Nejen nový 17palcový iBook

Zklamání čekalo ty, kdo od Macworld expa čekali uvedení nové generace iPodu. Místo toho nabídl Steve Jobs dva nové notebooky a vlastní internetový prohlížeč pro Mac OS. Ty notebooky ale stojí za to.
Nejen nový 17palcový iBook
Každoroční přednáška Steva Jobse na veletrhu Macworld Expo je vždy okamžikem velkých odhalení. Ať už jde o Mac OS X, iMac a nebo o iBooky, nejzajímavější novinky si Apple schovává pro tuto příležitost. Výjimkou není ani rok 2003, i když tentokrát rozhodně nebylo očekávání příznivců nakousnutého jablka překonáno.

Hlavním tématem přednášky byl software a služby pro uživatele počítačů Apple Macintosh. Nejdůležitějším prvkem, kterému se Jobs věnoval, byl internetový prohlížeč nazvaný Safari, který má na platformě Mac X nahradit doposud dominantní Internet Explorer for Mac. Oproti produktu Microsoftu má být Safari mnohem rychlejší. Podle testů na www.apple.com/safari je macovský browser 3x rychlejší než IE. Safari je k dispozici v podobě bezplatného downloadu a na nových počítačích nahradí předinstalovaný Explorer.

Další softwarovou novinkou je aplikace pro tvorbu prezentací nazvaná Keynote. Tento software umí pracovat s formáty microsoftího PowerPointu a podporuje také Adobe PDF. Uvedení Keynote Jobs komentoval tím, že celou svou prezentaci vytvářel právě s použitím betaverze této aplikace: „Bylo to vytvořeno pro mé potřeby a tak se o to s vámi chci podělit“.

Keynote je k dispozici ode dneška za cenu 99 USD. Posluchači Jobsovy přednášky však dostali kopii programu zdarma.

Jobs se zmínil i o službách .Mac, které mají nyní pouhou desetinu uživatelů oproti dřívější bezplatné verzi. I tak plynou Applu poplatky od více než čtvrt milionu „jablíčkářů“. Jedinou zmínkou o iPodu, u kterého mnozí (i my) předpokládali uvedení nové generace, byla informace o šesti stech tisících prodaných kusech a 42% podílu iPodu na trhu digitálních přehrávačů v Japonsku.

Rodina programů s“i“ v názvu dostala společný obal nazvaný iLive, který sdružuje všechny doposud uvedené aplikace do jednoho rozhraní. Jobs také zmínil připravované nové verze programů iDVD, iMovie a iPhoto s pořadovým číslem 3. Kompletní iLive bude součástí všech nových Applů od 25. ledna 2003. iTunes, iMovies a iPhoto budou i v nové verzi ke stažení zdarma, ale za aplikaci iDVD uživatelé zaplatí 49 dolarů.

Nakonec došlo i na tolik očekávaný nový hardware. Inovace se však netýkaly desktopů, ale přenosných počítačů, u kterých Jobs předpokládá, že vbrzku bude poměr prodaných stolních počítačů a laptopů vyrovnaný.

Notebooky od Apple vždycky vynikaly, nejen výkonem či vybavením, ale zejména elegantním designem. Této tradice se drží i dva nové stroje. Neuvěřitelný Powerbook se sedmnáctipalcovou obrazovkou nemá v tuto chvíli konkurenci. Jediná sedmnáctka na světě v notebookovém balení – i to by stačilo, ale není to všechno. Bohaté vybavení včetně SuperDrive, GeForce 4 440 Go, Bluetooth modulu, rychlého FireWire 800 a AirPortu Extreme (5x rychlejší než Wi-Fi) s gigovým procesorem G4 a půlgigem paměti se vejde do balení tlustého 2,5 cm a váží něco málo přes tři kilogramy. Když k tomu přidáte modře podsvícenou klávesnici s laserovým snímáním, výdrž 4,5 hodiny při provozu na akumulátor a širokoúhlé rozlišení 1440x900, máte před sebou notebook snů. A je jedno, že je na něm Mac OS X! Ceny začínají na $3299.

Klepněte pro větší obrázek

Nový 17 a 12palcový model

Druhá novinka je z opačného soudku. Powerbook s dvanáctipalcovou obrazovkou exceluje kombinací vybavení a malých rozměrů, což ocení všichni obchodní zástupci či často cestující manažeři. Zatímco sedmnáctipalcový model je úžasný jako náhrada stolního počítače, dvanáctku schováte i do dámské kabelky, a to i se zabudovaným combodrivem. Ani u tohoto modelu nechybí rychlé bezdrátové technologie a Bluetooth. Jako procesor byl použit čip G4 s taktem 867 MHz, o grafiku se stará GeForce4 420 Go. Za 1799 dolarů je váš.

Diskuze (142) Další článek: Finální Windows Media Player 9 ke stažení dnes v noci

Témata článku: Notebooky, Apple, Vybavený model, Notebooková novinka, Širokoúhlé rozlišení, Nový, Jobs, Wi-fi a Bluetooth, Nejzajímavější program


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20