Nejen Vista musí být Ultimate: Ubuntu Ultimate, alternativa pro nenáročné

Zjistili jste, že k životu nepotřebujete Windows? Pokud používáte počítač ke kancelářské práci a přehrávání multimédií, může tomu tak být. Alternativy existují, jejich složitost však zatím brání širšímu nasazení. Krůčkem vpřed může být Ubuntu Linux Ultimate Edition.
Nejen Vista musí být Ultimate: Ubuntu Ultimate, alternativa pro nenáročné

Ubuntu Ultimate Edition je distribuce odvozená z Ubuntu Linuxu 6.10 Edgy Eft. Její autoři se pokusili přiblížit tuto populární distribuci i obyčejným uživatelům. Těm, kteří požadují funkčnost bez dlouhého hledání a nastavování, out-of-the-box. Běžné svobodné linuxové distribuce až přehnaně lpějí na své čistotě a v žádném případě neobsahují žádný software, k němuž neexistuje svobodná licence. Důsledkem toho je, že v mnohých takových systémech si v jejich výchozí instalaci nepřehrajeme ani hudbu v obyčejném formátu MP3.

Klepněte pro větší obrázek

Ubuntu Ultimate po prvním spuštění

Cílem Ubuntu Ultimate je do maximální přijatelné míry odstranit nezbytné doinstalace proprietárního softwaru. Mnohé užitečné balíčky jsou tak přímo součástí distribuce. Mimo jiné zde najdeme: integrovanou podporu bezdrátových sítí (Windows ovladače), Bluetooth a PPP protokolu, všechny doposud vydané aktualizace Ubuntu, podporu iPodu, přehrávače MPlayer, VLC, Songbird a Amarok s podporou MP3, ovladače moderních grafických karet Nvidia, podporu souborového systému NTFS, fonty známé z MS Windows, wine a desítky dalších aplikací a nástrojů.

Klepněte pro větší obrázek

Songbird

Oproti předchozí distribuci stejných autorů nazvané Ubuntu Christmas Edition však Ultimate Edition kvůli problémům s licencemi neobsahuje Google Earth, Javu, Adobe Flash a Adobe Reader. Všechny tyto programy jsou ale standardně k dispozici ke stažení z repozitáře autorů. Samotný Ubuntu Ultimate lze stahovat přímo z domovských stránek distribuce, lepší však je zvolit stažení prostřednictvím BitTorrentu, neboť webserver je značně přetížen.

Klepněte pro větší obrázek

XVid v MPlayeru. S českou diakritikou v titulkách si ale netyká.

Být Ultimate není výsadou Windows Vista

Špičkové, konečné, nejlepší. Tak lze chápat slovo ultimate. Microsoft jej zvolil pro označení nejlepší a nejdražší edice Windows Vista. Zde však charakterizuje povedenou Linuxovou distribuci. Ač se jí klasické problémy (nekompatibilita aplikací, jejich podivné chování, špatná podpora hardwaru) současného Linuxu nevyhýbají, jde o velmi zajímavou alternativu. Chce-li uživatel věnovat svému systému několik hodin času, které by musel po instalaci věnovat i Windows, a nepožaduje-li hraní nejnovějších her či sledování videa z nových formátů DVD disků, nebo není jinak vázán na prostředí Windows, může směle zvolit Ubuntu Ultimate. Ač má své mušky, jde o použitelnou distribuci, s níž nebudete ochuzeni o žádné multimediální funkce dostupné běžně ve Windows - navíc s nepřekonatelným poměrem cena / výkon. Obzvláště s přihlédnutím k opravdu vysokým cenám Windows Vista. Rozhodnutí zda vložit prostředky do hladšího a spolehlivějšího provozu, nebo získat absolutní kontrolu nad systémem - i v tom negativním slova smyslu, kdy systém neudělá nic za vás - je na každém uživateli.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Media Video v MPlayeru
Klepněte pro větší obrázek
A totéž ve VLC

Obraz instalačního DVD má zhruba 1,7 GB. Po jeho stažení jej stačí vypálit a nabootovat z něj počítač. Nečekejme nic nestandardního, systém se rovnou spustí. Následně dostaneme možnost jej nainstalovat. Než to uděláme, neprovede samozřejmě žádné změny na disku.

Klepněte pro větší obrázek

Spouštíme instalaci...

Nenechme se odradit doslova ošklivým standardním vzhledem, který je v použitém desktopovém prostředí Gnome nastaven. Jeho změna je otázkou několika kliknutí. Z hlediska vzhledu a ergonomie ovládání (pruh úloh na spodní a panel spouštějící aplikace na horní straně obrazovky) má většina současných distribucí ve svém honu na Windows ještě co dohánět. Pokud však nechceme pokrývat Microsoftu jeho náklady na specialisty přes uživatelská rozhraní a ergonomii ovládání, na rozhraní Ubuntu Ultimate se dá bez problémů zvyknout.

Podpora hardwaru

Instalaci Ubuntu Ultimate jsme vyzkoušeli na notebooku Fujitsu Siemens Amilo Xi1546, jehož recenzi jsme přinesli v pátek. Většinu své podpory hardwaru tento systém zdědil po své mateřské distribuci, přesto není od věci jí alespoň několik vět věnovat. Funkčnost byla překvapivě dobrá. Fungovala naprostá většina zařízení. Největším mínusem zřejmě je neschopnost systému rozpoznat a nainstalovat grafickou kartu Mobility Radeon X1800. Veškerá grafika je tak vykreslována neakcelerovaně.

Klepněte pro větší obrázek

BUM - Boot-Up Manager. Jak je vidět, výchozí vzhled prostředí jde (naštěstí) změnit.

Potěšujícím překvapením je bezchybná podpora HD zvukového kodeku Realtek ALC885. Naopak nejnepříjemnějším překvapením byl po několika hodinách práce s USB myší (Microsoft Laser Mouse 6000) letmý dotek touchpadu. Tak obyčejné zařízení, jakým je touchpad, totiž detekováno nebylo a zůstalo nefunkční. Pro zajímavost ve Windows Vista standardně fungují všechna zařízení včetně akcelerace grafiky, avšak s výjimkou Wi-Fi karty. Na zádrhel narazíme u Windows pouze při instalaci, neboť instalátor nerozpozná použitý RAID řadič Via a je tudíž nezbytné předložit systému USB flash disk (či jiné médium) se správným ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek

Nejen Microsoft spojuje svůj operační systém s prožitkem (Experience). Zažijte Ubuntu, naláká vás Nelson Mandela.

Linux se blíží k masovosti

Ubuntu Ultimate je jednou z řady distribucí, které hledají cestu k rozšíření uživatelské komunity Linuxu. Nevolí přístup naprosté polopatizace (jako například Freespire) ani nepřichází s uživatelským rozhraním podobným Windows. Místo toho se snaží uživateli usnadnit přístup k těm funkcím, které bývají ve Windows vnímány jako standard. Ať již jde o dobrou podporu sítí, USB zařízení či přehrávání formátů od MP3 po Windows Media. S Ubuntu Ultimate Edition překonal Linux další krátký úsek na cestě ke svému většímu rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek

Geniální náhledy ze středu filmu. Již žádné složky černých okýnek z prvních snímků.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (452) Další článek: Hrozba se šíří přes instant messaging

Témata článku: Windows, Linux, Ubuntu, Realtek, Svobodný přístup, Podivné chování, Aktualizace ovladače grafické karty, Černý pruh, Ultimate, Nejlepší cesta, Windows 7 Ultimate, Správný ovladač, Naprostá většina, Amarok, Windows Media Center, Alternativa, Nen, Nelson Mandela, Distribuce, Podivná distribuce, Dobrá cesta, Mandela, Absolutní špička, Stejný autor, Svobodná licence


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize