu

Klepněte pro větší obrázek

BitTornado 0.3.12

Další z klonů originálního klienta, který je napsaný v jazyce Python. Spotřeba operační paměti se v tomto případě vyšplhala na ještě vyšší hodnotu, než u BitTorrentu. Pro každý ze stahovaných torrent souborů zobrazuje tento klient samostatné okno. To je doslova přeplněno různými údaji, kterým dominuje ukazatel stavu stahování souboru. Přímo v okně můžete nastavit omezení rychlosti uploadu a počtu uživatelů, kteří v jeden okamžik mohou od vás stahovat. Po klepnutí na detaily si zobrazíte okno, které obsahuje podrobnosti o torrentu a stahovaném obsahu.

V nastavení programu najdete několik obecných voleb. K těm zajímavějším patří blokování vícenásobných přístupů z jedné IP adresy a nastavení maximální rychlosti pro stahování. Tento program ničím neupoutá, jeho funkce neodpovídají systémovým nárokům. Neobsahuje ani možnost, jak vytvořit vlastní torrent.

Nevím přesně v jakém vztahu je autor programu s Bramem Cohenem, každopádně se jedná o experimentální předělávku původního klienta. Myslím, že by nebylo na škodu upravit různé popisky v programu, které vzbuzují pocit (příp. rozpaky), že máte spuštěného originálního klienta BitTorrent. Navíc mi program několikrát spadl.

BitTornado 0.3.12
Web
: www.bittornado.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 3,45 MB / 14,6 MB
Přibližná velikost v RAM: 26 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ne
Čeština: ne
Vytváření torrentu: ne
Statistiky: ne
Rozhraní: okna
Podporované OS: Windows (instalátor), Linux (zdrojové soubory)
Poznámka: neodpovídající systémové nároky vzhledem k funkcím

Klepněte pro větší obrázek

BitTorrent Queue Manager 0.0.18

Zajímavý klient pracující v prostředí příkazového řádku, který nemá grafické rozhraní (resp. , ale nebudu se jím zabývat). Při instalaci mě zarazilo licenční ujednání, které sice do detailu popisuje historii a licenci použitého Pythonu, nic však nehovoří o samotném programu. Po instalaci ve Windows dojde k přiřazení souborů torrentu k tomuto programu, nicméně nepochopil jsem, k čemu mi to pomůže. Program se spouští z příkazové řádky a s různými parametry, takže poklepání na soubor torrentu v Průzkumníku sice program zavolá, ten se ale ihned ukončí.

Po spuštění tohoto nástroje se zobrazí výzva čekající na zadání příkazu. Přehledný seznam najdete na webové stránce programu. Sice si nemyslím, že zadávání textu je v tomto případě nejpohodlnějším způsobem, ale i takový program jistě najde využití. V příkazové řádce Linuxu, ke které se přihlásím pomocí ssh, by mi tento program vyhovoval.

BitTorrent Queue Manager 0.0.18
Web
: btqueue.sourceforge.net
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 3,9 MB / 11,5 MB
Přibližná velikost v RAM: 12 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ne
Čeština: ne
Vytváření torrentu: ne
Statistiky: ano
Rozhraní: příkazový řádek
Podporované OS: Windows, Linux
Poznámka: pro příkazový řádek

Klepněte pro větší obrázek

BitAnarch 1.0.5a

Jednoduchý klient je sice napsán s využitím Pythonu, ale je určen pouze pro operační systémy Windows. Po instalaci automaticky asociuje příslušné soubory. Vše se otevírá v jediném okně, které obsahuje seznam stahovaných a již stažených souborů. Tento seznam je doplněn o náhled na podrobnosti o vybraném souboru.

Zajímavý je Network Monitor, zobrazující všechna připojení, která souvisí s torrentem. Pro vyhledávání torrentů můžete použít speciální pomůcku, která pracuje se seznamem diskusních skupin. Součástí programu bohužel není žádný nástroj pro vytváření vlastních torrentů. Chyběla mi možnost ovlivnit rychlosti stahování a uploadu.

BitAnarch 1.0.5a
Web
: sourceforge.net/projects/bitanarch
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 3,64 MB / 9,78 MB
Přibližná velikost v RAM: 17 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ano
Čeština: ne
Vytváření torrentu: ne
Statistiky: ne
Rozhraní: vše v jednom okně
Podporované OS: Windows
Poznámka: jednoduchý nástroj s možností prohledávání diskusních skupin

Klepněte pro větší obrázek

TorrentStorm 1.3

K velké škodě uživatelů není tento klient již dále vyvíjen. Nicméně jej můžete stáhnout z různých serverů shromažďujících volně šiřitelné programy. Program má pěkné kompaktní rozhraní. V seznamu stahovaných souborů si můžete nastavit, který pozastavíte, u kterého umožníte odesílání, nechybí zobrazení podrobností v mnoha sloupečcích seznamu. U stahovaných souborů můžete nastavit prioritu a zvolit si tak, který je pro vás nejdůležitější.

TorrentStorm nabízí snad nejpropracovanější nastavení programu. To je rozděleno do několika záložek a umožňuje mimo jiné detailní nastavení limitů, políček s informacemi a sítě. Program obsahuje také pěknou nápovědu popisující nastavení novým uživatelům. Kvalitu programu kazí skutečnost, že se po instalaci automaticky nepřiřadí k torrent souborům.

TorrentStorm 1.3
Web
: www.torrentstorm.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 3,3 MB / 7,6 MB
Přibližná velikost v RAM: 11 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ne
Čeština: ne
Vytváření torrentu: ne
Statistiky: ne
Rozhraní: vše v jednom okně
Podporované OS: Windows
Poznámka: propracované a podrobné nastavení

Klepněte pro větší obrázek

TorrenTopia 1.80

Zajímavý klient pro torrent soubory s možností změny vzhledu. Program je možné opatřit českým rozhraním, byť není po instalaci nabídnuto jako výchozí. Stahování se aktivuje velice rychle, všechny soubory jsou zobrazovány v jednom okně s jejich seznamem. Asociace patřičných souborů k programu jsou bezproblémové.

Program umí vyhledávat nové torrenty pomocí Google. Zvolíte-li však prohledávání TorrentSpy, budete moci své hledání specifikovat na různé kategorie. TorrenTopia obsahuje pěkného průvodce pro vytvoření nového torrentu.

Vestavěný webový prohlížeč obsahuje odkazy na několik nejznámějších vyhledávačů torrent souborů. Přidat si můžete i své vlastní odkazy. Každá webová stránka se otevírá v příjemném záložkovém rozhraní.

TorrenTopia 1.80
Web
: www.torrentopia.org
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 1,97 MB / 2,24 MB
Přibližná velikost v RAM: 15 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ano
Čeština: ano
Vytváření torrentu: ano
Statistiky: ne
Rozhraní: jedno okno
Podporované OS: Windows
Poznámka: možnosti změny vzhledu

Klepněte pro větší obrázek

ZipTorrent 1.3.6.0

Jeden z mála klientů pro stahování torrent souborů, kteří jsou vytvořeni v jiném jazyce než v Pythonu. Tento program je určen pouze pro operační systém Windows. Jeho instalátor je sice neuvěřitelně malý, nicméně stahuje některé součásti z internetu. I tak proběhne instalace celého programu velice rychle. Po prvním spuštění se vás program dotáže, zda se má nastavit jako výchozí aplikace pro práci s torrenty. Myslím si, že řešení v podobě takového dotazu je asi nejrozumnější. Vzápětí se zobrazí dotaz na nastavení síťového připojení.

Stahované soubory můžete řadit do fronty. Jejich pořadí v nich můžete snadno měnit. Co je však na programu zajímavé, je prohledávání RSS zdrojů. Buď si zobrazíte pouze RSS se seznamem všemožných souborů, nebo si otevřete vyhledávání a zkusíte vyfiltrovat pouze ty soubory, které vás zajímají. A že je z čeho vybírat...

