Zatímco minulý rok jsme se v oblasti hardwaru dočkali opravdu velké porce významných novinek – nové generace herních konzolí i grafických karet, výkonné procesory AMD Ryzen 5000 nebo první čipy Apple M1 v jablečných zařízeních, tento rok tomu bylo spíše naopak.
Vzhledem k problémům způsobeným pandemií a obrovské poptávce po elektronice všeho druhu, je stále nedostatek čipů, vázne výroba, logistika, ceny stoupají nahoru a u grafických karet je to stále vidět poměrně extrémně.
Novinky roku 2021 tak byly hlavně ve znamení menších upgradů, i když pár významných kousků se nakonec našlo. Pokud si sami vzpomenete na nějaký opravdu dobrý hardware z letošního roku, který vás překvapil, určitě se pro inspiraci podělte v diskuzi.
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti
V roce 2020 jsme se dočkali uvedení nové generace grafických karet řady GeForce RTX 3000 od Nvidie, přičemž nejvýkonnějším modelem se stala GeForce RTX 3090 za velmi vysokou cenu.
Nvidia uvedla i GeForce RTX 3080, tak však byla výrazně pomalejší a měla omezujících 11 GB paměti. V polovině letošního roku se ale na trh dostala skvěle postavená GeForce RTX 3080 Ti, která přinesla nejen 12 GB paměti, ale hlavně výkon téměř totožný s GeForce RTX 3090, přičemž cena byla výrazně nižší než u GeForce RTX 3090.

V době uvedení na trh ji bylo možné sehnat za cenu kolem 35 tisíc, což je sice stále přestřelené oproti doporučené maloobchodní ceně, z dnešního pohledu je to ale doslova levné. Doufejme, že příští rok už se ceny trochu uklidní.
Apple M1 Pro, M1 Max a MacBooky Pro
V minulém roce Apple překvapil vlastním čipem M1 v nových MacBoocích Air, Mac mini a posléze i v iMacu. Nečekaně vysoký výkon a optimalizace systému dokázala v mnoha aplikacích srovnat krok s tím nejvýkonnějším desktopem od AMD a Intelu, přičemž spotřeba je na úrovní nejúspornějších mobilních čipů.
Letos Apple představil pokračování této revoluce v podobě výkonnějších čipů M1 Pro a M1 Max, které umístil do přepracovaných MacBooků Pro. Vzhledem k tomu, že Apple dostal do čipů i speciální akcelerátory pro video, lze ve spojení s výkonnou procesorovou i grafickou částí dosáhnout výkonu, který byl dříve například jen u velkého desktopu Mac Pro.
Velkou měrou se na výkonu podílí extrémně rychlá operační paměť, která je přímo na čipu a dosahuje propustnosti až 400 GB/s, zatímco u běžného desktopu od AMD či Intelu je to přibližně desetkrát méně.

Samotné MacBooky Pro se designem a funkcemi vrátily o krok zpět, což je od Applu nezvyk a možná je to náznak toho, že Apple už nebude takový jako dřív a bude méně inovovat z pohledu konstrukce a designu.
Razer Blade 15 (2021)
Razer tento rok představil vylepšený herní notebook Blade 15, který stále patří mezi to nejlepší, co si může náročný hráč přát. V rámci modelu „Advanced“ má kromě procesorů Intel Core 11. generace a mobilní grafické karty GeForce RTX 3080 na výběr několik displejů – Full HD s frekvencí 360 Hz, QHD s frekvencí 240 Hz nebo dotykový 4K OLED.

Takové parametry a displeje byly donedávna sotva dostupné na desktopu, ale nyní si něco takového můžete užít na kompaktním 15palcovém notebooku s nejmodernější výbavou.
Razer Basilisk V3
U Razeru zůstaneme ještě v případě jednoho hardwaru – myši. Skvěle hodnoceným modelem letoška je bezesporu Razer Basilisk V3. Napříč recenzemi je obecně hodnocená jako nejlepší herní myš roku 2021 a vzhledem k parametrům i kvalitě provedení se tomu nelze divit.

Myš má sice stále některá negativa vycházející ze samotné konstrukce (není pro malé ruce, jen pro praváky), ale nabízí chytré skrolování, skvělou ergonomii, pokročilý senzor s rozlišením 26K a možnost dodatečně konfigurace přes software.
Corsair RM850X (2021)
Stabilita každého pořádného počítače velmi závisí i na kvalitě napájecího zdroje. Mezi nejlepší pro tento rok lze označit Corsair RM850X, který je nástupcem starší, rovněž populární generace.

Výkon 850 W je v tomto případě takový ideál a dostatečné i pro velmi výkonné počítače třeba i s nejvýkonnější grafikou GeForce RTX 3090. Zdroj je velmi efektivní a při běžné zátěži ani neroztočí ventilátor, takže je absolutně tichý. I při maximální zátěži si drží teplotu pod 50 stupňů Celsia a samotný ventilátor využívá magnetické levitace. Zdroj splňuje specifikace ATX 2.52 a Corsair na něj poskytuje desetiletou záruku.
Noctua NH-P1
Nabídka procesorových chladičů je obrovská, avšak tento rok rozhodně vynikl nový model Noctua NH-P1, který byl navržen přímo pro pasivní použití, byť ideálně funguje i s ventilátorem.
Noctua pro tento obří chladič vyvinula nový design, který si poradí i s výkonnými čipy a je samozřejmě kompatibilní s většinou socketů pro procesory AMD a Intelu. Pokud vám tedy záleží na tichosti, je to jasná volba.

Fractal Torrent
Každý počítač potřebuje skříň, tedy pokud nejste příznivcem kreativních konstrukcí s otevřeným designem a podobně. Skříní vychází každý rok velké množství a vzhledem k tomu, že inovace je v této oblasti malá a rozporuplná, nijak se jim nevěnujeme.
Jaká byla tedy nejlepší počítačová skříň v roce 2021? Odpověď jsme nechali na známém webu Gamers Nexus, který se na skříně poměrně zaměřuje. Obecně nejlepší skříní se podle hodnocení stala Fractal Torrent.

Pokud je ale tento model pro vás příliš drahý nebo se vám nelíbí, ve videu se objeví i další tipy na velmi povedené modely a stejně tak i skříně, kterým se raději vyhněte.
Raspberry Pi Pico
Tento rok jsme se sice nedočkali nástupce nejpopulárnějšího minipočítače Raspberry Pi 5, ale na trh se dostal zcela nový a ještě mnohem jednodušší Raspberry Pi Pico o rozměru 5,1 × 2,1 cm.
Na tomto počítači sice nerozeběhnete velký operační systém, ale je ideální pro jednodušší věci a ovládání zařízení, senzorů a podobně. Základem je čipset RP2040 s řadičem Cortex-M0+ a 264 kB operační paměti. Chybí mu sice jakékoli bezdrátové technologie, ale za cenu pouze 4 dolarů je to pochopitelné.

Steam Deck
Valve tuto mobilní revoluci sice uvedl letos a měla být v prvních dodávkách doručena zákazníkům ještě do konce roku, avšak nakonec vše nabralo zpoždění a zatím se dostalo jen na vývojáře.
Mobilní konzole Steam Deck přináší revoluci, na kterou spousta hráčů dlouho čekala – použitelné přenosné kompatibilní hraní klasických her pro Windows. Valve použilo úspornou mobilní platformu od AMD s architekturou Zen 2 a vše zabalilo do úhledného designu se skvělým displejem a bohatou možností ovládání her.

K dostání bude v prvním čtvrtletí roku 2022 a lze očekávat, že rozhodně zamíchá kartami kvůli tomu, že náročnějšímu mobilnímu hraní vládne vlastně jen samotné Nintendo a Switch, který má ale omezenou nabídku titulů. Steam Deck umožní hrát takřka jakoukoli počítačovou hru a navíc i možnost spouštění jakékoli x86 aplikace, včetně emulátorů a podobně.
LG G1 Evo OLED
Nejlepším displejem pro hraní, ale i sledování obsahu, je pokračovatel předchozí generace CX – LG G1 Evo OLED, který meziročně hlavně získal o 20 % více jasu. V nejmenší 48palcové úhlopříčce jde o skvělý monitor, který kromě 120Hz OLED displeje s rozlišením 4K přes HDMI 2.1 podporuje G-Sync (včetně AMD VRR), nejpokročilejší HDR standardy (včetně Dolby Vision) a samozřejmě plnou podporou chroma subsamplingu 4:4:4 pro perfektně ostrý text.

Hlavní přidanou hodnotou tohoto modelu oproti jiným značkám je především aktivita aktualizací od LG, kdy neustále opravuje případné chyby v různých konfiguracích spojených právě s hraním jak přes počítač, tak i přes nejnovější herní konzole. Pro podrobné informace doporučuji sledovat youtube kanál HDTVTest.
Vzhledem k tomu, že už končí letošní televizní sezóna, je tento nejvyšší model dostání i za cenu pod hranicí 35 tisíc korun. Pokud chcete ušetřit a oželíte vylepšený jas, můžete zvolit ještě výrazně levnější model C1. V příštím roce bychom se měli dočkat opět „jasnějších“ modelů EX a hlavně poprvé i 42palcového modelu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium