Nejen za hack, ale i za scam: vynesen tvrdý trest

Internetový „žertéř“ si odnesl pokutu ve výši 200 000 dolarů a zákaz vykonávání činnosti.
I počítačoví nevzdělanci dnes znají z televize, co to je hacking a takřka každý uživatel e-mailu už ví (a poznal na vlastní kůži), co to je spamování. O činnosti nazvané „scam“ se ale mluví podstatně méně, a je přitom výrazně zákeřnější než spamming a také může být podstatně nebezpečnější. Boj proti scamu – přesto, že se vlastně jedná o „obyčejné“ podvody – je ale podobně obtížný jako proti jeho skorojmenovci spamu.

Scam je jednoduše podvodná, často na první pohled lákavá nabídka či soucit budící žádost, distribuovaná e-mailem; protože jde o nabídku nevyžádanou a rozesílanou hromadně, jde také obvykle současně o spam (nevyžádaná hromadná pošta), ale to není v tomto případě hlavní problém. Scam láká z lidí peníze; scammeři ovšem nejsou tak naivní, aby prováděli jasné a velmi snadno dokazatelné, usvědčitelné podvody, ale balancují na hraně zákona. Typickými scamy tohoto druhu jsou například: a) nabídky perfektní práce a skvělého výdělku, pokud nám pošlete malý manipulační poplatek (skutečně vám může přijít i nějaká nabídka, samozřejmě nesmyslná), b) „Bylinná Viagra“ a podobné zázračné léky (i v tomto případě může něco přijít), c) zaslání návodů na zlepšení sexuální výkonnosti (pokud zašlete předem peníze) a podobně.

Scammeři jsou samozřejmě vynalézaví a neustále svou nabídku inovují; nikdo z nás nemá ostříží obezřetnost a i poměrně zkušený interneťák se může napálit. Samozřejmě, jen největší naivka dnes skočí na žádost nigerijského Big Banana o ulití 12 milionů dolarů na váš účet (stačí jen maličkost – poslat pár tisíc dolarů na účet někde na ostrovech potřebných „k vyřízení formalit“), ale u řady nabídek je skutečně těžké na první pohled odhalit podvod, neboť jsou podobné běžným komerčním nabídkám, které dostáváte v životě. Proto také scammeři dosud velkou většinou unikali spravedlnosti, a nedávné odsouzení podvodníka jménem David Walker (který nabízel „biorezonanční terapii rakoviny a molekulární zdokonalovač pleti“ – na to by se jistě chytlo dost lidí i u nás) k pokutě 230 tisíc dolarů je světlou výjimkou. Je to bohužel ale zatím skutečně výjimečný případ – skupina zabývající se bojem proti scamu podala v uplynulém roce přes šedesát trestních oznámení, a vyhrála z nich zatím jen dvě.

Podvody jménem scam jsou zatím dominantou anglicky hovořících zemí, u nás se vyskytují velmi zřídka. Každý z nás zřejmě podobné maily dostává, ale v drtivé většině jsou psané anglicky, čímž mají okamžitě jen maličkou naději na úspěch: kulantně řečeno, ti „jednodušší“ z nás, kteří jsou primárním cílem těchto scamů, nerozumějí dostatečně anglicky a navíc ještě nemívají mezinárodní kreditku k provedení příslušného finančního transferu. Lidé vládnoucí dobrou angličtinou jsou většinou na Internetu zběhlí a scam jsou schopni rozeznat. Horší samozřejmě je, až se objeví i čeští scammeři (zhruba před půl rokem kdosi zaplavoval e-mailové schránky nabídkou výnosného zaměstnání, tedy českou kopií světového scammerského hitu č. 1; po čase ale toto zcela ustalo). Lze se obávat, že česká legislativní i represivní mašinérie bude reagovat jako obvykle těžkopádně, podobně jako trvalo velmi dlouho v jiných případech podvodů spojených s Internetem a software, než se v tom policie, vyšetřovatelé i soudy dokázaly zorientovat. Ale bude to alespoň zajímavá zkouška: ukáží se Češi jako prozíravější a méně naivní než Američané?

Poznámka pro zájemce: výborné adresy, kde se dočtete o scamu všechno možné a kde se i dobře pobavíte nad náměty scammerů, jsou www.scambusters.org a www.scamwatch.com.

Diskuze (22) Další článek: Další nabídka ADSL od SkyNetu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,