Monitory | DisplayPort

Nejen FreeSync a G-Sync. Herní monitory ponesou nové logo AdaptiveSync

Zdroj: LG
Nejen FreeSync a G-Sync. Herní monitory ponesou nové logo AdaptiveSync | Zdroj: LG

Technologie AdaptiveSync pro synchronizaci snímkové frekvence na výstupu grafické karty a obnovovací frekvence monitoru posloužila jako základ AMD FreeSync a Nvidia G-Sync. Organizace VESA, která za AdaptiveSyncem stojí, ale není se situací v herních monitorech spokojená, a tak nabízí otevřený standard a spouští certifikační program, který nabídne lepší vypovídající hodnotu.

Nejde totiž jen o splnění papírových předpokladů, monitor s patřičným cejchem musí úspěšně projít sadou více než 50 testů zaměřených na frekvenci, blikání obrazu, jitter, G2G odezvu nebo vynechávání snímků. VESA zároveň nezavádí žádné nové technologie, takže značku AdaptiveSync mohou získat i monitory, které již na trhu jsou. Zároveň pak vždy budou fungovat na stávajících grafikách od AMD, Intelu i Nvidie.

Certifikovaný monitor musí při nativním rozlišení nabídnout rozsah frekvencí od 60 do 144 Hz, ale výrobci mohou jít níž i výš. Jen to musí být základní frekvence bez volitelného přetaktování a firmy také musí počítat s tím, že VESA bude testovat i na hraničních hodnotách, kde výsledky nemusí být optimální právě z hlediska blikání obrazu nebo ghostingu.

Hned 20 testů se zaměřuje na G2G odezvu s různými úrovněmi šedé od 10 do 90 %, tedy od skoro bílé až po skoro černou. Hodnota nesmí překročit 5 ms a výrobci se nesmí honit se za krátkými odezvami výměnou za zvýšení under- či overshootu. VESA chce měřit odezvu tak, aby odpovídala reálným scénářům a netýkala se jen vhodně vybraných scén.

Monitor s certifikací se bude muset popasovat i odlišnými frekvencemi videa, konkrétně deseti různými od 23,976 fps (film) až po 60 fps (spotřebitelské kamery a mobily). Obraz se tedy nesmí zacukávat, což se právě děje v extrémním případě, kdy se film přehrává na displeji při 60 Hz a využije se přitom technika 3:2 pull down. To se každý lichý snímek zobrazí dvakrát a každý sudý třikrát. Adaptive Sync zajistí, aby se každý zobrazil ve stejném násobku a po stejnou dobu.

Kompletní metodiku testování má VESA na svém webu. Na něm už také najdeme seznam certifikovaných monitorů, zatím jde o tři modely od LG a jeden Dell. Vedle značky AdaptiveSync existuje ještě MediaSync. Ta není zaměřená na hry, ale čistě video. Nemá tak přísné požadavky, neměří se odezva a monitor musí splňovat minimální rozsah 48 až 60 Hz. Opět ale s tím, že všechny snímky vykreslí po stejně dlouhou dobu, aby obraz byl skutečně plynulý.

Herní monitory budou muset AdaptiveSync nabídnout na rozhraní DisplayPort, za kterým rovněž stojí VESA. Výrobcům ale nic nebrání podporovat i HDMI. Ostatně certifikace AdaptiveSync se ani nevylučuje s tím, aby monitory nabídly i FreeSync a G-Sync.

Diskuze (3) Další článek: Rocket Lab zachytil vrtulníkem raketu padající z vesmíru. Proč je to lepší než přistávání SpaceX?

Témata článku: AMD, Intel, Nvidia, Dell, Monitory, LCD, DisplayPort, FreeSync, Monitor, Odezva, Nové logo, AMD FreeSync, AdaptiveSync, Frekvence, Logo, Vesa, Obraz, Monitory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Formuláře bez tisku. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Formuláře bez tisku. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Ať už jde o papírový formulář, nebo statické PDF, pro vyplnění lze použít vynikající aplikaci od Adobe. Kromě rychlého vkládání údajů umí chytře skenovat papírové dokumenty a převádět vyfotografované podpisy.

Stanislav Janů
PDFNávody
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Přehled bezplatných programů na úpravu zvuku. Stačí vám jednoduchý, nebo chcete profi funkce?

Přehled bezplatných programů na úpravu zvuku. Stačí vám jednoduchý, nebo chcete profi funkce?

Editace zvuku, ať už ta základní, či pokročilá, může být k dispozici kompletně zdarma. Z mnoha dostupných nástrojů jsme vybrali čtyři, které pokryjí kompletní škálu od nejjednodušších po profesionální.

Stanislav Janů
Zvuk
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace