Nejen za hack, ale i za scam: vynesen tvrdý trest

Internetový „žertéř“ si odnesl pokutu ve výši 200 000 dolarů a zákaz vykonávání činnosti.
I počítačoví nevzdělanci dnes znají z televize, co to je hacking a takřka každý uživatel e-mailu už ví (a poznal na vlastní kůži), co to je spamování. O činnosti nazvané „scam“ se ale mluví podstatně méně, a je přitom výrazně zákeřnější než spamming a také může být podstatně nebezpečnější. Boj proti scamu – přesto, že se vlastně jedná o „obyčejné“ podvody – je ale podobně obtížný jako proti jeho skorojmenovci spamu.

Scam je jednoduše podvodná, často na první pohled lákavá nabídka či soucit budící žádost, distribuovaná e-mailem; protože jde o nabídku nevyžádanou a rozesílanou hromadně, jde také obvykle současně o spam (nevyžádaná hromadná pošta), ale to není v tomto případě hlavní problém. Scam láká z lidí peníze; scammeři ovšem nejsou tak naivní, aby prováděli jasné a velmi snadno dokazatelné, usvědčitelné podvody, ale balancují na hraně zákona. Typickými scamy tohoto druhu jsou například: a) nabídky perfektní práce a skvělého výdělku, pokud nám pošlete malý manipulační poplatek (skutečně vám může přijít i nějaká nabídka, samozřejmě nesmyslná), b) „Bylinná Viagra“ a podobné zázračné léky (i v tomto případě může něco přijít), c) zaslání návodů na zlepšení sexuální výkonnosti (pokud zašlete předem peníze) a podobně.

Scammeři jsou samozřejmě vynalézaví a neustále svou nabídku inovují; nikdo z nás nemá ostříží obezřetnost a i poměrně zkušený interneťák se může napálit. Samozřejmě, jen největší naivka dnes skočí na žádost nigerijského Big Banana o ulití 12 milionů dolarů na váš účet (stačí jen maličkost – poslat pár tisíc dolarů na účet někde na ostrovech potřebných „k vyřízení formalit“), ale u řady nabídek je skutečně těžké na první pohled odhalit podvod, neboť jsou podobné běžným komerčním nabídkám, které dostáváte v životě. Proto také scammeři dosud velkou většinou unikali spravedlnosti, a nedávné odsouzení podvodníka jménem David Walker (který nabízel „biorezonanční terapii rakoviny a molekulární zdokonalovač pleti“ – na to by se jistě chytlo dost lidí i u nás) k pokutě 230 tisíc dolarů je světlou výjimkou. Je to bohužel ale zatím skutečně výjimečný případ – skupina zabývající se bojem proti scamu podala v uplynulém roce přes šedesát trestních oznámení, a vyhrála z nich zatím jen dvě.

Podvody jménem scam jsou zatím dominantou anglicky hovořících zemí, u nás se vyskytují velmi zřídka. Každý z nás zřejmě podobné maily dostává, ale v drtivé většině jsou psané anglicky, čímž mají okamžitě jen maličkou naději na úspěch: kulantně řečeno, ti „jednodušší“ z nás, kteří jsou primárním cílem těchto scamů, nerozumějí dostatečně anglicky a navíc ještě nemívají mezinárodní kreditku k provedení příslušného finančního transferu. Lidé vládnoucí dobrou angličtinou jsou většinou na Internetu zběhlí a scam jsou schopni rozeznat. Horší samozřejmě je, až se objeví i čeští scammeři (zhruba před půl rokem kdosi zaplavoval e-mailové schránky nabídkou výnosného zaměstnání, tedy českou kopií světového scammerského hitu č. 1; po čase ale toto zcela ustalo). Lze se obávat, že česká legislativní i represivní mašinérie bude reagovat jako obvykle těžkopádně, podobně jako trvalo velmi dlouho v jiných případech podvodů spojených s Internetem a software, než se v tom policie, vyšetřovatelé i soudy dokázaly zorientovat. Ale bude to alespoň zajímavá zkouška: ukáží se Češi jako prozíravější a méně naivní než Američané?

Poznámka pro zájemce: výborné adresy, kde se dočtete o scamu všechno možné a kde se i dobře pobavíte nad náměty scammerů, jsou www.scambusters.org a www.scamwatch.com.

Diskuze (22) Další článek: Další nabídka ADSL od SkyNetu

Témata článku: Software, Tvrdý trest, Trest, Sexuální výkonnost, Walker, Transfer, Drtivá většina, Spamming, Lákavá nabídka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů