Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

  • Aktuální i budoucí počasí hlásí profíci i amatérská síť meteostanic
  • Na webu najdete informace o kvalitě ovzduší i vody ke koupání
  • Počasí můžete sledovat i okem kamer. Těch ve městech i ve vesmíru

Jak je venku právě teď?

Pohled z okna vám informaci o aktuální venkovní teplotě nedá, vlastní teploměr často chybí a informace v aplikaci mobilního telefonu většinou ukazuje teplotu na základě předpovědi pro daný region. Pokud vás zajímá venkovní meteorologická realita, budete se muset podívat jinam.

Velmi dobrý přehled o aktuální situaci přinášejí webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu, kterých je aktuálně bezmála sto. U každé kamery jsou kromě obrazu (s možností animace zachycených snímků) k dispozici údaje o aktuální teplotě, vlhkosti vzduchu, rychlosti a směru větru. Nechybí ani graf vývoje za uplynulých 48 hodin, ze kterého navíc vyčtete informace o intenzitě slunečního svitu a srážkách.

Webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu Webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu

Velmi solidní přehled o aktuálních podmínkách poskytuje mapa meteostanic Netatmo, které ukazují skutečnou teplotu a v některých oblastech je jich až překvapivě dost. Zde je však vhodné upozornit, že se jedná o domácí stanice provozované laiky, které v případě nesprávného umístění (např. na přímém slunci) mohou ukazovat nekorektní hodnoty.

Když si ale zprůměrujete data z několika okolních stanic, budete mít celkem jasnou představu a třeba i navíc informaci o tom, jak teplota v reálu může kolísat. U každé stanice jsou také data o teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu za posledních 24 hodin.

Mapa s meteostanicemi Netatmo Mapa s meteostanicemi Netatmo

Pěkně propracované údaje o aktuálním počasí na našem území poskytuje web In-počasí, zobrazující informace ze sítě oficiálních meteorologických stanic, jejichž přesnost by měla vyhovovat i nejnáročnějším uživatelům. Kromě údajů o teplotě, rychlosti větru, tlaku a srážkách nabízí grafy všech měřených veličin za poslední tři dny, týden, nebo měsíc.

Web In-počasí Web In-počasí

Pokračování 2 / 8

Nejen v případě, že bydlíte v nížině, by vás mohla zajímat situace na vodních tocích. Tomuto tématu se podrobně věnoval Kuba Čížek v článku Česká voda: Kde sledovat rozvodněné potoky, rybníky i vodácké atrakce.

Dobrým zdrojem informací o riziku povodní jsou stránky Hlásné a předpovědní povodňové služby při Českém hydrometeorologickém ústavu. Na mapě republiky nebo kraje zde můžete sledovat aktuální situaci na českých tocích, zejména pak povodňové stupně. U každé měřící stanice je k vidění graf vývoje v posledních 24 hodinách, údaje o výšce hladiny a průtoku.

Stránky Hlásné a předpovědní povodňové služby Stránky Hlásné a předpovědní povodňové služby

Podobné údaje, ovšem nad mapovými podklady OpenStreetMap a v o trochu modernější podobě, poskytuje web Hladiny.cz. Na jeho stránkách můžete v interaktivních mapách sledovat aktuální stavy hladin na řekách a srážkové úhrny, a to nejen ze stanic ČHMÚ, ale též z hladinoměrů a srážkoměrů provozovaných městy a obcemi.

Web Hladiny.cz Web Hladiny.cz

Pokračování 3 / 8

Dá se venku dýchat?

Jedním z faktorů ovlivňujících to, jak se cítíme, je stav ovzduší, respektive jeho znečištění. Pro naše území najdete šikovný rozcestník na webu ČHMÚ. Zde jsou k dispozici hodnoty škodlivin, naměřené jednotlivými stanicemi, mapa s vyobrazením hodinových a 24hodinových průměrů a další údaje o znečišťujících látkách ve vzduchu.

Mapa znečištění ovzduší na webu ČHMÚ Mapa znečištění ovzduší na webu ČHMÚ

Podívejme se teď za hranice naší republiky, kde může být užitečným pomocníkem web Waqi, zobrazující index kvality ovzduší v reálném čase. Interaktivní mapa pokrývá naprostou většinu civilizovaného světa a poskytuje nejen rychlý přehled v podobě barevných indikátorů, ale i podrobnější údaje o množství škodlivin, zachycených měřícími stanicemi, včetně dat za poslední rok.

Web Waqi
Web Waqi

Globálně poskytuje údaje o kvalitě ovzduší také česká meteorologická aplikace Windy. Konkrétně tuto možnost najdete ve vrstvě Kvalita ovzduší, kde si můžete prohlížet informace o množství oxidu dusičitého, pevných částicích, aerosolech a ozónu.

Kvalita ovzduší dle Windy Kvalita ovzduší dle Windy

Pokračování 4 / 8

Je to na koupání?

Pomalu ale jistě se blíží léto, kdy bude aktuální otázka, zda má smysl vydat se někam k vodě. Na webu KoupacíVody.cz najdete interaktivní mapu, zobrazující pomocí barevných grafických symbolů stav vody ve vodních nádržích, koupalištích a rybnících na našem území. Modrý smajlík znamená vodu vhodnou ke koupání, zelený mírně zhoršené vlastnosti a oranžová varuje před zhoršenou jakostí. Červené a černé se raději vyhněte – znamená vodu nevhodnou, respektive přímo nebezpečnou ke koupání. K dispozici jsou také výsledky z uplynulých dní.

Kvalita vody dle KoupacíVody.cz Kvalita vody dle KoupacíVody.cz

Jestliže ráchání v malém českém rybníčku není nic pro vás a oceníte spíše šplouchání moře či oceánu, pak vám může být užitečným pomocníkem web Sea Temperature. Z designového hlediska sice vypadá jako stránky z minulého století, což ale vyvažuje poměrně zevrubnými údaji o aktuálních teplotách moří takřka po celém světě – konkrétně z více než sedmi tisíc lokalit ve více než 200 zemích. K dispozici jsou také podrobné statistiky pro jednotlivá letoviska, údaje o minimálních a maximálních teplotách v aktuálním měsíci i v průběhu celého roku.

Web Sea Temperature
Web Sea Temperature

Pokračování 5 / 8

Bude z toho mraku pršet?

Jedním z nejsledovanějších faktorů jsou z hlediska počasí srážky. Pokud vyznáváte pravidlo „Kdo je připraven, není zaskočen“, pak určitě oceníte včasné informace o blížícím se dešti. Velmi vhodným nástrojem pro tyto účely jsou srážkové radary.

Pro území Česka a západní části Slovenska lze za velmi vydařený označit srážkový radar na webu Bouřky.cz. Ve výchozím nastavení zobrazuje animovanou mapu za posledních 90 minut, nicméně po klepnutí na odkaz Zobrazit nastavení si můžete nechat ukázat delší období. Z barvy snadno vyčtete objem srážek, z pohybu pak jejich rychlost a směr. Volitelně si lze nechat zobrazit prognózu na následujících 60 minut.

Srážkový radar na webu Bouřky.cz

Pěkně provedeným meteoradarem disponuje služba Windy. Pokrývá prakticky celou Evropu, většinu Severní Ameriky, část Asie, Jižní Ameriky a Austrálie. Globální pohled usnadňuje pochopení stávající situace a často i relativně přesnou predikci, jak se bude vyvíjet dál. Velmi zajímavé je také zobrazování polohy blesků takřka v reálném čase.

Meteoradar služby Windy Meteoradar služby Windy

Podobnou službu nabízí také web RadarEU, zobrazující záběry meteorologických radarů nad celou Evropou. Zde si můžete nechat zobrazit animaci za posledních až šest hodin, ze které vyčtete nejen intenzitu srážek, ale i směr a rychlost pohybu srážkové oblačnosti. To oceníte například v okamžiku, kdy během vaší dovolené na Jadranu začne pršet.

Web RadarEU Web RadarEU

Pokračování 6 / 8

Jak bude cestou?

Pokud se chystáte absolvovat delší trasu, ať už pěšky, na kole, autem či jiným dopravním prostředkem, pak se vám jistě budou hodit informace o očekávaných podmínkách v jednotlivých místech vaší cesty.

Tuto službu nabízejí například české Mapy.cz. Stačí si v nich naplánovat trasu, zvolit způsob dopravy (pěšky/na kole/autem/hromadnou dopravou) a aktivovat možnost Počasí na trase. Pak stačí vybrat den, čas odjezdu a to, zda vás zajímá teplota, srážky, nebo vítr. Z mapy pak snadno vyčtete předpokládanou situaci v jednotlivých bodech s ohledem na to, kdy byste jimi měli projíždět.

Počasí na trase v Mapách.cz Počasí na trase v Mapách.cz

Podobně funguje i Route weather v rámci meteorologické aplikace Morecast. I zde si můžete vybrat z několika způsobů dopravy (auto/pěšky/motorka/kolo), pak už stačí jen zadat start a cíl, případně datum a čas, kdy hodláte vyrazit. Aplikace následně vyhledá trasu a zobrazí předpokládanou situaci v jednotlivých bodech.

Route weather v rámci aplikace Morecast Route weather v rámci aplikace Morecast

Počasí podél zvolené trasy umí zobrazovat také aplikace Windy, přičemž dokáže zohlednit způsob dopravy, rychlost pohybu a čas, kdy se vydáte na cestu. Nejprve klepněte pravým tlačítkem myši na libovolné místo v mapě. Z kontextové nabídky pak zvolte možnost Vzdálenost a plánování. Poté pomocí levého tlačítka myši postupně označte místa, kterými budete projíždět či procházet, až do cíle vaší cesty. V pruhu ve spodní části uvidíte převýšení, které budete muset cestou překonat.

Pokud jedete autem, zvolte možnost Car, hiking a takřka obratem dostanete informace o předpokládané teplotě, srážkách a větru v průběhu času. V sekci Speed můžete určovat průměrnou rychlost vaší jízdy, v horní části pak je možné nastavit čas odjezdu a příjezdu.

Počasí na trase podle Windy Počasí na trase podle Windy

Pokračování 7 / 8

Pohled okem webové kamery

Ačkoli nás meteorologické aplikace dokážou informovat o teplotě, větru či vlhkosti vzduchu na jakémkoli místě, „pohled z okna“ je důležitou vizuální informací, která nám dokreslí celkový pocit. A tak se hodí, když si ho můžeme dopřát alespoň virtuálně. Poslouží k tomu webové kamery. 

Vychytaný způsob zobrazování webových kamer nabízí web Windy. Stačí „zapíchnout“ kurzor do mapy, a pokud jsou v okolí dostupné nějaké kamery, ukáže se nad pruhem s předpovědí kruhové tlačítko Webkamery v okolí. Když na něj klepnete, zobrazí se přehled dostupných kamer. U každé si můžete prohlédnout záběry za posledních 24 hodin, 30 dnů, 12 měsíců či za celou dobu její existence.

Webové kamery v aplikaci Windy Webové kamery v aplikaci Windy

Na webové kamery po celém světě se specializuje web Skyline Webcams. V nabídce Live Cams stačí zvolit zemi a dostanete na výběr z několika desítek kamer v dané destinaci. Většina z nich přitom poskytuje živý přenos obrazu, ze kterého se poměrně dobře dají odhadnout podmínky ve sledovaném místě,

Web Skyline Webcams Web Skyline Webcams

Pokračování 8 / 8

Jaké bude počasí?

Na závěr už jen klasická otázka... Existuje nespočet služeb, aplikací a webů s předpovědí počasí – věnovali jsme se jim například ve článku Jaké bude počasí? 10 tipů na meteorologické aplikace a služby. Na našem území lze za autoritu považovat Český hydrometeorologický ústav, na jehož portálu najdete podrobnou předpověď pro aktuální den, týdenní prognózu či dlouhodobý výhled.

Předpověď počasí podle ČHMÚ Předpověď počasí podle ČHMÚ

Chystáte-li na dovolenou za hranice naší země, pak se můžete podívat například na předpověď norské meteorologické služby Yr.no, která je dle mnoha uživatelů jednou z nejpřesnějších. Poskytuje nejen detailní hodinovou prognózu na následujících 36 hodin, ale i dlouhodobý výhled na dalších deset dnů.

Předpověď počasí dle Yr.no Předpověď počasí dle Yr.no

Zkusit můžete také web služby AccuWeather, jež poskytuje data mnoha mobilním meteorologickým aplikacím. Kromě velmi detailních informací o aktuální situaci, obsahujících například údaje o UV indexu, rosném bodě či viditelnosti, poskytuje také podrobnosti o kvalitě ovzduší.

Nechybí hodinová předpověď na následujících 24 hodin či méně podrobná na dalších dvanáct dnů. K dispozici jsou i výhledy na až čtvrt roku dopředu, nicméně zde se již pohybujeme v oblasti statisticky podložených předpokladů, které nemusejí mít s realitou nic společného.

AccuWeather
 AccuWeather

Určitě si přečtěte

Články odjinud