ZipTorrent obsahuje také vestavěného klienta pro IRC chatování. S tímto programem poměrně snadno vytvoříte i nové torrent soubory. V nastavení naleznete klasickou správu složek pro ukládání souborů a nastavení z hlediska síťového připojení a limitů. Rovněž zde můžete změnit údaje pro přihlášení k IRC a odběru RSS.

Jedná se o propracovaný program, kterému chybí snad jen možnost lokalizace do jiných jazyků, než je angličtina. Narazil jsem však na problém, kdy z ničeho nic program vytížil procesor až na 97 % a znemožnil tím v podstatě práci s jinými aplikacemi. A to i při zastaveném stahování všech souborů. U programu pro stahování souborů bych očekával spíše opačné tendence.

ZipTorrent 1.3.6.0
Web
: www.ziptorrent.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 0,2 MB / 6,3 MB
Přibližná velikost v RAM: 16 MB
Pozastavení stahování: ano
Vyhledávání: ano
Čeština: ne
Vytváření torrentu: ano
Statistiky: ne
Rozhraní: jedno okno
Podporované OS: Windows
Poznámka: zajímavé možnosti vyhledávání

Klepněte pro větší obrázek

Programů pro práci s BitTorrentem existuje velké množství. Jak jsem již zmínil, jsou ve většině případů vytvořeny v jazyce Python a mají podobné funkce. Většina z nich umožňuje automatické přiřazení torrent souborů, což uživateli maximálně zjednodušuje práci. Je potěšitelné, že mezi záplavou vzájemně podobných programů najdeme i skutečné skvosty, jako je například ZipTorrent, TorrenTopia nebo multiplatformní Azureus. Co používáte vy? Jaký je váš oblíbený ryze linuxový klient pro stahování pomocí BitTorrentu?

Parametry/program BitTorrent 4.1.2 beta Azureus 2.3.0.2 BitTornado 0.3.12 BitTorrent Queue Manager 0.0.18 BitAnarch 1.0.5a TorrentStorm 1.3 TorrenTopia 1.80 ZipTorrent 1.3.6.0
Webová stránka www stránky www stránky www stránky www stránky www stránky www stránky www stránky www stránky
Cena zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma
Velikost instalátoru (MB) 3,72 6,42 3,45 3,9 3,64 3,3 1,97 0,2
Velikost po instalaci (MB) - pouze programová složka 11,8 8,21 14,6 11,5 9,78 7,6 2,24 6,3
Přibližné využití operační paměti (MB) 18,1 1,9 26 12 17 11 15 16
Pozastavení stahování ano ano ano ano ano ano ano ano
Vyhledávání ne ne ne ne ano ne ano ano
Čeština ne ano ne ne ne ne ano ne
Vytváření torrentu ano ano ne ne ne ne ano ano
Statistiky ne ano ne ano ne ne ne ne
Typ rozhraní samostatná okna záložky samostatná okna příkazový řádek jedno okno jedno okno jedno okno jedno okno
Podporované operační systémy (Windows a Linux) Windows, Linux Windows, Linux Windows, Linux Windows, Linux Windows Windows Windows Windows
Poznámka využívá knihovny Pythonu vyžaduje Javu přemrštěné systémové nároky určen pro příkazový řádek a zadávání povelů možnost prohledávání diskuzních skupin propracované a podrobné nastavení možnost změny vzhledu zajímavé možnosti vyhledávání

Diskuze (93) Další článek: Ke stažení: Nové Nero, WinAmp a Skype

Témata článku: Windows, Linux, Torrent, BitTorrent, Samostatná stránka, Cohen, Windows +, Stahování, Stahovaný soubor, Upload, Win +, Window, Klient, Bittorent, Jednoduché vyhledávání, Program, Samostatné okno, Výchozí stav, Původní klient, Malá informace, Windows a Linux, Okno, Přibližná velikost, Různé systémy, VyhledáváníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace