5
Fotogalerie

Nejlepší antivirové nástroje pro rychlou kontrolu souborů na webu

  • Podezřelá příloha e-mailu nebo neznámý spouštěcí soubor jsou kandidáty na online kontrolu
  • Ta nemusí probíhat pouze v rámci běžného antivirového balíku
  • Na webu existuje několik služeb, kam stačí soubor pouze nahrát a vyčkat na analýzu

Metadefender

Ještě před rokem jsme tento nástroj znali jako Metascan, nicméně i přes změnu jména zůstala funkčnost a vlastnosti plně zachovány. Jde tedy o online skener, který po nahrání souboru provádí kontrolu v několika desítkách antivirových databází.

Scrn-10-21-004.png
Metadefender

Po uploadu souboru, který může mít maximální velikost 140 MB, dojde k porovnání s antivirovými pravidly, která jsou součástí AVG, Esetu, F-Secure, McAfee, bezpečnostních nástrojů Microsoftu, Zoneru a dalších několika desítek antivirů.

Hledat lze také podle hashe souboru, takže nemusí být znovu nahráván pokud je již ve výsledcích testování. Ověřit si také můžete IP adresu webových služeb, kde lze zkontrolovat, zda je návštěva webu bezpečná.

Pokračování 2 / 5

VirusTotal

Za dalším online skenovacím nástrojem stojí Google, který celý projekt před několika lety odkoupil. Ke kontrole je využíváno celkem 55 služeb a jejich databází. Maximální velikost souboru pro nahrání a jeho kontrolu je 128 MB. Skenovat lze také přímo web pouhým vložením URL, případně prohledávat výsledky vyhledávání – pomocí adresy, hashe nebo IP adresy.

Scrn-10-21-003.png
VirusTotal

Součástí webu VirusTotal jsou také statistiky, které vychází z používání nástroje. Díky nim tak lze zjistit, že nejčastěji kontrolovanými soubory jsou knihovny DLL nebo že je denně zkontrolováno přes 1,5 milionů souborů. Mezi zajímavosti patří obliba nástroje v Česku – mezi všemi zeměmi nám totiž patří deváté místo.

Pokračování 3 / 5

Kaspersky Online Scan

Vývojáři antivirů často nabízí svoje služby převedené do online podoby – známe tak Eset Online Scanner nebo F-Secure Online. Ty však slouží pro zrychlenou kontrolu počítače bez nutnosti stahovat kompletní antivirový balík – stačí stažení menšího doplňku. Kaspersky však nabízí webovou službu pro kontrolu souboru, která stejně jako předchozí nástroje stojí na prostém uploadu.

Scrn-10-21-005.png
Kaspersky Online Scan

Omezením v tomto případě může být maximální možná velikost, která je nastavena na 30 MB. V případě spouštěcích souborů nebo třeba archivů stažených v rámci přílohy u e-mailu to nemusí být dostačující. Při běžné kontrole například dokumentů to však problémem nebude.

Pokračování 4 / 5

IObit Cloud

IObit má ve svém portfoliu několik bezpečnostních nástrojů, mezi nimiž je například Malware Fighter. Kromě nich však nabízí i skenovací online službu IObit Cloud. Ke skenování podobně jako předchozí Kaspersky využívá pouze vlastní databázi a antivirová pravidla svých nástrojů.

Scrn-10-21-002.png
IObit Cloud

Mezi odeslanými soubory ke kontrole mohou být jak spouštěcí soubory či systémové knihovny, tak třeba dokumenty PDF nebo archivy. S těmi si umí poradit v případě většiny běžných formátů a není tak třeba podezřelé soubory v archivech na disku rozbalovat.

Výhodou potom bude velmi benevolentní limit pro uploadování kontrolovaných souborů, kdy je možné odeslat data do velikosti jednoho gigabajtu.

Pokračování 5 / 5

Deepviz

Svůj skenovací nástroj nabízí také Deepviz, nicméně pro kompletní použití je třeba registrace na webu. V základu umí zkontrolovat soubory typu EXE, DLL či dokumenty v PDF, ale pro práci s archivy je již vyžadována bezplatná registrace. Na druhou stranu si kontrola poradí i s archivy, které jsou opatřeny heslem.

Scrn-10-21-006.png
Deepviz

Pokud chcete zkontrolovat soubor, o kterém si myslíte, že kontrolou někdy prošel, lze jej vyhledávat podle názvu nebo podle hashe. Rovněž lze skenovat IP adresy nebo kompletní weby. Podobně jako Google u svého nástroje VirusTotal nabízí také Deepviz přehledné statistiky. Z nich vyplývá například to, že je kontrole podrobeno více souborů, které se nakonec opravdu ukážou jako nebezpečné, než těch čistých.

Určitě si přečtěte

Články odjinud